BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 10 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 98

Albaner sind barbaren!!!!!

Erstellt von Mbreti Bardhyl, 25.04.2011, 19:43 Uhr · 97 Antworten · 6.042 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572

  Albaner sind barbaren!!!!!

  Prej malokėve, shqiptarėt bėhen barbarė

  25/04/2011 07:24:00  Nė njė intervistė pėr “Lajm”, anėtari i Komisionit nacional pėr tekstet shkollore flet pėr gabimet e ripėrsėritura nė librin e historisė sė klasės sė gjashtė, pėr ēėshtjen e unifikimit tė teksteve shkollore dhe shumė ēėshtje tė tjera.

  LAJM: Jeni anėtarė i Komisionit nacional pėr rishikimin e tekste shkollore. Si ecėn ky proces?

  Hasani: Qė nga pavarėsia e Maqedonisė, gjatė 20 vjetėve plan-programet dhe tekstet mėsimore nga lėnda e historisė nė vend qė tė jenė tė pėrshtatshme, tė kapshme pėr gjithė popullatėn qė jeton nė Maqedoni, pėrkundrazi aty ka pas tendenca pėr dominim dhe pėr tė treguar se kush ėshtė i zoti i kėsaj shtėpie. Dhe jo rastėsisht tendenca e tyre , ose lufta e maqedonasve pėr identitet, shfaqja e krizės sė identitetit te popullata maqedonase ka bėrė qė populli shqiptar tė shihet si konkurrent i shtetėsisė sė Maqedonisė dhe pėr kėtė arsye elita politike maqedonase ka dėshiruar qė ti baltos shqiptarėt qė tė mos ketė konkurrent pėr shtet formimin e Maqedonisė. Aty ėshtė tendenca, gjeneza e problemeve se pse kemi kėsi tekstesh mėsimore pėr nxėnėsit e shkollave fillore dhe tė mesme qė tė mos ketė konkurrent pėr shtet-formėsinė e Maqedonisė. Aty ėshtė tendenca, pse kemi kėsi tekstesh mėsimore, ku shqiptarėt fyhen nė mėnyrė brutale dhe ka elementė fashiste nė kėto tekste. Pėr fat tė keq elita politike shqiptare nuk ka mundur ti parandalojė kėto tendenca tė qarqeve maqedonase.

  LAJM: Cili tekst shkollor ka mbėrritur deri tek Komisioni nacional pėr rishikimin e teksteve shkollore?

  Hasani: Para njė muaji ėshtė formuar ekipi i ri i Kėshillit nacional pėr tekstet shkollore. Nė atė kėshill pėrveē meje ėshtė edhe kryetari i Lidhjes sė Arsimtarėve, dhe tre shqiptarė tė tjerė. Kemi mbajtur njė mbledhje ku u njohėm me historinė e klasės VI, e cila kishte marrė bekimin nga Komisioni recensues. Dhe tani duhet qė kėshilli ynė tė jap bekimin e kėtij teksti dhe tė tekstit tė muzikės. Sipas procedurės pasi shpallet konkursi, konkurrojnė autorėt e ndryshėm, pastaj formohet Komisioni recensues qė bėn rangimin e teksteve dhe pasi bėhet rangimi, teksti vjen nė verifikim tek Kėshillin nacional i cili vendos pėr botimin e teksteve.

  LAJM: Historia e klasės VI qė veē mė ėshtė ranguar nga Komisioni recensues. A i plotėson kriteret e nevojshme, a ka mė fyerja pėr shqiptarėt?

  Hasani: Nė kėtė libėr ėshtė ndėrruar taktika. Nė vend tė skandalit tė parė ku i quanin shqiptarėt tė ardhur nė mesjetė nė kėto vise, tani shkojnė dhe i nxjerrin shqiptarėt problematik qė nė gjenezė. Fiset ilire nė kėtė tekst paraqiten si fise barbare, qė nėnkupton se shqiptarėt janė problematik qė nė gjenezė dhe janė e keqja e shoqėrisė. Deri mė tani tekstet e historisė i paraqisnin shqiptarėt se kanė ardhur nga malet pas luftėrave austro-turke dhe kanė elemente tė kafshėve. Duke e shikuar kėtė librin e ri tė historisė sė klasės sė gjashtė, pėr tė cilin do tė diskutojmė nė mbledhjen e ardhshme shoh njė tendencė edhe mė tė ashpėr se nė tekstet e mėparshme.

  LAJM: Meqė paska njė skandal tė dyfishtė, ēfarė planifikoni tė bėni, a do tė mund t’a ndaloni botimin e kėtij teksti?

  Hasani: Si anėtar i kėtij Komisioni do tė jap vlerėsimet e mia pėr kėtė tekst dhe do tė kėrkojė qė kėtij teksti tė mos i jepet viza pėr tu botuar, sepse ky tekst pėrveēse ėshtė ofendues nuk i pėrmbahet as plan programeve tė vitit 2003 dhe ėshtė nė kundėrshtim me Ligjin. Sipas ligjit, kur shkruhen tekste tė reja duhet tė ketė sė pari plan program tė ri. Meqė nuk ka program tė ri, nuk ėshtė dash qė tė shpallet fare konkursi pėr tekste tė reja. Mė e keqja ėshtė se nuk kemi asnjė autor shqiptar dhe asnjė recensent shqiptarė. Nėse ky libėr nuk hiqet ne do tė dalim nga Komisioni dhe do ta informojmė opinioni. Ndėrsa pėr nxėnėsit shqiptarė kemi dhe alternative tė tjera.

  LAJM: Cila ėshtė ajo alternativė, mos e keni fjalėn pėr tė mėsuar nga tekstet e unifikuara qė pritet tė dalin?

  Hasani: Po edhe ai variant ekziston.

  LAJM: Meqė jeni dhe anėtarė i Komisionit pėr unifikimin e teksteve, a ka gjasa qė nė trojet ku jetojnė shqiptarė sė shpejti tė mėsojnė prej tyre?

  Hasani: Ai projekt ende ėshtė nė fazėn studimore, pasi ėshtė njė projekt shumė serioz dhe nuk do tė bėhet shkel e shko nė mėnyrė euforike. Sė pari shkohet nė studimin e situatės dhe pastaj Komisione tė ndryshme do tė ulen dhe do tė bisedojnė pas konkluzave qė do tė dalin nga ky studim.

  LAJM: Nė fazėn e parė tė unifikimit ėshtė bėrė analiza e teksteve me tė cilat mėsojnė shqiptarėt nė tė gjitha hapėsirat. Ku ka mė shumė probleme?

  Hasani: Fatkeqėsisht ne nė Maqedoni nuk kemi fare tekste shqiptare dhe gjenerata tė tėra janė rritur pa e ditur se kush janė rilindėsit tanė, cilėt kanė qenė fiset ilire, etj.
  Nė Maqedoni historia shqiptare nuk ka qenė prezent fare.

  LAJM: Juve dhe 35 shqiptarė tė tjerė ju akuzojnė pėr ngjarjet nė Kalanė e Shkupit. Ēmendoni pėr kėto akuza?

  Hasani: Tendenca dhe programi i hartuar qė mė parė pėr de shqiptarizimin e qyteteve tė shqiptarėve tė Maqedonisė, siē ndodhi me Manastirin, me Kalanė e Ohrit, qė nda viti 2006 ka kaluar nė Kalanė e Shkupit. Synimi kryesor ka qenė qė tė de shqiptarizohet edhe kjo kala. Ne e kuptuam qė atėherė kėtė tendencė, ku pėr fat tė keq faktori politik shqiptar nuk e kuptonte dhe ne nė 2006 pėrveē qė ballafaqoheshim me projektin pėr de shqiptarizimin e Shkupit dhe shkatėrrimin e Kalasė sė Shkupit, ballafaqoheshim edhe me subjektin politik shqiptar tė asaj kohe. Ngjarjet e fundit ishin vetėm kulmim i gjithė asaj situate. Ne na vjen mirė qė deri diku kemi arritur ta pengojmė, por pėrfundimisht pa ndikimin e subjekteve politike shqiptare, Kalaja e Shkupit vėshtirė se mbrohet.

  LAJM: Edhe historianėt e mbėshtesin iniciativėn “Koha pėr bashkim”. Pse e bėni kėtė?

  Hasani: Nė histori ndodhin ngjarje shumė tė rėndėsishme dhe vendimmarrėse. Siē ka ndodh edhe mė herėt shqiptarėt janė vonuar nė proces. Ne e shohim se qė nda pavarėsia e Maqedonisė shqiptarėve iu kanė imponuar pėrēarjet dhe ndarjet masive, vetėm e vetėm qė tė mos jenė faktor i fortė nė Maqedoni, pasi sit ė tillė do tė kėrkonin realisht hisen e tyre. Ne e shohim se nė fushatėn parazgjedhore faktori shqiptar ėshtė de automatizuar dhe kjo do tė ketė reprokursione shumė tė mėdha nė politikė bėrjen pas zgjedhjeve. Unė si historian iu bashkėngjita kėsaj iniciative qė tė bėjmė njė hap pėr tė unifikuar dhe alarmuar subjektet politike shqiptare qė tė bėjnė unifikimin, pasi tė copėtuar do tė jenė shumė tė dobėt. Pėr fat tė keq partitė politike shqiptare nuk rezonojnė ashtu siē duhet nė kėtė iniciativė.

  Tendencė edhe mė tė ashpėr se nė tekstet e mėparshme

  Fiset ilire nė kėtė tekst paraqiten si fise barbare, qė nėnkupton se shqiptarėt janė problematik qė nė gjenezė dhe janė e keqja e shoqėrisė, thotė Hasani. Ai sqaron se deri mė tani tekstet e historisė i paraqisnin shqiptarėt se kanė ardhur nga malet pas luftėrave austro-turke dhe kanė elemente tė kafshėve. “Duke e shikuar kėtė librin e ri tė historisė sė klasės sė gjashtė, pėr tė cilin do tė diskutojmė nė mbledhjen e ardhshme shoh njė tendencė edhe mė tė ashpėr se nė tekstet e mėparshme”, thotė ai.  Tė njėjtėn pyetje ia kanė parashtruar edhe axhallarėve tė mi

  LAJM: Gjykatėsi hetues kur ju ka marrė nė pyetje gjatė gjithė kohės ka pyetur pėr origjinėn tuaj. Si mendoni pėr ēfarė i ėshtė dash atyre origjina?
  Hasani: Ėshtė njė e vėrtetė qė dua ta shpalos pėr sė pari herė. Nuk ėshtė e rastėsishme qė mė parashtrojnė pyetje pėr origjinėn e familjes sime nga Kosova. Tė njėjtėn pyetje ia kanė parashtruar edhe dy axhallarėve tė mi, tė cilėt kanė qenė tė burgosur politik nė monizėm. Tash edhe nė pluralizėm, nė vitin 2011 ma parashtrojnė edhe mua tė njėjtėn pyetje pėr origjinėn time. Kjo ėshtė njė lidhshmėri se edhe pse ka ra regjimi komunist, kėta nuk kanė ndryshuar.
  Ein weiterer Skandal in der mazedonischen Lehrbüchern aufgenommen. Dieses Mal in der Geschichte 6. Klasse, Albaner werden als Barbaren angesehen.
  Einmal als Wilde und jetzt nennen sie uns Barbaren!!!!
  Danke Ali Ahmetowski
  Danke Menduh Qenefi
  danke herr Gruewski.....

 2. #2
  Avatar von Kodeks

  Registriert seit
  02.06.2010
  Beiträge
  4.917
  Stimmt, was denken sie sich auch?

  Albaner sind Illyrer..

 3. #3
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Albaner sind Barbaren

  Genauso falsch ist es zu sagen Deutsche sind Barbaren...
  Was die dort wohl noch alles lernen

 4. #4
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  Könntest du bitte eine Quelle posten, und um welches "Lehrbuch" es sich handelt?
  Wir sind ja schliesslich auch Barbaren..

 5. #5
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Wer hat noch mal behauptet ,dass es den Albanern in MK nie besser ging?

 6. #6
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  OK.

  Ich habe den Text mal durch Google durchsausen lassen, es bezieht sich ganz klar auf die Illyrer und mein Gott, das war nunmal keine Hochkultur es waren Barbaren wie alle anderen Balkanvölker ausgenommen den antiken Griechen auch.

  Hier wird mal wieder viel Wind um nichts gemacht.

 7. #7

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Was für Hunde

 8. #8
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Könntest du bitte eine Quelle posten, und um welches "Lehrbuch" es sich handelt?
  Wir sind ja schliesslich auch Barbaren..
  Geschichte Klasse 6
  LAJMPRESS - Prej malokėve, shqiptarėt bėhen barbarė
  Prej malokėve, shqiptarėt bėhen barbarė | ShqipMedia.com

 9. #9
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beiträge
  13.284
  Was isn das für 'n Scheiss-Thread? Hört doch auf euch alle selber schlecht zu machen. Albaner sind genauso wenig Barbaren, wie es die Illyrer waren!!

  Heraclius

 10. #10
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  Zitat Zitat von Heraclius Beitrag anzeigen
  Was isn das für 'n Scheiss-Thread? Hört doch auf euch alle selber schlecht zu machen. Albaner sind genauso wenig Barbaren, wie es die Illyrer waren!!

  Heraclius
  Doch, sie waren Barbaren als Grieche solltest du die Bedeutung des Wortes doch wissen oder?

Seite 1 von 10 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Sind Muslim Albaner, ECHTE Albaner ???
  Von BalkanPower23 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 03.05.2009, 19:23
 2. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 07.11.2005, 16:35