BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 13 von 40 ErsteErste ... 39101112131415161723 ... LetzteLetzte
Ergebnis 121 bis 130 von 393

30 Meter " Mutter Teresa " Statue in Shkup ?

Erstellt von Ciciripi, 29.05.2012, 21:47 Uhr · 392 Antworten · 14.412 Aufrufe

 1. #121
  Strassenapotheker
  Die sollen uns lieber mal unser Land wieder zurück geben anstatt Statuen von Albanern zu bauen. Verpisst euch wieder zurück nach Russland.

 2. #122
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Avi@tor Beitrag anzeigen
  Was soll bitte Shkup sein und wo ist das?
  Üsküp - Vikipedi

 3. #123
  Avatar von Aviator

  Registriert seit
  10.03.2009
  Beiträge
  5.950
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Diese ganzen Städte und Ortschaftsumbennenungen können ja nur den Shipis einfallen

 4. #124
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Avi@tor Beitrag anzeigen
  Diese ganzen Städte und Ortschaftsumbennenungen können ja nur den Shipis einfallen
  Das war jetzt aber türkisch Üsküp

 5. #125
  Avatar von Aviator

  Registriert seit
  10.03.2009
  Beiträge
  5.950
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Das war jetzt aber türkisch Üsküp
  Die Türken ändern die Namensbezeichnungen der FYROMER?

 6. #126
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Rahovec Beitrag anzeigen
  Die sollen uns lieber mal unser Land wieder zurück geben anstatt Statuen von Albanern zu bauen. Verpisst euch wieder zurück nach Russland.

  Deine eigentliche Heimat liegt im Kavkaz, verpiss dich dorthin.

 7. #127
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Avi@tor Beitrag anzeigen
  Die Türken ändern die Namensbezeichnungen der FYROMER?
  Naja für uns Albaner wird es immer Shkup heißen für die Türken Üsküp und bei den Bulgaren bin ich mir nicht sicher wie ......

 8. #128

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  In 20 Jahren wird es heißen Mutter Theresa war stolze Fyromerin.
  Dann kommt Zoran und postet als Beweis ein Bild von der Statue

 9. #129
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Die Statue hat jetzt nen Sponsor, sie wird finanziert von Indiens größtem privaten Arbeitgeber der wohl auch bald in MK investieren wird, platzt ruhig vor Neid ihr Neider
  Индискиот мултимилијардер ќе го финансира споменикот на Мајка Тереза
  Рој најави дека ќе инвестира во Македонија. Се работи за голема инвестиција. Но не сака да открива колкав ќе биде износот. Вели таа инвестиција може да биде во областа на производството кое ќе се извезува или пак нешто што ќе привлекува туристи.

  Човечко суштество е мал збор со кој може да се опише Мајка Тереза. Се воодушевувам на нејзиниот лик и дело - рече денес мултимилијардерот Субрати Рој кој дојде во посета на Македонија. Тој најави дека со задоволство ќе го финансира градењето на големиот споменик во нејзина чест. Мајка Тереза ја сретнал последен пат кога таа била на смртна постела, а со нејзината скромност, чесност и великодушност го воодушевила. Таа од него побарала да им даде храна на сиромашните деца и го замолила да се грижи за нив.-Среќен сум и благодарен што можам да направам нешто за Мајка Тереза, како споменик на пример. Дефинитивно размислувам да вложам во тој проект, рече бизнисменот.

  Покрај тоа индискиот мултимилијардер Рој најави дека ќе инвестира во Македонија. Се работи за голема инвестиција. Но не сака да открива колкав ќе биде износот. Вели таа инвестиција може да биде во областа на производството кое ќе се извезува или пак нешто што ќе привлекува туристи.
  Своите намери ги соопшти денеска по средбата со премиерот Никола Груевски и владиниот економски тим во Владата на Република Македонија на која беше запознат со можностите за инвестирање во Македонија, а подетално со состојбите на терен ќе биде запознат во наредните денови при посета на повеќе региони во земјава.
  - Планирам да воспоставам бизнис тука. Тоа би можело да биде производство кое ќе се извезува или ќе биде нешто што ќе привлече туристи. Не е нешто мало. Би инвестирал во нешто големо, бидејќи тука се чувствувам убаво, а и ние сме голема компанија и тоа што го имам на ум ќе биде нешто големо, истакна на прес-конференција со вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, индискиот мултимилијардер Рој.
  Тој додаде дека во моментов не може да каже колкава би била инвестицијата, но истакнува дека не се дојдени во Македонија за нешто мало. – Ние сме големи, почнавме со 40 долари во 1978 година, а сега имаме 25 милијарди долари, рече Рој, кој истакна дека во Македонија се чувствува убаво, задоволен е од пречекот и оти неговиот впечаток за претставниците од Владата со кои имал средба и во Индија е дека се чесни.
  На средбата, како што рече министерот Ставрески, изразил интерес за повеќе области, како агроиндустријата, преработувачката индустрија, туризмот, градежништвото, недвижностите, туристичките зони, како и минералните суровини.
  - Република Македонија е домаќин на уште еден значаен крупен бизнисмен, чија посета е уште еден доказ дека напорите на Владата преку презентацијата како добра бизнис дестинација вродуваат со плод, рече министерот и додаде дека целта од оваа посета е да остават добар впечаток како држава, како Влада, како институции.
  Истакнувајќи дека инвестирањето е процес на запознавање со сите потенцијали, можности и детали во Македонија, но и запознавање со луѓето во државата и со квалитетот на институциите и на претставнциите на тие институции, Ставрески рече дека целта на Владата е од оваа посета е да оставиме добар впечаток како држава, добар впечаток што се однесува на квалитетот на институциите, на начинот на кој Владата ги пречекува инвеститорите и разговара со нив за да почувствуваат дека се наоѓаат во земја која ги задоволува сите меѓународни стандарди да започнат свој бизнис.
  Индискиот мултимилијардер, основач и сопственик на компанијата Сахара Индија Паривар, Субрата Рој e прогласен за еден од највлијателните луѓе и најголем приватен работодавач во Индија. Ваботува околу два милиони луѓе, има капитал од приближно 65 милијарди долари и работи во голем број бизниси, како во финансиите, осигурувањето, градежништвото, изградба на болници, универзитети.

 10. #130

  Registriert seit
  27.04.2012
  Beiträge
  1.304
  ich hab keinen neid null, wenn andere leute albaner verehren, dann macht mich das eher stolz, auch wenn ich eigentlich null kontakt zu ihr hatte und letzten endes kein bisschen verwandt bin mit ihr aber da wir menschen ja desöfteren die ethnie mit ins spiel nehmen und anhand weniger personen uns dann besser fühlen wollen mach ich bei dem spiel mit


  baut ruhig die statue was soll daran falsch sein, wie gesagt nach wie vor hätte ich das geld lieber in anderes gesteckt, auch wenn die statue von außen finanziert wird und fass das nicht wieder gleich als persönliche provokation auf zoran , hab heut keine lust darüber zu diskutieren

Ähnliche Themen

 1. "Mutter Teresa gehört in die Hölle"
  Von Gjidoda im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 217
  Letzter Beitrag: 21.01.2011, 20:41
 2. Ribery - 4 Meter Statue in München
  Von ΠΑΟΚ1926 im Forum Sport
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 28.05.2010, 12:20
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 11.03.2010, 16:30
 4. Mutter Teresa sprach albanisch - Mutter Teresa Jahr 2010
  Von Gentos im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 17.12.2009, 20:35
 5. Mazedonien: "Mutter-Teresa-Haus" in Skopje wird eröffnet
  Von Pray4Hope im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.02.2009, 17:56