BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 29

alb. pope kritisiert griechische einmischung in albanien!

Erstellt von MIC SOKOLI, 15.08.2005, 12:52 Uhr · 28 Antworten · 1.601 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391

  alb. pope kritisiert griechische einmischung in albanien!

  16 Fragen, die die griechisch orthodoxe kirche beantworten soll, dies aber nicht möchte!
  At-Nikolla Marku: Janullatos, betohu para Zotit dhe pėrgjigju pėr 16 pyetjet e mia

  (Pjesėza fotografike nga Dashuria e grekėve dhe e filo grekėve tė kamufluar shqiptar - eh cfarė bėjnė dhe nuk lėnė gjė pa bėrė ca sojesh Shqiptarėsh pėr tė fituar pushtetin, e bekuar mė parė nga Ortodoksia e Kishės Greke !).

  At-Nikolla Marku, kreu i Kishės Orthodokse Autoqefale Kombėtare Shqiptare, “Shėn-Maria”, me qendėr nė Elbasan, ka folur sėrish pėr gazetėn “SOT”, lidhur me problematikėn dhe pėrpjekjet e tij qysh prej 13 vitesh, pėr tė arritur shkėputjen dhe indipendencėn e Kishės Orthodokse Shqiptare, nga ndikimi grek, i pėrfaqėsuar nga Hirėsia e tij Janullatosi.

  Z. At-Marku, prej vitesh njiheni si “luftėtari” i vetėm nė pėrpjekjet pėr shkėputjen e ndikimit helen ndaj autonomisė sė Kishės Autoqefale Shqiptare, cili ėshtė moti vi ? A ka motiv mė tė bukur dhe mė tė besueshėm para besimtarėve dhe para Zotit, kur e di pėrse punon dhe lufton, pėr ēėshtjen kombėtare, pėr interesat dhe virtytet shqipėtare, duke i ēliruar ato nga rreziku i pėrhershėm grek. Por unė nė vazhdim dua t’i kėrkoj Janullatosit pėrgjigjet e 16 pyetjeve tė cilave ai vetėm i shmanget.
  At-Nikolla Marku, kreu i Kishės Orthodokse Autoqefale Kombėtare Shqiptare, “Shėn-Maria”, me qendėr nė Elbasan, ka folur sėrish pėr gazetėn “SOT”, lidhur me problematikėn dhe pėrpjekjet e tij qysh prej 13 vitesh, pėr tė arritur shkėputjen dhe indipendencėn e Kishės Orthodokse Shqiptare, nga ndikimi grek, i pėrfaqėsuar nga Hirėsia e tij Janullatosi.
  Z. At-Marku, prej vitesh njiheni si “luftėtari” i vetėm nė pėrpjekjet pėr shkėputjen e ndikimit helen ndaj autonomisė sė Kishės Autoqefale Shqiptare, cili ėshtė motivi ?
  A ka motiv mė tė bukur dhe mė tė besueshėm para besimtarėve dhe para Zotit, kur e di pėrse punon dhe lufton, pėr ēėshtjen kombėtare, pė r interesat dhe virtytet shqipėtare, duke i ēliruar ato nga rreziku i pėrhershėm grek. Por unė nė vazhdim dua t’i kėrkoj Janullatosit pėrgjigjet e 16 pyetjeve tė cilave ai vetėm i shmanget.
  1- Ē’na kujton viti 1908, kur nė Boston Kisha greke refuzon tė varrosė njė djalė shqiptar 25 vjeē, a thua nuk ishte ky bir i Zotit, ky refuzim u bė sepse kishte zėra dhe ishin hedhur alternativat pėr tė ndėrtuar Kishėn e parė Shqiptare siē ėshtė ajo e Shėn-Gjergjit ne Boston?
  2- kush i dha urdhėr kishės Siriane tė Bostonit pėr tė mos e varrosur djaloshin shqiptar? 3-Ē’mund tė na thoni z. Janullatos, mbi ekzistencėn e statutit tė Kishės Orthodokse Shqiptare, tė hartuar nė Korēė nė vitin 1929 dhe tė miratuar nė vitin 1937 nga Patrikana e Stambollit, po pėr sakrifikimin e Kryepeshkopit tė pare tė Shqipėrisė At Visarion Xhuvani, i cili nė kulmin e karrierės sė tij, kleri grek i kerkoi tė largohej nga detyra pasi kishte kerkuar forcimin e Kishės Shqiptare?
  4-A mbetet nė fuqi sot ky S tatut, dhe si njihet nga bota Orthodokse mbarėbotėrore, po spjegimi i nenit 16 tė kėtij statusi dhe rėndėsia e veēantė e tij?
  5-Si shpjegohet ardhja juaj z. Janullatos, me titullin Eksark ( i pėrkohshėm) dhe qėndrimi i tij jashtė ēdo kakuni juridik nė krye tė Kishės?
  6- Pėrse veprat teologjike fetare tė pėrkthyera nga Fan Noli, u zėvėndėsuan me pėrkthime greke, ku spikat nė literature, kulturė e pėrzierė me ndikim helenist, ndaj pėrse nuk rikthehen veprat tona kishtare tė shkruara nė gjuhėn e nėnės e me diksionin e ėmbėl tė gjuhės shqipe?
  7- Pėrse ju z. Janullatos, gjithmonė prezantoheni dhe deklaroni nė media se, “Shqiptarėt nuk janė tė zotė tė drejtojnė Kishėn Shqiptare”, duke na quajtur edhe tė papjekur pėr tė drejtuar?
  8- Me ē’tė drejtė morale dhe fetare ju duhet tė pėrfaqesoni orthodoksinė shqiptare nė Shqipėri, kur bijtė e kėtij vendi janė mė burra dhe mė tė zotė se ju?
  9-Hirėsi, ju pyes nga i merrni paratė ju, cilėt janė njerėzit qė ju financojnė, tregoni dokumenta dhe motivimin e tyre legal, pėrse fshihen ndihmat, cilėt janė emrat e njerėzve qė ju financojnė ju, pse hezitoni apo ėshtė Kisha dhe shteti grek pas jush?
  10- A ju ka kontrolluar shteti shqiptar deri sot lidhur me financimet?
  11- Hirėsi, duhet tė dini se, njė nga veprat mė madhore tė kombit shqipetar ėshtė shkolla Kostandin Kristoforidhi, ju e keni ndryshuar atė me pak para nga pamja e jashtme dhe e brėndshme, kush ju mėsoi tė ndryshoni historinė tone, kur dihet se ajo u ndėrtua tre shekuj mė parė nga patriotėt elbasanas pėr dije dhe mėsim tė gjuhės shqipe?
  12- Kujt i shėrben ndėrhyrja juaj dhe ju?
  13-Pėrse kėrkoni ta ndryshoni destinacionin e shkollės K.Kristoforidhi, ēfarė planesh ke kurdisur pėr atje?
  14-Sa i paligjshėm keni qenė deri sot nė Shqipėri, betohuni para Zotit?
  15- A e njihni ju hirėsi ligjet dhe kanunet Teologjike , qė i kanė lėnė amanet martirėt tanė dhe historia jonė?
  16- A keni dėshirė tė vdisni nė territorin shqiptar d he tė bėheni Shenjtor?
  Z. At-Marku, a keni patur mbėshtetjen e politikės nė rrugėn tuaj tė vėshtirė dhe betejat me Hirėsinė e Tij?
  Nė pozicionin ku ndodhem unė vėrej me keqardhje se forca tė mbrapshta edhe nga politika, nuk kanė dhėnė aq sa duhet por edhe kanė penguar nė misionin tim kombėtar tė ēlirimit tė ndikimit grek mbi Kishėn Orthodokse shqiptare. Nė krye tė Kishės Orthodokse Autoqefale Shqiptare qėndron prej 13 vitesh njė i huaj nė mėnyrėn mė ilegjitime, duke punuar dhe forcuar interesat helene nė Shqipėri. Ne kurrsesi, nuk mund tė harrojmė kontributin e Kostandin Kristoforidhit, Petro Nini Luarasit, Papa Kristo Negovanit, Visiarion Xhuvanit, Luigj Gurakuqit, Aleksandėr Xhuvanit, Eqerem Ēabejt apo tė Kostaq Cipos e Mahir Domit, shumica e tyre martirė tė periudhės sė Rilindjes Kombėtare, qė bėnė plejadėn e ndritur tė ngritjes sė gjuhės Shqipe, tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, qė rrojtėn e vdiqėn faqendritur para Perėndisė e Kombit./ 08 08 2005/F.F.
  --------------------------------------------------------------------------------

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Re: alb. pope kritisiert griechische einmischung in albanien

  Zitat Zitat von drenicaku
  16 Fragen, die die griechisch orthodoxe kirche beantworten soll, dies aber nicht möchte!
  At-Nikolla Marku: Janullatos, betohu para Zotit dhe pėrgjigju pėr 16 pyetjet e mia

  (--
  Die Griechen können halt kein Albanisch und kennen auch die Quelle und die Frage Stelle nicht.

  Die können noch nicht Gedanken lesen, deshalb sollten wir die Griechen entschuldigen, das sie so ungebildet sind.

  Die Griechen haben leider keinen Alliens Ursprung, das sie schon Gedanken lesen können. :idea:

 3. #3
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.744
  @DRENIKACU  TRANSLATE IT, NIGGA!

 4. #4
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Macedonian
  @DRENIKACU  TRANSLATE IT, NIGGA!
  Den Titel hat drenikacu schon richtig gewählt!

 5. #5
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.744
  Zitat Zitat von lupo-de-mare
  Den Titel hat drenikacu schon richtig gewählt!
  Boah, dass muss gefeiert werden

  Lupo, Lupo...

 6. #6
  Feuerengel
  Macedonian!

  είσαι
  Έλληνας ?

 7. #7
  Avatar von Vasile

  Registriert seit
  14.07.2005
  Beiträge
  4.031
  Ich weiß dass die greichisch-orthodoxe Kirche versucht, in den Orthodoxen Gemeinden Albaniens Einfluß zu gewinnen. Bei den albanischen Orthodoxen kenne ich die Lage nicht so genau, aber ich weiß dass bei den Aromunen die Einmischung der Griechisch-Orth. Kirche schon so groß ist dass manche Aromunen ziemlich die Schnauze voll haben. Zum Bespiel versucht die Orthodoxe Kirche Griechenlands den Leuten einzureden, für ihre Kinder griechsiche Vornamen zu wählen. Ebefalls wir ihnen eingeredet sich nicht als Aromunen oder Wlachen bei den Volkszählugen anzugeben, sondern als Wlacho-Hellenen. Den Eltern wird eingeredet ihre Kinder in den greichischen Schulen zu schicken. Es bestehet ein gewisser Kulturdruck.

 8. #8
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.744
  Zitat Zitat von Gjergj
  Macedonian!

  είσαι
  Έλληνας ?
  Fysika eimai Ellinas. Pos ke mou egrapses sta ellinika? Ellinikis katagogis? Elliniko filaraki? Ante, ta leme argotera, aurio katebeno Ellada (Thessaloniki), tha mino distichos mono epta meres. Kales diakopes.

  -Alexandros 8)

 9. #9

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  Zitat Zitat von Vasile
  Ich weiß dass die greichisch-orthodoxe Kirche versucht, in den Orthodoxen Gemeinden Albaniens Einfluß zu gewinnen. Bei den albanischen Orthodoxen kenne ich die Lage nicht so genau, aber ich weiß dass bei den Aromunen die Einmischung der Griechisch-Orth. Kirche schon so groß ist dass manche Aromunen ziemlich die Schnauze voll haben. Zum Bespiel versucht die Orthodoxe Kirche Griechenlands den Leuten einzureden, für ihre Kinder griechsiche Vornamen zu wählen. Ebefalls wir ihnen eingeredet sich nicht als Aromunen oder Wlachen bei den Volkszählugen anzugeben, sondern als Wlacho-Hellenen. Den Eltern wird eingeredet ihre Kinder in den greichischen Schulen zu schicken. Es bestehet ein gewisser Kulturdruck.
  leider ist das auch bei den albanern in griechenland so!
  sie werden gezwungen grieschiche namen anzunehmen, wenn diese eine aufenthaltserlaubnis haben wollen, eine arbeitserlaubnis usw....
  ein albaner der vorher gjergj hiess und nun in griechenland arbeitet heisst daraufhin giorgios?!
  albaner die der alb. orth. kirche angehören werden nicht nach orth. rituen begraben, weil die griechen immer noch nicht die alb. orth. kirche anerkannt haben, obwohl das konstantinopel 1929 schon getan hat.

 10. #10
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.744
  Zitat Zitat von drenicaku
  Zitat Zitat von Vasile
  Ich weiß dass die greichisch-orthodoxe Kirche versucht, in den Orthodoxen Gemeinden Albaniens Einfluß zu gewinnen. Bei den albanischen Orthodoxen kenne ich die Lage nicht so genau, aber ich weiß dass bei den Aromunen die Einmischung der Griechisch-Orth. Kirche schon so groß ist dass manche Aromunen ziemlich die Schnauze voll haben. Zum Bespiel versucht die Orthodoxe Kirche Griechenlands den Leuten einzureden, für ihre Kinder griechsiche Vornamen zu wählen. Ebefalls wir ihnen eingeredet sich nicht als Aromunen oder Wlachen bei den Volkszählugen anzugeben, sondern als Wlacho-Hellenen. Den Eltern wird eingeredet ihre Kinder in den greichischen Schulen zu schicken. Es bestehet ein gewisser Kulturdruck.
  leider ist das auch bei den albanern in griechenland so!
  sie werden gezwungen grieschiche namen anzunehmen, wenn diese eine aufenthaltserlaubnis haben wollen, eine arbeitserlaubnis usw....
  ein albaner der vorher gjergj hiess und nun in griechenland arbeitet heisst daraufhin giorgios?!
  albaner die der alb. orth. kirche angehören werden nicht nach orth. rituen begraben, weil die griechen immer noch nicht die alb. orth. kirche anerkannt haben, obwohl das konstantinopel 1929 schon getan hat.
  Furz

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Griechische Krise trifft Albanien massiv
  Von Bloody_Alboz im Forum Wirtschaft
  Antworten: 45
  Letzter Beitrag: 12.08.2012, 17:18
 2. Antworten: 189
  Letzter Beitrag: 27.06.2010, 22:27
 3. Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 10.04.2010, 21:11
 4. Antworten: 118
  Letzter Beitrag: 27.02.2010, 10:47
 5. Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 01.06.2007, 20:57