BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 12 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 116

Thaqis Tage sind gezählt

Erstellt von Fan Noli, 17.10.2010, 13:31 Uhr · 115 Antworten · 8.205 Aufrufe

 1. #1
  Fan Noli

  Thaqis Tage sind gezählt

  LDK tritt aus Regierungskoalition zurück. Vorgezogene Neuwahlen für dieses Jahr erwartet.

  Möge das Kosovo eine bessere Regierung bekommen, als angeführt mit inkompetenten und dubiosen Personen wie Thaqi und Co.

  Kosovė, Thaci pritet tė votėbesojė qeverinė nė parlament
  PRISHTINE- Mediat kosovare shkruajnė sot se fundi i bashkėjetesės mes LDK-sė dhe PDK-sė pritet ta nxjerrė Qeverinė Thaēi nė votėbesim javėn tjetėr. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė kėtė proces ta fillojė vetė PDK-ja, me qėllim qė t’u hapė rregu zgjedhjeve tė jashtėzakonshme brenda kėtij viti. Keshtu shkruan ne numrin e sotem e perditshmja "Koha Ditore".

  Sipas te perditshmes, rėnia e Qeverisė dhe shpėrbėrja e Kuvendit do t’i vėrė nė pikėpyetje miratimin e buxhetit tė vitit tė ardhshėm dhe Strategjinė pėr privatizimin e PTK-sė. "Para sė gjithash, do ta vėrė nė sfidė KQZ-nė. Largimi i LDK-sė prej koalicionit qeverisės ka gjasa ta shpjerė vendin drejt zgjedhjeve tė jashtėzakonshme. Kėtij procesi parashikohet t’i paraprijė njė mocion votėbesimi i Qeverisė, i cili pritet tė ndodhė qe nga javėn e ardhshme".

  "Koha Ditore" shkruan se po shqyrtohen dy mundėsi pėr tė iniciuar votėbesimin e Qeverisė: Kėtė ta bėjė kryeministri Hashim Thaēi, qė ėshtė edhe kryetar i PDK-sė, apo kjo tė bėhet me iniciativė tė deputetėve. Ideja ėshtė shtruar nė mbledhjen urgjente tė Kryesisė sė kėsaj partie, por ka mbetur tė shqyrtohet edhe nė mbledhjen e Kėshillit Drejtues, qė do tė takohet tė dielėn.

  Kryesia e PDK-sė e ka vlerėsuar largimin e LDK-sė nga koalicioni si tė motivuar pėr interesa tė ngushta personale dhe elektorale tė kreut tė saj, Fatmir Sejdiu. Prandaj ka konsideruar se “tani kėrkohen zgjidhje emergjente dhe tė jashtėzakonshme politike dhe kushtetuese pėr vendin tonė”.

  Sipas njė burimi tė gazetės nė Kryesi tė PDK-sė, me kėrkesėn pėr “solucione emergjente dhe tė jashtėzakonshme” nėnkuptohet se zgjedhjet nacionale duhet mbajtur nė njė afat sa mė tė shpejtė tė mundshėm, dhe jo qė tė pritet deri mė 13 shkurt 2011, datė kjo e shpallur tė premten nga presidenti nė detyrė.

  Pėrderisa PDK-ja qė ka pushtetin do kėrkimin e votėbesimit tė Qeverisė, janė LDK-ja qė ka dalė tani nga koalicioni dhe AAK-ja, partia mė e zhurmshme opozitare, qė nuk e duan kėtė. Kjo pėr shkak se nuk duan zgjedhje tė shpejta, nga fakti se partia e parė ndodhet nė fazėn e organizimit tė zgjedhjeve brendapartiake, kurse e dyta rri me shpresėn se deri nė shkurt lideri i saj, Ramush Haradinaj, do tė mund tė lirohej nga mbajtja nė Gjykatėn e Hagės.

  Balkanweb | Kosovė, Thaci pritet tė votėbesojė qeverinė nė parlament - Kosova

 2. #2
  Avatar von AGRON

  Registriert seit
  13.11.2005
  Beiträge
  944

 3. #3
  IbishKajtazi
  Nana ju qift...

 4. #4
  Avatar von No1zY

  Registriert seit
  19.09.2010
  Beiträge
  313
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Nana ju qift...
  "mi hongt 2 kime tdhipit,edhe nfyt i jetshin"
  Dein Zitat hahaha

 5. #5
  ELME
  die chance für Albin

 6. #6
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Endlich mal , vorallem die 2 haben alles kaputt gemacht !

  Vetevendosje an die Macht !!

 7. #7
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von No1zY Beitrag anzeigen
  "mi hongt 2 kime tdhipit,edhe nfyt i jetshin"
  Dein Zitat hahaha
  Sowas kriegt nicht jeder von einer Klasse-Frau zu hören!

 8. #8
  Avatar von No1zY

  Registriert seit
  19.09.2010
  Beiträge
  313
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Sowas kriegt nicht jeder von einer Klasse-Frau zu hören!
  Ich beneide dich!

 9. #9

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Aktivist Vetevendosje Beitrag anzeigen
  Endlich mal , vorallem die 2 haben alles kaputt gemacht !

  Vetevendosje an die Macht !!


  boll kem prit

 10. #10
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von No1zY Beitrag anzeigen
  Ich beneide dich!
  Das solltest du auch, Minimi!

Seite 1 von 12 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Erdachse verschoben – Tage sind kürzer
  Von Zurich im Forum Naturwissenschaft
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 29.03.2011, 18:44
 2. Antworten: 81
  Letzter Beitrag: 01.10.2009, 10:49
 3. 21 Tage.
  Von Shpresa im Forum Rakija
  Antworten: 45
  Letzter Beitrag: 12.03.2009, 10:06
 4. Mladic Tage "in Freiheit sind gezählt".USA geben F
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 10.06.2005, 01:21