BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Albanische Regierungs Mafia amnistiert sich selbst

Erstellt von lupo-de-mare, 12.04.2005, 16:14 Uhr · 2 Antworten · 594 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Albanische Regierungs Mafia amnistiert sich selbst

  Alle Schwarzbauten auf geklauten Grundstücken haben Politische Hintermänner in Albanien.

  Und genau diese Schwarzbauten sind in krimineller Bauweise gebaut. U.a. ohne Beton Rüttler, ohne Dichtungs Massen an Fenster, Etagen usw..

  Und vor den Parlaments Wahlen, machen die Verbrecher im Albanichen Parlament schnell ein Amnestie Gesetz für alle diese Verbrecher, welche damit Milliarden Vermögen legalisieren und stehlen.

  Die OSCE beschwert sich seit 2 Jahren für solche Versuche und der Staatspräisdent weigerte sich ein ähnliches Gesetz vor 6 Monanten zu unterschreiben.

  Balkan pur eben!

  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Prill 12, 105

  Projektligji / Pėrfitojnė shtėpitė e Entit tė Banesave e ato me ish-pronarė

  "Amnisti" pėr shtėpitė shtetėrore  TIRANE

  Deri nė datėn 31 dhjetor 2006, kush ka marrė banesė nga Enti Kombėtar i Banesave, do ti privatizojė ato me njė kosto minimale. Kėtė synon projektligji i sapohartuar nga Ministria e Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit, e cila parashikon edhe detajet se kush janė familjet qė pėrfitojnė nga ky privatizim. Ndėrkaq, ėshtė vendosur qė pėr familjet e pastreha, tė cilat nuk kanė mundėsi ekonomike e financiare, shteti fal njė shumė qė shkon deri nė 740 mijė lekė tė reja, tė cilat nuk do tė paguhen nga pronarėt qė pėrfitojnė shtėpitė. Pjesa tjetėr e parave tė cilat do tė duhet tė paguhen nga qytetarėt, do tė kenė njė afat 20 vjeēar me njė interes 3 pėrqind nė vit. Tė gjitha kėto lehtėsira vijnė pas njė programi social tė ndėrmarrė nga qeveria shqiptare pėr politikat e strehimit. Sipas qeverisė shqiptare, ligji i ri prek tė gjithė ata qė kanė marrė shtėpi nga enti i banesave qė nė vitin 1992 dhe deri nė vitin 2005, duke pėrfshirė edhe banesat qė janė shpėrndarė pėr kėtė vit. Nėse njė familje do tė vendosė tė paguajė menjėherė shtėpinė e marrė nga Enti Kombėtar i Banesave, atėherė do tė pėrfitojė njė 30 pėrqind zbritje nga shuma e mbetur si detyrim pa paguar apo nga e gjithė vlera e objektit. Sipas kėtij ligji, tė gjithė ata qė kanė statusin e qeramarrėsit nė ish-pronė private dhe nuk kanė lidhur ende kontrata shitblerjeje me Entin Kombėtar tė Banesave, duhet tė paguajnė mėnyrė tė menjėhershme, ose me kėste pėr pesė vjet dhe interes 3% nė vit tarifėn e privatizmit sipas ligjit pėr privatizimin tė vitit 1992, e shumzuar kjo tarifė me indeksin e korrigjimit tė ēmimeve, ku norma e strehimit pėr kėtė kategori parashikohet tė jetė nga 4-6 metėr katror sipėrfaqe shfrytėzimi pėr person. Pėr familjet qė kanė zėnė forcėrisht banesat e entit kombėtar tė banesave duhet t'u lidhet kontrata e menjėhershme, pasi lista e tyre tė jetė miratuar nga kėshillat e komunave apo bashkive. Privatizimi i tyre do tė bėhet me vlerėn e investimit, tė llogaritur me koston mesatare tė ndėrtimit nė momentin e lidhjes sė kontratės me Entin Kombėtar tė Banesave. Kėta tė fundit duhet tė shlyejnė detyrimet pėr njė periudhė 10 vjeēare me interes 3 pėrqind nė vit. Ndėrsa pėr ato familje qė kanė kontratė me Entin por qė nuk i shlyejnė detyrimet nė kohė, sipas ligjit, do t'u lihet afat njė vit pėr tė mbyllur tė gjitha detyrimet me shtetin.


  Projektligji pėr privatizimin e banesave tė EKB

  Ja si privatizohen shtėpitė

  NENI 1

  Qėllimi
  Ky ligj ka pėr qėllim tė pėrcaktojė procedurat dhe format e privatiizmit tė banesave tė ndėrtuara ose tė blera me fonde tė buxhetit tė shtetit nga Enti Kombėtar i Banesave, deri nė vitin 2005.

  NENI 2

  Pėrkufizime
  Nė kėtė ligj, termat e pėrdorur kanė kėto kuptime:
  1."Privatizim" - ėshtė procesi i kalimit tė pronėsisė nga Enti Kombėtar i Banesave tek familja, sipas procedurave dhe formės sė parashikuar nė kėtė ligj
  2."Shumė falas" ėshtė shuma nė tė holla qė pėrfiton si kontribut i shtetit familja e pastrehė, sipas specifikimeve nė kėtė ligj.
  3."Familje qė kanė zėnė banesat e ndėrtuara nga EKB"- janė ato familje qė nuk janė miratuar me vendim tė kėshillit tė bashkisė ose komunės pėr tu strehuar nė banesėn e ndėrtuar nga EKB.
  4."Familje tė pastreha"- janė ato familje tė cilat nuk kanė pėrfituar nga ligji nr.7652 datė 23.12.1992 dhe janė miratuar me vendim tė kėshillit tė bashkisė a komunės deri mė 30 Maj 1998.
  5."Familje tė pastreha me statusin e qeramarrėsit nė ish pronė private"- janė ato familje sipas pikės 4, tė cilat banojnė si qeramarrės nė banesa, pronėsia e tė cilave iu ėshtė kthyer pronarėve sipas ligjit "Pėr kthimin dhe kompensimin e pronave", dhe tė miratuar me vendim tė kėshillit tė bashkisė a komunės brenda datės 31 Dhjetor 1997.
  6."Kontratė qiraje sociale"- sipas pėrcaktimit nė pikėn 5 tė nenit 2, tė ligjit nr.9232, datė 13.05.2004 "Pėr programet sociale tė strehimit tė banorėve tė zonave urbane".

  NENI 3

  Fusha e zbatimit
  Ky ligj zbatohet pėr:
  1.familjet e pastreha tė sistemuara me strehim nė objektet e banimit tė ndėrtuara ose tė blera nga Enti Kombėtar i Banesave para hyrjes nė fuqi tė ligjit nr.9232, datė 13.05.2004,
  2.familjet e pastreha qė do tė sistemohen nė objektet e prokuruara ose tė blera nga tregu, me fondet e buxhetit tė shtetit tė vitit 2005,
  3.familjet qė nuk kanė statusin e tė pastrehėve dhe kanė zėnė banesat para hyrjes nė fuqi tė ligjit nr.9232, datė 13.05.2004.

  NENI 4

  E drejta e pėrfitimit
  1.Familjet e pėrcaktuara nė pikėn 1 dhe 2 tė nenit 3 tė kėtij igji, pėrfitojnė njė kontribut falas nga shteti. Shuma e pėrfitimit falas tė ēdo familje tė pastrehė qė nuk bėn pjesė nė kategorinė qiramarrės nė ish pronė private, tė llogaritet bazuar nė moshėn e familjes dhe numrin e pjesėtarėve sipas tabelės "A" dhe shembullit bashkėlidhur ligjit. Kjo shumė nuk mund tė jetė mė e madhe se 740 mijė lekė.
  2.Diferenca qė rezulton midis vlerės sė banesės tė llogaritur nga Enti Kombėtar i Banesave dhe shumės falas sipas pikės 1 tė kėtij neni, tė shlyhet nga familjet me kėste pranė Entit Kombėtar tė Banesave pėr 25 vjet me 3% interes nė vit.
  3.Kur vlerat e treut tė lirė tė banesave janė mė tė ulėta se kostoja e ndėrtimit nga Enti Kombėtar i Banesave, shuma e pėrfitimit falas shumėzohet me koeficientit korrigjues "k", i cili shpreh raportin midis vlerės sė apartametit tip nė tregun e lirė me koston e ndėrtimit nga Enti Kombėtar i Banesave, tė shprehura nė lek/m2.
  4.Pėr efekt tė llogaritjes sė shumės qė duhet tė shlyejė familja sipas pikės 2 tė kėtij neni, tė pėrdoret norma e strehimit 9-11 m2 sipėrfaqje shfrytėzmi pėr frymė. Familjet qė kanė njė pjestar me statusin e tė verbėrit tė grupit tė parė, pėrfitojnė njė sipėrfaqje shtesė prej 14 m2, qė pėrbėn njė dhomė mė vete, vlera e sė cilės i shtohet shumės sė pėrfitimit falas. Sipėrfaqjet e tepėrta paguhen nė mėnyrė tė menjėhershme ose me kėste pėr 5 vjet me interes 3% nė vit.

  NENI 5

  Privatizimi i banesave ku strehohen familjet e pastreha me statusin e qeramarrėsit nė ish pronė private
  1.Tė gjitha familjet e pastreha, sipas pikave 1 e 2 tė nenit 3 tė kėtij ligji, qė kanė statusin e qeramarrėsit nė ish pronė private, dhe nuk kanė lidhur ende kontrata shitblerje me Entin Kombėtar tė Banesave, tė paguajnė nė mėnyrė tė menjėhershme, ose me kėste pėr 5 vjet dhe interes 3% nė vit, tarifėn e privatizimit sipas ligjit nr.7652, datė 23.12.1992 "Pėr privatizimin e banesave shtetėrore", tė shumėzuar me indeksin e korrigjimit tė ēmimeve. Norma e strehimit pėr kėtė kategori tė jetė 4-6 m2 sipėrfaqje shfrytėzimi pėr person.
  2.Kur nga llogaritjet rezultojnė sipėrfaqje mė tė mėdha banimi se ato tė pėrcaktuara nė pikėn 1 tė kėtij neni, diferenca shlyhet me pagesė tė menjėhershme nga familja ose me kėste pėr 5 vjet me interes 3% nė vit.
  3.Familjeve tė pastreha, me statusin e qeramarrėsit nė ish pronė private qė do tė trajtohen gjatė vitit 2005 nė qytetet ku kostoja e ndėrtimit nga EKB ėshtė mė e ulėt se vlerat e tregut tė lirė dhe nė kėto qytete nuk investohet nė banesa tė reja, me miratimin e vet familjes nėpėrmjet deklaratės, tu shlyhet vlera e pėrfitimit me para nė dorė. Mėnyra e llogaritjes sė shumės falas jepet nė shembullin 5 , bashkėlidhur ligjit.

  NENI 6

  Organi pėrgjegjės pėr miratimin e tė drejtės sė pėrfitimit falas
  1.Pėr familjet qė kanė lidhur kontrata me EKB, por nuk u ėshtė njohur e drejta e pėrfitimit sipas neneve 4 e 5 tė kėtij ligji, Kėshilli i Komunės ose i Bashkisė, brenda 6 muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, tė miratojnė tė drejtėn e pėrfitimit falas tė familjeve, pas verifikimit tė dokumentacionit qė vėrteton se ēdo anėtar i familjes:
  - Nuk ka pėrfituar nga ligji nr.7501 "Pėr tokėn",
  - Nuk ushtron veprimtari ekonomike dhe nuk ėshtė subjekt i taksės mbi vlerėn e shtuar, ose nuk zotėron kapital (para nė qarkullim, tokė, mall, ndėrtime, etj) me vlerė mė tė madhe se dyfishi i vlerės sė banesės ku ėshtė strehuar nga Enti Kombėtar i Banesave;
  - Nuk ka nė pronėsi banesė, sipėrfaqja e banimit tė sė cilės i korrespondon normės sė strehimit prej 9-11 m2 pėr frymė;
  2.Pėr rastet e parashikuara nė pikėn 1 tė kėtij neni, kur shuma e paguar nga familja plus pėrfitimit falas rezulton e barabartė ose mė e madhe se detyrimi i familjes ndaj Entit Kombėtar tė Banesave, ky i fundit tė mbyllė kontratėn dhe bėjė kalimin e pronėsisė sė apartamentit nė favor tė familjes.

  NENI 7

  Privatizimi i banesave tė familjeve qė kanė zėnė apartamente tė ndėrtuara nga EKB
  1.Familjeve qė kanė zėnė forcėrisht apartamente tė ndėrtuara nga Enti Kombėtar i Banesave, tu lidhen kontratat e shitblerjes vetėm pasi Kėshillat e Komunave dhe Bashkive tė kenė miratuar listėn e familjeve qė do tė pėrfitojnė nga ky ligj.
  2.Privatizimi i banesave nė favor tė kėtyre familjeve, tė bėhet bazuar nė vlerėn e investimit qė i takon apartamentit qė ėshtė zėnė nga familja, tė llogaritur me koston mesatare tė ndėrtimit nė momentin e lidhjes sė kontratės me Entin Kombėtar tė Banesave.
  3.Pėr zonat ku vlerat e tregut tė banesave janė mė tė ulta se kostoja e ndėrtimit, privatizimi i banesės tė bėhet bazuar nė vlerat e tregut tė lirė.
  4. Detyrimi i familjes, sipas pikave 2 dhe 3 tė kėtij neni, tė shlyhet pėr 10 vjet me interes 3% nė vit. Kėtyre familjeve nuk u zbritet shuma falas, nėse nuk gėzojnė statusin e tė pastrehut sipas pikave 4 e 5 tė nenit 2 tė kėtij ligji. Nė rast se familja nuk pranon tė lidhė kontratėn me Entin Kombėtar tė Banesave sipas kushteve tė kėtij neni, asaj i hiqet e drejta e pėrfitimit tė pronėsisė mbi banesėn. Nė kėto raste i lidhet kontratė qeraje sociale.

  NENI 8

  Trajtimi i familjeve me tė ardhura tė ulta, qė nuk kanė lidhur kontratė me EKB
  1. Objektet e banimit, ku janė sistemuar familje sipas pikės 1 tė nenit 3 tė kėtij ligji, tė cilat nuk kanė lidhur ende kontrata shit-blerjeje me Entin Kombėtar tė Banesave pasi nuk janė nė gjendje ekonomoke pėr tė shlyer detyrimet ndaj EKB, tė kalojnė nė pronėsi organeve tė qeverisjes vendore pėr tė lidhur kontrata qeraje me kėto familje.
  2. Procesi i evidentimit tė kėtyre rasteve dhe kalimi i pronėsisė sė kėtyre objekteve, tė fillojė me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji.

  NENI 9

  Trajtimi i familjeve tė strehuara qė nuk shlyejnė detyrimet ndaj EKB
  Familjet qė kanė lidhur kontratė me Entin Kombėtar tė Banesave por nuk i shlyejnė nė mėnyrė tė rregullt detyrimet, t'u lihet njė afat 1 vit pėr sistemimin e llogarive tė prapambetura. Nė rast se edhe pas njė viti nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji kėto familje nuk shlyejnė nė mėnyrė tė rregullt detyrimet mujore pranė Entit Kombėtar tė Banesave, tė veprohet sipas dispozitave tė nenit 8 tė kėtij ligji.

  NENI 10

  Pėrfitimi i banesave falas
  Privatizimi i banesave bėhet falas kur familjet sipas pikave 1 e 2 tė nenit 3 tė kėtij ligji:
  a. kanė akt marėveshje me organet e pushtetit vendor pėr efekt tė zbatimit tė planeve rregulluese
  b. kanė statusin e tė pėrndjekurit politik
  c. njėri prej anėtarėve ka statusin e invalidit tė luftės Nacional-Ēlirimtare

  NENI 11

  Privatizimi i banesave tė filluara para vitit 1992 dhe tė pėrfunduara me fonde tė buxhetit tė shtetit nga EKB
  Privatizimi i banesave tė filluara para vitit 1992 , tė cilat kanė pėrfunduar me investime nga buxheti i shtetit, kur nė to janė sistemuar familje me statusin e tė pastrehut, tė bėhet bazuar nė vlerėn e objektit, pasi ti zbritet vlera e punimeve tė kryera para vitit 1992. Llogaritja e shumės falas tė bėhet bazuar nė koeficiatin k1 i cili shpreh raportin midis detyrimit tė familjes ndaj EKB me koston e ndėrtimit nga EKB tė apartamentit qė ka pėrfituar familja.

  NENI 12

  Zbritja pėr pagesat e menjėhershme
  1. Nė tė gjitha rastet, pėrfshi edhe ato tė parashikuara nė nenin 7 tė kėtij ligji, kur familja kėrkon tė bėjė pagesė tė menjėhershme, asaj i bėhet zbritje nė masėn prej 30 pėrqind tė vlerės totale dhe tė pjesės sė mbetur pa u shlyer.
  2. Nuk bėhet zbritja nė rastet kur:
  - pagesės sė sipėrfaqes shtesė sipas pikės 4 tė nenit 4 dhe pikės 2 tė nenit 5 tė kėtij ligji
  - Pagesės sė tarifės sė privatizimit sipas pikės 1 tė nenit 5 tė kėtij ligji.

  NENI 13

  Llogaritja e shumės falas dhe vlerės sė banesės
  1. Llogaritja e shumės falas, tė bėhet sipas certifikatės sė gjendjes familjare tė datės 01.12.1992
  2. Llogaritja e vlerės sė banesės pėr efekt tė lidhjes sė kontratės, tė bėhet bazuar nė konston mesatare tė ndėrtimit dhe koeficientit "k" sipas pikės 3 tė nenit 4 tė kėtij ligji, qė llogaritet nga EKB dhe qė miratohet cdo vit me udhėzim tė Kėshillit tė Ministrave.
  3. Diferencat midis vlerės sė investimit sipas pikės 2 tė kėtij neni dhe tė ardhurave nga privatizimi, qė do tė rezultojnė nė momentin e lidhjes ose rilidhjes sė kontratave si rezultat:
  a. i zbritjes sė shumės falas
  b. i zbritjes prej 30% pėr pagesa tė menjehershme
  c. i kalimit tė pronėsisė sė objektit organeve tė qeverisjes vendore
  d. pėrfitimit tė banesės sipas neneve 5 e 10 tė kėtij ligji;
  t'i njihen EKB si shlyrje detyrimi ndaj buxhtit tė shtetit.

  NENI 14

  Dispozita tė fundit
  1.Privatizimi i banesave sipas kėtij ligji ka efekt deri nė 31 dhjetor 2006. Tė gjitha familjet e sistemuara nė objektet e banimit sipas nenit 3 tė ligjit, tė cilat deri nė 31 dhjetor 2006 rezultojnė me kontrata tė palidhura me EKB, nė vijim tė trajtohen sipas ligjit nr9232 datė 13.05.2004 "Pėr programet sociale tė strehimit tė banorėve tė zonave urbane".
  2.Ngarkohet Kėshilli i Ministrave tė miratojė ēdo vit udhėzimin pėr koston mesatare tė ndėrtimit tė banesave nga EKB dhe koeficientin "K" sipas propozimit tė Ministrit tė Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit.
  3.Ngarkohet Ministri i Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit pėr nxjerrjen e udhėzimit pėr procedurat e blerjes sė banesave nga tregu nga Enti Kombėtar i Banesave.

  NENI 15

  Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė fletoren zyrtare.

  Hier ein heutiger Artikel.

 2. #2
  Avatar von Klement

  Registriert seit
  21.03.2005
  Beiträge
  215
  Das gibts doch nicht!

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Klement
  Das gibts doch nicht!
  Zuerst verabschiedete das Paralament vor ca. 8 Monaten ein Gesetz, das alle illegalen Grundstücks Diebstähle (Politiker) legalisieren sollte.

  Der Staatspräsident Mosiu verweigerte die Unterschrift und Europa protestierte energisch.

  Jetzt versuchen sie es vor den Parlaments Wahlen noch schnell mit einer Amnestie!

  Das nennt man Balkanisierung!

Ähnliche Themen

 1. Grieche zündet sich selbst an.
  Von Yoschimitsu im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 65
  Letzter Beitrag: 21.09.2011, 16:00
 2. Sarrazin distanziert sich von sich selbst
  Von ooops im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 15.11.2010, 20:27
 3. Wenn man sich selbst anlügt....
  Von Lance Uppercut im Forum Rakija
  Antworten: 60
  Letzter Beitrag: 17.07.2010, 21:53
 4. Selbst US Albanische Investoren haben den Kosovo verlassen
  Von lupo-de-mare im Forum Wirtschaft
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 14.04.2005, 19:24