BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Welche Partei wählt ihr ?

Teilnehmer
102. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • PDK

  13 12,75%
 • LDK

  6 5,88%
 • AAK

  5 4,90%
 • AKR

  3 2,94%
 • Vetevendosje

  60 58,82%
 • FER

  9 8,82%
 • Andere

  6 5,88%
Seite 106 von 157 ErsteErste ... 65696102103104105106107108109110116156 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.051 bis 1.060 von 1562

Wahlen in Kosovo 2010

Erstellt von Albion, 06.11.2010, 21:31 Uhr · 1.561 Antworten · 106.250 Aufrufe

 1. #1051
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  The Guardian: Thaēi, bos i trafikut tė drogės, armėve e .....!

  Gazeta britanike the Guardian shkruan se ish-kryeministri i Kosovė Hashim Thaci qėndron nė krye tė njė grupi mafioz shqiptar pėrgjegjės pėr kontrabandėn e armėve, drogės dhe trafikut tė organeve nė tė gjithė Europėn Lindore. Lajmi sipas The Guardian, i referohet njė raporti tė Kėshillit tė Europės mbi krimin e organizuar.

  ′The Guardian′ raporton sot se Hashim Thaci ėshtė identifikuar si ′bosi′ i njė rrjeti qė ka filluar aktivitetin kriminal nė prag tė luftės nė Kosovė nė vitin 1999, ndėrsa vetė Thaci ka qėndruar i fortė me qeverinė e tij qė nga ai vit. Raporti i hetimit i cili citon burime nga FBI dhe shėrbim tė tjera inteligjence. Emra si Thaci kanė pasur ndikim tė fortė nė dekadėn e fundit dhe ′kontroll tė dhunshėm′ tė tregut tė heroinės.

  Tė tjerė persona afėr Thacit janė akuzuar pėr tregti tė organeve njerėzore, ku janė marrė disa serb tė cilėt mė pas janė vrarė, u janė marrė veshkat tė cilat mė pas janė shitur nė tregun e zi. Sipas Guardian marrja e organeve personave (serb) me nevoja financiare ėshtė bėrė nė njė klinikė tė njohur si ′Medicus′, dhe thuhet se kjo ēėshtje lidhet direkt me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.

  Ky raport vjen nė njė periudhė vendimtare pėr Kosovėn, e cila tė dielėn zhvilloi zgjedhjet e saj tė parė qė nga shpallja e pavarėsisė nga Serbia nė vitin 2008. Thaēi deklaroi fitoren nė zgjedhjet dhe ka kėrkuar pėr tė formuar njė koalicion me partitė e opozitės.

  Dick Marty, njė investigues i tė drejtave tė njeriut, do tė paraqesė raportin e tij para diplomatėve evropian nga 47 shtetet anėtare, nė njė takim nė Paris tė enjten. (albeu.com)

  http://www.albeu.com/shqiperi/the-guardian:-thaci,-bos-i-trafikut-te-droges,-armeve-e-organeve!-/26778/

 2. #1052
  Fan Noli
  Zitat Zitat von Idemo Beitrag anzeigen
  Als ob die kosovarische Regierung auch nur eine Entscheidung fällen darf, ohne dass die EU drüber schaut .... aber gut, du bist Optimist, das ist ja auch lobenswert.

  PS: Wann merkt ihr, dass ihr nicht souverän seid? Ihr seid zwar souveräner als früher unter Serbien, doch immernoch kein richtiger Staat, und das werdet ihr auch nie werden. Weder wirtschaftlich noch politisch wird das Kosovo auf eigenen Beinen stehen.

  Die Eulex ist eine Rechtsstaatsmission, also Polzeiermittler, Staatsanwälte, Richter etc. Sie kann weder in der Parlamentsarbeit noch Regierungsarbeit eingreifen. Das kann die ICO, hat es aber bis heute nicht gemacht (zumindest nicht offiziell).

 3. #1053
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  The Guardian: Thaēi, bos i trafikut tė drogės, armėve e .....!

  Gazeta britanike the Guardian shkruan se ish-kryeministri i Kosovė Hashim Thaci qėndron nė krye tė njė grupi mafioz shqiptar pėrgjegjės pėr kontrabandėn e armėve, drogės dhe trafikut tė organeve nė tė gjithė Europėn Lindore. Lajmi sipas The Guardian, i referohet njė raporti tė Kėshillit tė Europės mbi krimin e organizuar.

  ′The Guardian′ raporton sot se Hashim Thaci ėshtė identifikuar si ′bosi′ i njė rrjeti qė ka filluar aktivitetin kriminal nė prag tė luftės nė Kosovė nė vitin 1999, ndėrsa vetė Thaci ka qėndruar i fortė me qeverinė e tij qė nga ai vit. Raporti i hetimit i cili citon burime nga FBI dhe shėrbim tė tjera inteligjence. Emra si Thaci kanė pasur ndikim tė fortė nė dekadėn e fundit dhe ′kontroll tė dhunshėm′ tė tregut tė heroinės.

  Tė tjerė persona afėr Thacit janė akuzuar pėr tregti tė organeve njerėzore, ku janė marrė disa serb tė cilėt mė pas janė vrarė, u janė marrė veshkat tė cilat mė pas janė shitur nė tregun e zi. Sipas Guardian marrja e organeve personave (serb) me nevoja financiare ėshtė bėrė nė njė klinikė tė njohur si ′Medicus′, dhe thuhet se kjo ēėshtje lidhet direkt me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.

  Ky raport vjen nė njė periudhė vendimtare pėr Kosovėn, e cila tė dielėn zhvilloi zgjedhjet e saj tė parė qė nga shpallja e pavarėsisė nga Serbia nė vitin 2008. Thaēi deklaroi fitoren nė zgjedhjet dhe ka kėrkuar pėr tė formuar njė koalicion me partitė e opozitės.

  Dick Marty, njė investigues i tė drejtave tė njeriut, do tė paraqesė raportin e tij para diplomatėve evropian nga 47 shtetet anėtare, nė njė takim nė Paris tė enjten. (albeu.com)

  http://www.albeu.com/shqiperi/the-guardian:-thaci,-bos-i-trafikut-te-droges,-armeve-e-organeve!-/26778/
  thaci nuk eshte vetem boss i mfies por eshe edhe boss i krimenelelaveva

  thaci ist der reichtes mann in kosovo geworden

 4. #1054

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Nga konferenca pėr media

  14 DHJETOR 2010 - E Martė 18:14Albin Kurti

  Zgjedhjet parlamentare tė 12 dhjetorit nuk ishin aspak demokratike dhe tė ndershme. Gjithandej nėpėr Kosovė ka pasur shkelje dhe parregullsi. Rezultatet e KQZ-sė janė tė papranueshme sepse i gjithė deformimi i vullnetit tė votuesve ėshtė i inkorporuar nė to. KQZ-ja nuk u tregua as e paanshme dhe as e pavarur. Gjatė tėrė kohės ajo ishte e ndrojtur, joprofesionale dhe e ndikueshme.

  Rezultati i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ishte shumė i lartė por ai ėshtė dėmtuar rėndė. Pėrqindja jonė ėshtė gjymtuar mė sė shumti. Dy lloj shkeljesh kryesore e masive u bėnė: votimi i shumėfishtė i militantėve pasi qė u siguruan qė s’do tė punojnė llambat verifikuese, dhe mbushja e kutive me vota tė parapėrgatitura pasi qė diku i kėrcėnuan komisionerėt, diku tjetėr i rrahėn e i dėbuan komisionerėt nga vendvotimet e pati madje edhe vrasje nė tentativė siē ishte rasti nė Malishevė.

  Drenasi dhe Skėnderaji janė dy shembuj ekstremė tė dukurisė qė ndodhi anekėnd Kosovės. Pėrqendrimi i problematizimit tė shkeljeve vetėm nė kėto dy komuna ka pėr qėllim amnestimin e shkeljeve tė mėdha nėpėr shumė qendra tė votimeve gjithkah nėpėr Kosovė.

  Legjitimiteti i kėtyre zgjedhjeve ėshtė legjitimitet i hajnave dhe i dhunės. Kėso zgjedhjesh janė tė papranueshme dhe rezultati i tyre ėshtė i kontestueshėm. Ne i bėjmė thirrje tė gjithė faktorėve ndėrkombėtarė qė tė mos njoftohen njėanshėm nga politikanėt e regjimit dhe qė tė mos nguten nė pėrkrahjen e kėtij procesi zgjedhor sepse kėshtu mbėshtesin keqpėrdorimet dhe manipulimet.

  Shkelja e vullnetit tė votuesve nė kėto zgjedhje parlamentare ėshtė pasojė e drejtpėrdrejtė e shkeljes sė planifikuar tė vullnetit tė popullit pėrmes negociatave tė paralajmėruara me Serbinė. Prandaj u lejuan dhe u toleruan ish pushtetarėt qė tė organizojnė vjedhjen e zgjedhjeve. Ata janė tė preferuar pėr kėto negociata tė reja. Ish pushtetarėt qė i kanė bėrė koncesione marramendėse Serbisė nė negociatat e mėhershme janė treguar tė gatshėm pėr negociata e koncesione tė reja pėr Serbinė qė Serbinė ia afrojnė BE-sė, veriun e Kosovės ia afrojnė Serbisė duke e thelluar ndarjen e brendshme tė Kosovės.

  Manipulimet dhe vjedhjet nė kėto zgjedhje i bėri regjimi nga paniku qė e kishte mbėrthyer. Paniku i regjimit vjen mė sė shumti pėr shkak tė rritjes sė organizimit dhe anėtarėsisė sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! qė ecėn paralelisht me rritjen e zemėrimit tė qytetarėve. Kėto padrejtėsi qė na janė bėrė e demaskuan pėrfundimisht kėtė regjim i cili po mundohet ta shuajė etjen me ujė deti. Kėto zgjedhje, sikur asnjė deri tash, e kanė deligjitimuar regjimin. Tash secili qytetar i Kosovės e di se nė ēfarė mėnyre dhe pėr ēfarė arsye ekzistojnė dhe veprojnė kėto struktura tė regjimit. Lėvizja VETĖVENDOSJE! do t’i kombinojė mjetet jashtėinstitucionale dhe ato institucionale pėr qėllimin e saj tė njėjtė. Beteja vazhdon por ne tash jemi mė tė fortė se kurrė.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

  Erzen Vraniqi 045 209 632

 5. #1055
  Fan Noli
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  The Guardian: Thaēi, bos i trafikut tė drogės, armėve e .....!

  Gazeta britanike the Guardian shkruan se ish-kryeministri i Kosovė Hashim Thaci qėndron nė krye tė njė grupi mafioz shqiptar pėrgjegjės pėr kontrabandėn e armėve, drogės dhe trafikut tė organeve nė tė gjithė Europėn Lindore. Lajmi sipas The Guardian, i referohet njė raporti tė Kėshillit tė Europės mbi krimin e organizuar.

  ′The Guardian′ raporton sot se Hashim Thaci ėshtė identifikuar si ′bosi′ i njė rrjeti qė ka filluar aktivitetin kriminal nė prag tė luftės nė Kosovė nė vitin 1999, ndėrsa vetė Thaci ka qėndruar i fortė me qeverinė e tij qė nga ai vit. Raporti i hetimit i cili citon burime nga FBI dhe shėrbim tė tjera inteligjence. Emra si Thaci kanė pasur ndikim tė fortė nė dekadėn e fundit dhe ′kontroll tė dhunshėm′ tė tregut tė heroinės.

  Tė tjerė persona afėr Thacit janė akuzuar pėr tregti tė organeve njerėzore, ku janė marrė disa serb tė cilėt mė pas janė vrarė, u janė marrė veshkat tė cilat mė pas janė shitur nė tregun e zi. Sipas Guardian marrja e organeve personave (serb) me nevoja financiare ėshtė bėrė nė njė klinikė tė njohur si ′Medicus′, dhe thuhet se kjo ēėshtje lidhet direkt me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.

  Ky raport vjen nė njė periudhė vendimtare pėr Kosovėn, e cila tė dielėn zhvilloi zgjedhjet e saj tė parė qė nga shpallja e pavarėsisė nga Serbia nė vitin 2008. Thaēi deklaroi fitoren nė zgjedhjet dhe ka kėrkuar pėr tė formuar njė koalicion me partitė e opozitės.

  Dick Marty, njė investigues i tė drejtave tė njeriut, do tė paraqesė raportin e tij para diplomatėve evropian nga 47 shtetet anėtare, nė njė takim nė Paris tė enjten. (albeu.com)

  http://www.albeu.com/shqiperi/the-guardian:-thaci,-bos-i-trafikut-te-droges,-armeve-e-organeve!-/26778/
  Thaqi ein mafia-chef? ausser den PDK-Idioten-Anhängern weiss das doch jeder

 6. #1056
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  also ich denke die zeiten für thaci ist abgelaufen man kann jetzt nicht mit Manipulation die wahlen gewinnen also so einfach wird für thaci dieses mal nicht! es gibt genug beweisse das die wahlen Manipulation sind!!!

 7. #1057
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  The Guardian , eshte gazeta nder me te mdhajat ne Angli dhe shume serioze , pra Shqiptare HAPNI SYTE :

 8. #1058
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  DV= Fordert neu wahlen in skenderaj und drenas (drenica) warum nicht dann in ganz kosovo neu wahlen

 9. #1059
  Fan Noli
  Oppositionspartei im Kosovo geht gerichtlich gegen Wahlergebnis vor

  Nach der Parlamentswahl im Kosovo geht die größte Oppositionspartei des Landes wegen mutmaßlicher Unregelmäßigkeiten gerichtlich gegen das Abstimmungsergebnis vor.

  Nach der Parlamentswahl im Kosovo geht die größte Oppositionspartei des Landes wegen mutmaßlicher Unregelmäßigkeiten gerichtlich gegen das Abstimmungsergebnis vor. Seine Partei werde es nicht zulassen, dass das Kosovo auf Grundlage einer "manipulierten Wahl" regiert werde, sagte der Chef der Demokratischen Liga (LDK), Isa Mustafa, am Dienstag vor Journalisten. "Die Demokratie wurde im Kosovo im großen Stil verletzt und die Rechtmäßigkeit dieses Urnengangs ist nun fraglich", führte der Bürgermeister der Hauptstadt Pristina aus. Seine Partei habe deshalb bei Gericht eine Beschwerde gegen das Wahlergebnis eingelegt.

  Oppositionspartei im Kosovo geht gerichtlich gegen Wahlergebnis vor | STERN.DE

  ----------------

  Das Gericht sollte am besten anordnen Thaqi ins Gefängnis zu stecken.

 10. #1060
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614

  Koalition für Neue Kosovo: Keine rote Linie für Koalitionsregierung  Zwei Tage nach den Parlamentswahlen hat die Koalition für Neue Kosovo bekannt, dass es rote Linien auf politische Themen, die Koalitionsregierung erreichen ist und wird mit allen Einrichtungen, die die Versammlung darstellen zusammenzuarbeiten.
  In einer Pressemitteilung der Koalition für Neue Kosovo hingewiesen, dass die Beteiligung an einer Koalition, jetzt und in Zukunft davon abhängig Raum vorgesehen, um die Verpflichtungen der Koalition für Neue Kosovo vor den Wählern zu implementieren.
  "In Bezug auf die Entwicklung von Institutionen, betrachten wir, dass so bald zeigen, ob diese Wahlen zertifiziert werden muss. Danach sollte die Versammlung konstituiert werden so bald wie möglich. Die Koalition mit allen Einrichtungen, die die Versammlung des Kosovo darstellen kooperieren eine geeignete Lösung finden, um das Land aus der institutionellen und Governance Krise zu bringen. Denn wir akzeptabel sein kann, auch zu anderen Alternativen (technische Regierung bis zu den Wahlen nach einem Jahr oder ähnlich gehalten werden), liest das Kommunique .
  Koalition für Neue Kosovo erfordert, dass jeder Akt der Verletzung des Gesetzes während des Wahlprozesses wirksam vorgehen und Akteure gegen das Gesetz, dem Gesetz verantworten.
  Koalition fordert alle politischen Parteien und der Zivilgesellschaft, um sofort zu starten Aktivitäten, um die Schwächen des Wahlsystems zu überwinden, eine Zählung abgeschlossen ist, die Wahllisten geräumt, die Bewohner identifizieren Wähler, Wähler, die ihren Wohnsitz in anderen Ländern und Wahllisten sind regelmäßig durch das Entfernen der Verstorbene aktualisiert werden.
  Darüber hinaus will die Koalition um die Optionen für die Digitalisierung von Wahlen und die Wahlen zu prüfen.

  http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=93384

Ähnliche Themen

 1. Wahlen im Kosovo
  Von Lance Strongo im Forum Kosovo
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 01.02.2012, 17:10
 2. Izbori u BiH 2010 - Wahlen in BiH 2010
  Von Vjecna Vatra im Forum Bosnien-Forum
  Antworten: 161
  Letzter Beitrag: 03.10.2010, 18:43
 3. Izbori u BiH 2010 - Wahlen in BiH 2010
  Von Vjecna Vatra im Forum Rakija
  Antworten: 132
  Letzter Beitrag: 15.02.2010, 15:54
 4. Wahlen im Kosovo - wen würdet ihr wählen?
  Von Lucky Luke im Forum Rakija
  Antworten: 81
  Letzter Beitrag: 20.12.2008, 23:36
 5. Hashim Thaci gewinnt die Wahlen in Kosovo
  Von Grasdackel im Forum Politik
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 21.11.2007, 21:14