BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 14 von 14

Albanisch-orthodoxe Intelektuelle fordern vom griechischen Bishof öffentliche Entschu

Erstellt von IbishKajtazi, 06.12.2010, 13:39 Uhr · 13 Antworten · 1.174 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Intelektualėt, apel Kryepeshkopit: KERKO FALJE
  Sipas peticionit, deklarata “Kosova ėshtė Izraeli i Serbisė”, ėshtė e papranueshme
  Intelektualėt e Fierit i lėnė afat Kryepeshkopit tė Shqipėrisė dhe vartėsit tė tij, mitropoliti i Beratit, Lushnjės, Kaninės, Vlorės dhe Myzeqesė, qė tė kėrkojė ndjesė publike. Kjo nė lidhje me deklaratėn e shumėpėrfolur se:

  “Kosova ėshtė Izraeli i Serbisė”.

  Nėn organizimin e Shoqatės Kulturore tė Intelektualėve Ortodoksė nė Fier, ėshtė zhvilluar debati publik pėr disa pakėnaqėsi dhe cenime qė janė regjistruar pranė kishave tė zonės sė Myzeqesė, por edhe deklaratave tė klerikėve me origjinė greke.

  Pjesėmarrės nė debatin qė pėrfundoi me njė peticion kanė qenė pėrfaqėsues tė shumė shoqatave, kryesisht me karakter kombėtar, deri dhe pėrfaqėsues tė sindikatave dhe shoqatės “Ēamėria”, “Muzaka”, “Skrapari”, “Labėria”, “Kosova”.

  Sipas kryetarit tė Shoqatės sė Intelektualėve Ortodoksė, Harrilla Koliēi, mėsohet se afati i lėnė ėshtė 20 ditė.

  “Kėrkojmė qė brenda 20 ditėsh tė realizohet ndjesa publike pėr shprehjen e thėnė nė Kosovė. Gjithashtu kemi edhe njė sėrė kėrkesash tė tjera qė lidhen me themelimin e Kishės sė Shėn Gjergjit, si dhe disa cenimeve qė i janė bėrė asaj, por edhe kishave tė tjera nė vend”, ėshtė shprehur Koliēi pėr gazetėn “Shqip”.

  “Ne i kemi kėrkuar gjithashtu qė kambanat dhe kori i kishės tė veprojė, ashtu siē bėhet edhe me motrėn e saj nė Korēė. Ka shumė parregullsi tė qėllimshme, deri dhe nė themelet e kishės qė po regjistrohen nga mitropolia si dhe Kryepeshkopata”, ėshtė shprehur Koēi.

  Pas tubimit do tė nėnshkruhet njė peticion ku do tė firmosin studiues e historianė.

  “Nuk e shoh me vend ndėrhyrjen e fesė e kishės qė tė acarojė marrėdhėniet ndėrshtetėrore. Kjo nėnkupton se feja dhe besimtarėt, Kryepeshkopi Janullatusi dhe tė tjerėt tėrthorazi ndikojnė negativisht nė kėto marrėdhėnie”, tha pėr “Shqip”, Kostandin Boēova.

  Mė tej, studiuesi ka sqaruar se: “Thuhet aty te Kisha e Shėn Gjergjit nė Fier, madje ėshtė shkruar se e themeloi Janullatusi. Ky ėshtė njė gabim plotėsisht shkencor, historik dhe praktik. Ai ka ndikuar pėr ristrukturimin e saj, por themelimi i saj ėshtė nė vitin 1713. Kjo mė indinjon shumė”, ka thėnė studiuesi Kostandin Boēova. Sipas tij, feja ka ligjet e saj tė zhvillimit, por kurrė nuk duhet tė pėrzihet me politikėn. Ajo ka bukurinė e saj, qė ndikon shpirtėrisht nė edukimin e njeriut. Feja ka luajtur rol tė madh tė pazėvendėsueshėm pėr edukimin e njeriut, por jo me gjak, por me qetėsi shpirtėrore”.

  Ndėrkohė qė pėrfaqėsuesi i Komitetit pėr Zgjidhjen dhe Mbrojtjen e Ēėshtjes Kombėtare, Lirim Sinani, ėshtė shprehur se duke pasur si qėllim kryesor pikėrisht edhe emėrtimin e shoqatės qė drejton, mbėshtet ēdo lėvizje qė i shėrben ēėshtjes kombėtare. “Pėrpjekjet tona pėr tė shqiptarizuar ortodoksinė shqiptare janė nė vazhdim tė atyre pėrpjekjeve tė mrekullueshme qė bėnė rilindėsit deri tek At Marku, tek Noli dhe deri te kleriku i fundit, Foti Cici, i cili jeton nė SHBA. Sa tė kemi mundėsi dhe frymė do tė mbėshtesim ortodoksinė shqiptare qė ajo tė flasė shqip”, ka thėnė Lirim Sinani pėr gazetėn “Shqip”.

  Tė gjithė pėrfaqėsuesit e shoqatave pjesėmarrėse nė kėtė debat publik janė shprehur tė gatshėm pėr ta ndjekur me ēdo formė mbrojtjen e kishės shqiptare.

  G. Shqip

  Albanisch-orthodoxe Intelektuelle haben vom griechischen Bischof von Berat eine Entschuldigung wegen seiner Aussage, dass Kosovo das Jerusalem Serbiens sei gefordert. Ausserdem gibt es einige andere Streitpunkte mit den griechischstämmigen Klerikern die für die albanisch-orthodoxe Kirche wirken.
  Er(griche) soll nicht nur etschuldigen,sonder sofort Albanien verlassen zusammen mit Janullatos und Co

 2. #12
  Karim-Benzema
  soll aus albanien geworfen werden

 3. #13

  Registriert seit
  18.11.2010
  Beiträge
  764
  ich dachte das Albanische Ministerium hat die Rausgeworfen, wegen hetze???
  Anscheinend doch nicht....

 4. #14
  Avatar von Balkanpower

  Registriert seit
  24.12.2007
  Beiträge
  1.929
  Zitat Zitat von Genti° Beitrag anzeigen
  ich dachte das Albanische Ministerium hat die Rausgeworfen, wegen hetze???
  Anscheinend doch nicht....
  Albaner aus Albanien haben noch immer Respekt vor den Griechen wie“s aussieht?

Seite 2 von 2 ErsteErste 12

Ähnliche Themen

 1. Neue albanisch-orthodoxe Kirche in Tirana
  Von Taulle im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 110
  Letzter Beitrag: 08.03.2009, 10:03
 2. Albanisch-orthodoxe Kirche in Sumadija
  Von pqrs im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 134
  Letzter Beitrag: 04.03.2009, 21:52
 3. Albanisch-orthodoxe Kirchen und Klöster in Albanien
  Von mi_srbi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 04.03.2009, 18:21
 4. Kroatische Oma - eine Gefahr für öffentliche Sicherheit
  Von Grasdackel im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 05.05.2007, 13:45