BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 9 ErsteErste 123456789 LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 82

10% weniger Albaner in Republika Makedonija als im Jahr 2002 gezählt wurden

Erstellt von MK-SRB, 29.09.2009, 11:19 Uhr · 81 Antworten · 4.945 Aufrufe

 1. #41

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von Che Beitrag anzeigen
  Jeder Albaner, der zu Mazedonien Ilirida sagt, sollte des Landes verwiesen werden.
  Stimmt,man sollte es Albanien nennen.

 2. #42

  Registriert seit
  09.03.2009
  Beiträge
  4.099
  was ist so schwer dran die paar albaner zu zählen?

 3. #43
  phαηtom
  Zitat Zitat von Trilistik Beitrag anzeigen
  was ist so schwer dran die paar albaner zu zählen?
  sobald die Zählung in einem Dorf beendet ist, rennen paar Albaner anders gekleidet und mit gefälschten Dokumenten ins nächste Dorf, um erneut gezählt zu werden.

 4. #44

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von αρτεmi Beitrag anzeigen
  sobald die Zählung in einem Dorf beendet ist, rennen paar Albaner anders gekleidet und mit gefälschten Dokumenten ins nächste Dorf, um erneut gezählt zu werden.
  Hast du eine Fantasie

 5. #45

  Registriert seit
  09.03.2009
  Beiträge
  4.099
  Zitat Zitat von αρτεmi Beitrag anzeigen
  sobald die Zählung in einem Dorf beendet ist, rennen paar Albaner anders gekleidet und mit gefälschten Dokumenten ins nächste Dorf, um erneut gezählt zu werden.
  Ist das Ironie oder die knallharte Wahrheit?

 6. #46
  phαηtom
  Zitat Zitat von Trilistik Beitrag anzeigen
  Ist das Ironie oder die knallharte Wahrheit?
  knallharte Illyronie

 7. #47

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von Trilistik Beitrag anzeigen
  Ist das Ironie oder die knallharte Wahrheit?
  Ist deine Frage ernst gemeint?

 8. #48

  Registriert seit
  09.03.2009
  Beiträge
  4.099
  Zitat Zitat von Roberto Beitrag anzeigen
  Ist deine Frage ernst gemeint?
  Wenns um Albaner geht frag ich lieber zwei mal. :???:

 9. #49

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von Trilistik Beitrag anzeigen
  Wenns um Albaner geht frag ich lieber zwei mal. :???:
  Damit stellst du nur die Mazedonier als blöd da.

 10. #50

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  Shqiptarėt mbi 34% nė Maqedoni

  Studiuesit dhe demografėt shqiptarė nuk pėrjashtojnė mundėsinė pėr krijimin e opinionit manipulues dhe skenarėt pėr uljen e pėrqindjes sė shqiptarėve nė Maqedoni, para regjistrimit tė ardhshėm zyrtar tė popullsisė qė do tė bėhet nė vitin 2011

  Studiuesit shqiptarė vlerėsojnė se dalja nė skenė e Lėvizjes Popullore tė Maqedonisė dhe VMRO-Partia Demokratike, tė cilat kontestojnė 25 pėr qindėshin zyrtar tė shqiptarėve nė Maqedoni, ka nxjerrur nė pah edhe implikimin e Qeverisė aktuale nėpėrmjet VMRO-DPMNE. Kjo ndėrlidhet me faktin se Lėvizja Popullore ėshtė pjesė e koalicionit qeveritar dhe programit tė VMRO-DPMNE-sė dhe se kjo parti ishte nėnshkruese e koalicionit pėr dalje tė pėrbashkėt nė zgjedhjet e fundit lokale dhe presidenciale. LPM dhe VMRO-Partia Demokratike kanė dorėzuar edhe kallėzim penal nė Prokurorinė Publike kundėr siē thuhet sipas tyre falsifikimit tė Regjistrimit tė vitit 2002, ku shqiptarėt zyrtarisht kanė dalė se janė 25 pėr qind.

  Sipas kėtyre dy partive, numri i shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė vetėm rreth 17 pėr qind. Studjuesi shqiptar i demografisė, prof.dr. Asllan Selmani ka deklaruar pėr agjencinė e lajmeve INA se qarqe tė caktuara politike maqedonase por edhe disa demografė maqedonas po tentojnė tė manipulojnė me pėr pėrqindjen e shqiptarėve. Selmani ka vlerėsuar se numri i shqiptarėve nė Maqedoni duhet tė jetė mbi 30 pėr qind.

  “Nėse marrin rezultatin zyrtar tė regjistrimit tė vitit 2002, shqiptarėt janė 25 pėr qind, mirėpo numri real i shqiptarėve shkon deri nė 34 pėr qind. Nė kėtė bazohem edhe nė argumentin e fuqishėm se numri i nxėnėsve shqiptarė nė shkollat e mesme ėshtė 34 pėr qind, atėherė edhe numri real i popullsisė shqiptare sillet rreth kėsaj pėr qindje. Por me ardhjen e gjeneratave tė reja, vazhdimisht do tė kemi rritje tė popullsisė shqiptare nė Maqedoni, pavarėsisht se e dėshiron apo dikush njė realitet tė tillė”, ka theksuar studiuesi Asllan Selmani, duke shtuar se vetė fakti qė Enti Shtetėror Republikan ka botuar, dhe boton ēdo vjet statistikėn vitale pėr lindjet dhe vdekjet, shihet shumė qartė se shqiptarėt marrin pjesė nė shtimin e numrit tė pėrgjithshėm tė popullsisė mbi 80 pėr qind.

  Sipas regjistrimeve tė vitit 1994, 23 pėr qind e popullsisė ishte shqiptare, ndėrkohė qė nga regjistrimi i vitit 2002, numri i shqiptarėve u rrit edhe me 68 mijė, diku 25 pėr qind. Regjistrimet e ardhshme nė vitin 2011 pritet tė japin pasqyrėn e qartė pėr pėrqindjen e shqiptarėve nė vend.

  Edhe profesori universitar Fadil Sulejmani ka vlerėsuar se janė tė qarta tendencat e qarqeve politike dhe institucionale maqedonase pėr manipulimin me shifrat e popullit shqiptar nė Maqedoni, qė sipas tij, ėshtė nė rritje e sipėr. “Vazhdimisht kanė qenė tė manipuluara shifrat sa i pėrket shqiptarėve nė Maqedoni. Ka tendenca pėr falsifikim tė mėtejshėm. Por nga ana tjetėr, sikur tė realizohet njė regjistrim me mbikėqyrje tė fortė ndėrkombėtare, atėherė sigurisht shqiptarėt do tė jenė afėr 40 pėr qind”, ka theksuar Sulejmani, duke shtuar se nė tė gjitha periudhat e kaluara janė manipuluar regjistrimet qė kanė tė bėjnė me realitetin shqiptar nė Maqedoni. Nė fund tė majit tė kėtij viti u realizua regjistrimi provues i popullsisė, ku janė pėrfshirė dy mijė amvisėri dhe 10 mijė persona, por qė kėto shifra nuk do tė bėhen publike, por do tė shfrytėzohen pėr qėllime tė Entit Shtetėror tė Statistikave. /INA/

  Gazeta Express

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 65
  Letzter Beitrag: 01.10.2014, 21:50
 2. Antworten: 174
  Letzter Beitrag: 24.04.2011, 16:21
 3. Thaqis Tage sind gezählt
  Von Fan Noli im Forum Kosovo
  Antworten: 115
  Letzter Beitrag: 17.11.2010, 17:33
 4. Antworten: 83
  Letzter Beitrag: 02.11.2006, 01:34
 5. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 15.05.2005, 09:21