BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 23 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 227

FYROM - Schockierende Zustände in Kliniken

Erstellt von hippokrates, 07.03.2012, 16:37 Uhr · 226 Antworten · 13.514 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211

  FYROM - Schockierende Zustände in Kliniken

  Шокантно фото: Клиниките мизерни, додека власта фрли 300 милиони евра за споменици

  Иако шест години на власт е ВМРО-ДПМНЕ, а најавени беа безброј реформи во здравството, позитивни резултати нема.

  Наместо клиниките да одат напред, ние се враќаме далеку назад.
  Таму каде што треба да биде најчисто, е мизерија. Клиниката каде што се лекува иднината на Скопје, па и на Македонија - детската клиника во Скопје се наоѓа во тешки мизерни услови, во време кога владата наголемо го промовира скапиот фараонски проект Скопје 2014, каде во бронза се фрлени над 300 милиони евра, трансакции кои се многу сомнителни и за кои постојат сомненија за тешка корупција.  Die fyromische Regierung verschleudert in den letzten 6 Jahren 300 Millionen Euro für Denkmäler anstatt das Elend in den Kliniken zu beseitigen.

  Das pharaonische Projekt "Skopje 2014" verschlingt eine Unmenge an Geld, welches in Kinderkliniken besser aufgehoben wäre.


  Hippokrates

 2. #2
  Avatar von Dikefalos

  Registriert seit
  10.10.2010
  Beiträge
  12.637
  Zitat Zitat von hippokrates Beitrag anzeigen
  Шокантно фото: Клиниките мизерни, додека власта фрли 300 милиони евра за споменици

  Иако шест години на власт е ВМРО-ДПМНЕ, а најавени беа безброј реформи во здравството, позитивни резултати нема.

  Наместо клиниките да одат напред, ние се враќаме далеку назад.
  Таму каде што треба да биде најчисто, е мизерија. Клиниката каде што се лекува иднината на Скопје, па и на Македонија - детската клиника во Скопје се наоѓа во тешки мизерни услови, во време кога владата наголемо го промовира скапиот фараонски проект Скопје 2014, каде во бронза се фрлени над 300 милиони евра, трансакции кои се многу сомнителни и за кои постојат сомненија за тешка корупција.  Die fyromische Regierung verschleudert in den letzten 6 Jahren 300 Millionen Euro für Denkmäler anstatt das Elend in den Kliniken zu beseitigen.

  Das pharaonische Projekt "Skopje 2014" verschlingt eine Unmenge an Geld, welches in Kinderkliniken besser aufgehoben wäre.


  Hippokrates
  Über diese unmenschlichen verhältnisse habe ich öffters gelesen.Sogar ratten sollen sich in den op räumen aufhalten.
  Einfach wiederlich......und sowas will in der eu.Pfui teifel.

  Projekt "Shit 2014" passt eher

 3. #3
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211
  Zitat Zitat von Greekleon Beitrag anzeigen
  Über diese unmenschlichen verhältnisse habe ich öffters gelesen.Sogar ratten sollen sich in den op räumen aufhalten.
  Einfach wiederlich......und sowas will in der eu.Pfui teifel.

  Projekt "Shit 2014" passt eher
  Ob es schon Ratten in den OP-Räumen gibt, kann ich nicht sagen, aber an der katastrophalen Lage der fyromischen Kliniken kann nicht mehr weggeguckt werden.

  Wenn es um die Gesundheit geht, darf man keine Witzchen machen. Das sollte sich die fyromische Regierung hinter die Ohren schreiben.

  Hippokrates

 4. #4
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ja, die ersten Köpfe sind schon gefallen heute.

  Ich sagte ja in einem anderem Thema, der neue Gesundheitspräsi räumt auf. Gut so.  Заради мизерни услови на Детската клиника Тодоров ги разреши двајцата директори
  вторник, 06 март 2012
  http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=68447

  Министерот за здравство Никола Тодоров ги разреши двајцата директори на Клиниката за детски болести, Ацо Костовски и Африм Сулејмани.  Детската клиника покажала најлоши резултати при вонредниот инспекциски надзор од страна на екипи на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и вработени во Министерството за здравство направен во 10 јавни здравствени установи.

  Инспекторите регистрирале остава каде се складира валкан веш кој стои подолго време, лоша состојба на тоалет каде треба да се капат деца и тоалет за мајките.

  Вонреден инспекциски надзор е извршен и во Градската општа болница „8 Септември“, Специјална болница за гинекологија Чаир, клиниките за психијатрија, за дерматовенеролошки болести, хематологија, токсикологија, инфективни болести, неврологија и КАРИЛ.

  Според министерот, генералната оценка од извршениот вонреден надзор во клиниките има различна констатирана состојба од тоа дека некаде состојбата се подобрува, некаде се констатирани помали забелешки.

 5. #5
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Die fyromische Regierung verschleudert in den letzten 6 Jahren 300 Millionen Euro für Denkmäler anstatt das Elend in den Kliniken zu beseitigen.  Übrigens, der Themen Ersteller (ein Grieche ), lügt mal wieder das sich die Balken biegen. Das Projekt Skopje 2014 -zu dem er sich mit der Bezeichnung "Denkmäler" bezieht- ist keine 6 Jahre alt. Es wurde erst im Februar 2010 promoviert.  Презентиран проектот „Скопје 2014“

  Скопје, 4 февруари (МИА) - Споменици на историски личности од мермер и бронза, фонтани, скулптури и нови згради на институции, се предвидуваат според проектот „Скопје 2014“ за централното градско подрачје, што денеска беше визуелно претставен, во организација на општина Центар.

  Спомениците на Методија Андонов Ченто, Цар Самоил и Јустинијан Први се изработуваат од мермер, а сите останати меѓу кои и на Гоце Делчев, Даме Груев, на Гемиџиите, Св. Кирил и Методија, Св. Климент и Наум, лавовите на мостот „Гоце Делчев“,... ќе бидат во во бронза.

  Според деталниот урбанистички план, спроти кафе барот Тренд и на локацијата до поранешниот Офицерски дом е планирана изградба на хотели. Предвидена е изградба и на православен црковен храм „Св. Константин и Елена“. Локацијата и припаѓа на МПЦ која одлучува кога ќе се реализира нејзината изградбата на црквата.

  На плоштадот „Македонија“ ќе има фонтана со споменик на Александар Македонски на Букефал, која ќе почне да се гради откако ќе се дислоцира подземната инсталација, каблите и цевките. Општина Центар за тоа предвидува најмалку два месеца, а целата работата се очекува да заврши во период од околу една година. Предвидено е фонтаната да биде пуштена во употреба без споменикот на Александар Македонски, ќе има шест програми на движење на водата, а навчер и светлосни ефекти во ритамот на различни музички нумери.

  Фонтана ќе има и на плоштадот „Карпошово востание“, од спротивната страна на Камениот мост. Фонтаните, пак, кои треба да се поставуваат во Вардар ќе ги изведува компанијата „Ла Моне Моредо“ од Италија, а градежните работи да почнат годинава кога ќе има низок водостој на реката. Водениот столб на фонтаните се очекува да достигне до 30 метри.

  Од другата страна на Вардар ќе бидат објектот на стариот театар во Скоје и Музејот на македонската борба, како и зградата во која ќе бидат сместени Уставнот суд, Државниот архив и Археолошкиот музеј. Во нивна близина е предвидена изградба и на објекти за МНР, Агенцијата за електронски комуникации, за Јавното обвинителство и Финансиската полиција. Објектот на новата концертна сала на Македонската филхармонија треба да биде целосно завршен до крајот на 2012.

  Пешачкиот мост „Око“ кој води кон зградата на Уставниот суд, Државниот архив и Археолошкиот музеј се предвидува да има 28 склуптури високи по два метра, изработени од бронза. Се очекува изградбата на мостот да продолжи во март или април 2010.

  Мостот на уметноста или пешачки мост кој оди кон зградата на Јавното овбинителство и Финансиската полиција е во фаза на конкурс. И на овој мост се предвидени 28 склуптури од бронза, високи два метра симетрично поставени на двете огради. Тука се очекува да се најдат скулптури на Тоше Проески, Браќата Миладиновци, Кочо Рацин, Григор Прличев, Ацо Шопов и други.

  Ќе бидат заменети и оградите на мостовите Гоце Делчев, Нов мост и Мостот на револуцијата.

  Надградбата на зградата на Парламентот со уште еден кат и поставување куполи се очекува да почне во средината на 2010 година. Со новиот кат се предвидува секој пратеник да добие просторија каде ќе може да врши прием на граѓани.

  На плоштадот „Пела“ ќе има порта „Македонија“ или „Македонска борба“ или „Порта на македонска независност“, проект на Министерството за култура.

  На местото на поранешната Народна банка на Македонија се предвидува деловен објект. На еден дел, пак, од поранешната стоковна куќа ТИПО или Сити центарот се ппланира монтирање на големи монитори според визуелизацијата.

  Ќе се обновуваат и фасадите на зградите во строгиот центар на Скопје за да одговараат на новиот лик на центаралното градско подрачје. Градот наскоро ќе објави конкурс за идејно решение на овој проект, а изградбата се очекува да почне во 2011.

  На визулизација на проектот, покрај градоначлникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ присуствуваа, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и градоначлникот на Град Скопје Коце Трајановски
  https://www.google.com/search?rlz=1C...+2014%E2%80%9C

 6. #6
  economicos
  Hauptsache die Geschichte der Nachbarn wird geehrt.


 7. #7
  Avatar von Dikefalos

  Registriert seit
  10.10.2010
  Beiträge
  12.637
  Zitat Zitat von hippokrates Beitrag anzeigen
  Ob es schon Ratten in den OP-Räumen gibt, kann ich nicht sagen, aber an der katastrophalen Lage der fyromischen Kliniken kann nicht mehr weggeguckt werden.

  Wenn es um die Gesundheit geht, darf man keine Witzchen machen. Das sollte sich die fyromische Regierung hinter die Ohren schreiben.

  Hippokrates
  Sie sind es einfach gewohnt im dreck zu leben

 8. #8
  Avatar von Allissa

  Registriert seit
  07.08.2009
  Beiträge
  44.232
  Zitat Zitat von Greekleon Beitrag anzeigen
  Sie sind es einfach gewohnt im dreck zu leben
  ganz schön frech und arrogant diese aussage, dafür würde ich dir 2 verwarnungen verpassen. man muss nicht so grosskotzig übertreiben....

 9. #9

  Registriert seit
  14.06.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Greekleon Beitrag anzeigen
  Sie sind es einfach gewohnt im dreck zu leben
  ok, dass es in einem krankenhaus in mk echt unsauber aussah, dass hab ich selbst mal hier im forum ( Katastrophale Krankenhäuser in der Heimat ) erwähnt, und es macht mich immer noch oder besser gesagt wieder wütend wenn ich daran denke, und dass viel zu wenig geld in das gesundheitssystem gesteckt wird, ABER deine aussage ist mal sowas von dumm und einfach nur der provokation dienend.

  wie auch immer, in dieser hinsicht muss sich echt sehr viel ändern !!!

 10. #10
  Avatar von Dikefalos

  Registriert seit
  10.10.2010
  Beiträge
  12.637
  Zitat Zitat von Allissa Beitrag anzeigen
  ganz schön frech und arrogant diese aussage, dafür würde ich dir 2 verwarnungen verpassen. man muss nicht so grosskotzig übertreiben....
  Ist mir egal.Ich werde zoran solange auf den sack gehen...bis dieser depp aufhört mist zu posten.Was andere denken...schmerz mich persönlich nicht.

Seite 1 von 23 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Griechische Zustände im Ruhtpott
  Von Grasdackel im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.11.2011, 20:59
 2. Griechiscfhe Zustände im Ruhtpott
  Von Grasdackel im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 23.11.2011, 20:55
 3. Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 06.11.2009, 20:39
 4. Somalische zustände auf der Donau in Serbien???
  Von rockafellA im Forum Politik
  Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 11.12.2008, 08:27