BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 27 von 31 ErsteErste ... 17232425262728293031 LetzteLetzte
Ergebnis 261 bis 270 von 302

6 Millionen Albaner weltweit sollen albanische Staatsbürgerschaft erhalten

Erstellt von Jehona_e_Rahovecit, 31.07.2010, 11:06 Uhr · 301 Antworten · 14.824 Aufrufe

 1. #261
  Jan
  Avatar von Jan

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  120
  Ich find das super das albenien seinen bürgern auserhalb des landes die staatsangehörigkeit gewährt.

  wenn länder wie serbien mazedonien etc den albanern im land mit krieg drohen sollten dann drohen sie auch den staatsbürgern albaniens mit krieg super sache das mit der staatsangehörigkeit

 2. #262

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Opoja_Pz Beitrag anzeigen
  komisch ich habe 2 und darf sie behalten

  Dachte auch das dies Deutschland gelockert hat.

 3. #263
  Avatar von Thrakian

  Registriert seit
  10.06.2010
  Beiträge
  2.437
  Zitat Zitat von Jan Beitrag anzeigen
  Ich find das super das albenien seinen bürgern auserhalb des landes die staatsangehörigkeit gewährt.

  wenn länder wie serbien mazedonien etc den albanern im land mit krieg drohen sollten dann drohen sie auch den staatsbürgern albaniens mit krieg super sache das mit der staatsangehörigkeit
  jan du frischling, ich hoffe du bist ganz vorne an der aller ersten reihe wenn deine fantasien wirklichkeit werden.

 4. #264

  Registriert seit
  17.03.2010
  Beiträge
  639
  Das wär richtig geil,, dann könntenwa militär in albanian absolvieren Berufssoldat werden und ab in die NATO!

 5. #265

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  [h1]Shqiptarėt nė Maqedoni mirėpresin idenė pėr shtetėsi shqiptare[/h1]
  Publikuar: Sot, mė 02 gusht 2010
  Shkup, 2 gusht - Partitė politike shqiptare shprehet pozitivisht lidhur me kėrkesėn e intelektualėve shqiptare drejtuar presidentit Bamir Topi pėr pajisjen e gjithė shqiptarėve me shtetėsi. Deputeti Safet Neziri tha pėr Alsat-M se BDI-ja do tė mbėshtesė ēdo vendim qė do tė sjellė presidenti Topi, ndėrsa nga DR-ja nismėn e intelektualėve e shohin edhe si rezultat i ngecjeve nė procesin e integrimit tė Maqedonisė nė strukturat euro-atlantike.
  Edhe qytetarėt shqiptarė tė Maqedonisė tė pyetur nga Alsati thanė se mirėpresin iniciativėn e intelektualėve shqiptarė. Disa thonė se do tė jenė ndėr tė parėt qė do tė aplikojnė pėr tu pajisur me shtetėsi po qe se kjo nismė merr dritėn jeshile nga kreu i shteti shqiptar.
  “Unė e pėrshėndes atė iniciativė, unė i pari kisha aplikua pėr ta marrė shtetėsinė shqiptare, pėr mua ėshtė njė lajmė i mirė, se jemi shqiptarė”, tha njė qytetar.
  “Unė kisha dashtė me pas nėnshtetėsi patjetėr. Kisha pas dėshirė ta kem nėnshtetėsinė edhe tė Shqipėrisė edhe tė Kosovės. Unė kamė dėshirė qė secili shqiptar i Maqedonisė tė ketė nėnshtetėsi edhe tė Kosovės edhe tė Shqipėrisė”, u shpreh njė qytetar tjetėr.
  Edhe nė organizatėn joqeveritare “Realiteti” mirėpresin nismėn dhe urojnė qė kjo edhe tė realizohet. “Nė aspektin politik ėshtė shumė e pranueshme tek ne, duke pasur parasysh se Shqipėria tani ėshtė anėtare e plotėfuqishme e NATO-s, si dhe ndikimi i saj nė lobimin qoftė pėr Kosovėn qoftė pėr diskriminimet e skajshme qė i bėhen popullit shqiptar kėtu nė Maqedoni. Uroj qė presidenti Bamir Topi ta pranojė kėtė dhe ta realizojė”, tha Valon Bela, kryetar i OJQ “Realiteti”.
  Ndryshe, OJQ-tė dhe intelektualėt thonė se kjo nismė nuk duhet tė shihet si diēka negative, pasi edhe Maqedonia praktikon dhėnien e shtetėsisė pėr maqedonasit qė jetojnė nė Shqipėri dhe nė shtetet tjera, apo i i Bullgarisė, e cila i pajisė me shtetėsi tė gjithė tė interesuarit nė Maqedoni qė deklarohen se kanė prejardhje bullgare.

 6. #266
  Jehona_e_Rahovecit
  Ist eine gute Sache dass Albanien Verantwortung für sein Volk übernehmen will.

 7. #267
  Luli
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  natürlich, jung, dynamisch, arbeitslos,
  durch kopf- und verantwortungslose Eltern mehrfach in die Welt gesetzt.
  Hahaha der war gut.


  Alle die Bevölkerungswachstum fordern sind dumm, schon deshalb das die Erde eine grössere Menge an Menschen gar nicht mehr ernähren kann. Aber egal, Hauptsache viele Kinder und die Nation oder (vorallem) die Religion zu vergrössern.

 8. #268
  Jehona_e_Rahovecit
  Ideja pėr nėnshtetėsinė, fillimi i bashkimit
  Ideja e disa intelektualėve shqiptarė nga Shqipėria pėr dhėnien e shtetėsisė pėr shqiptarėt tė cilėt jetojnė jashtė kufijve administrativ tė Shqipėrisė ka hapur debate tė shumta.

  Derisa njė pjesė e ekspertėve dhe politikanėve shqiptarė nė Maqedoni vlerėsojnė si njė fillim i idesė pėr bashkim kombėtarė, tė tjerėt thonė se nuk duhet tė bėhet politikė mė ēėshtje teknike, siē ėshtė marrja e shtetėsisė apo pasaportės tė njė vendi fqinj.

  Duke komentuar kėtė ide, kryetari i Bashkimit Demokratik Kombėtar, Hysni Shaqiri tha se kjo iniciativė e intelektualėve ėshtė vetėm njė fillim pėr bashkimin kombėtar.

  Kryetari i Partisė pėr Prosperitet Demokratik, Nevzat Halili tha se e mirėpret letrėn e intelektualėve shqiptarė duke theksuar se ai me strukturėn e Republikės sė Iliridės ka kėrkuar edhe dhėnien e pasaportave nga Shqipėria pėr shqiptarėt jashtė kufijve.

  Ndryshe, intelektualėt nga Shqipėria kanė drejtuar kėrkesė tė qartė deri tek presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi pėr dhėnien e shtetėsisė nga shteti amė pėr tė gjithė shqiptarėt qė jetojnė jashtė saj. /koha ditore/telegrafi/

 9. #269

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Albanische Staatsbürgerschaft sollte kein rechtliches Problem darstellen

  ALSAT-M -Editicioni Shqip - ?Shtetėsi shqiptare pėr gjithė shqiptarėt?, nuk paraqet problem juridik

  Jemi nje!

 10. #270

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  500 vjet moj loke
  Keto fusha , e male
  500 vjet moj nen
  Gjaku na e ka ujit token

  Kush ishte ai qe te miren e ktheu prap
  E u kthye n`token ku e leshoi vajin e par
  Ja ktheu Sulltanit Fjalen
  Erdhi erdhi tia kthej faqen Shqiperis

  Mbledhi njerz nga cdo an
  Edhe Vatikanit selame tu i dhan
  Shqiptari me Shqiptar vllazen kan me kan
  Buqitshin malet e Shqiperis qe edhe sod jan

  Djal trim , me plot guxim
  Qe edhe me Dragua bente dy luftim
  Shpat ne dor , hypi n`kali t`bardh
  Oj tok e pergjakur Skender Beu t`ka ardh

  Ndegjoheshin ezanet prej n`Xhamia
  Kombanat prej n`Kisha ushtonte Shqiperia
  N`Kala t`Krujes u ngrit ajo Shqiponj me dy krena
  Thonin trimat Lirin ne token ton e kena

  500 vjet plot beteja per nje shtet
  Armiqt donin t`na shuanin per jet
  Secili deshironte ket tok t`veten ta ket
  Vetem ne enderr se kurr jo ne realitet

  Kaluan vite e vite un bej edhe shekuj
  Qe besa , Shqiptari gjithmon tu hjekun
  Ehhh moj Loke qe qe kalove shum vite
  Behu e fort qe ket dit e prite

  28 Nentor 1912 edhe at ne Vlor
  Arrit mjekerr bardhi me flamur ne dor
  Ismail Qemajli me delegacion te vet
  Po e ngrit flamurin e SHQIPERIN PO E BEN SHTET

  Aq shum njerz te mbledhur
  Edhe kulmet e shtepive te mbuluar
  Nga lulet qe ata ishin duke i hedhur
  Na erdhi , Na erdhi liria e merituar

  Ke edhe pak durim oj Loke
  Prite vetem edhe nje dit
  Qe se shpejti ka per t`na arrit
  Per Shqiperi te Bashkuar tash jemi tu prit

  Po edi , edi qe nuk e harron
  Marsin 1998 kur Kosova derdhte gjak
  Ehh moj loke djemt tu rriten shpejt
  E disa edhe jan plak po nuk e lan pa nxjerr hak

  Pate forc me mbajt veten
  E prite Pranveren e vitit 2001
  Loke , bijt e tu hapen zjarr edhe n`Maqedoni
  E gjith kjo u be veten per nje COP LIRI

  Kam Gjak Shqiptari Vllezer
  E Gjaku Im Nuk Lahet Leht
  Pergjithmon Gjurmet Kan Mbet
  28 Nentori , Ne Kemb Ngrituni Krejt
  "NESE JENI SHQIPTAR TE VERTET"

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 22.02.2008, 14:49
 2. Albanische Wasserkraftwerke - 900 Millionen Deal
  Von FREEAGLE im Forum Wirtschaft
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 24.01.2008, 18:49
 3. Antworten: 68
  Letzter Beitrag: 24.10.2005, 20:23
 4. Die Albaner Drogen Kartelle, erhalten Konkurrenz
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 14.01.2005, 18:50
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.12.2004, 19:59