BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 17

Bakir Izetbegovic-Interview!

Erstellt von DZEKO, 08.12.2010, 00:25 Uhr · 16 Antworten · 1.010 Aufrufe

Pfeil Bakir Izetbegovic-Interview!

Izetbegović: Dodik je bacio kost između Hrvata i Bošnjaka, a Čović se odlučio upecati

24SI - Bakir Izetbegović, novoizabrani bošnjački član Predsjedništva BiH, u intervjuu za riječki Novi list komentarisao je najavu predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića da će se boriti za hrvatsku teritorijalnu jedinicu u BiH.

Tu najavu shvaćam kao pozicioniranje pred pregovore o ustavnim promjenama, postavljanje nerealnih zahtjeva kako bi se zatim lakše ostvarili neki realni ciljevi u odnosu na poziciju Hrvata u BiH, izjavio je Izetbegović.

Za tu je platformu Čović dobio podršku Milorada Dodika, pa su Dodik i Čović sada čvrsti politički saveznici. Kako doživljavate tu saradnju?

Ne samo da je dobio podršku Milorada Dodika, Dodik je tu ideju trećeg entiteta lansirao još prije par godina kako bi ubacio kost između Hrvata i Bošnjaka i smanjio pritisak prema sebi i RS.Ispočetka nam je Čović govorio kako je to providna stvar, kako se neće dati upecati, a onda je odlučio da se upeca. I pogriješio. Jer u Republici Srpskoj živi par hiljada Hrvata, u Federaciji BiH stotinu puta više. Dakle, Hrvati žive sa Bošnjacima a ne sa Srbima, i hrvatski lideri trebaju s nama, bošnjačkim liderima, dogovarati rješenja. Dogovor Dodik – Čović o trećem entitetu je dogovor o kreiranju problema, a ne o kreiranju rješenja.

Bi li SDA, u bilo kojoj varijanti, bila spremna prihvatiti federalizaciju BiH?

Ne, nećemo niti razgovarati o daljim podjelama BiH, karte se na Balkanu ne crtaju olovkama. Nove podjele, i kad bi bile moguće, nisu dobro rješenje ni za koga, pa ni za Hrvate, jer barem polovina Hrvata živi izmiješana sa Bošnjacima kroz srednju Bosnu i Posavinu. Rješenje je u institucionalnim reformama koje bi onemogućile majorizaciju u Bosni i Hercegovini.

Sve su češće ocjene da budućnost BiH ovisi o spremnosti Bošnjaka na kompromis, odnosno o njihovoj spremnosti da prihvate uslove RS i hrvatskih stranaka. Kako doživljavate takve ocjene?

Ovisi kakve uslove. Organizaciju BiH koja bi ovjekovječila segregaciju, prihvatila etničko čišćenje, učinila da na dvije trećine ove zemlje Bošnjaci budu građani drugog reda nećemo prihvatiti. Ni pod koju cijenu.

Rat velikih razmjera nije moguć, ali strahujete li od ozbiljnijih nemira u slučaju da se oduži stagnacija i uzajamno optuživanje?

Ne naročito. Nema spremnosti na konflikte u narodu. Ljudi su siti sukoba, kriza, neizvjesnosti, a političari su svjesni da u ovoj političkoj konstelaciji, i sa ovim odnosom snaga, ne mogu postići političke ciljeve kroz konflikt, samo bi napravili novu agoniju koja bi i njih koštala. U svakom slučaju učinit ću sve da se pokrenemo sa mrtve tačke, ponudimo valjana rješenja, naročito u odnosu na Hrvate jer su najmalobrojniji narod u BiH.

Koja je vaša vizija ustavnih promjena?

Implementacija presude Evropskog suda za ljudska prava, uvođenje tzv. evropske klauzule kako bi ubrzali prilagođavanje domaće legislative ecropskoj, definisanje podjele nadležnosti, stvaranje funkcionalnijeg državnog aparata kroz uklanjanje blokada kojih daytonski ustroj ima previše.

Predstoji formiranje državnih vlasti. Kakvu stranačku koaliciju priželjkujete? Mogu li se u sadašnjem trenutku nazrijeti obrisi održive koalicije?

To što ja priželjkujem nije naročito važno, nećemo dobiti ono što ja priželjkujem, dobit ćemo koaliciju koja oličava odnos snaga, biračku volju na terenu. Vjerujem da je ipak sazrelo vrijeme za efikasniju vlast, građani naprosto očekuju bolji život, neće nove konflikte koji će ih dodatno unesrećiti. Svi smo mi veoma iskusni političari, vjerujem da ćemo odgovoriti željama naroda, a to znači da ćemo ubrzati evropski put BiH, put prema članstvu u NATO, stabilizovati prilike u zemlji kako bi privukli strane investicije, zaposlili omladinu itd.

Brine li vas politički neuspjeh BiH i njeno očito zaostajanje na euroatlanskom putu? Kamo to može odvesti?

Imamo usporavanje, zaostajanje, ali nismo stali – u posljednjem mandatu smo potpisali Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, NATO nam je odobrio Akcioni plan za članstvo, ukinut je vizni režim za BiH građane, ekonomsko stanje se, sve do udara globalne ekonomske krize, popravljalo skoro deset posto godišnje. BiH je u posljednjih petnaest godina prešla ogroman put. Nismo krenuli od nule već od minusa, od porušenih gradova, spaljenih sela, zavađenih naroda, zaustavljene privrede. Prosječna plata u BiH je ove godine bila viša od plate u Srbiji, Makedoniji, Bugarskoj, a te zemlje nisu pretrpjele ratna razaranja. Ipak se kreće, nekad brže nekad sporije.

Hoćete li u Predsjedništvu BiH težiti konsenzusu ili nastavljati politiku vašega prethodnika, Harisa Silajdžića?

Mislim da sam već svojom predizbornom kampanjom i prvim postupcima u svojstvu člana Predsjedništva BiH pokazao da sam spreman na dijalog, dogovor, kompromis. Predstavljam Bošnjake, narod koji nema rezervnu domovinu, i zbog toga ima poseban interes da očuva jedinstvo zemlje, mir, da unaprijedi stanje u društvu. Bošnjaci će biti veoma kooperativni u iznalaženju rješenja koja nas vode naprijed, i veoma tvrdi i nekooperativni ako se bude dovodila u pitanje cjelovitost zemlje.

Kako ocjenjujete odnose BiH sa Hrvatskom i sa Srbijom?

Mogli bi biti bolji, naročito sa Srbijom. Predsjednici Josipović i Tadić otvaraju prostor za opšti oporavak odnosa, očekujem da tako nastave i da se riječi materijalizuju u sporazume, dogovore, ekonomsku saradnju. Josipovića sam sreo u oktobru u Dubrovniku, ostavio je veoma dobar dojam na mene. Tadića ću možda vidjeti ovih dana u Banja Luci, nadam se početku dobre saradnje.

24sata.info - Izetbegovi

Neutralist
    Ne samo da je dobio podršku Milorada Dodika, Dodik je tu ideju trećeg entiteta lansirao još prije par godina kako bi ubacio kost između Hrvata i Bošnjaka i smanjio pritisak prema sebi i RS.

Sehr gut gesagt von unserem Führer.
    Möge er die Pläne zu ende bringen, die sein Vater noch vor hatte.
    Ich verehre diesen Mann.

Zitat Zitat von Neutralist Beitrag anzeigen
    Ne samo da je dobio podršku Milorada Dodika, Dodik je tu ideju trećeg entiteta lansirao još prije par godina kako bi ubacio kost između Hrvata i Bošnjaka i smanjio pritisak prema sebi i RS.

Sehr gut gesagt von unserem Führer.
    Möge er die Pläne zu ende bringen, die sein Vater noch vor hatte.
    Ich verehre diesen Mann.
    Dodik hetzt die Kroaten gegen uns auf weil er weiss das er davon nur was hat, aber die Kroaten sind zum Glück nicht alle drauf rein gefallen, den in der RS darf ein Kroate nichts sagen aber schaden tut es uns in der Föderation und unserer Freundschaft. Das hat Bakir endlich mal von der bosniakischen Seite angesprochen.

Emir
    Glupa picka ... nur gewonnen wegen Name ... aber besser wie Seljakcic

Zufall, das er nur Interviews macht, wenn er vorher die Fragen bekommen

Emir jebi se.

Emir
    Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
    Emir jebi se.
    Wahrheit tut weh mein Vehabija

Zitat Zitat von Emir Beitrag anzeigen
    Wahrheit tut weh mein Vehabija
    Ja aber hier geht es nicht um Hetze gegen Bakir, sondern das Thema was er endlich mal anspricht, glaube mir Emir der ist ja erst ins Amt gekommen, aber er ist ein sehr kluger Mann der auch Ausstrahlung hat, wen du in mal Live sehen würdest, joj da vidis koji covijek.

Warten wir ein bisschen ab bevor wir zu schnell urteilen brate.

Neutralist
    Wer kennt den Plan von Dodik nicht? Er will Erstmal uns alle weg schieben und dann am ende wird er wie ein Heuchler auch die Kroaten hintergehen das alles um selbst politisch vorteile zu erzielen, ich hoffe das haben die Kroaten auch gemerkt.

Emir
    Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
    Ja aber hier geht es nicht um Hetze gegen Bakir, sondern das Thema was er endlich mal anspricht, glaube mir Emir der ist ja erst ins Amt gekommen, aber er ist ein sehr kluger Mann der auch Ausstrahlung hat, wen du in mal Live sehen würdest, joj da vidis koji covijek.

Warten wir ein bisschen ab bevor wir zu schnell urteilen brate.
    Nema tu warten, ne seri, on je totalna budala und nen Spielzeug. "Fragen bitte vor Interview"

Live hast du Ihn ja auch oben im Video gesehen ...

Zitat Zitat von Neutralist Beitrag anzeigen
    Wer kennt den Plan von Dodik nicht? Er will Erstmal uns alle weg schieben und dann am ende wird er wie ein Heuchler auch die Kroaten hintergehen das alles um selbst politisch vorteile zu erzielen, ich hoffe das haben die Kroaten auch gemerkt.

Das sind nur Rassisten die drauf reinfallen und davon haben wir in Bosnien mehr als normale ... traurig aber war

Ich habe in Live gesehen bevor er gewählt wurde Emire, eine starke Persönlichkeit.

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte