BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

“Xhihadi” pėr BIK

Erstellt von Ciciripi, 16.08.2013, 18:58 Uhr · 1 Antwort · 866 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  “Xhihadi” pėr BIK

  Xhabir Hamiti, kryetar i Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, ėshtė kandidati i parė i cili ka shfaqur pretendimet pėr udhėheqjen e BIK-ut, tė cilin institucion vazhdon ta udhėheqė myftiu Naim Tėrrnava. As ky i fundit nuk i ka fshehur ambiciet edhe pėr njė mandate tė ri nė krye tė Bashkėsisė Islame, pavarėsisht se Kushtetuta e kėsaj tė fundit nuk ia lejon njė gjė tė tillė.
  Jozyrtarisht mėsohet se pėr drejtimin e kėtij institucioni ekziston njė garė e fortė mes klerikėve islamė nė vend. Kryesia e Bashkėsisė Islame ėshtė kritikuar sė fundi nga anėtarėsia e saj pėr keqmėnaxhim dhe lejimin e radikalizmit islam nė Kosovė.
  Kandidati pėr ta marr “timonin” e BIK-ut, Xhabir Hamiti, e ka vlerėsuar si tė domosdoshme, qė siē ka thėnė ai, gjėrat nė BIK-sė tė vendosen nė binar tė duhur, pasi, sipas tij, kanė devijuar skjashmėrisht sė fundi, nė mungesė tė njė riorganizimi tė brendshėm administrativ, si dhe tė njė vizioni dhe vije tė qartė karshi besimtarėve dhe opinionit nė pėrgjithėsi.
  Ai ka thėnė se reformimi nė BIK mund tė bėhet me ndihmėn e tė gjithėve, me vullnet tė mirė dhe tė sinqertė, duke paralajmėruar udhėheqėsin aktuale se e ka pėrballė atė (Hamitin) nė zgjedhjet e kėtij viti.
  ”Kėrkesat e shumė punonjėsve tė BIK-sė dhe tė besimtarėve tė vendit nė pėrgjithėsi, ēdo ditė e mė shumė po rriten qė unė tė marr nė dorė udhėheqjen e BIK-sė gjatė mandatit tė ardhshėm…”. Ai ka theksuar se feja islame nuk lejon qė brenda saj tė ketė grupe radikale apo ekstremiste, por lejon vetėm islamin qė nė themel ka paqen.
  “Tendencat pėr tė ndryshuar qasjen dhe mėnyrėn e predikimit dhe praktikumit tė disa riteve fetare tė vijės tonė tradicionale 600 vjeēare, tė bazuar nė shkollėn juridike hanefite tek ne, janė evidente qė nga vitet e 1990-ta, pra menjėherė pas rėnies sė sistemit komunist, kurse ato dukshėm janė rritur nė dekadėn e fundit. Konsideroj se uniteti fetar pėr ne ėshtė si alfa dhe omega dhe si ajri qė frymojmė. Nuk ka qenė dhe nuk ėshtė asnjėherė porosi e Zotit, qė nė emėr tė fesė tė pėrēahen besimtarėt e njėjtės fe dhe tė njėjtit komunitet fetar, si dhe as qė nė emėr tė fesė tė ndihen tė kėrcėnuar e tė rrezikuar pjesėtarėt e feve tjera”, ka thėnė Hamiti.
  Radikalizmat dhe eksremizmat nė fe, sipas tij, kudo janė devijime, pra nuk janė feja, prandaj si tė tilla ai i quan tė rrezikshme pėr gjithė shoqėrinė e jo vetėm pėr predikuesit tradicional autokton.
  “Muhammedi a.s detyrė tė tij kishte vetėm pėrkujtimin e mesazhit tė Zotit nė tokė dhe jo mbizotėrimin e zemrave tė njerėzve dhe se njerėzit nuk duhet urryer e nėnēmuar vetėm pse nuk besojnė etj. Prandaj nėse kėto janė porosi tė Zotit nė Librin e tij, Kur`anin, atėherė tė gjitha veprimet tė cilat bien nė kundėrshtim me kėto parime dhe mėsime nuk kanė mbėshtetje burimin e parė tė Islamit Kur`anin e as praktikėn autentike tė Muhammedit a.s”.
  Kundėrshtohet kandidatura e tretė e Tėrnavės
  Reagimi i Hamitit ėshtė pėrkrahur nga Sindikata e BIK-ut, e cila ka dal pro kandidaturės sė tij. Idriz Bilalli, kryesues i Sindikatės sė BIK-ut ka thėnė se Tėrnava ka bėrė dy mandate nė krye tė BIK-ut, e qė bėjnė 10 vite, prandaj nė bazė tė Kushtetutės sė BIK-ut, ai thotė se Tėrnava nuk ka tė drejtė tė kandidojė pėr myfti tė Kosovės pėr mandatin nė vijim.
  Bilalli tha se Tėrnava e ka shpallė kandidaturėn publikisht nė media vizuele gjatė njė deklarate,e qė sipas tij, ėshtė njė ambicie nė kundėrshtim me normativėn e BIK-ut.
  Tėrnavės pėrveē normativa qė nuk ia lejon kandidaturėn, ai pėrmend dhe ēėshtje tjera tė cilat ia pamundėsojnė kandidaturėn si keqpėrdorimet. “ Ai (Tėrnava) ka bėrė shkelje , parregullsi, nepotizėm, jo transparencė me financa”.
  Sipas tij, Tėrnava madje ka inkorporuar nė BIK njerėz qė kanė ideologji qė bien ndesh me traditėn e hoxhallarėve nė Kosovė dhe traditėn e Pejgamberit a.s., duke shkel rregullat e BIK-ut dhe lėshuar vendime pėr njerėz qė nuk janė nė pėrputhje me traditėn e pejgamberit dhe shkollėn juridike hanifite. Edhe imam tė tjerė kanė qėndrime tė ndryshme pėr udhėheqėsin e BIK-ut.
  Gazmend Haxhiu, imam nga Shtimja, ka thėnė pėr gazetėn se me Kushtetutė njė mandat i tretė nuk i lejohet Tėrnavės. “Tėrnava e ka kryer detyrėn e vet dhe duhet tė shkojė nė shtėpi”. Sipas tij gjatė udhėheqjes sė Tėrnavės imazhi i BIK-ut pati lėkundje dhe munguan iniciativat pėr t’i stopuar.
  “Pati kėrcėnime, rrahje... qė e kanė njollos imazhin e BIK-ut , ndėrsa udhėheqėsit e BIK nuk bėnė asgjė pėr t’i stopuar”. Madje, ai thekson se edhe emėrimet nėpėr kėshilla janė bėrė nė atė mėnyrė qė tregojnė se ēfarė po ndodh realisht nė BIK.
  “ Nėpėr kėshilla ka pasur zgjedhje jo tė rregullta, janė emėruar njerėz me shkolla tė mesme nė krye tė kėshillave si nė Kaēanik, Ferizaj, Suharekė…,ndėrsa ata me magjistratura nuk janė marrė pėr shkak se nuk kanė qenė tė dėgjueshėm ndaj Tėrnavės gjė qė e kanė bėrė ( janė treguar tė dėgjueshėm) ata me shkolla tė mesme”. Imam Haxhiu thekson se imazhi i BIK-ut po humb, dhe kjo nuk ka tė bėjė vetėm me ēėshtjen ideologjike, por dhe atė administrative.
  Sipas tij, nuk ka njė pagesė tė caktuar qė paguan anėtarėsia nėpėr Kosovė. Ai thotė se ka qytete, ku anėtarėsia paguhet njė euro e tė tjera deri nė 7 euro. “Nė Lipjan paguajnė 3 euro, ne nė Shtime 4 euro, nė Ferizaj 4 euro, Hani i Elezit 7 euro, Vushtrria 1.50 euro,…”.
  Ky imam thekson se nė BIK ai qė vjen duhet ta meritojė atė vend, por edhe do tė ketė punė tė madhe tė udhėheq me kėtė institucion, nė tė cilin, sipas tij, ekzistojnė klane dhe profiterė.

  Por, ai thotė se njė pjesė e imamėve tė Kaēanikut e pėrkrahin Tėrnavėn, pasi sipas tij, nė strukturat menaxhuese tė BIK-sė, veēanėrisht nė Kėshilla, kryetari i sė cilit kėshill dhe njė i deleguar marrin pjesė nė Kuvend kur votohet kryetari i BIK-myftiu, janė zgjedhur nga kryesia aktuale.
  Kėtė, ai e quan njė veprim pėr tė fituar ata qė janė nė pushtet nė zgjedhje. Mirėpo, sipas tij, ekziston dhe pjesa tjetėr qė kundėrshtuan Tėrnavėn dhe u ndėshkuan, ku e llogarit dhe vetėn e tij.

  Imam Vishi thotė se nė vitin 2011 i ishte thėnė qė tė dilte me propozim qė posti i myftiut tė Kosovės tė jetė i pėrhershėm. Ai thotė se nuk e bėri kėtė dhe u ndėshkua me largim nga posti i sekretarit tė kėshillit nė Kaēanik. Imam Vishi thotė se ekzistonte njė qarkore e panėnshkruar qė propozonte qė myftiu tė jetė i pėrhershėm dhe kėtė i ishte thėnė pėrmes telefonit nga “dikush ta propozonte”, por nuk e bėri, e tash ėshtė imam nė fshatin Begracė.
  BIK si partitė politike
  Kėshilli pėr Mbrojtjen tė Drejtat dhe Liritė e Njeriut(KMDLNJ) ka apeluar qė tė mbahen zgjedhje tė lira, tė ndershme dhe tė pandikuara nė BIK. Kryetari i KMDLNJ-sė, Behxhet Shala, ka thėnė se BIK ėshtė shndėrruar nė parti politike. Sipas tij, kjo bashkėsi fetare po sillet kėshtu, pra si parti para zgjedhjeve. Ai thekson se para zgjedhjeve ka pėrpjekje pėr tė larguar ata qė nuk janė nė vijnė e frymės sė pushtetit.
  “Po luftohet rryma e grupit tė moderuar e ashtuquajtur e Xhabir Hamitit dhe imamėve tė tjerė qė janė nė kėtė frymė”. Shala vlerėson se ekziston monopol nė postin e drejtuesit nė BIK, madje ky post ėshtė bėrė shumė atraktiv dhe po zgjon shumė interes duke pėrmendur se edhe mandati i dytė i Tėrnavės ėshtė marrė me pėrplasje. Sipas Shalės ,Tėrnava nuk ka mohuar ambicien pėr tė marrė kėtė post ( pasi ka deklaruar nė media se nėse do ta kėrkojnė qytetarėt nga ai kėtė do ta bėjė).
  Shala thotė se sinjalet janė qė tė dal njė ide iniciativė qė tė ndryshohet Kushtetuta dhe tė ketė mė shumė mandate kryetari BIK-sė. Ai thekson se komuniteti islam nė vend ka tė drejtė tė shoh zgjedhje tė lira, tė ndryshme dhe tė paanshme tė pandikuara nė institucionin mė tė lartė fetar tė tij…
  Shala tha se ka pasur anėtarė qė kanė kundėrshtuar vijueshmėrinė nė BIK dhe janė rrahur sikurse ka ndodh dhe me Hamitin. “BIK ka nevojė pėr njė reformė tė shpejtė dhe kuadėr tė lidhur me Kosovėn , jo tė ndikuar nga jashtė. BIK duhet tė depolitizohet tė mos i ngjasojė njė partie politike dhe tė mos ketė monopol nė tė”.
  Zeri.info | ?Xhihadi? pėr BIK

  Naim Tervana wird dieses Jahr abgelöst , ich hoffe nur das der neue Myfti von Kosovo nicht dieser Xhabir Hamiti wird ... der kommt mir eher vor wie ein Politiker als ein Imam ! Ich wäre ja dafür das es ein alter Imam wird , ich finde es einfach schöner ... Der Vater von Daut Demaku zb .
  1017713_495319393885770_1243264650_n.jpg

  Aber ich gehe mal davon aus das der nächste Myfti von Kosove Sabri Bajgora wird , dafür werden hoffentlich schon die Imame von Kosove sorgen .... das es nicht irgendeiner wie Xhabir Hamiti , Mulla Osmani oder deren gleiches Wird .

 2. #2
  Nonqimi
  Warum willst du nicht das Mulla Osmani nicht gewinnt oder Xhabir Hamiti?