BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Soll Albanien seine Soldaten aus dem Irak und Afghanistan zurück holen?

Teilnehmer
5. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • Sofort!

  3 60,00%
 • Nein, man sollte die Truppen verstärken für die Amerikaner

  2 40,00%
Ergebnis 1 bis 4 von 4

Amerikaner jagen Albanische Soldaten im Irak in den Tod!

Erstellt von lupo-de-mare, 01.12.2004, 19:56 Uhr · 3 Antworten · 1.371 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Amerikaner jagen Albanische Soldaten im Irak in den Tod!

  Die wahnsinnige Politik von Fatos Nano und der Amerikaner fordert weitere Albanische Opfer.

  Hoher Blutzoll der Albanischen Soldaten: Der zweite Tode: Gentian Marku


  Von 70 Albanischen Soldaten, sind inzwischen 2 Tod! Er starb in
  Falluscha!


  Second Albanian-American Soldier Dies in Iraq

  TIRANA - An Albanian soldier taking part in the U.S. peacekeeping contingent in Iraq died on November 25th in Fallujah, reported local media on Tuesday. It's Albania's second victim in Iraq. The soldier's name is Gentian Zef Marku, 22, from Lezha, northern Albania, who served in the Bravo company of the first battalion of the U.


  Vritet nga sulmet ne Falluxha marinsi shqiptar, Gentian Marku
  Lajmi i ores 1:15 PM

  Gentian Marku
  TIRANE (30 Nentor) -Nje shqiptar ka mbetur i vrare nga luftimet e
  diteve te fundit ne Falluxha mes forcave amerikane dhe guerrilasve
  irakiane. Ushtari i vrare eshte shqiptaro-amerikani Gentian Zef
  Marku, nga Piraj i Lezhes, i cili sherbente ne kompanine "Bravo" te
  Batalionit te Pare te Marinsave ne Falluxha. Djali humbi jeten ne 25
  nentor, ne Falluxha, kur nga luftimet per te marre nen kontroll
  qytetin rebel te Falluxhas ne Irak mbeten te vrare 10 trupa
  amerikane. Familja Marku ne SHBA, e ka mesuar tashme lajmin e hidhur
  per djalin e saj 22 vjecar. Familjaret jane ne pritje te mberritjes
  se trupit te djalit te vrare, per ta percjelle ate ne banesen e
  fundit. I kontaktuar me telefon nga news24, babai Gentianit, Zef
  Marku ende ne gjendje shoku, nuk mundej te fliste gjate per ngjarjen
  e hidhur. Ajo qe dihet, eshte se familja e tij u largua nga Lezha ne
  vitin 1997 dhe u vendos ne Warren, ne Michigan te SHBA. Deshira per
  tu bere marins, Gentianit iu nxit nga babai i tij Zefi, i cili ne
  Shqiperi kishte sherbyer si kapiten policie. Pas perfundimit te
  trainimit, ne gusht 2002 Gentian Marku caktohet ne kompanine
  amerikane Bravo, skuadra e trete. Para nje viti Gentiani mberriti ne
  Shqiperi bashke me 1 700 trupa te tjera amerikane per nje stervitje
  te perbashket me trupat shqiptare. Pati shume pak kohe per te takuar
  familjaret qe ka ne Lezhe, pasi pas stervitjes ne Shqiperi, trupat
  amerikane u nisen me nje mision tjeter. Gentian Marku eshte shqiptari
  i dyte qe vritet ne Irak, nen flamurin amerikan. db/db
  (News24/BalkanWeb)

  Foto des Soldaten

  http://balkanforum.at/modules.php?na...splayimage&pos

  Vizitė nė shtėpinė e Gentian Markut nė Piraj tė Lezhės, dyert e sė cilės janė hapur pėr miqtė e tė afėrmit

  Amaneti i Gentianit: “Dua tė prehem nė atdhe”

  Marinsi i vetėm shqiptar, Gentian Marku, i kishte lėnė amanet sė motrės qė ta varrosnin nė Piraj tė Lezhės

  Kastriot Bushi

  LEZHĖ- “Kėtu kanė nisur luftime tė ashpra. Unė rrezikohem seriozisht tė mos kthehem gjallė nė Amerikė. Por ti motėr, mė ruaj fort nė zemėr, ashtu siē po tė ruaj unė. Ti dhe babi duhet tė mė dėrgoni nė Piraj. Aty kam lindur, aty dua qė tė mė varrosni”. Ndrekė Marku, xhaxhai i marinsit shqiptar Gentian Marku, qė dha jetėn pėr SHBA-nė nė luftimet e ashpra nė Falluxha tė Irakut, tregon pėr “Shekullin” se ky ėshtė e-maili i fundit qė Gentiani i ka dėrguar motrės sė tij, Anės. Prej katėr ditėsh, shtėpia e Gentian Markut, marinsit amerikan qė dha jetėn nė Falluxha tė Irakut, pret e pėrcjell tė afėrm, miq e bashkėfshatarė. Xhaxhai i tij, Ndrekė Marku, kujdeset pėr ceremoninė mortore, qė zhvillohet nė shtėpinė e vjetėr tė marinsit, nė fshatin Piraj tė Lezhės. Ka qėnė babai i Gentianit, Zef Marku, qė ka dhėnė lajmin e hidhur me telefon pėr tė afėrmit e tij. Tė pikėlluar pėr vdekjen e Gentianit, tė afėrmit e tij presin ēdo ditė lajme nga Amerika, pėr ditėn kur trupi i marinsit amerikan do tė vijė nė Shqipėri, ashtu siē e kishte lėnė amanet Gentiani.
  Telefonata e fundit
  Xhaxhai i Gentit, Ndrekė Marku, shprehet se ka folur me nipin pėr herė tė fundit, dy muaj mė parė. “Por nga sa na kanė lajmėruar, ai komunikonte shpesh nė internet me tė motrėn, Anėn. Asaj i kishte shprehur parandjenjėn se nuk do tė kthehej gjallė dhe i kishte lėnė amanetin e fundit: tė varrosej nė vendlindjen e tij, nė Piraj”,-shton pėr “Shekullin” Ndrekė Marku.Ndreka shton se nė bisedėn e fundit me Gentianin, ky i fundit nuk i kishte shprehur ndonjė shqetėsim. “Ai u shpreh shumė optimist, duke mė thėnė se rreth vetes kishte shokė e miq tė mirė”,-rrėfen xhaxhai. Ndrekė Marku thotė me sinqeritet se nė tė vėrtetė nuk e ka miratuar dėshirėn e nipit tė tij, pėr tė qėnė pjesė e Marinės Amerikane. “Ushtria ėshtė e tillė. Nė ēdo moment jeta ėshtė nė pikėpyetje. Nė fillim, Gentiani kishte dėshirė tė kryente pėr dy vjet shkollėn e marinsve, pėr t’u bėrė mė pas oficer policie. Gjatė shkollės filloi lufta nė Irak, ndaj edhe ai u bė pjesėtar i kėtyre forcave”,-shton xhaxhai i tij pėr “Shekullin”.
  Takimi i fundit
  Tė afėrmit e kanė takuar Gentianin pėr herė tė fundit nė maj tė vitit tė kaluar, gjatė stėrvitjes sė forcave amerikane nė Durrės dhe Rinas. “Ne u ēmallėm me tė, pa e ditur se do tė ishte hera e fundit qė e shihnim”,-tregon xhaxhai i tij. Pas misionit tė parė nė Mosul, gjatė vitit 2003, Gentian Marku do tė rikthehej nė Irak, nė qershor tė vitit 2004. “Qė prej kėsaj kohe, Genti u vendos nė Falluxha, sė bashku me ushtarėt e tjerė amerikanė. Gjatė kėsaj kohe ai ka biseduar shpesh me ne dhe prindėrit, por nuk tregonte asgjė pėr luftimet. Na thoshte gjithnjė se ishte mirė me shėndet”,-shton Ndrekė Marku. Ai tregon se Gentiani kishte lidhje shumė tė ngushtė me motrėn e vet, Anėn, tė cilės i tregonte gjithēka. “Fillimisht nuk donim ta besonim lajmin e vdekjes sė tij, kur na mori nė telefon Zefi. Por lufta kėtė punė ka”,-pėrfundon me lot nė sy, Ndrekė Marku.

  01/12/2004
  KATEGORIA: Kronikė nga Tirana

  http://www.shekulli.com.al/index.php...c2b5f6314cd770

 2. #2

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190
  Soll Albanien seine Soldaten aus dem Irak und Afghanistan zurück holen?

  Wer soll dann die Kamelscheisse von der Autobahn Bagdad-Basra wegraeumen...???

 3. #3

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  Zitat Zitat von Partibrejker
  Soll Albanien seine Soldaten aus dem Irak und Afghanistan zurück holen?

  Wer soll dann die Kamelscheisse von der Autobahn Bagdad-Basra wegraeumen...???
  die serben und makis!

 4. #4

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Zitat Zitat von Partibrejker
  Soll Albanien seine Soldaten aus dem Irak und Afghanistan zurück holen?

  Wer soll dann die Kamelscheisse von der Autobahn Bagdad-Basra wegraeumen...???
  Wegräumen?

  Kosovo ist schon von Dreck aufgeräumt!

  Ich freue mich schon auf Weihnachten , da hengen wir neben Kristbaumkugel auf paar fette serbische Spannferkel auf .

  Das freud einen riesig!

Ähnliche Themen

 1. Was US-Soldaten im Irak treiben!
  Von Iraker im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 101
  Letzter Beitrag: 17.02.2011, 18:01
 2. US Soldaten jagen angeblichen Taliban
  Von chimpovic im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 31.10.2010, 16:00
 3. Sutanovac: Wir haben dem Irak Training für Soldaten in Serbien angeboten
  Von BosnaHR im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 03.08.2009, 10:55
 4. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 19.11.2005, 20:35
 5. albanische soldaten nach BiH!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 07.03.2005, 16:24