BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 8 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 79

Mazedonien eröffnet erstes "Robotics Institute" auf dem Balkan.

Erstellt von Zoran, 27.07.2012, 08:51 Uhr · 78 Antworten · 11.898 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ein Forensisches Institut wird eröffnet.


  Владата воспоставува Информатичко форензичка лабораторија

  01. 09.2012 - 13:59:36


  Владата го стартува проектот за воспоставување и воведување во работа на Информатичко форензичка лабораторија, чија цел ќе биде превенирање, откривање и обезбедување на докази за санкционирање на сторителите на кривични дела од областа на финансискиот криминал, соопшти портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, и додаде дека со нејзината работа ќе се зголеми ефектот во борбата против криминалот.


  “При креацијата на проектот користени се искуства од постоењето на вакви специјални единици во рамките на државната управа во Шведска и во Данска. Направени се контакти со овие земји, извршени се посети, и размена на искуства, увид во опремата, и демонстрации на функционирање, и останати аспекти на тоа како треба да биде поставен и да функционира моделот. Тоа дава гаранција дека се работи за квалитетен, ефикасен и ефективен систем кој ќе донесе нови позитивни резултати“, истакна Ѓорѓиев.


  Информатичко форензичката лабораторија, додаде, ќе врши испитување на софтверските системи и ќе утврдува дали постоеле постапки за даночно затајување или пак финансиски криминал, дали истите биле бришени или уништувани, како биле внесувани, и кои биле обидите за прикривање на доказите за инкриминација.
  Исто така, лабораторијата ќе применува и други мерки за детектирање на појави на непочитување на законот во врска со финансиски криминал. “Системот ќе биде доверлив, корисен, нема да постои можност за злоупотреба, тој ќе е сигурен и безбеден“, истакна владиниот портпарол.


  Тој рече дека Владата усвоила и акциски план за реализација на проектот.

  “Ќе се направат измени на Законот за Управата за јавни приходи и Законот за даночна постапка, со што прецизно ќе се дефинира нејзината улога во системот, функциите и делокругот на работа“, рече Ѓорѓиев.


  Информатичко форензичката лабораторија ќе биде организирана во рамките на Управата за јавни приходи, и тоа во Генералниот даночен инспекторат, како посебен одел во рамките на инспекторатот за специјални контроли.


  Портпаролот на Владата рече дека веќе се прави селекција на лицата кои ќе работат во таа лабораторија, кои согласно странските искуства, во наредниот период ќе бидат подложени на интензивна обука за надградба на знаењето и вештините потребни за работата. Лицата ќе поседуваат напредни познавања од информатичката технологија, правото и правниот систем и искуство со инспектирање и инспекторски вештини.


  Во тек е фаза на процесна подготовка и за обезбедување на современа и софистицирана опрема за вршење на дејностите, следејќи ги искуствата на Шведска и Данска.


  Ѓорѓиев информираше дека по комплетирањето на процесите Информатичко форензичката лабораторија ќе биде воведена во работа со полн капацитет.


  “Оваа Инфоматичко форензичка лабораторија ќе биде од голема корист за државата и за граѓаните. Таа ќе го подобри функционирањето на системот, ќе даде нов квалитет во процесите и ќе помогне во превенцијата, откривањето и санкционирањето на појави на сторување на финансиски криминал. Скандинавското искуство е гарант за ефикасноста и ефективноста на моделот. Таа ќе ги унапреди можностите на општеството за борба против даночните затајувања, евазии, и финансиски криминал, и ќе го намали процентот на сторување или обиди за сторување на ваков вид на кривични дела. Информатичко форензичката лабораторија ќе биде значајна алатка во борбата против корупцијата и организираниот криминал“, истакна Ѓорѓиев на денешната прес конференција.

 2. #22
  Avatar von Night0233

  Registriert seit
  09.05.2012
  Beiträge
  309
  Finde ich eine Klasse sache dann werden die Firmen und bestimmte leute die den Statt an Steuern beklauen endlich mal erwischt^^

  Es gibt leider noch zu viele die Den Mazedonischen Statt durch korruption die Wirtschaft geschadet haben und es noch tuen! Aber zum glück haben wir den Aktuellen Premier an der macht und der macht kurzen Prozess mit denen^^


  Das tät auch den Griechen Gut wenn sie alle ihre korrupten Menschen im den land zur kasse bringen egal ob Politiker oder normale^^

 3. #23
  Avatar von Alexandrovi

  Registriert seit
  09.02.2011
  Beiträge
  910
  ist es das einzigste forenzische Labor auf dem Balkan? Go Makedonija!!

 4. #24
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.454
  Forensisches Institut?

  mother-of-god-meme-240x180.jpg
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  CSI Skopje


 5. #25
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  MACEDONIAN SOFTWARE - UNUSED EXPORT POTENTIAL

  12/11/2012 1:36:17 PM

  Skopje, 11 December 2012 (MIA) - The proper networking ICT infrastructure, staff produced by ICT faculties, and companies' experience represent prerequisites for increased development of the software section of the Macedonian market.
  Analyses of the Faculty of Computer Science and Engineering (FINKI) have shown that a dozen of Macedonian IT companies have developed successful products sold at markets abroad, which is considered a new dimension of the national software market.
  "FINKI and other IT faculties produce quality staff, who represent the foundation of the IT industry growth, especially in the section of software development. According to our recent analysis, there are several Macedonian companies which have reached the level of creating their own products set for sale at markets worldwide", FINKI Dean Dimitar Trajanov told MIA.
  According to him, a proper networking infrastructure, including the developed broadband internet, enables the software development companies' success at global markets.
  Goran Poposki of MASIT-ICT Chamber of Commerce stresses creating a local value is very significant in future development, as well as the fact that market size is crucial for business.
  "First, we need to focus on developing a local value, applicative software, adoption of multi-screen solutions adapted to the Macedonian market and beyond. It is not only a question of where we aim, but also the size of the market we are in. If we do not challenge large companies locally, they will not come here", says Poposki.
  Foundation YES Incubator has given the opportunity to companies to start a business in the field.
  "Companies have about EUR 1 million annual revenues, which is a respectable amount in crisis circumstances. This is a serious endeavor and we are satisfied from their success", says Ljupco Despotovski of YES.
  According to him, most of companies work primarily on outsourcing, but there are those trying to develop their own products, which could be distributed abroad.
  "It is easier to do outsourcing, but we are hoping that companies will gradually develop their own products and services, which could be sold abroad", adds Despotovski.
  Minister of Information Society and Administration Ivo Ivanovski has said the Government is committed to supporting the IT sector, which share of four percent in the GDP is much higher compared to a large number of developed European states.

 6. #26
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia's "Mikrosam" to develop a machine for production of airliner parts

  Machine of Macedonian company "Mikrosam" will be used in the manufacturing of carbon parts for the Russian MS-21 airliner. "Mikrosam" is set to develop the machine, its software and train staff for its handling.


  The Irkut MS-21, dubbed "Airliner of the 21st Century" is a series of three twin-engine short-range and mid-range Russian jet airliners with a capacity of 150-212 passengers, set for delivery in 2017.

  - - - Aktualisiert - - -

  Macedonia introduces register of network operators

  Friday 14 December 2012 | 16:27 CET | NewsMacedonia has introduced the register of public electronic communications infrastructure that includes all data on underground and overhead telecommunications lines and infrastructure of all operators. The software has been implemented by Macedonia's Agency for Electronic Communications (AEK), and is available from December 14. The software allows communication with other state institutions, thus providing greater protection from damage during construction, easier access to information and information about the availability capacity with operators as to promote greater utilization of existing capacity.

 7. #27
  Gast829627
  wenn aldi bei euch aufmacht kannste die welle machen zoki..........

 8. #28
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Legija Beitrag anzeigen
  wenn aldi bei euch aufmacht kannste die welle machen zoki..........
  Wenn dann kommt Lidl, die sind ja schon in der Region vertreten

 9. #29

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beiträge
  3.316
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Das Bildungsprogramm lautet,

  Die heutigen, makedonischen Bewohner aus der Republik Makedonien, sind die einzig wahren Nachfahren von Alexander dem Großen - damit ist alles gesagt

 10. #30
  Avatar von Ibrišimović

  Registriert seit
  30.11.2005
  Beiträge
  3.622
  Zitat Zitat von Alexandrovi Beitrag anzeigen
  ist es das einzigste forenzische Labor auf dem Balkan? Go Makedonija!!
  Nein, andere Balkanländer haben sowas schon seit 60 Jahren.

Seite 3 von 8 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 21.03.2012, 12:54
 2. Iran eröffnet erstes Atomkraftwerk
  Von De_Brcko im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 96
  Letzter Beitrag: 27.08.2010, 00:34
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.07.2010, 16:38
 4. Kulturelle "Bereicherung": Erstes Mobiltelefon nur für Moslems
  Von Pajpina im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 12.01.2010, 18:49
 5. Mazedonien: "Mutter-Teresa-Haus" in Skopje wird eröffnet
  Von Pray4Hope im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.02.2009, 17:56