BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Welche Partei wählt ihr ?

Teilnehmer
102. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • PDK

  13 12,75%
 • LDK

  6 5,88%
 • AAK

  5 4,90%
 • AKR

  3 2,94%
 • Vetevendosje

  60 58,82%
 • FER

  9 8,82%
 • Andere

  6 5,88%
Seite 113 von 157 ErsteErste ... 1363103109110111112113114115116117123 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.121 bis 1.130 von 1562

Wahlen in Kosovo 2010

Erstellt von Albion, 06.11.2010, 21:31 Uhr · 1.561 Antworten · 105.561 Aufrufe

 1. #1121
  Fan Noli
  Neuwahlen möglich

  Subjektet politike thonė se vendi po futet nė krizė Subjektet politike thonė se vendi po futet nė krizė tė thellė institucionale dhe politike. Zyrtarė tė partive pjesėmarrėse nė zgjedhje, ende mbajnė qėndrimet e tyre tė njėjta rreth koalicioneve me Partinė Demokratike tė Kosovės. Disa nga partitė madje mendojnė se vendi duhet tė shkojė nė zgjedhje tė reja. ...

  RTK


 2. #1122
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614

  Thaci bereit für Koalition mit allen, außer mit Vetevendosje

  Prishtinė, 15 dhjetor - Kryeministri nė dorėheqje, Hashim Thaēi, ka thėnė se ėshtė i hapur tė bėjė koalicion me secilėn parti politike, pėrveē Lėvizjes Vetėvendosje.
  “Unė do t'i zgjedh partnerėt mė tė mirė qė i pėrshtaten konceptit tim dhe

  vizionit pėr njė Kosovė euro-atlantike. Unė jam pėr njė rajon pa kufi nė Evropėn e bashkuar”, ka thėnė Thaēi, nė njė intervistė pėr agjencinė e lajmeve Reuters.
  Ndėrsa PDK-ja ka dalė e para nė zgjedhjet e para pas pavarėsisė, partitė tjera dhe vėzhguesit e pavarur janė ankuar pėr parregullsi nė dy bastionet e Thaēit, ku pjesėmarrja ka qenė mė shumė se 90 pėr qind - shumė mė tepėr sesa 48 pėrqindėshi i mesatares kombėtare.
  “Kjo ka qene politikisht e planifikuar pėr tė tėrhequr vėmendjen prej fitores sė thellė tė PDK-sė… nė 20 komuna”, ka thėnė Thaēi.
  Ai ka thėnė se do tė respektojė ēdo vendim qė vjen nga institucionet, ndėrkohė qė Komisioni Qendror Zgjedhor ende nuk ka vendosur nėse duhet tė ketė pėrsėritje tė zgjedhjeve tė pjesshme.
  I pyetur nėse pas zgjedhjeve pret hetime nga EULEX-i pėr korrupsion, ai ka thėnė se nuk as informacione e as indikacione.
  “Por, nė asnjė rrethanė, njerėzit qė janė tė korruptuar, s'do tė jenė pjesė e qeverisė sime”, ka thėnė Thaēi.


  Thaēi i gatshėm pėr koalicion me tė gjithė, veē Vetėvendosjes - Zgjedhjet 2010 - Politikė - Koha Net

 3. #1123
  Avatar von No1zY

  Registriert seit
  19.09.2010
  Beiträge
  313
  Zitat Zitat von Albion Beitrag anzeigen
  Prishtinė, 15 dhjetor - Kryeministri nė dorėheqje, Hashim Thaēi, ka thėnė se ėshtė i hapur tė bėjė koalicion me secilėn parti politike, pėrveē Lėvizjes Vetėvendosje.
  “Unė do t'i zgjedh partnerėt mė tė mirė qė i pėrshtaten konceptit tim dhe

  vizionit pėr njė Kosovė euro-atlantike. Unė jam pėr njė rajon pa kufi nė Evropėn e bashkuar”, ka thėnė Thaēi, nė njė intervistė pėr agjencinė e lajmeve Reuters.
  Ndėrsa PDK-ja ka dalė e para nė zgjedhjet e para pas pavarėsisė, partitė tjera dhe vėzhguesit e pavarur janė ankuar pėr parregullsi nė dy bastionet e Thaēit, ku pjesėmarrja ka qenė mė shumė se 90 pėr qind - shumė mė tepėr sesa 48 pėrqindėshi i mesatares kombėtare.
  “Kjo ka qene politikisht e planifikuar pėr tė tėrhequr vėmendjen prej fitores sė thellė tė PDK-sė… nė 20 komuna”, ka thėnė Thaēi.
  Ai ka thėnė se do tė respektojė ēdo vendim qė vjen nga institucionet, ndėrkohė qė Komisioni Qendror Zgjedhor ende nuk ka vendosur nėse duhet tė ketė pėrsėritje tė zgjedhjeve tė pjesshme.
  I pyetur nėse pas zgjedhjeve pret hetime nga EULEX-i pėr korrupsion, ai ka thėnė se nuk as informacione e as indikacione.
  “Por, nė asnjė rrethanė, njerėzit qė janė tė korruptuar, s'do tė jenė pjesė e qeverisė sime”, ka thėnė Thaēi.


  Thaēi i gatshėm pėr koalicion me tė gjithė, veē Vetėvendosjes - Zgjedhjet 2010 - Politikė - Koha Net
  Hab ich doch gesagt das er keine Koalition mit Vetvendojse eingeht. Doch manche PDK'ler Sympatisanten habens nicht gecheckt.

 4. #1124
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  weil thaci hört immer was eulex sagt wen eulext zu thaci sagt keine Koalition mit VV dann wir die pdk auf eulex hören also pdk hat keine macht in kosovo

 5. #1125
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614

  PDK, kann mit AKR und die Minderheitsregierung

  PDK-ja, AKR-ja e pakicat mund tė formojnė qeverinė


  Prishtinė, 15 dhjetor – Po tė konstituohej Kuvendi i Kosovės bazuar nė rezultatet preliminare tė KQZ-sė, shqiptarėt do tė mund tė zinin 93 ulėse, kurse pakicat 27.
  PDK-ja po llogarit nė mbėshtetjen e tė gjitha partive tė komuniteteve pakicė nė ndėrtimin e mazhorancės, dhe sė paku edhe nė njė parti shqiptare. Kėsisoj, mazhoranca prej saj do tė mund tė kishte rreth 70 ulėse, nga 120 sa ka Kuvendi, shkruan sot “Koha Ditore”.
  Hajredin Kuēi, nėnkryetar i PDK-sė, ka publikuar njė ditė mė parė tė dhėnėn pėr njė marrėveshje qė partia sė cilės i takon ka marrėveshje pėr bashkėqeverisje me tė gjitha partitė minoritare. Ndėrkaq, Vlora Ēitaku, njė tjetėr zyrtare e PDK-sė, ka thėnė se nė koalicion do tė jetė vetėm njė parti shqiptare.
  Bazuar nė rezultatet preliminare tė KQZ-sė, partitė shqiptare qė kanė mbėrritur pragun prej 5 pėr qind pėr tė qenė pjesė e Kuvendit janė PDK-ja me 33.5 pėr qind, LDK-ja me 23.6 pėr qind, “Vetėvendosja” me 12.2 pėr qind, AAK-ja me 10.8 pėr qind dhe AKR-ja me 7.1 pėr qind.
  Nė KQZ kanė refuzuar tė kthejnė nė ulėse nė Kuvend kėto pėrqindje. Mirėpo, jozyrtarisht kanė treguar se bashkėrisht partitė shqiptare do tė zėnė 93 sish.
  Tek i ėshtė referuar pėrqindjes sė rezultateve preliminare, nė kushte anonimiteti, njė zyrtar ka bėrė tė ditur se PDK-ja do tė ketė 35 deputetė, LDK-ja 24, “Vetėvendosja” 13, AAK-ja 11 dhe AKR-ja 8.
  AKR-ja, qė shihet si partner i ardhshėm i PDK-sė nė qeveri, ka lėshuar tė martėn njė deklaratė, me tė cilėn nuk ka pėrjashtuar kėtė mundėsi. Madje, kjo parti ka bėrė thirrje qė sa mė shpejt duhet certifikuar rezultati i zgjedhjeve, nė mėnyrė qė tė zgjidhen institucionet e reja.
  Po tė jetė AKR-ja nė qeveri me PDK-nė, bashkėrisht do tė mund tė zinin 43 ulėse nė Kuvend. Me 27 vendet qė pritet tė zėnė komunitetet, mazhoranca do tė bėhej prej 70 ulėsesh, duke lėnė nė opozitė tri parti, LDK-nė, “Vetėvendosjen” dhe AAK-nė.
  Mirėpo, ėshtė LDK-ja qė pretendon nė pėrmbysjen e rezultatit preliminar tė KQZ-sė, pas shqyrtimit tė ankesave dhe pas pėrsėritjes sė zgjedhjeve nė disa komuna, ku pretendon qė PDK-ja tė ketė vjedhur vota.
  Kryetari i kėsaj partie, Isa Mustafa, ka thėnė tė martėn nė njė konferencė shtypi se partia e tij mund tė vihet nė pozitė pėr tė zgjedhur partnerėt politikė qė do ta formonin qeverinė e ardhshme.
  “Sipas tė gjitha hulumtimeve qė kemi bėrė, LDK-ja vlerėson se nė kėto zgjedhje ėshtė dėmtuar pėr rreth 50 mijė vota”, ka thėnė Mustafa. “Varet nga legjitimiteti i zgjedhjeve (nėse LDK-ja do tė provojė tė formojė qeveri, nė rast dėshtimi tė PDK-sė v.j.). Nėse legjitimiteti do tė jetė i tillė, as unė nuk pranoj tė bėj qeverinė mbi ndonjė legjitimitet qė do tė jetė i kontestuar dhe qė nuk do tė jetė i pranueshėm nga qytetarėt”.
  LDK-sė ėshtė shprehur e gatshme t’i bashkėngjitej AAK-ja nė koalicion, e cila ka pėrsėritur qėndrimin pėr tė mos qenė pjesė e qeverisjes qė do tė drejtohej nga PDK-ja. Ahmet Isufi, nėnkryetar nė kėtė parti, ka thėnė se, nė rast tė pėrmbysjes sė pėrqindjes sė votave pas publikimit tė rezultatit pėrfundimtar nga KQZ-ja, nuk pėrjashtohet mundėsia qė tė bėjė koalicion me partitė qė ai i ka quajtur tė djathta, siē ėshtė LDK-ja, por as me “Vetėvendosjen”, e cila ndjek politika tė majta.
  “Ne po e theksojmė pėr tė satėn herė se nuk ka koalicion me PDK-nė, pėr arsye se e ka bėrė rrėnimin institucional tė vendit”, ka thėnė Isufi. Numri i deputetėve tė partive shqiptare: PDK 35, LDK 24, VV 13, AAK 11, AKR 8, dhe Pakicat 27 (mė gjerėsisht nė numrin e sotshėm tė “Kohės Ditore”.

 6. #1126
  Fan Noli
  Wenn man mal überlegt nach diesen Rechnungen: Die albanischen Parteien haben alle zusammen (auch die die nicht ins Parlament kommen) irgendwo 95 % bei den Wahlen erreicht und bekommen dafür 93 Sitze. Die Minderheiten haben zusammen wohl etwas um 5 % errungen und bekommen dafür 27 Sitze.

  Also:
  Albaner: 95 % = 93 Sitze = 1,02 % pro Sitz
  Minderheiten: 5 % = 27 Sitze = 0,185 % pro Sitz

  Das heisst, albanische Parteien müssen 6 mal so viele Stimmen erreichen um 1 Sitz zu bekommen im Vergleich zu den Minderheiten. oder anders ausgedrückt: die Stimmen der Minderheiten sind 6 mal so viel Wert wie die Stimmen der Albaner.

 7. #1127

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  Zitat Zitat von Fan Noli Beitrag anzeigen
  Wenn man mal überlegt nach diesen Rechnungen: Die albanischen Parteien haben alle zusammen (auch die die nicht ins Parlament kommen) irgendwo 95 % bei den Wahlen erreicht und bekommen dafür 93 Sitze. Die Minderheiten haben zusammen wohl etwas um 5 % errungen und bekommen dafür 27 Sitze.

  Also:
  Albaner: 95 % = 93 Sitze = 1,02 % pro Sitz
  Minderheiten: 5 % = 27 Sitze = 0,185 % pro Sitz

  Das heisst, albanische Parteien müssen 6 mal so viele Stimmen erreichen um 1 Sitz zu bekommen im Vergleich zu den Minderheiten. oder anders ausgedrückt: die Stimmen der Minderheiten sind 6 mal so viel Wert wie die Stimmen der Albaner.

  von gleichberechtigung noch nie was gehört

  ich sag nur athisaari hurensohn vertrag

 8. #1128
  Leo
  Avatar von Leo

  Registriert seit
  25.06.2010
  Beiträge
  3.440
  Zitat Zitat von Fan Noli Beitrag anzeigen
  Wenn man mal überlegt nach diesen Rechnungen: Die albanischen Parteien haben alle zusammen (auch die die nicht ins Parlament kommen) irgendwo 95 % bei den Wahlen erreicht und bekommen dafür 93 Sitze. Die Minderheiten haben zusammen wohl etwas um 5 % errungen und bekommen dafür 27 Sitze.

  Also:
  Albaner: 95 % = 93 Sitze = 1,02 % pro Sitz
  Minderheiten: 5 % = 27 Sitze = 0,185 % pro Sitz

  Das heisst, albanische Parteien müssen 6 mal so viele Stimmen erreichen um 1 Sitz zu bekommen im Vergleich zu den Minderheiten. oder anders ausgedrückt: die Stimmen der Minderheiten sind 6 mal so viel Wert wie die Stimmen der Albaner.

  und wenn schon.die haben nichts zu melden.

 9. #1129

  Registriert seit
  16.01.2009
  Beiträge
  17.122
  Zitat Zitat von Fan Noli Beitrag anzeigen
  Wenn man mal überlegt nach diesen Rechnungen: Die albanischen Parteien haben alle zusammen (auch die die nicht ins Parlament kommen) irgendwo 95 % bei den Wahlen erreicht und bekommen dafür 93 Sitze. Die Minderheiten haben zusammen wohl etwas um 5 % errungen und bekommen dafür 27 Sitze.

  Also:
  Albaner: 95 % = 93 Sitze = 1,02 % pro Sitz
  Minderheiten: 5 % = 27 Sitze = 0,185 % pro Sitz

  Das heisst, albanische Parteien müssen 6 mal so viele Stimmen erreichen um 1 Sitz zu bekommen im Vergleich zu den Minderheiten. oder anders ausgedrückt: die Stimmen der Minderheiten sind 6 mal so viel Wert wie die Stimmen der Albaner.

 10. #1130
  Avatar von Opoja_Pz

  Registriert seit
  22.01.2009
  Beiträge
  683
  Zitat Zitat von Fan Noli Beitrag anzeigen
  Wenn man mal überlegt nach diesen Rechnungen: Die albanischen Parteien haben alle zusammen (auch die die nicht ins Parlament kommen) irgendwo 95 % bei den Wahlen erreicht und bekommen dafür 93 Sitze. Die Minderheiten haben zusammen wohl etwas um 5 % errungen und bekommen dafür 27 Sitze.

  Also:
  Albaner: 95 % = 93 Sitze = 1,02 % pro Sitz
  Minderheiten: 5 % = 27 Sitze = 0,185 % pro Sitz

  Das heisst, albanische Parteien müssen 6 mal so viele Stimmen erreichen um 1 Sitz zu bekommen im Vergleich zu den Minderheiten. oder anders ausgedrückt: die Stimmen der Minderheiten sind 6 mal so viel Wert wie die Stimmen der Albaner.
  Ist zwar beschiessen aber besser als unter einer Bestimmten Regierung zu leben die nur schrecken über uns gebracht hat

Ähnliche Themen

 1. Wahlen im Kosovo
  Von Lance Strongo im Forum Kosovo
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 01.02.2012, 17:10
 2. Izbori u BiH 2010 - Wahlen in BiH 2010
  Von Vjecna Vatra im Forum Bosnien-Forum
  Antworten: 161
  Letzter Beitrag: 03.10.2010, 18:43
 3. Izbori u BiH 2010 - Wahlen in BiH 2010
  Von Vjecna Vatra im Forum Rakija
  Antworten: 132
  Letzter Beitrag: 15.02.2010, 15:54
 4. Wahlen im Kosovo - wen würdet ihr wählen?
  Von Lucky Luke im Forum Rakija
  Antworten: 81
  Letzter Beitrag: 20.12.2008, 23:36
 5. Hashim Thaci gewinnt die Wahlen in Kosovo
  Von Grasdackel im Forum Politik
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 21.11.2007, 21:14