BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 12

Tre komunitetet fetare kėrkojnė lėndė fetare nė shkollat publike

Erstellt von Ciciripi, 25.04.2012, 23:02 Uhr · 11 Antworten · 1.295 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Tre komunitetet fetare kėrkojnė lėndė fetare nė shkollat publike

  Tre komunitetet kryesore fetare nė Shqipėri, ai mysliman, katolik dhe ortodoks, kanė kėrkuar qė nė shkollat publike tė futen lėndė pėr njohuritė fetare.
  Ata ishin tė thirrur nė komisionin parlamentar tė Arsimit dhe Medias ku po diskutohet projektligji i ri pėr arsimin parauniversitar nė vend.

  Gjithashtu, pėrfaqėsuesit e komuniteteve fetare kanė kėrkuar qė tė ketė mė shumė hapėsirė pėr simbolet fetare pėr nxėnėsit qė ndjekin shkollat publike nė vend.
  “Asnjė nxėnėsi nuk i lejohet tė propagandojė dhe tė shpjegojė me tė tjerėt, por kemi theksuar qė nė bazė tė ligjeve tona nė fuqi dhe konventave ndėrkombėtare, qofshin ato tė Bashkimit Evriopian, qofshin ato tė Kombeve tė Bashkuara, qė asnjė nxėnės nė botė, as gjinia, as raca, as feja nuk e pengon qė tė shkollohet edhe nė shkollat publike. Njė lėndė qė mund tė futet nė tė ardhmen ėshtė ajo qė nė mėnyrė pėrmbledhėse tė japė njė kulturė fetare”, tha Bujar Spahiu, nėnkryetar i Komunitetit Mysliman.
  “Mendojmė qė shteti ėshtė mirė tė ndihmojė tė mbėshtesė, sepse ėshtė nė tė mirėn e formimit tė qytetarėve tė tij, edhe arsimin privat, nė veēanti atė qė ėshtė pa qėllim fitimi, por nuk duhen vendosur kritere mbi ekselencėn e nxėnėsve dhe mė tepėr mbi pėrdorimin e kėtyre fondeve. Ndoshta njė nxėnės i shkėlqyeshėm nuk ka nevojė pėr fondin ekonomik, por njė tjetėr mė pak i mirė, do tė kishte nevojė pėr njė ambient qė e ndjek mė sė afėrmi”, tha pėrfaqėsuesja e komunitetit katolik.
  Edhe nė ligjin e ri, cilėsohet qė shkollat janė laike, dhe pėr kryetaren e komisionit, socialisten, Valentina Leksaj, simbolet fetare nuk mund tė lejohen nė shkollat publike. “Jo vetėm qė duhet tė mbetet laik, por nė radhė tė parė duhet tė kemi parasysh qė flasim pėr njė kategori arsimi, siē ėshtė arsimi parauniversitar qė ka tė bėjė me njė grupmoshė, qė nuk ėshtė nė zotėsi pėr tė marrė vendime tė pavarura. Pra kėtu pėrfshihet qė nga kopshti, deri te arsimi i mesėm, i lartė. Do tė thotė qė kemi tė bėjmė me njė kategori fėmijėsh, tė cilėt nuk zgjedhin dhe nuk vendosin dot vetė, pėrsa i pėrket vendimmarrjes. Ndaj edhe nė raportet me simbolet qė u diskutua kėtu, duhet tė kemi parasysh laicitetin e shkollės”, tha Leskaj.Projektligjit pėr arsimin parauniversitar ėshtė kontestuar nga shumė grupe interesi duke nisur nga prindėrit, sindikatat e arsimit dhe sė fundi nga komunitetet fetare./Start/

  In Albanien verlangen alle 3 Religiösen Kommunitäten ( Muslime , Orthodoxe , Katholiken ) das es in den Schulen Religionsunterricht geben soll .

  http://ekuiliber.com/?p=10284

 2. #2
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Da sollten sich mal die in Kosovo ein Beispiel nehmen ...

 3. #3
  Pejan
  Bete nicht in meiner Schule und ich werde nicht in deinem Gotteshaus denken.

  Vielen Dank.

 4. #4
  Shan De Lin
  einer verbietet dir in unsrem gotteshaus zu denken

 5. #5
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Pejan Beitrag anzeigen
  Bete nicht in meiner Schule und ich werde nicht in deinem Gotteshaus denken.

  Vielen Dank.
  Welche Schule gehört den dir ?

 6. #6
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Ganz anders wie in Kosovo !
  Guck mal wie die religiösen Kommunitäten in Albanien zusammenhalten , nicht so wie in Kosovo wo die Katholiken gegen Religionsunterricht waren ......

 7. #7

  Registriert seit
  26.01.2012
  Beiträge
  7.427
  Zitat Zitat von Pejan Beitrag anzeigen
  Bete nicht in meiner Schule und ich werde nicht in deinem Gotteshaus denken.

  Vielen Dank.
  Ich bete in meinem Betrieb und denen stört das nicht. Wieso stört es dir?

 8. #8
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Ministri i arsmit Tafaj pro lendes fetare ne shkollat publike .

  Prej shumė kohėsh komuniteti musliman ka propozuar hyrjen e lėndės fetare nė shkollat publike. Kjo gjė ka sjell debate tė forta
  nė radhėt e specialistėve dhe politikės. Por dhe pse me kushtetutė Shqipėria ėshtė shtetė laik, pėr herė tė parė njė pėrfaqėsues i qeverisė shprehet pro fesė nė shkollat publike.
  Me kėto bindje ėshtė dhe Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, i cili mbėshtet plotėsisht kėrkesėn e klerikėve pėr zhvillimin e lėndės fetare nė shkollat publike shqiptare. Kundėr lėndėve fetarė ėshtė ish-ministri i arsimit Ethem Ruka, i cili shprehet kategorikisht kundėr pėrfshirjes sė fesė nė institucionet arsimore. Zoti Ruka deklaron se kėrkesa e klerikėve por dhe qėndrimi i ministrit janė antikushtetues.
  Por mė i ashpėr ėshtė historiani Pėllumb Xhufi, i cili ju ka bėrė apel klerikėve tė distancohen nga veprime tė tilla, pasi hyrja e fesė nė shkolla do tė vinte nė rrezik shtetin shqiptar i cili ndėr shekuj ka qėnė i ndarė dhe i pavarur nga

 9. #9
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Religion sollte ein Wahlfach sein, mehr nicht. Katholiken in Kosovo besuchen ausserhalb, wenn sie wllen, freiwillig religiösen Unterricht in Kirchen oder helfen den Schwestern bei Arbeiten. So sollte es auch sein.

 10. #10
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Gjin Tonikaj Beitrag anzeigen
  Religion sollte ein Wahlfach sein, mehr nicht. Katholiken in Kosovo besuchen ausserhalb, wenn sie wllen, freiwillig religiösen Unterricht in Kirchen oder helfen den Schwestern bei Arbeiten. So sollte es auch sein.
  Das es ein Pflichtfach werden soll hat auch keiner gesagt , soll einfach auf die gleichen Standards wie ihn Deutschland z.B sein

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 72
  Letzter Beitrag: 12.05.2012, 22:43
 2. Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 07.05.2012, 15:40
 3. Pa Rrotulla - Toleranca Fetare ndėr Shqiptar
  Von Pejan im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 04.05.2012, 08:10
 4. Hidhet poshte kerkesa per Edukate Fetare ne Shkolla!
  Von IbishKajtazi im Forum Kosovo
  Antworten: 262
  Letzter Beitrag: 20.09.2011, 16:23
 5. Antworten: 83
  Letzter Beitrag: 25.12.2008, 01:31