BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 18

Wahlen in Ferizaj !! 29.4.2012 !!

Erstellt von Aktivist Vetevendosje, 29.04.2012, 13:32 Uhr · 17 Antworten · 1.401 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

  Wahlen in Ferizaj !! 29.4.2012 !!

  Naim Ferati nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, AAK;
  Ramadan Hasani nga Aleanca Kosova e Re, AKR;
  Ramadan Emini nga Lėvizja pėr Bashkim, LB;
  Adem Salihaj nga Lidhja Demokratike e Kosovės, LDK;
  Bujar Ademi nga Partia e Drejtėsisė, PD;
  Agim Aliu nga Partia Demokratike e Kosovės, PDK;
  Faton Topalli nga Lėvizja Vetėvendosje;
  Rrahim Sadiku, kandidat i pavarur.

  ---------------------------------------------------------------------------------------

 2. #2
  Avatar von Bloody_Alboz

  Registriert seit
  12.02.2012
  Beiträge
  1.681
  Vetevendosje per bashkimin i shqipnis e tkosovoes !

 3. #3

 4. #4
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  PDK FITON NĖ FERIZAJ, MĖ 40.7% TĖ VOTAVE

  ( E plotėsuar) Reporterja e Gazetės Express nga Ferizaj raporton se simpatizantėt e PDK’sė kanė nisur festimet nėpėr rrugėt e qytetit.
  Sipas saj, pritet qė para masės tė dalė edhe Kryeministri Hashim Thaēi, i cili njėherėsh ėshtė Kryetar i PDK’sė.
  Disa ēaste mė parė, organizatat joqeveritare, INPO dhe D4D, kanė publikuar rezultatet preliminare tė zgjedhjeve pėr Kryetar tė Ferizajt.
  Sipas tyre, Agim Aliu i PDK’sė ka marrė 40.7 pėrqind tė votave, Adem Salihaj i LDK’sė 24.1, Faton Topalli i Vetėvendosjes 16 pėrqind tė votave, Naim Ferati i AAK’sė ka marrė 10.9, kandidati i AKR ka marrė 4.8, ai i PD’sė 2.6, Rrahim Sadiku (i pavarur) 0.5, derisa kandidati i LB Ramadan Emini ka marrė 0.4 pėrqind tė votave.
  Kėto janė rezultatet tė votave tė numėruara nė 117 qendra tė votimeve. Ende nuk janė numėruar 7 qendra, ashtu sikurse nuk janė numėruar as votat me kusht.
  PDK shpall fitoren, nė balotazh me LDK’nė
  Kandidati i PDK’sė pėr Kryetar tė Ferizajt, Agim Aliu, ka deklaruar se ėshtė fitues i zgjedhjeve tė sotshme.
  Sipas tij, nė bazė tė rezultateve preliminare ai prin kundrejt rivalit tė tij nga LDK’ja, Adem Salihaj.
  Pra, nė balotazh do tė pėrballet Agim Aliu dhe Adem Salihaj, sipas tė dhėnave tė Shtabit Zgjedhor tė PDK’sė.
  Vetėm 30.55% dolėn nė zgjedhje, kandidatėt pa ankesa tė mėdha
  Kandidatėt pėr Kryetar tė Komunės sė Ferizajt, menjėherė pas mbylljes sė vendvotimeve, janė shprehur tė kėnaqur pėrgjithėsisht me rrjedhėn e procesit tė sotshėm zgjedhor nė kėtė komunė.
  Agim Aliu i PDK’sė tha se parregullsitė e sotshme nuk do tė mund ta prishin rezultatin final tė zgjedhjeve.
  Adem Salihaj i LDK’sė deklaroi se PDK nuk ia ka dalė ta prish kėtė proces, por ai ka shtuar se komisionerėt e partisė sė tij do ta ruajnė deri nė fund votėn e qytetarėve.
  Kandidati i Vetėvendosjes, Faton Topalli, ka thėnė se subjekti i tij politik do tė deponojė rreth 20 ankesa nė Panelin pėr Ankesa dhe Parashtresa. Sipas tij, ka pasur njė pėrpjekje tė partisė nė pushtet qė ta prish kėtė proces zgjedhor, por ai nuk ka folur nėse parregullsitė kanė qenė aq tė mėdha se vėnė nė dyshim e gjithė procesin.
  Ana ana tjetėr, Naim Ferati i AAK’sė ėshtė shprehur i kėnaqur, pėr siē ka thėnė ai, “kulturėn qė demonstruan qytetarėt e Ferizajt ditėn e sotshme”.
  Daka: Pjesėmarrja nė zgjedhje 30.55%
  Kryetarja e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Valdete Daka ka deklaruar se 29190, apo 30.55% e qytetarėve iu kanė pėrgjigjur thirrjes pėr tė dalė nė zgjedhjet e jashtėzakonshme pėr Kryetar tė Ferizajt.
  “Kjo ėshtė pjesėmarrje shumė mė e ulėt se sa ajo nė zgjedhjet e kaluara”, ka deklaruar Daka, nė njė prononcim pėr RTK’nė.
  Ajo ka konfirmuar se tashmė janė mbyllur tė gjitha qendrat e votimit nė kėtė komunė.
  Vetėm 26% e ferizajasve dolėn nė zgjedhje
  Procesi zgjedhor nė Ferizaj ėshtė nė pėrfundim e sipėr.
  Sipas koalicionit "Demokracia nė Veprim", vetėm 26% e qytetarėve tė kėsaj komune iu kanė pėrgjigjur thirrjes pėr tė dalė nė zgjedhje.
  “Sipas nesh, kjo ėshtė njė pjesėmarrje shumė e vogėl dhe befasuese”, tha Bardhyl Metaj nga koalicioni “Demokracia nė Veprim”.
  LDK: Deri nė orėn 16:00 votuan 21.14 %
  Shtabi zgjedhor i Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Ferizaj (LDK), nė konferencėn e radhės pėr media ka pohuar se zgjedhjet nė Ferizaj, po pėrcillen me parregullsi tė shumta.
  Sipas pėrfaqėsuesve tė shtabit zgjedhor tė LDK-sė, deri nė orėn 16:00, pjesėmarrja e qytetarėve nė zgjedhje ėshtė 21.14 pėr qind. Kjo, sipas tyre, ėshtė njė pjesėmarrje shumė e vogėl, e cila ėshtė si pasojė e ndryshimeve tė vendvotimeve, gjė qė ka bėrė qė pjesėmarrja e qytetarėve, nė zgjedhje lokale nė Ferizaj tė jetė tejet e ulėt.
  Shefi i shtabit zgjedhor tė LDK-sė Milaim Kozhani tha se shtabi zgjedhor i kėsaj partie, gjatė ditės sė sotme nėpėr vendvotime tė ndryshme, ka vėrejtur parregullsi tė mėdha.
  Kurse mė herėt edhe zėdhėnėsi i shtabit zgjedhor tė PDK-sė, Hajdin Abazi, nė njė konferencė shtypi, ka thėnė se deri nė mesditė janė evidentuar disa mangėsi dhe shkelje, pavarėsisht faktit se procesi i votimit ka pasur rrjedhė tė mirė dhe ėshtė pėr t'u admiruar. Ai ka thėnė se mangėsitė i takojnė rrafshit organizativ nga KQZ-ja apo KKZ-ja, ndėrsa shkeljet lidhen me subjektet politike.
  Edhe Lėvizja Vetėvendosje, pėrmes komunikatave tė mėhershme pėr media, ka njoftuar se qė prej fillimit tė procesit zgjedhor nė ora 7:00 janė vėrejtur disa shkelje nga vėzhguesit dhe komisionarėt e saj.
  KQZ: Deri nė orėn 15:30 votuan 19.54 %
  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), nė konferencėn e tretė pėr media tė mbajtur nė orėn 16.00, raportoi tė dhėnat e daljes nė votim, deri nė orėn 15.30. Kryetarja e KQZ-sė, Valdete Daka tha se, 18655 votues ose 19.54 % qytetarėve tė Ferizajt, kanė dalė nė votime.
  “Deri mė tani, edhe Pilot- projekti “K-vote”, tė cilin KQZ ėshtė duke e pėrdorur nė kėtė proces zgjedhor, ka funksionuar mirė dhe sipas kėtij projekti, deri nė orėn 15.00, kanė votuar 18.54% ose, 17700 votues votues. Ndėrsa, nga raporti tė cilin e kemi pranuar nga Komisioni Komunal Zgjedhor nė Ferizaj, disa cėshtje tė ngritura nė ndėrkohė janė trajtuar nga KQZ, dhe kemi marrė konfirmime se kėto cėshtje tashmė janė evituar. Deri mė tani, nuk ėshtė raportuar asnjė incident, i cili do ta dėmtonte imazhin e kėtij procesi zgjedhor”, tha nė kėtė konferencė pėr media, kryetarja Daka.
  KQZ njofton opinionin dhe qytetarėt e komunės sė Ferizajt se, mund t’i shtrojnė pyetjet e tyre apo edhe t’i ngrisin shqetėsimet eventuale, nė telefonat: 038. 211-152 dhe 038. 200 23 254
  Demokracia nė Veprim: Deri nė ora 13 votuan vetėm 13 %
  Sipas, koalicionit tė OJQ-ve ‘Demokracia nė Veprim’ i cili ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė Ferizaj, me 34 monitorues, deri nė orėn 13:00, kanė votuar 12 738 votues, apo mbi 13 pėr qind.
  Kurse, sipas OJQ-sė, ‘Demokraci pėr zhvillim’ nė shumė vendvotime komisionerėt nuk janė tė informuar pėr procedurat qė duhet ndjekur. Ata nuk janė tė informuar me shkrim pėr ndryshimin qė vėzhguesit mund tė qėndrojnė prapa komisionerit qė kontrollon letėrnjoftimin. Ata po ashtu nuk janė tė informuar se cilat dokumente janė te vlefshme dhe kanė lejuar persona qė tė votojnė me kopje tė dokumenteve identifikuese.
  Mė heret zyrtarė tė KQZ-sė kanė njoftuar se deri nė ora 11:30, nė zgjedhjet qė janė duke u mbajtur pėr kryetar tė Ferizajt, kanė votuar 8971 persona, ose 9.04 pėr qind e votuesve me tė drejtė vota. Po ashtu, sipas tyre deri mė tash nuk ėshtė raportuar pėr ndonjė incident, i cili do tė dėmtonte imazhin e kėtij procesi, ndėrsa tė gjitha rastet e raportuara nė KQZ janė trajtuar dhe evituar.
  Kryetarja e KQZ-sė, Valdete Daka gjatė konferencės sė dytė pėr media, deklaroi se sipas raportimit nga Komisioni Komunal Zgjedhor, deri nė orėn 11:30 dalja ka qenė 9.04 % ose 8971 votues, dhe krahasuar me vitin 2009 ka njė rėnie tė votuesve deri nė kėtė kohė.
  Ajo theksoi se deri mė tani pilot projekti i tyre KIVOT ka funksionuar plotėsisht, pasi qė sipas saj deri nė orėn 11:00 kanė dalė pėr tė votuar 8.03 %, ose 7924 votues, raporton Kosovapress.
  Zėdhėnėsi i shtabit zgjedhor tė PDK-sė, Hajdin Abazi nė njė konferencė shtypi ka thėnė se deri nė mesditė janė evidentuar disa mangėsi dhe shkelje, pavarėsisht faktit se procesi i votimit ka pasur rrjedhė tė mirė dhe ėshtė pėr t'u admiruar. Ai ka thėnė se mangėsitė i takojnė rrafshit organizativ nga KQZ-ja apo KKZ-ja, ndėrsa shkeljet lidhen me subjektet politike.
  "Nė vendvotimin 'Kuvendi i Arbėrit' janė 5 fletėvotime mė pak sesa ėshtė numri i votuesve, kurse tek qendra 'Tefik Ēanga' janė 3 fletėvotime mė pak. Njė fenomen tjetėr brengosės qė ėshtė manifestuar nė kėtė qendėr tė fundit ėshtė se njė numėr i caktuar i votuesve nuk ėshtė lejuar tė votojė, pėr shkak se letėrnjoftimet i kanė pasur me afat tė skaduar. Ne jemi konsultuar me KQZ-nė dhe ata thonės e kjo ėshtė njė e drejtė, pavarėsisht se letėrnjoftimi nuk ka afat, por kanė tė drejtė tė votojnė." ka thėnė Abazi
  Mė herėt shtabi zgjedhor i Degės sė LDK-sė nė Ferizaj, pėrkatėsisht Haxhi Bajrami pėrgjegjės i sektorit pėr marėdhėnie me medie, nė njė konferencė me gazetarė, publikoi disa parregullėsi qė janė duke e karakterizuar procesin zgjedhor pėr kryetar tė Komunės sė Ferizajt.
  Edhe e Lėvizja Vetėvendosje pėrmes njė komunikate pėr media ka njoftuar se qė prej fillimit tė procesit zgjedhor nė ora 7:00 janė vėrejtur disa shkelje nga vėzhguesit dhe komisionarėt e saj.
  Kurse koalicioni i OJQ-ve, ‘Demokracia nė Veprim’ qė po monitoron zgjedhjet komunale pėr kryetar tė Ferizajt ka mbajtur konferencėn e parė pėr media. Ismet Kryeziu pėrfaqėsues i kėsaj organizate tha se pėrveē disa problemeve tė vogla teknike, procesi zgjedhor deri tani ka shkuar nė rregull.
  Nė listat e votuesve edhe emra tė vdekurish para 10 vitesh
  Edhe gjatė zgjedhjeve pėr kryetar tė Ferizajt, qė po mbahen sot, vėrehet se nė Listat e zgjedhore figurojnė emrat e personave tė vdekur, madje edhe tė atyre qė kanė vdekur para dhjet vitesh, njė rast tė tillė e ka konstatuar edhe reporterja e Express-it nga Ferizaj, nė shkollėn fillore “Gjon Serreqi”.
  Ka vdekur para 10 vitesh, nė vitin 2002, por bashkėshorti e ka gjetur emrin e gruas nė listėn e votuesve, nė piken e votimit nė shkollėn fillore, “Gjon Serreqi”nė Ferizaj.
  Plaku rreth tė tetėdhjetave, i cli me vete kishte edhe ēertifikatėn e gruas sė vdekur, u ėshtė drejtuar vėzhguesve nė kėtė qendėr tė votimit, me pyetjen se ku mund tė votonte gruaja e tij, pasi ajo gjendet nė listė tė votimit, pėr tė verifikuar se me tė vėrtetė bashkėshortja e tij, tashmė e vdekur para 10 vite, gjendet edhe nė listat etyre tė votimit.
  Vėzhguesit e kanė pohuar, se emri i saj ėshtė nė listat e votimit dhe se ajo mund tė votojė, nė kėtė pikė tė votimit.
  Ai pohon se edhe pėrkundėr faktit se e ka ēregjistruar gruan e vdekur dhe pėr kėtė ka ēertifikatėn e vdekjes, emri i saj figuron vazhdimisht tash e dhjet vjet nė listat e votuesve, tashmė pėr tė tretėn herė.
  Pasi qė bashkėshorti u tregon anėtarėve tė Komisioneve tė zgjedhjeve, se gruaja e tij ka vdekur tash e dhjetė vjet, ata thonė se nuk dinė asgjė pėr kėtė, sepse pėr komisionerėt ajo nuk ka vdekur, pasi qė gjendet nė listėn e votuesve.
  KQZ: Procesi zgjedhor deri tash pa probleme
  Zyrtarė tė KQZ-sė kanė njoftuar se deri nė ora 11:30, nė zgjedhjet qė janė duke u mbajtur pėr kryetar tė Ferizajt, kanė votuar 8971 persona, ose 9.04 pėr qind e votuesve me tė drejtė vota. Po ashtu, sipas tyre deri mė tash nuk ėshtė raportuar pėr ndonjė incident, i cili do tė dėmtonte imazhin e kėtij procesi, ndėrsa tė gjitha rastet e raportuara nė KQZ janė trajtuar dhe evituar.
  Kryetarja e KQZ-sė, Valdete Daka gjatė konferencės sė dytė pėr media, deklaroi se sipas raportimit nga Komisioni Komunal Zgjedhor, deri nė orėn 11:30 dalja ka qenė 9.04 % ose 8971 votues, dhe krahasuar me vitin 2009 ka njė rėnie tė votuesve deri nė kėtė kohė.
  Ajo theksoi se deri mė tani pilot projekti i tyre KIVOT ka funksionuar plotėsisht, pasi qė sipas saj deri nė orėn 11:00 kanė dalė pėr tė votuar 8.03 %, ose 7924 votues, raporton Kosovapress.
  Kryeziu: Shqetėson pjesėmarrja e ultė nė votime
  Zyrtarė tė KQZ-sė kanė njoftuar se deri nė ora 11:00, nė zgjedhjet qė janė duke u mbajtur pėr kryetar tė Ferizajt, kanė votuar 7924 persona, apo 8.30 pėr qind e votuesve me tė drejtė vota, nė 124 vend vendvotime. Ėshtė shqetėsues fakti se deri nė ora 10:00 nė votime kanė dal vetėm 3 pėr qind e qytetarėve me tė drejtė vote.
  Koalicioni i OJQ-ve, ‘Demokracia nė Veprim’ qė po monitoron zgjedhjet komunale pėr kryetar tė Ferizajt ka mbajtur konferencėn e parė pėr media. Ismet Kryeziu pėrfaqėsues i kėsaj organizate tha se pėrveē disa problemeve tė vogla teknike, procesi zgjedhor deri tani ka shkuar nė rregull. Sipas Kryeziut shqetėsues ėshtė fakti se deri nė ora 10:00 nė votime kanė dal vetėm 3 pėr qind e qytetarėve me tė drejtė vote.
  Shtabi zgjedhor i Degės sė LDK-sė nė Ferizaj, pėrkatėsisht Haxhi Bajrami pėrgjegjės i sektorit pėr marėdhėnie me medie, nė njė konferencė me gazetarė, publikoi disa parregullėsi qė janė duke e karakterizuar procesin zgjedhor pėr kryetar tė Komunės sė Ferizajt.
  Sektori pėrkatės i shtabit zgjedhor tė Degės sė LDK-sė nė Ferizaj, ka bėrė ankesė nė KKZ, dhe me insistimin e vėzhguesve dhe komisonerėve tanė, nė atė qendėr tė votimit, ka ndėrhyrė policia e Kosovės duke e larguar personin nė fjalė nga kjo qendėr e votimit.
  Nė Ferizaj janė 25 qendra votimi me 124 vendvotime, ndėrsa tė drejtė vote, nė kėtė zgjedhje, kanė rreth 95 mijė qytetarė.
  Zgjedhjet do tė vėzhgohen nga 1 mijė e 514 vėzhgues, pėrfshirė vėzhgues nga OJQ vendore e ndėrkombėtare dhe tė subjekteve politike. Pėr tė parin e Ferizajt garojnė 6 parti politike, njė koalicion dhe njė kandidat i pavarur.
  Gati pėr Ferizaj
  Qytetarėt e Ferizajt qė nga ora shtatė e mėngjesit sot do tė mund t’iu drejtohen kutive tė votimit pėr tė vendosur rreth tė parit tė tyre.
  Kėtė, sipas Kryetares sė Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka, ferizajasit kanė mundėsi ta bėjnė deri nė ora nėntėmbėdhjetė, kur edhe pritet tė mbyllen vendvotimet.
  "Tė gjitha pėrgatitjet, ashtu siē parashihen me ligj pėr zgjedhjet lokale, janė bėrė nga ana e KQZ’sė. Janė 25 qendra tė votimit, kurse 124 vendvotime me gjithsej 95.449 votues, aq sa i pėrmban lista votuese. Pritjet tona janė qė me siguri qė nuk do tė ndryshojė dalja e votuesve, krahasuar me zgjedhjet paraprake”, ka njoftuar Daka tė shtunėn pėr media. Ndėrkaq pėr tė vėzhguar tėrė procesin e votimit, KQZ’ja ka certifikuar mbi njė mijė vėzhgues, prej tė cilėve vetėm gjashtė janė ndėrkombėtarė.
  “Tė tjerėt u pėrkasin partive politike dhe organizatave joqeveritare”, ka thėnė Daka.
  Po ashtu, sikurse herėve tė tjera, vėzhgues do tė jenė edhe koalicioni i organizatave joqeveritare- Demokracia nė Veprim, tė cilat ende pa filluar votimi, gjatė fushatės elektorale ka vėrejtur disa parregullsi.
  Sipas Besnik Ramadanit nga Demokracia nė Veprim, asnjėra nga to nuk e dėmtojnė procesin zgjedhor.
  “Ne i kemi evidentuar edhe disa parregullsi, tė cilat janė mė shumė vazhdimėsi e pėrvojės sė kaluar si pėrdorimi i fėmijėve nė fushatė, pjesėmarrja e fėmijėve nėpėr takime, pastaj parregullsi shqetėsuese ka qenė shfrytėzimi i resurseve publike, si dhe vendosje tė posterėve nė objekte publike dhe dėmtim tė posterėve”, ka thėnė Ramadani pėr Radio Europėn e Lirė.
  Ndėrkohė qė ka njoftuar se nė ditėn e zgjedhjeve nė fokus do tė kenė ecurinė e procesit zgjedhor si dhe shpalljen sa mė tė shpejtė tė rezultateve. “Demokracia nė Veprim ka akredituar gjithsej 34 vėzhgues”, njoftoi Ramadani tė shtunėn.
  Ndėrkohė, thirrje pėr vėzhgim tė procesit zgjedhor kanė bėrė edhe subjektet politike qė garojnė pėr kryetar tė Ferizajt.
  Zgjedhjet pėr Kryetar tė Ferizajit mbahen pėr shkak tė largimit tė Bajrush Xhemajlit nga ky post, pasi qė Gjykata e ka gjetur fajtor pėr njė aksident nė tė cilin njė person ka humbur jetėn

 5. #5
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  REZULTATET PRELIMINARE NĖ ZGJEDHJET E SOTME NĖ FERIZAJ, TĖ CILAT I DHA PARA KA ĒASTEVE KOMISIONI QENDROR ZGJEDHOR I KOSOVĖS (KQZ):

  PDK: 40.74%
  LDK: 24.09%
  VV: 15.96%
  AAK: 10.86%
  AKR: 4.87%
  PD: 2.60%, dhe
  dy kandidatėt e pavarur me nga 0.05%
  qė nuk ēojnė kurrfarė peshe.

  Merrni me mend miq tė dashur, dhe vlerėsoni vetė kėto zgjedhje, kur nga 95.000 votues tė regjistruar, nė votim kanė dalur vetėm 28.000 votues, pra me njė pjesėmarrje prej vetėm 29%..!?
  Nuk ka dyshim, se kjo pėrqindje kaq e vogėl e pjesėmarrjes sė qytetarėve nė votimet e sotme nė Feriazj, flet qartė pėr gjendjen shpirtėrore dhe fizike tė qytetarit shqiptar tė Kosovės. Mė mirė me thėnė, flet pėr zhgėnjimin masovik tė qytetarėve nė qeverisjen e vendit, ku gjendja e rėnd ekonomike e tyre ėshtė madje pėrcaktusei kryesorė i mos daljes sė tyre nė votime, pa cekur kėtu edhe shumė shkaqe tjera tė natyrės politike, jo vetėm nė kėtė qytet, por edhe nėpėr komunat tjera dhe nė gjithė vendin, sidomos gjendjen nė veri tė Kosovės..!  Von 95.000 Wahlberechtigen sind nur 28.000 wählen gegangen . Ein sehr starkes Argument was die KS - Albaner von der Politik halten !!

  ​Bravo Ferizaj !

 6. #6

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  40 % PDK
  wo ist die Vetefundosje jetzt ?

 7. #7
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Preke Kuci Beitrag anzeigen
  40 % PDK
  wo ist die Vetefundosje jetzt ?
  Was für Scheiß Vetefundosje die gehen eh bald unter mit ihrer Kindergatenpolitik .
  Ich find es nur Super das ein 2/3 der Wahlberechtigen in Ferizaj gar nicht wählen gegangen sind .

 8. #8

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Was für Scheiß Vetefundosje die gehen eh bald unter mit ihrer Kindergatenpolitik .
  Ich find es nur Super das ein 2/3 der Wahlberechtigen in der Ferizaj gar nicht wählen gegangen sind .
  Glaub mir wären mehr wählen gegangen hätte die Vetefundosje noch schlechter abgeschnitten.
  Anhänger neuer, kleiner oder nationalistischer Parteien verschenken ihre Stimmen nie Anhänger der VV wollen die Politik umkrempeln
  kämpfen dafür und gehen auch fleißig wählen während Anhänger großer Parteien seltener ihre Stimmen abgeben.

 9. #9
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Preke Kuci Beitrag anzeigen
  Glaub mir wären mehr wählen gegangen hätte die Vetefundosje noch schlechter abgeschnitten.
  Anhänger neuer, kleiner oder nationalistischer Parteien verschenken ihre Stimmen nie Anhänger der VV wollen die Politik umkrempeln
  kämpfen dafür und gehen auch fleißig wählen während Anhänger großer Parteien seltener ihre Stimmen abgeben.
  Das ein 2/3 nicht wählen gegangen sind zeigt mir eher das die Menschen in Kosovo nicht mehr auf die Lügen der Politiker reinfallen , und das sie kein Bock mehr auf sie haben . Jede Partei im Kosovo ist gleich jede haltet nicht ihre Versprechen ein . Die Leute haben ganz andere Sorgen wie Arbeit , wie sie ihre Familie ernähren können . Du weißt wie viele Menschen in Kosovo arbeitslos sind . Die absolute Mehrheit will raus aus Kosovo ....

 10. #10
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Preke Kuci Beitrag anzeigen
  40 % PDK
  wo ist die Vetefundosje jetzt ?
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Ferizaj (Republik Kosovo)
  Von CrazyDardanian im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 146
  Letzter Beitrag: 15.07.2013, 14:41
 2. Let's do it Kosova 2012 - Ta Pastrojme Kosoven 2012
  Von Hamėz Jashari im Forum Kosovo
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 19.06.2012, 00:03
 3. US Wahlen 2012 Manipuliert
  Von Ya-Smell im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 14.03.2012, 21:15