BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 6 von 6

Sllovenia premton 1.8 milionė euro pėr FSK-nė

Erstellt von Fatmir_Nimanaj, 21.12.2009, 13:17 Uhr · 5 Antworten · 521 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501

  Sllovenia premton 1.8 milionė euro pėr FSK-nė
  Nė Kosovė po qėndron pėr vizitė zyrtare njė delegacion i lartė i shtetit slloven, i udhėhequr nga presidenti i vendit Danilo Turk, nė pėrbėrje tė tė cilit delegacion janė edhe e ministrja e Mbrojtjes sė Sllovenisė, Lubica Jelusic, komandanti i Ushtrisė sė Sllovenisė, gjeneralmajor Alojz Steiner dhe pėrfaqėsues tė komitetit tė biznesit sllovenė. Ministrja Jelusic ėshtė pritur tė hėnėn nga ministri i FSK-sė, Fehmi Mujota, tė cilit i ka premtuar ndihmė pėr ngritjen e FSK-sė. Nė kėtė kuadėr Sllovenia, siē ka bėrė tė ditur Jelusic, do t’i dhurojė 1.8 milion euro pėr nevojat e Forcės sė sigurisė sė Kosovės.

  Mujota ndėrkaq, tha se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr zhvillimet nė Kosovė dhe zhvillimet bilaterale me Slloveninė. Ai i ka shprehur falėnderimin pėr kontributin e oficerėve dhe ushtarėve slloven, pėr ndėrtimin e paqes, sigurisė dhe institucioneve demokratike tė Republikės sė Kosovės.

  Sipas tij nė vitin 2010 nėpėrmjet marrėveshjes bilaterale mes dy shteteve do tė thellohet bashkėpunimi edhe mė shumė.

  Ndėrsa, ministrja Jelusic ka theksuar se Sllovenia do tė vazhdojė ta mbėshtes FSK nė tė gjitha format. Ajo shprehu bindjen se FSK ja do tė jetė e gatshme qė tė kujdeset pėr sigurinė e Kosovės, tė cilėn e cilėsoi si faktor vendimtar edhe pėr sigurinė e rajonit.

 2. #2

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Sllovenia i jep mbėshtetje tė fuqishme Kosovės

  President i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu priti tė hėnėn presidentin e Sllovenisė, Danilo Turk, me tė cilin bisedoi pėr bashkėpunimin e deritashėm shumė tė mirė nė mes tė dy vendeve, si dhe planet pėr zgjerimin e kėtij bashkėpunimi nė tė ardhmen. Presidenti Sejdiu falėnderoi presidentin Turk dhe shtetin slloven pėr pėrkrahjen e vazhdueshme tė Republikės sė Kosovės, pėr njohjen e shpejtė tė pavarėsisė sė saj, pėr shkėmbimin e ambasadorėve dhe sidomos pėr pėrkrahjen nė skenėn ndėrkombėtare, ku Sllovenia luan njė rol tė rėndėsishėm nė argumentimin e pavarėsisė sė Kosovės, po edhe nė ndikimin e njohjes sė mėtejme tė saj.

  Republika e Sllovenisė, sipas Sejdiut, ėshtė angazhuar fuqishėm nė aspektin edhe tė sqarimit tė arsyeve tė mėvetėsisė sė Kosovės edhe nė institucionet ndėrkombėtare, pėr tė sqaruar mirė arsyet se mėvetėsia e Kosovės ėshtė garanci e paqes dhe stabilitet nė rajon por edhe mė gjerė.

  Presidenti Turk, nga ana e tij, ka folur pėr marrėdhėniet shumė tė mira mes Kosovės dhe Sllovenisė nė tė gjitha fushat. Ai ka pėrmendur prezencėn nė Kosovė tė ushtarėve sllovenė nė kuadėr tė KFOR-it, si dhe investimet e mėdha tė ndėrmarrjeve sllovene nė vendin tonė.

  Ai gjithashtu ka lavdėruar organizimin e zgjedhjeve lokale nga institucionet e Republikės sė Kosovės, si dhe e ka quajtur tė arritur tė madhe faktin qė Republika e Kosovės ėshtė anėtare e Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore, anėtarėsim ky qė do tė ndihmojė nė zhvillimin e mėtejmė ekonomik tė vendit.

  Turk tha se vendi i tij do tė vazhdojė me mbėshtetjen pėr Kosovėn nėpėrmjet pranisė ushtarake e civile, dhe nė kuadėr tė politikave integruese evropiane. Njėherėsh ai tha se mbėshtet Kosovėn dhe vendet e tjera tė rajonit nė ambiciet e tyre integruese evropiane dhe nė liberalizimin e vizave

 3. #3

  Registriert seit
  18.02.2009
  Beiträge
  1.867
  danilo TURK?

 4. #4

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Zitat Zitat von Tiranasi Beitrag anzeigen
  danilo TURK?
  a nuk shqipe me lexue?
  ne artikujn e pare po shkrun qe danilo turk eshte presidenti i sllovenise.

 5. #5

  Registriert seit
  18.02.2009
  Beiträge
  1.867
  Zitat Zitat von Iarti Beitrag anzeigen
  a nuk shqipe me lexue?
  ne artikujn e pare po shkrun qe danilo turk eshte presidenti i sllovenise.

  e di se po shkrun, qe eshte presidenti i sllovenise, viq u trishtova, kurr ja pash emrin

 6. #6

  Registriert seit
  18.03.2008
  Beiträge
  20.935
  que shte sllovenise qiv hak di po rinem shqiptiėr?

Ähnliche Themen

 1. Švajcarska zamrzla iranske milione
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 19.08.2010, 17:30
 2. Bogatašica ostavila milione psima
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 17.06.2010, 22:00
 3. Mati?eva: Gubimo milione evra
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 30.04.2010, 02:00
 4. Lažni lekar zaradio milione
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 14.08.2009, 17:00
 5. ?elsi i Everton za slavu i milione
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 29.05.2009, 20:30