BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 42

Auftand der kosovarischen Winzer

Erstellt von Fatmir_Nimanaj, 17.09.2010, 16:34 Uhr · 41 Antworten · 5.946 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501

  Auftand der kosovarischen Winzer

  In Kosovo ist es zu Auseinandersetzungen zwischen der Kosovo-Police und den Winzern aus der Weinanbau-Region Rahovec.

  Protesta e vreshtarėve nė qendėr tė Rahovecit ėshtė pėrshkallėzuar nė dhunė, tha Policia e Kosovės.
  Zėdhėnėsi i policisė nė rajonin e Prizrenit, Hazir Berisha, i tha Radios Evropa e Lirė se protesta ka dalė nga kontrolli.
  “Ka gjuajtje nė objektet e 'Stone Castle'. Protesta ka kaluar nė dhunė. Ndėrhyri njėsia speciale e policisė dhe ka tė ndaluar. Ėshtė pėrdor gaz lotsjellės.
  Situata vazhdon tė jetė e tensionuar dhe pa ndonjė zgjidhje tė shpejtė”, tha Berisha.
  Lajmin e konfirmoi pėr Radion Evropa e Lirė edhe pėrfaqėsuesi i Shoqatės sė vreshtarėve, Labinot Shehu.
  “Ne kemi qenė ne bisedime me pėrfaqėsuesit e kompanisė 'Stone Castle' dhe nuk kemi arritur ndonjė zgjidhje, pas kėsaj situata ėshtė tensionuar", tha Shehu, duke i bėrė thirrje qeverisė qė tė ndėrmarrė masa urgjente. l/Telegrafi/
  Rahovec, 14 shtator – Sezoni i vjeljes se rrushit nė Kosovė kėtė vit do tė fillojė me problemin e plasimit tė sasive tė grumbulluara nga vreshtarėt, shkruan sot “Koha Ditore”. Njė ditė para fillimit zyrtar tė vjeljes, vreshtarėt janė nė hall se ēfarė tė bėjnė me produktin nga i cili jetojnė mijėra familje kosovare. Bodrumet mė tė mėdha tė verės tash e shtatė muaj kanė paralajmėruar se kėtė vit nuk do tė pranojnė asnjė kokėrr rrush. Ndaj kėtij paralajmėrimi nuk ėshtė pėrgjigjur askush deri nė ditėt e fundit kur edhe pritet tė fillojė sezoni i vjeljes. Vreshtarėt paralajmėrojnė se nė rast se Qeveria e Kosovės nuk u del ndihmė kėtyre ditėve vreshtarėve tė Rahovecit, atėherė vreshtaria rahoveciane do tė gjendet nė kolaps tė plotė. Kėtė shqetėsim e ka nxjerrė nė shesh Labinot Shulina, kryetar i shoqatės sė vreshtarėve ”Vreshtari”, njė ditė para pėrfundimit tė afatit dhėnė nga kultivuesit, nė adresė tė dy kompanive vreshtare “Stonecastle” dhe “Haxhijaha” si dhe Qeverisė sė Kosovės, pėr zgjidhjen e problemit tė pranimit tė rrushit nė bodrumet e kėtushme. Kompanitė nuk i shqetėson fare ultimatumi i qindra protestuesve dhe ripėrsėrisin qėndrimin e tyre se nuk kanė hapėsirė pėr pranimin e rrushit tė vreshtarėve. Nėse veraritė nuk i hapin dyert pėr pranimin e rrushit, e vetmja zgjidhje mbetet eksporti i rrushit nė shtetet fqinje. Pėr kėtė duhet intervenimi i Qeverisė e cila deri mė tani nuk ka dhėnė shenja se ėshtė duke u marrė me kėtė problem.

  Vreshtarėt dhe partitė opozitare akuzojnė Qeverinė e Kosovės dhe institucionet tjera vendėse pėr krizėn e krijuar. Sipas tyre, kjo krizė ėshtė ditur se do tė ndodhė, meqė kompanitė pėr pėrpunimin e rrushit kanė paralajmėruar se kanė vėshtirėsi nė shitjen e produktit tė tyre. Kėto kompani kanė paralajmėruar qė nė muajin mars se pėr shkak tė grumbullimit tė stoqeve tė verės nuk kanė hapėsirė qė tė pranojnė rrushin e vjelė nga vreshtarėt kėtė vit.
  Kreu i vreshtarėve rahovecianė, Labinot Shulina, vetė prodhues me 4 hektarė vreshta, ka shtuar se nėse Qeveria e Kosovės nuk gjen zgjidhje nė favor tė vreshtarėve, shoqata nuk merr kurrfarė pėrgjegjėsie pėr veprimet radikale qė do tė marrin ata pas sė hėnės (sot) kur edhe pėrfundon afati prej shtatė ditėsh. Sipas tij, po tė hėnėn do tė takohet Kuvendi i Shoqatės sė Vreshtarėve, ku anėtarėt do tė njoftohen se ēka ėshtė bėrė deri tash dhe ēfarė duhet bėrė ditėt nė vijim.
  Zyrtarėt e Qeverisė thonė se janė nė pėrpjekje pėr gjetjen e njė zgjidhjeje pėr vreshtarėt. Sipas Syleman Balajt, nga Ministria e Bujqėsisė, bėhet fjalė pėr rreth 7 mijė tonė rrush. “Njė pjesė e kėsaj mund tė grumbullohet nga bodrumet e vogla, por njė pjesė mund tė mbetet nėse nuk gjejmė zgjidhje tė shpejt”, thotė Balaj. Sipas tij tė hėnėn pritet tė ketė njė takim me pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė, nga tė cilėt do tė kėrkohet ndihmė pėr grumbullimin e kėsaj sasie tė rrushit.
  Por Shoqata e Vreshtarėve nuk pret shumė nga ky takim pasi, sipas tyre, tashmė ėshtė vonė pėr nėnshkrimin e njė marrėveshjeje me shtetet fqinje, si Shqipėria dhe Mali i Zi
  “Fajin pėr kėtė e ka Qeveria e Kosovės, e cila nuk ka nėnshkruar memorandum mirėkuptimi me shtetet e fqinje”, ėshtė shprehur kryetari i Shoqatės sė Vreshtarėve, i cili ka kėrkuar nga Qeveria qė tė urdhėrojė doganat e Kosovės tė ndalojnė hyrjen e prodhimeve tė rrushit nga Serbia, Maqedonia dhe Mali i Zi, ngase kėto prodhime sipas tij janė tė disfavorshme pėr tregun tonė.
  Vreshtarėt nuk do tė ndalen sė kėrkuari qė rrushin ta dorėzojnė nė bodrumet e verės nė Rahovec. Muharrem Berisha, njė nga vreshtarėt e shumtė nga fshati Drenaj, nuk mban mend qė bodrumi tė refuzojė pranimin e rrushit.
  “Ne, duke u mbėshtetur nė bodrumin kemi kultivuar rrushin, tash erdh koha qė rrushin ta lėmė nė vreshta. S’kemi ku ta dėrgojmė”, ėshtė ankuar Berisha.
  Sipas menaxherit tė “Stonecastle”, Shani Mullaabazi, ultimatumi i vreshtarėve nuk ėshtė drejtuar ndaj ndėrmarrjeve, por institucioneve.
  “Ne kemi vėrtet problemin tonė real, ndonėse na shqetėson situata e krijuar. Mundėsitė janė ato qė i kemi, nuk kemi hapėsirė tė depozitojmė rrushin nė bodrumet tona. Para shtatė muajve ua kemi bėrė me dije tė gjitha institucioneve vendore e ndėrkombėtare”, ka ripėrsėritur Mullaabazi.
  Mirėpo, pohimet e kėtij tė fundit i ka mohuar Hysen Canziba, ish-drejtor i NBI ”Rahoveci”, cili 3 vjet para privatizimit ka drejtuar kėtė ndėrmarrje.
  “Nuk ėshtė e vėrtetė, nė bodrumet e kompanisė “Stoncastle” ka vend edhe pėr 30 milionė litra verė, mė saktė aty edhe pėr dy vjet ka vend pėr rrushin e vreshtarėve”, ka shpjeguar Canziba, me profesion inxhinier i vreshtarisė. Sipas tij, kapacitetet e kėsaj kompanie janė 45 milionė litra, por ata arsyetohen se kinse enėt pėr verė janė ndryshkur. Ndėrkohė, bashkėpronari i bodrumit tė vjetėr “Haxhijaha”, Nevzat Haxhijaha, nuk ka dashur tė komentojė asgjė. Burimet e gazetės thonė se ky podrum pritet t’i grumbullojė rreth 20 pėr qind tė rrushit. /kohaditore.
  Rrushin e pashitur vreshtarėt do ta «hedhin» para Qeverisė
  Rahovec
  Vėshtirėsitė e paraqitura rreth dorėzimit tė rrushit tė vreshtarėve tė Rahovecit nė bodrumet e kėtushme i kanė detyruar kėta tė fundit qė tė martėn (nesėr) nėpėrmjet njė proteste t’i shprehin pakėnaqėsitė e tyre nėpėr rrugėt e qytetit deri nė dy bodrumet e verės. Ky vendim ėshtė marrė gjatė njė tubimi me vreshtarėt e kėsaj komune, organizuar nga shoqata e vreshtarėve “Vreshtari”.<br />Ndėrsa ėshtė thėnė se me gjithė angazhimin e anėtarėve tė kėsaj shoqate nuk kanė hasur nė mirėkuptim pėr pranimin e rrushit nga ana e menaxherėve tė bodrumeve tė kėtushme. Tė fundit, pėr mospranimin e rrushit nga vreshtarėt arsyetohen se pėr shkak tė grumbullimit tė stoqeve tė verės nuk kemi hapėsirė qė tė pranojmė rrushin e vjelė nga vreshtarėt e kėsaj komune.
  “Menaxheri i “Stonecastles” ka thėnė se nuk do tė pranojmė rrushin sivjet me arsyetimin se bodrumi ėshtė i mbushur me stoqe, por ai nuk e ka thėnė tė vėrtetėn”, ka thėnė Labinot Shulina, kryetar i shoqatės “Vreshtari”, nė tubimin me mbi 100 vreshtarė.

  Vreshtarėt kanė shprehur shqetėsimin e tyre pėr atė se kur do t’i dorėzojnė mijėra kilogramė rrush nga vreshtat e tyre. Shulina i ka informuar ata se as takimi me ministrin e Ministrisė sė Bujqėsisė dhe as njoftimi i kryeministrit Thaēi nuk ka pasur kurrfarė rezultati pėr zgjidhjen e problemit rreth grumbullimit, pėrkatėsisht dorėzimit tė rrushit nė bodrumet e Rahovecit, ashtu siē bėnin ēdo vit. ”Tė shkojmė tė gjithė dhe ta shkatėrrojmė bodrumin”, ka kėrcėnuar Ramadan Morina, vreshtar nga Rudina. Ai ėshtė pėrkrahur edhe nga zėra tė tjerė, pėrderisa Januz Dula pėr gjendjen e krijuar ka akuzuar Qeverinė e Kosovės dhe ministrin Ahmet Shala, pėr tė cilin ka thėnė se ka qenė nė krye tė privatizimit.<br />“Ta organizojmė njėherė njė protestė para Parlamentit dhe Qeverisė sė Kosovės, tė shkojmė secili me traktor dhe me nga 5-6 arka rrush qė do ta hedhim para dyerve tė tyre, le ta shohin ndėrkombėtarėt si trajtohen bujqit kur Kosova synon tė hyjė nė Evropė”, ka qenė kėrkesa e vreshtarit, Betim Behluli. Akuzat nuk kanė munguar edhe pėr menaxherėt e bodrumit tė verės. “Kemi me e blloku krejt Kosovėn, sikur rusėt qė nuk i kemi lėnė tė hynin nė Rahovec pėr tre muaj”, ėshtė shprehur Enver Hamza. Kryetari i Rahovecit, Qazim Qeska, u ka thėnė vreshtarėve se kreu komunal ėshtė duke punuar nė zgjidhjen e kėtij problemi. “Me problemin tuaj janė tė njoftuar edhe kryeministri, Qeveria dhe Ministria e Bujqėsisė, tė cilėt po punojnė nė kėtė drejtim. Pritet edhe angazhimi i MEF-it”, ėshtė shprehur Qeska, duke bėrė tė ditur se ėshtė duke mbajtur takime tė vazhdueshme edhe me menaxherėt e bodrumeve tė kėsaj komune. “Unė do t’ju mbėshtes juve ēdo ditė deri nė zgjidhjen e kėtij problemi dhe tė jeni tė bindur se nuk do tė jeni vetėm”, ka premtuar kryetari i Rahovecit. Nė Komunėn e Rahovecit janė tre mijė hektarė vreshta, tė cilat si pasojė e kėsaj situate mund tė ndodhė qė sasi tė mėdha tė rrushit tė mbeten pa vjelė nėpėr vreshta.

 2. #2

  Registriert seit
  31.12.2009
  Beiträge
  9.979
  wein e rahovec


 3. #3

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Unsere Regierung hat keine Wirtschaftspolitik.
  Sie ist dazu nicht fähig.

  Die Winzer sollten alle Strassen blockieren und ein paar Tonnen Trauben vor dem kosovarischen Regierungsgebäude schütten.
  Und jeden einzelnen kosovarischen Politiker aus dem Parlament herausholen um ihnen eine Tracht Prügeln zu geben.
  Die kosovoarische Landwirtschaft ist praktisch am Boden obwohl Kosovo genügend fruchtbares Land hat welches alle Menschen in Kosovo sehr gut ernähren könnte-

 4. #4
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Die derzeitige Regierung

  Echt kp was die macht
  !?!

 5. #5
  aki

  Registriert seit
  22.02.2009
  Beiträge
  5.255
  nedamo vino!

 6. #6
  Fan Noli
  Zitat Zitat von Fatmir_Nimanaj Beitrag anzeigen
  Unsere Regierung hat keine Wirtschaftspolitik.
  Sie ist dazu nicht fähig.

  Die Winzer sollten alle Strassen blockieren und ein paar Tonnen Trauben vor dem kosovarischen Regierungsgebäude schütten.
  Und jeden einzelnen kosovarischen Politiker aus dem Parlament herausholen um ihnen eine Tracht Prügeln zu geben.
  Die kosovoarische Landwirtschaft ist praktisch am Boden obwohl Kosovo genügend fruchtbares Land hat welches alle Menschen in Kosovo sehr gut ernähren könnte-
  Dein Thaqi, George Woshington. :P

 7. #7
  Mulinho
  Zitat Zitat von Vollbart Beitrag anzeigen
  nedamo vino!
  der einzig vernünftige Beitrag in diesem Thread!

 8. #8

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Protesta e vreshtarėve, dhjetėra tė plagosur

  Shpėrndaje
  6
  Postuar: 18:09 / 17.09.2010
  Komente: 0
  Protesta e vreshtarėve tė Rahovecit nuk ka pėrfunduar aq paqėsisht sa ishte planifikuar, pasi qė disa prej protestuesve tentuan t’ia vėnė flakėn kompanisė “Stone Castle”.
  Protesta filloi qetė kur disa qindra protestues me traktorėt e tyre u nisėn drejt bodrumit tė verės “Haxhijaha”, ku nuk arritėn marrėveshje me drejtuesit e kompanisė pėr grumbullimin e rrushit.

  Destinacioni i radhės i vreshtarėve ishte dhe njė nga bodrumet mė tė mėdha tė verės nė Ballkan, “Stone Castle”. Pasi bllokuan rrugėn magjistrale Rahovec – Prizren me traktorėt e tyre, protestuesit kėrkuan qė kompania “Stone Castle” tė fillojė grumbullimin e rrushit. Organizuesit e protestės i bėnė thirrje Qeverisė sė Kosovės qė tė gjejė njė zgjidhje urgjente pėr situatėn e krijuar.

  Megjithatė, tė pakėnaqur u treguan shumė protestues tjerė, tė cilėt tentuan tė futeshin me dhunė nė objektet e bodrumit dhe t’ia vėnė flakėn atij. Katastrofėn e parandaluan pjesėtarėt e policisė sė Kosovės, tė cilėt me ē’rast plagosėn rreth 20 protestues, njė prej tė cilėve ėshtė ende nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Ndėr tė lėnduarit ėshtė edhe njė pjesėtar i policisė.

  Zėdhėnėsi i policisė nė rajonin e Prizrenit, Hazir Berisha, ka deklaruar se protesta ka dalė nga kontrolli, kur protestuesit kanė gjuajtur nė objektet e ‘Stone Castle’. Sipas tij, protesta ka kaluar nė dhunė dhe ėshtė dashur tė ndėrhyjnė njėsia speciale e policisė pėr tė vėnė nėn kontroll situatėn.

  Situata nė kėto momente ėshtė qetėsuar dhe turma ėshtė shpėrndarė. Shoqata e vreshtarėve ka paralajmėruar protesta tė reja nėse Qeveria e Kosovės nuk gjėnė njė zgjidhje tė menjėhershme pėr problemin.

  Nėse rrushi i vreshtarėve tė Rahovecit nuk grumbullohet sė shpejti nga bodrumet “Haxhijaha” dhe “Stone Castle”, atėherė humbjet thuhet se do tė kapin shumėn prej 10 milionė eurosh. /Telegrafi/

  Postuar: 18:09 / 17.09.2010 | RSS

  Protesta e vreshtarėve, dhjetėra tė plagosur « Lajme - Telegrafi

 9. #9

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Ich versteh nicht weshalb diese Weinkellereien nicht die Trauben akzeptieren.
  Stone Castle, so heisst es bei google.de hat ein Fassungsvermögen von 50 Millionen Liter Wein.
  Derzeit befinden sich jedoch nur 12.5 Millionen Liter Wein in Stone Castle, d.h dass 47.5 Million Liter zusätzlich Wein produziert und gefässert werden können oder nicht?

 10. #10
  Baader
  Zitat Zitat von Fatmir_Nimanaj Beitrag anzeigen
  Unsere Regierung hat keine Wirtschaftspolitik.
  Sie ist dazu nicht fähig.
  Liegt daran dass Kosovo garkeine Wirtschaft hat.

Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Chaos im kosovarischen Parlament
  Von dardani-85 im Forum Kosovo
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 26.04.2012, 14:35
 2. Grundlinien der kosovarischen Außenpolitik
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Kosovo
  Antworten: 47
  Letzter Beitrag: 02.06.2010, 20:39
 3. Visum für kosovarischen Pass
  Von BosnaHR im Forum Rakija
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 20.03.2010, 17:54
 4. Athissari im kosovarischen Parlament
  Von D-ZAR im Forum Kosovo
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 01.06.2009, 16:28
 5. was ist mt den kosovarischen zugeständnissen
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 17.09.2006, 13:41