BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 15 ErsteErste ... 456789101112 ... LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 143

Albaner aus Montenegro wollen Referendum!

Erstellt von specialForces, 09.11.2010, 23:24 Uhr · 142 Antworten · 10.595 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von skorpion Beitrag anzeigen


  Natürlich, Ihr habt ja die ganze Welt befreit und überall gekämpft, das Rad erfunden und aus Kies Gold gemacht.

  Albanien ist überall!


  Bei aller Sympathie für die Kosovaren, die es in Serbien wirklich nicht leicht hatten, aber in Montenegro kann man als Albaner problemlos leben, wenn man das will, wie ja auch viele Albaner hier bestätigt haben. Wenn man da Probleme hat, sollte man bei sich selbst anfangen, nach den Ursachen zu suchen.
  Welche Albaner haben das bestätigt? Die aus dem Kosovo, du Trottel? Die wissen wie es im Kosovo abläuft, ich weiss wie es in Montenegro abläuft.

  Lies und sag nicht, dass Wikipedia keine vertrauensvolle Quelle sei: Battle of Deçiq - Wikipedia, the free encyclopedia

 2. #72
  Avatar von skorpion

  Registriert seit
  25.10.2009
  Beiträge
  3.739
  Zitat Zitat von Gjergj Fishta Beitrag anzeigen
  Welche Albaner haben das bestätigt? Die aus dem Kosovo, du Trottel? Die wissen wie es im Kosovo abläuft, ich weiss wie es in Montenegro abläuft.

  Lies und sag nicht, dass Wikipedia keine vertrauensvolle Quelle sei: Battle of Deçiq - Wikipedia, the free encyclopedia
  Ganzen Thread lesen!

  Und Wikipedia ist keine seriöse Quelle, da steht viel Unsinn, nur weil irgendeiner es mal reingeschrieben hat.

  Aber ist schon klar, keiner außer Dir hat einen Plan...

 3. #73
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von skorpion Beitrag anzeigen
  Ganzen Thread lesen!

  Und Wikipedia ist keine seriöse Quelle, da steht viel Unsinn, nur weil irgendeiner es mal reingeschrieben hat.

  Aber ist schon klar, keiner außer Dir hat einen Plan...
  Jaja, schön vom Thema abgekommen.
  Als wir kämpften, saßt ihr auf eurem Arsch, lenji crnogorci.

 4. #74
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Idemo Beitrag anzeigen
  Das stimmt.
  Die serbischen Adelsfamilien des Fürstentums Zeta (Montenegro) waren sehr oft liiert mit albanischen Adligen.
  te bashkohumi te gjith familjet krasniqi
  Fiset shqiptare të sllavizuara

  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne Mal te Zi,fiset si Vasojeviqet(Vasoja) Bjellopavliqet (Palabardhet),Kuq,Kuqiqi(kuqi) keto fise kan qen vllazni e fiseve Hot, Grud,Krasniq,kure eshte ba ndarja e kishes ne Bizantine e Romane keto te parat kan kalu ne ritin Bizantin ndersa keto tjeret ne ritin Roman keshtu qe ka ardh deri te asimilimi i tyre ne Malazez pasi predikimi behej ne gjuhen sllave ne kishat e ritit bizantin (ketu te ne se atje ne jug siq e dini predikimi behej ne greqisht),ndersa keto fiset e tyre vllazrore mbeten ne ritin Roman dhe nuk u asimiluan . Per vasojeviqet na jap te dhena Edit durham ne memoaret e saj edhe me foto ku shihen shum mir Vasojeviqet me vesh kombtare shqiptare.( keto te dhena mi ka jap nje malazeze edhe fotot po nuk kam mund ti ruaj qe tiu dergoj ).Nje gje eshte shum iteresante se kjo me ka then se Milloshevii eshte nga dera e ktij fisi(vasojeviq)po me ka mbet ta vertetoj se nuk kam ra ne shenime diku ende.Per Bjellopavliqet (Palabardhet)kam pas te dhana para luftes po me kan humbe .(nese ka dikush ti dergoj ketu).Ndersa fisi i kuqeve jan asimiluar pjesrisht,sod ka nga ky fis ne te dy anet edhe Shqipetar edhe Malazez (serb)keto te asimiluarit sod mbajn mbiemra te ndryshem veq kryesisht si me te shpesht jan KUQ,KUQANI KUQEVIQ,nga ky fis rjedh Mark milani i malite te zi i cili ka luftuar kunder Shqiptareve sidomos ka ba namin ne malsin e Rugoves ,Hot, Grud e Peje ,sod njihet Prof.Millan popoviq nga ky fis i cili ka deklaru vet qe esht nga ky fis,ky ka nje veper qe jap te dhana per kete,;THE TRIBE OF KUQI IN FOLK STORIES AND SONGS"
  Ndersa fisi Nemanjin (nimanaj)jan deg e Gashve te Deqanitte cilet kan qen zoter te Manastirit te Deqanit qe sod e kan Serbet dhe pretendojn qe eshte i tyre,sod pjesa e familjes qe nuk jan asimiluar quhen Demukaj.
  Nga kjo familje rejedh Stefan nemanja -Deqanski mbret i serbeve si thon ato,po un kam te dhana qe ky ka qen mbret i SHqiptarve Serbeve Vllehve dhe GREKEVE pra i Bizantit se ne bizant nuk ka pas veq serbe ,Stefani ishte kusheri i par i princit Shqipter Dhimiter QE njihet si themelues i deres se Dukagjineve.Stefani eshte i varosur ne Hilandar (manastir)ne Greqi dhe ne var esht nenshkrimi me shkronja grege si Stefan nimani e jo nemanja.
  Keto te dhana i kam mar te libre :shqipetaret dhe serbet ne Kosov: autor Skender Rizaj .
  PO aty kam lexu per familjen e piketoreve LLazoviq,Aleksej e Simon LLazoviqi qe kan piktura te tyre ne manastirin e Deqanit qe edhe keta ishin Shqipetar.
  Tani do i japi do mbiemra familjeje qe jan asimiluar ne Serb ,Malazez eBoshnjak.
  SM=serbo malazez
  B=boshnjak
  T=Turk
  Kada-Kadiq i kisha komshi te par.
  Gjuka-Gjukiq-Gjukanoviq(SM)
  Boja-Bojiq-Bojoviq(SM)
  Bojku-Bojkoviq(SM)
  Gashi-Gashiq(SM)-Gashanin(B)GASH(T)
  Ishte nje mjek injoftur n
  ne Peje, Gashiq
  Berisha-Berishiq(SM)
  Buri -Buriq(SM)
  Shoshi-Shoshkiq(SM) dhe(B)
  Shala-Shaliq(SM)-shalanin(B)-Shalunoviq(B)
  Ne nje fshat te Plaves
  bashkjetojn te tri palet
  Shqiptar-Serb-Bosh
  njak te kesaj familj
  e nga kjo familje es
  hte Millan Shaliqi i ci
  li ka qen me post te
  larte ne ish jugoslla
  vi.
  Gjurka-Gjurkoviq(SM) dhe(B)
  Gjoka-Gjokiq(SM)-Gjogovoq(B)
  Gjeli-Gjeloviq(SM)
  Hoti-Hot(B)-Hotoviq(B)-Otoviq(B)
  Gruda-Grudiq(SM)
  Gruja-Grujiq(SM)
  Agolli-Agoviq(B)
  Agani-Aganiq(B)
  Regjepaga-Regjepagiq(B)
  Zogu-Zogoviq(SM) Nje fshat i ter ne Peje Ku nje plak i tyre ne bised me ka pranuer vet se jan me prejaredhje shqiptere.
  Lulaj-Luliq(SM)
  Bala-Baliq(B) Numan baliq deputet nekuvendin e Kosoves eshte nga kjo familje.
  Peshku -Peshkoviq(B)
  Husaj-Huskoviq(B)
  Martinaj-Martinoviq(SM)
  Shabi-Shaboviq(B)
  Basha-BAsha(T)-Bashoviq(B)-Bashiq(B)
  Gusija-Gusinac(B)
  Rugova-Rugovac(B)
  Nikqi-Nikqeviq(SM)-Nikiq(SM)
  Shkreli-Shkriel(B)
  Brala-Braliq(B) nje pjes jeton ne Peje tjetra ne Rozhaj e para Shqiptare keta te dytit Boshnjak kan hyrje dalje edhe sod dmth ndiqen ne dasma e dek.
  Daci -Daciq keto i njohe personalisht pasi gjyshen e kam nga kjo familje 'jetojne ne Peje nje pjes ne Rozhaj dhe nje ne Turqi e Maqedoni perveqe ketyre ne Pej te tjeret mbahen si Boshnjak edhe pse gati te gjith e din shqipen ende.
  Kelmendi-Kelmenta(B)
  Kola-Koliq(B)-Kojiq(B)
  Peja-Pejanoviq(SM)
  Bardhi-Bardiq(SM)
  Nura-Nurkoviq(B) e njoh nje Uka nurkoviq ai ithot vetit boshnjak po un se kuptoj si kur edhe emri i tregon se eshte Shqipetar se ne SLLAVISHTE ujki(uka) eshte VUK e jo UK.

  Kapedani-Kapetanoviq(B) jan dajat e nje shokut tim thon vet qe kan qen Shqipetar.
  Pela-Peleviq(SM)
  Preni-Preniq(B)
  Feri-Feroviq(B)
  Seferi-Seferoviq(B)
  Kryeziu-kryeziu(T)-Crnoglaviq(SM) e kan perkthy mbiemrin njejte si Palabardhet ne bjellopavliq.
  Bajrami-Bajramoviq(B)
  Lajqi-Laiq(B) Rasim Laiq minister i minoriteteve ne qeverin serbe sod,kusheri i afert i dajeve te mi e mban veten si boshnjak edhe pse e din prejardhjen e vet Shqiptare.

  Kuku-kukiq(SM)-Kukal(SM) ket familje e kam njoft personalisht se kan punu bashk m\ne ni ndermarje baba ime me kryefamiljarin ,dhe aj thoshte vet se jan me prejardhje shqiptare dhe se kusherinjet i ka nga ana e Deqanit Kukalaj thiren.

  Cucaj-Cucinjanin(B) jan dajet e nje shokut tim nena e tij tregon qe pleqet ne familje kan fol shqip ndersa tashi keta te rite nuk dine.

  Myezini-Muezinoviq(B) nga kjo familje eshte gjyshja e ni shokut tim(naser berlajolli) ajo thot se jav shqipetar,kam pes rastin ti shoh ca foto te tyre te gjith ishin me teshe kombtare tonat dhe njeri kishte emrin Macan dmth shqip.
  Dreka -Drekalloviq(SM)
  Babaj-Baboviq(SM)-Babiq(SM)
  Jashari-Jasharoviq(B)
  Damjani-Damjanoviq(SM)
  Shahmani-Shahmanoviq(B)
  Dashi-Dashiq keto te dy paret kan jetuar ne Peje kam pas rastin mer nje antar te asaj serbe te bisedoj e dinte prejardhjen e vet shqiptare po pas nje kohe eshte ber polic i serbis dhe nuk kisha guxim tia permendi ma prejardhjen e tij.
  Muriqi-Muriq kjo familje kan jetuart ne malsin e Rugoves dhe nje pjes e saj ka dal ne mal te zi dhe jan asimiluar ne boshnjak deri von pleqet e kan fol shqipen tashi te rit nuk din ,te dhanat i kam nga grat e agjeve te nanes sime pasi ato te dyja jan nga kjo familje (pjesa e asimiluar)dhe tregonin edhe vet se eshte fol shqip gjer sa kan qen pleqet gjall.

  Tahiri-Tahiroviq (B)
  Nje ngjarje per ket dhe nje familje tjeter : iha ne sherbim ushtarak ne ish jugosllavi dhe kam pas dy koleg aty Mirsad Tahiroviq dhe Ruzhdia Faket
  kur ju degjova mbiemrat u afrova te ta dhe i pyeta ne gjuhen sllave se mos jan me prejardhje shqipetare te dy ma pthyen ne shqip se po ,po me nje shqpe te qal flitnin pasi me than se keto i din nga gjyshrit sa ato kan fol shqip po tashi nuk e flasin ne familje(qfar mekati or vlla)
  dhe un insistova qe sa her qe jemi vetem te bisedojme veq ne shqip dhe per ni vit e perforsuan mjafte,po tani nuk kam ma kontakt me ta se njeri jeton ne Shkup(mirsadi me prejardhje nga Plava)e tjetri(ruzhdiu)nga Tutint afer Peshterit (ka qen vend puro Shqipetar ).

  Eshte nje gja interesant ketu ne Peje gjysma e qytetarve kan nanat apo gjyshet nga Mali i zi nga keto familjet te asimiluara ,si duket ngase e din prejardhjen e tyre mezi presin ti martojne vajzat per Shqipetar ,ne thomi ketu ne Peje po qe se gjete se ku te marish per grua ik ne Mal te zi atje edhe po te jesh i qal (sakat qor gungaq)do te japin nuk te kthejn pas that.

 5. #75
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von Fitnesstrainer NRW Beitrag anzeigen
  @Gjergj
  Ich kann dich historisch betrachtet (Lidha e Prizrenit) schon verstehen. Aber man kann sich nicht einmal auf historische Ansprüche, wie in diesem Fall, einmal auf das Selbsbestimmungsrecht, wie im Falle Kosovo und Presevo, und dann wiederum auf das staatliche Souveränitätprinzip berufen, wie im Falle gegen eine Sezession der Serben in Nordkosovo.

  Wie würde die Welt aussehen wenn jeder das behalten hätte können, was er mal von den Osmanen befreit hat. Der albanische Staat ist 1913 nur aufgrund des Österreichischen Drucks entstanden- zurecht ! Aber militärisch hatten Serben, Montenegriner und Griechen die Macht der Osmanen im heutigen Albanien gebrochen. Die Albaner der Liga von Prizren kämpften stets nur für eine Autonomie innerhalb des osmanischen Reiches und als der 1. Balkankrieg ausbrach, haben sich die Albaner genötigt gefühlt für die Osmanen zu kämpfen (ausser die Mirditen unter Prnk Bib Doda)- dennoch sind sie, obwohl Kriegsverlierer, in ihren nationalen Interessen belohnt worden.
  Natürlich nicht alle Albaner in einem Staat- aber dieses Privileg geniessen ohnehin nur wenige Völker auf dem Balkan.
  Die Liga von Prizren hatte nicht nur vor eine Autonomie zu erlangen, sondern einen Staat mit allen Albanern zu bilden.

 6. #76
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Kann jemand Googlisch auf deutsch Übersetzen

 7. #77
  Fan Noli
  das ist alles serbische Propaganda um die Albaner zu diskreditieren. Diesen Hetzthread könnte man auch einfach schliessen.

  Die albanische Minderheit in Montenegro verhält sich vorbildlich - im Gegensatz zu der serbischen in Kroatien, Bosnien, Kosovo oder Monte.

  ---

  Nächstes mal eröffne ich hier auch mal einen Thread mit irgend einer albanischen Quelle und behaupte die Serben irgendwo würden dies oder jenes verlangen, obwohl diese Forderung von keinen der legitimen Vertreter gestellt wurde. hauptsache ich kann über Serben hetzen.

 8. #78
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von Fan Noli Beitrag anzeigen
  das ist alles serbische Propaganda um die Albaner zu diskreditieren. Diesen Hetzthread könnte man auch einfach schliessen.

  Die albanische Minderheit in Montenegro verhält sich vorbildlich - im Gegensatz zu der serbischen in Kroatien, Bosnien, Kosovo oder Monte.

  ---

  Nächstes mal eröffne ich hier auch mal einen Thread mit irgend einer albanischen Quelle und behaupte die Serben irgendwo würden dies oder jenes verlangen, obwohl diese Forderung von keinen der legitimen Vertreter gestellt wurde. hauptsache ich kann über Serben hetzen.
  MALESIA.ORG :: MALESIA NË INTERNET :: Tuz - Malësi. Malesia.Org është portal i pavarur në gjuhën shqipe, me seli në Tuz - Malësi, i themeluar me 14 shtatorë të vitit 2000. Shërbimet tona sigurojnë mbulimin e çështjeve të përditshme nga Malësia por ed

 9. #79
  Ado

  Registriert seit
  01.03.2009
  Beiträge
  8.973
  Machen wir aus aller Welt Afrika..

  Langsam wird es aber obsolet, mit den Gebietsansprüchen der Länder Balkans. Anstatt wie jedes produktive Land ökonomisch, in die Höhe zu agieren, streiten wir uns wie im Mittelalter um die Grösse. Spätestens, wenn sich RS abtrennt, werdet ihr wünschen, diese Microkorrekturen betreffend Minderheiten nie unterstützt zu haben.

  Ausserdem sind die Beziehungen zwischen Albanern und Montenegrinern meines Erachtens sehr locker. Welcher Montenegriner war schon nicht in Ulcinj?

  Man geht in ein Restaurant, schaut sich die albanische Speisekarte an, hört albanische Musik, redet mit dem Kellner auf Serbokroatisch über die Saison, über die Sehenswürdigkeiten, Taxis etc. und verbringt eine erholsame Zeit im albanischen Lokal -> voila, nichts Weltbewegendes.

  Auch ist so die Beziehung zwischen muslimischen und orthodoxen Montenegrinern: Es ist jedes Mal eine schöne Sache wenn man mit Cousins und ihren auch orthodoxen Kollegen in Clubs geht, die IMMER gemischt sind. Da fühlt man schon eine gewisse Nostalgie..

  Das schätze ich sehr an Montenegro.

  Klar gibt es Aussnahmen; dass zum Beispiel Wände mit KOCOBO oder CCCC besprüht sind, aber im Gegensatz zu anderen Ländern, hört man dort immer, dass dies bloss Kinder gewesen seien .

  PS: Unsere Nachbarn vom Ferienhaus sind eine albanische Familie, paar Serben mit Montenegrinischen Ursprungs, Sandzos und ein Kroate Natürlich herrscht auch Harmonie

 10. #80
  PašAga
  Ado du Opfer

Seite 8 von 15 ErsteErste ... 456789101112 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Montenegro: Von Referendum zu Referendum
  Von Max Monte im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 128
  Letzter Beitrag: 24.10.2012, 14:02
 2. Moslems im Sandzak wollen Referendum
  Von MiloTheHero im Forum Politik
  Antworten: 96
  Letzter Beitrag: 20.04.2010, 13:21
 3. Montenegro vor Referendum gespalten
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 16.03.2006, 19:51
 4. Referendum spaltet Montenegro
  Von Krajisnik im Forum Politik
  Antworten: 37
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 19:02