BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 7 ErsteErste 1234567 LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 62

US gives Kosova 2 F16

Erstellt von Taulle, 29.03.2008, 23:23 Uhr · 61 Antworten · 4.216 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von TigerS

  Registriert seit
  04.11.2005
  Beiträge
  7.474
  Bin ich hier richtig ? Ich möchte meinen Hartz4 antrag abgeben.


  gruß

 2. #42

  Registriert seit
  31.01.2009
  Beiträge
  6.317
  Ui.......... Jetz heissts : Dankbar sein und Soldaten für Onkle Sam bereitstellen! Für die nächsten Angriffskriege

 3. #43
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.247
  Zitat Zitat von Greko Beitrag anzeigen
  Ui.......... Jetz heissts : Dankbar sein und Soldaten für Onkle Sam bereitstellen! Für die nächsten Angriffskriege
  Tun wir gerne :ajs:

 4. #44
  Avatar von KS.Rosu

  Registriert seit
  29.09.2011
  Beiträge
  1.380
  Hat den Kosova nun die Flieger bekommen ?

  Ich bitte um eine ernst gemeinte Antwort!

 5. #45
  Avatar von Lorne Malvo

  Registriert seit
  25.06.2011
  Beiträge
  7.193
  Zitat Zitat von KS.Rosu Beitrag anzeigen
  Hat den Kosova nun die Flieger bekommen ?

  Ich bitte um eine ernst gemeinte Antwort!
  Nein, Kosovo hat keine Armee und keine Luftwaffe. Ich denke der Artikel ist eine Ente, "a Russian military commander who asked for anonymity" klingt für mich nach "Informationen selbst erfunden".

 6. #46
  Kejo
  Mich würde es eh mal interessieren, warum Albanien kaum etwas für sein Militär ausgibt. Im Forum hat man ja das Gefühl, dass Serbien und Albanien an der Schwelle eines Krieges stehen würden.

 7. #47

  Registriert seit
  31.01.2009
  Beiträge
  6.317
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Tun wir gerne :ajs:
  Kein Problem für mich,

  Solang keine Freunde unter den Opfern sind...

 8. #48
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Hätten das Türken geschenkt, würden ein paar hier schon am Ejakulieren

 9. #49
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  7.178
  HAL9000:

  Zuerst wird Kosovo die FSK zur Armee machen, danach die Grenzpolizei modernisieren, zwei Elite Truppen zu je 150 Mann zusammenstellen und danach kommt eine Leichte Luftwaffe und wer weiss, vielleicht heisst die FSK in paar Jahren United States of Albanian Army.

  Kosova wird im Jahre 2013 eine eigene Armee bekommen


  Kosova me ushtri, mė 2013  Publikuar: 07.03.2012 - 16:44

  Prishtinė, 7 mars - Me pėrfundimin e pavarėsisė sė mbikėqyrur, Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė shndėrrohet nė ushtri tė shtetit, deklarojnė pėrfaqėsuesit e Ministrisė sė FSK-sė dhe drejtuesit e kėsaj force.

  Nė njė prononcim dhėnė Radios Evropa e Lirė, ministri Agmi Ēeku, thotė se njė gjė e tillė pritet tė ndodhė gjatė vitit 2013.

  “Ne jemi duke u dėshmuar vazhdimisht si njė forcė profesionale, forcė e disiplinuar, kredibile, e besuar nga qytetarėt e Kosovės, e besueshme nga partnerėt tanė nga vendet e rajonit. Dhe, tė gjitha rrethanat janė nė favor tė kėsaj. Ne jemi nė pritje tė kėsaj qe disa vjet qė nga ēlirimi i Kosovės qė Kosova mė nė fund ta ketė ushtrinė e vet ashtu si ēdo vend normal qė e ka. FSK-ja do tė ngrihet apo do tė evoluojė nė forcė ushtarake konvencionale”, deklaron ministri Ēeku.

  Nevojėn qė Kosova ta ketė ushtrinė e saj e thekson edhe gjeneralmajor Kadri Kastrati. Ai bėn tė ditur se struktura e ushtrisė sė ardhshme tė vendit do tė bėhet bazuar nė studimet e kryera.

  “Sigurisht qė Kosova duhet ka ketė forcėn e vet ushtarake, por misioni dhe numri do tė bėhen sipas studimeve qė do t’i bėjmė nė muajit nė vijim. Pra, FSK-ja do tė shndėrrohet nė forcė ushtarake, sigurisht qė po”, thotė Kastrati.

  Plani i tė dėrguarit special tė Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari, parasheh qė kufizimet, tė cilat i ka FSK-ja, dikur TMK-ja, nuk mund tė rishikohen para pesė vjetėsh. Kosova shpalli pavarėsinė e saj bazuar nė kėtė plan nė vitin 2008. Rrjedhimit, thotė ministri Ēeku, rishikimi mund tė bėhet nė vitin 2013.

  “Ne qysh tash kemi filluar procedurėn e rishikimit tė FSK-sė. Qeveria e Kosovės javėn e kaluar mori vendim qė tė fillojė rishikimin strategjik tė FSK-sė dhe tėrė sektorit tė sigurisė, e ky do tė jetė njė studim i gjatė pothuajse njė vit, apo mė shumė, ku nė nė detaje do ta rishikojmė FSK-nė dhe do tė dalim me rekomandime tė qarta se ēfarė kapacitete duhet tė ketė forca ushtarake e Kosovės, ēka i nevojitet vendit. Qėllimi ėshtė qė FSK-ja e sotme tė ngritėt dhe tė zhvillohet nė njė ushtri konvencionale tė mirėfilltė ashtu siē e kanė dhe vendet e rajonit”, shpjegon Ēeku.

  Ndėr sfidat mė tė mėdha nė drejtim tė shndėrrimit tė FSK-sė nė ushtri, sipas Kastratit, do tė jetė adoptimi i ligjeve dhe pajisja me materiale tė cilėsisė ndėrkombėtare.

  “Sfidė do tė jetė adoptimi i legjislacionit nė standardet dhe kushtet e ushtrive perėndimore apo tė NATO-s, pastaj draftimi i njė strukture, e cila do tė jetė strukturė ushtarake, qė do t’i plotėsojė tė gjitha nevojat e shtetit tė Kosovės. Sfidė tjetėr e radhės do tė jenė gjithashtu edhe pajisjet materialo-teknike qė duhet t’i ketė forca apo ushtria, nuk ėshtė me rėndėsi se si do tė quhet, sa ėshtė e rėndėsishme, se ēfarė strukture dhe misioni do tė ketė”, thekson Kastrati.

  Nėnkryetari i Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, deputeti nga radhėt e Vetėvendosjes, Rexhep Selimi, shpreh bindjen se faktori ndėrkombėtar do tė japė kontributin e tij deri nė kompletimin e ushtrisė sė Kosovės.

  “Unė pres shumė ndihma prej faktorit ndėrkombėtar, nė kėtė rast prej NATO-s dhe shteteve anėtare tė NATO-s qė do ta ndihmojnė ushtrinė e Kosovės tė bėhet ushtri. Nuk pres pengesa, pres angazhime, sepse edhe angazhimi i mėhershėm i disa qeverive tė caktuara nė veēanti dhe tė NATO-s nė pėrgjithėsi nuk ka munguar nė mbėshtetje tė FSK-sė. Pra, presim qė edhe FSK-ja, nė partneritet tė ngushtė, tė domosdoshėm me shtetet e NATO-s dhe me NATO-n drejtėpėrdrejt dhe me KFOR-in, do tė arrijė qė tė jetė forca, e cila do t’i pėrmbushė kriteret pėr tė qenė ushtri e Kosovės”, deklaron Selimi.

  Drejtuesit e FSK-sė vlerėsojnė se rruga e Kosovės pėr nė NATO do tė jetė mė e lehtė se sa pėr vendet e tjera tė rajonit, pasi qė FSK-ja, siē thonė ata, ėshtė formuar nga vetė Aleanca Veri-Atlantike.

  Forca e Sigurisė sė Kosovės, sipas ligjit, ėshtė njė forcė e armatosur lehtė, e dizajnuar dhe e pėrgatitur pėr tė pėrmbushur funksionet e sigurisė qė nuk i pėrkasin policisė apo organizatave tjera.

  Forca e Sigurisė sė Kosovės ka 2,500 pjesėtarė aktivė dhe 800 rezervė.

  Kosova me ushtri, mė 2013 - Lajme - Koha Net 10. #50
  Avatar von Johnny Cash

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.851
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  HAL9000:

  Zuerst wird Kosovo die FSK zur Armee machen, danach die Grenzpolizei modernisieren, zwei Elite Truppen zu je 150 Mann zusammenstellen und danach kommt eine Leichte Luftwaffe und wer weiss, vielleicht heisst die FSK in paar Jahren United States of Albanian Army.

  Kosova wird im Jahre 2013 eine eigene Armee bekommen

  Und was passiert dann mit diesen netten Uniformen und Fahnen ??

Ähnliche Themen

 1. Kosova !!!! !!!!
  Von ALB-EAGLE im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 22.07.2010, 16:46
 2. kosova
  Von the-albanian-king im Forum Politik
  Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 28.02.2007, 19:04
 3. We put Kosova on The map
  Von Kosova_Kid im Forum Rakija
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 15.02.2006, 00:08
 4. kosova-Kontaktgruppe:Kosova nie mehr zu serbien!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 13.04.2005, 15:30