BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 4 von 4

Bashkim Gazidede (Bin Laden Freund) ist wieder in Albanien

Erstellt von lupo-de-mare, 14.12.2005, 17:38 Uhr · 3 Antworten · 1.432 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Bashkim Gazidede (Bin Laden Freund) ist wieder in Albanien

  Titel Story heute. Am 10. Dezember ist über Rhinas der frühere Geheimdienst Chef Bashkim Gazidede, wieder in Albanien eingereist.

  Faqja 3 - FAQE E PARE

  Dhjetor14, 105


  Ish-kreu i SHIK-ut mbėrriti mė 10 dhjetor nė aeroportin “Nėnė Tereza”


  Kthehet pas tetė vitesh, Gazidede

  Erdhi me familjen nga Stambolli me lejekalimi


  Artan Hoxha

  Punonjėsve tė kontrollit nė aeroportin e Rinasit nuk do tu kishte bėrė fare pėrshtypje paraqitja nė sportel e njė personi me flokė krejtėsisht tė thinjura e fytyrė tė mprehtė, sikur nė vend tė pasaportės, ai tė mos kishte paraqitur njė lejekalimi. Kontrollori i turnit pasditen e sė shtunės, nuk u besoi syve kur lexoi nė faqen ballore tė kartonit me llustėr, emrin e Bashkim Gazidedes. Pėrpara tij qėndronte me njė gjakftohtėsi tė admirueshme ish-shefi i Shėrbimit Sekret Shqiptar gjatė qeverisjes sė PD-sė, 1992-1997. Profesori i fizikės po shkelte pėr herė tė parė nė atdheun e tij qysh prej mė shumė se tetė vite e gjysėm. Nė fundin e qershorit tė nxehtė tė 1997-ės ai ishte detyruar tė largohej me urgjencė nga Shqipėria drejt njė vendi tė Azisė sė Vogėl. Qė nga ajo kohė askush nuk do tė mėsonte me saktėsi vendodhjen e tij. Politikanėt, sidomos ata tė koalicionit tė majtė nė pushtet dhe mediat, do ta ngrinin deri nė kufijtė e njė legjende kamoflimin e tij nė Lindjen e Mesme. Gazidede i shoqėruar nga familja e tij nuk e ka humbur aspak toruan, por si tė gjithė udhetarėt e tjerė i ėshtė nėnshtruar procedurave tė kontrollit dhe verifikimit tė dokumentacionit. Kontrollori i policisė kufitare nė aeroportin “Nėnė Tereza” pasi nuk gjeti asnjėlloj parregullsie nė verifikimin e dokumentacionit, ia ka dhėnė nė dorė lejekalimin dibranit, qė pas afro njė dekade mėrgimi dukej mė i plakur nga sa ėshtė nė tė vėrtetė.

  Kthimi
  Njė grup tė afėrmish dhe miqsh tė ngushtė qė kishin dalė pėr ta pritur, nuk e vonuan aspak me bisedat e rastit. E akomoduan Gazideden dhe familjen e tij nė automjetet e tyre dhe pa humbur kohė u nisėn nė njė karvan tė vogėl drejt kryeqytetit. Ish-kapo i shėrbimeve inteligjente shqiptare pėr pesė vite me radhė, ishte kujdesur deri nė detaje pėr kthimin pa zhurmė e bujė nė vendlindjen e tij. Gazidede u kishte kėrkuar njerėzve tė afėrt ta mbanin median sa mė shumė tė ishte e mundur larg kthimit tė tij nė Tiranė. Asnjėherė nuk i kishte pėlqyer publiciteti jo vetėm tani, por edhe kur ishte nė kulmin e pushtetit tė vet. Pavarsisht tymnajės sė ngritur rreth aktivitetit tė tij si shefi i Shėrbimit Informativ Kombėtar nė vitet 1992-1997, nė adresė tė Bashkim Gazidedes nuk ka patur asnjėherė ndonjė urdhėrarresti, apo hetim qė tė ketė provuar fajėsinė e tij pėr ēfarėdo vepre penale. Burime zyrtare pranė Prokurorisė sė Pėrgjithshme dhe Policisė sė Shtetit konfirmuan dje pasdite se nė adresė tė shtetasit Bashkim Gazidede nuk ka asnjė urdhėrarresti pėr ta ndaluar nėse shkelte nė territorin shqiptar.

  Udhėtimi
  Nuk dihet me saktėsi vendi nga e ka nisur rrugėn e kthimit Gazidede, por ai ka pėrdorur si vendkalimi tranzit, Turqinė. Nė aeroportin e Rinasit tashmė ėshtė rregjistruar orari i hyrjes sė tij nė Shqipėri, pasditen e 10 dhjetorit 2005. Paraditen e sė shtunės ai sėbashku me familjen ka marrė njė avion tė “Turkish Airlines” tė linjės Stamboll-Tiranė. Nė pikėn e kalimit kufitar nė Rinas, Gazidede ka paraqitur si dokument identifikimi personal, njė lejekalimi, pasi pasaportės sė tij tė shėrbimit i ka skaduar prej kohėsh afati i pėrdorimit. Konsulli i Pėrgjithshėm i Shqipėrisė nė Stamboll, Kastriot Muēa, i pyetur dje me telefon nga redaksia e “Gazetės Shqiptare”, mohoi tė ketė paisur me lejekalimi ish-kapon e shėrbimeve inteligjente, Bashkim Gazideden.

  Shtėpia
  Apartamenti i thjeshtė, pronė e ish-shefit tė SHIK-ut, ishte bėrė gati prej ditėsh tė priste kthimin e tij nė njė pallat pesėkatėsh, pas pikės sė Postės Shqiptare nr 8 nė lagjen “Tirana e Re”. Pėr vite me radhė apartamenti modest qė ndodhet sapo ngjit katin e tretė tė njė pallati ku banojnė dhe disa personalitete tė tjera tė politikės dhe shtetit shqiptar, ka qenė i lėshuar me qira. Dera e blinduar e apartamentit tė Gazidedes, ėshtė nga mė tė thjeshtat nė pallat dhe sipėr saj nuk ka asnjė njoftim qė tė tregojė emrin e pronarit. Qysh nga e shtuna janė parė shumė njerės, familjarė dhe tė njohur tė dibranit qė e kanė vizituar pėr tu ēmallur me tė. Gazidede pasi ka marrė veten nga kthimi prej emigrimit tė gjatė, ka bėrė njė udhėtim drejt vendlindjes sė tij, Dibrės ku ka takuar njerėzit mė tė afėrt tė farefisit.

  GAZIDEDE
  Bashkim Gazidede njihet jo vetėm si njė nga profesorėt mė tė mirė tė fizikės nė vend por dhe si besimtar i devotshėm i besimit Musliman. Edhe gjatė kohės qė ai ka qenė nė detyrėn e Shefit tė Shėrbimit Inteligjent i kryente tė gjitha ritet fetare tė besimit musliman.

  LARGIMI
  Bashkim Gazidede ėshtė larguar nga Shqipėria dy ditė pas zgjedhjeve tė 28 qershorit 1997, ku fitues u shpall kualicioni i partive tė majta. Duke qenė se opozita e majtė e kishte akuzuar si shkaktarin kryesor tė represionit shtetėror ndaj saj, Gazidede u detyrua tė largohej pėr tė mos rrezikuar jetėn e vet dhe tė familjes sė tij.

  LEJA E KALIMIT
  Leja e kalimit ėshtė njė dokument identifikimi qė i lėshohet njė shtetasi shqiptar nga konsullatat jashtė vendit nė rastet kur ai ka humbur pasaportėn ose i ka skaduar afati i pėrdorimit tė saj. Leja e kalimit ėshtė e pėrkohshme dhe pėrdoret vetėm pėr njė kalim nė pikat e kalimit kufitar. Leja e kalimit ka pėrmasa pak mė tė mėdha se pasaporta dhe ka vetėm katėr faqe.

  www.balkanweb.com


  sh-shefi i Shėrbimit Informativ Kombėtar, gjatė qeverisjes sė parė tė PD-sė ėshtė rikthyer nė Tiranė ditė mė parė

  Rikthehet Bashkim Gazidede

  Ish-shefi i SHIK, Gazidede, u akuzua pėr krime kundėr njerėzimit dhe dezertim gjatė trazirave tė ‘97

  Ened Janina

  TIRANĖ- Rikthehet nė Shqipėri, pas tetė vitesh arratie ish- kryetari i SHIK-ut nė kohėn kur Berisha ishte president i republikės, Bashkim Gazidede. Vetėm pak ditė mė parė, pa bėrė aspak bujė, ish- kryespiuni ėshtė rikthyer nė Shqipėri. Ende nuk dihet se ku ka qendruar Gazidede gjatė kėtyre tetė viteve dhe motivi i rikthimit tė tij nė Shqipėri, por burimet pohojnė rikthimin nė atdhe. Gjithsesi, nė ngarkim tė tij shteti shqiptar nuk ka asnjė akuzė, megjithėse emri i Gazidedes ėshtė pėrfolur mė sė shumti gjatė trazirave tė vitit 1997. Nė fund tė korrikut tė vitit 2003, ėshtė rrėzuar akuza pėr veprėn penale tė krimeve kundėr njerėzimit gjatė trazirave tė vitit 1997 dhe emri i Bashkim Gazidedes ėshtė hequr nga lista e personave tė shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar nga shteti shqiptar.

  ***
  Pak ditė mė pare, nė aeroportin “Nėnė Tereza” tė Rinasit ėshtė ulur pėr herė tė parė pas tetė vitesh Bashkim Gazidede, ish- kryetari i SHIK-uk gjatė qeverisjes sė parė tė Partisė Demokratike. Ai ka zbritur nga avioni dhe ka kaluar tė gjitha procedurat si tė gjithė shtetasit e tjerė shqiptarė, pa i dalė asnjė problem. Mė pas Gazidede ėshtė rikthyer nė shtėpinė e tij nė rrugėn “Muhamet Gjollesha”, pallati i SHIK-ut nė kryeqytet. Rikthimi i Bashkim Gazidedes nė Shqipėri ėshtė pohuar dje nga njerėz tė afėrt tė tij, por edhe nga vetė familja. Gjatė njė telefonate nė shtėpinė e familjes Gazidede ėshtė pėrgjigjur njė femėr, e cila ka pohuar se ish- kryetari i SHIK-ut nuk ndodhej nė shtėpi. “Pėr momentin Bashkimi nuk ndodhet nė shtėpi. Ai ka dy, tre ditė qė ndodhet jashtė Tirane. Nuk di as ndonjė mėnyrė se si mund tė kontaktoni me tė”, - tha ajo.

  ***
  Mė 21 gusht tė vitit 1998, prokurori ushtarak Aleksandėr Goga nxori nėntė urdhėr-arreste pėr ish- funksionarė tė lartė shtetėrorė, tė akuzuar pėr veprėn penale tė krimeve kundėr njerėzimit gjatė trazirave tė vitit 1997. Nė listėn e zezė tė Gogės ishin Safet Zhulali, ish- ministėr i Mbrojtjes, qė tashmė nuk jeton mė; Bujar Rama, nėndrejtori i SHIK- ut, Halit Shamata; Bashkim Gazidede, drejtor i SHIK- ut; Blerim Ēela, kryetar i KLSH-sė; Armando Vinēani, zv/shef i shtabit tė pėrgjithshėm, Adem Ēopani, Kreshnik Lusha, dhe Sokol Mulosmani, ish-shef i komisariatit tė Vlorės dhe mė pas Komandant i Kompanisė Operative nė Gardėn e Republikės. Sipas hetimeve tė prokurorisė, ata rezultonin fajtorė pėr veprėn penale tė krimeve kundėr njerėzimit. Pak kohė mė pas, Prokuroria e Pėrgjithshme lėshoi edhe dy urdhėr-arreste tė tjera pėr Gazideden. Njė pėr veprėn penale tė dezertimit tė kuadrit komandues nė situatėn e gjendjes sė jashtėzakonshme dhe njė tjetėr pėr shpėrdorim tė detyrės. Sipas akuzės, Bashkim Gazidede, me detyrė kreu i Shėrbimit Informativ Kombėtar dhe Agim Shehu, drejtori i pėrgjithshėm i policisė dhe zv/ministėr i Rendit Publik, u larguan nga Shqipėria, duke braktisur detyrėn. Katėr vjet mė pas, tė gjitha akuzat pėr Bashkim Gazideden u tėrhoqėn nga prokuroria shqiptare dhe nė korrik tė vitit 2003, ai u hoq nga lista e personave nė kėrkim.

  AKUZAT

  Urdhėr-arrestet pėr Gazideden, tė shfuqizuara nė vitin 2001

  TIRANĖ- Burimet e prokurorisė shpjeguan se urdhėr-arresti pėr Gazideden ėshtė shfuqizuar prej kohėsh. I pari ėshtė shfuqizuar urdhėr-arresti pėr veprėn penale tė krimeve kundėr njerėzimit. Prokuroria, nė datėn 10 korrik tė vitit 2001, pėr mungesė provash, pushoi ēėshtjen ndaj gjashtė tė akuzuarve pėr krime kundėr njerėzimit. Safet Zhulali, ish- ministėr i Mbrojtjes, qė tashmė nuk jeton mė; Bujar Rama, nėndrejtori i SHIK- ut, Halit Shamata; Bashkim Gazidede, drejtor i SHIK- ut; Blerim Ēela, kryetar i KLSH-sė; Armando Vinēani, zv/shef i shtabit tė pėrgjithshėm, Adem Ēopani, Kreshnik Lusha dhe Sokol Mulosmani qė nga ajo datė nuk ishin mė persona tė shpallur nė kėrkim dhe persona me procedim penal tė hapur. Mė pas ishin shfuqizuar edhe dy urdhėr-arrestet e tjera pėr dezertim tė kuadrit komandues nė situatėn e gjendjes sė jashtėzakoshme dhe shpėrdorim detyre. Megjithėse urdhėr-arrestet ishin shfuqizuar prej dy vitesh, burokracia ka bėrė qė emri i Gazidedes tė hiqet vetėm nė korrikun e vitit 2003 nga lista e personave tė shpallur nė kėrkim. Bashkim Gazidede ka qenė pėr shumė kohė njė nga mė tė kėrkuarit e policisė dhe SHISH- it shqiptar. Madje ai ishte ndėr pesė mė tė kėrkuarit e sektorit tė Antiterrorit nė SHISH, por tashmė ėshtė i lirė tė jetojė nė Shqipėri.

  14/12/2005
  KATEGORIA: Kronike nga Tirana

  http://www.shekulli.com.al/index.php...SID=cef4cf2cd2

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Heute begrüssen die Zeitungen Bashkim Gazidede

  E Enjte, 15 Dhjetor 2005

  WELCOME MR. GAZIDEDE!

  Mberrin njeriu qe sulmoi amerikanet si "autore te rremujes se vitit 1997".

  Gezohet i rrahuri Arben Imami, qesh i akuzuari Genc Ruli, merakoset ish-kryeministri Aleksander Meksi; vihen ne veprim strukturat e SHIK-ut te vjeter

  Bashkim Gazidede, ish-shefi i Sherbimit Sekret shqiptar, ka mberritur para disa ditesh ne Tirane. Perderisa nuk kishte akuze penale apo vendim gjyqesor ndaj tij, nuk ka perse te perbeje lajm nje ngjarje e tille, por momenti i ardhjes se tij eshte sinjifikativ. Gazidede mund te vinte kurdo me pare, pasi, sic dihet nuk kishte akuze penaliteti. Erdhi tamam sapo Berisha fitoi pushtetin. Ai erdhi, me leje kalimi te re te dhene kushedi se si nga organet kompetente shqiptare, pasi pasaporta i kishte mbaruar ne afat. Pra, dikush lart eshte informuar dhe interesuar per ardhjen e tij, duke ia plotesuar gjithcka qe ne ajer kur vinte nga ndonje vend aziatik. Bashkim Gazidede ka qene edhe gjeneral i operacionit te kohes se "luftes" se vitit 1997 dekretuar nga presidenti i asaj kohe, Berisha. Asokohe ai mbajti ne parlament ne ditet e gjendjes se jashtezakonshme nje raport ku, nder te tjera, akuzoi sherbimin amerikan te zbulimit, sherbimet greke dhe disa prej personazheve qe sot jane prane Berishes.

  Mbahet mire mend se si agjentet e sherbimit te kohes se Gazidedes rrihnin gazetaret dhe civilet qe ishin opozitare. Politikane te rrahur e te masakruar ne kohen e ketij sherbimi famekeq te Gazidedes, sot jane te detyruar ta presin gjeneral Gazideden me buzeqeshje te shtirura. Arben Imamit, sot drejtor i kabinetit te kryeministrit Berisha, i rrahur paq nga shikasit e Gazidedes, i duhet te ferkoje dhembet e thyer te kohes se ketij gjenerali. Ministri Ruli duhet te pertype ate cka ka thene per kete ish-shef sherbimi sekret dhe ta prese qe ne hyrje te ministrise se tij, nese Berisha ia con peshqesh per ndonje bisede "pune"; Gramoz Pashko duhet te latoje fjalet dhe te gelltitet; Frrok Cupi te mos levize ne darke vone, pasi mund t'iu kujtohen shkrimet e tij kunder shpures qe sapo erdhi ne Rinas; Edi Rama te mos dale me me atlete tek bar Eest; analisti Andi Bushati te kerkoje mbrojtjen e gazetes se kazinose, Nikolle Lesi te ruaje redaksine e gazetes se mos ia djegin perseri si me 2 mars 1997, Ben Blushi te hyje tek pallati ku banon me roje qe ta coje deri tek dera e apartamentit, ish-kryeministri Meksi te mos flase asnje fjale edhe kur te pije kafene ne Grand Hotel, pasi do ta pergjojne si dikur ne zyren e tij te kryeministrit, Martin Leka duhet te jete i kujdesshem se mund t'ia heqin tani e pas SHIK-asit e kohes se vjeter, edhe ato pak floke qe i kane mbetur, Skender Gjinushi te zhduke faktet e Vlores 1997, Tritan Shehu te mos bleje perime ne treg, gazetari Zamir Dule te ndricoje kujtesen e nates se marsit 1997, kur e goditen ne SHIK me mjete te forta ne vende krejtesisht mashkullore, Neritan Ceka te mos dale me floke te bardha ne mes te Tiranes, por t'i ngjyrose me te eze qe te mos e njohin edhe ne erresiren e nates shikasit e vjeter, Prec Zogaj te mos shkruaje me fjalorin e para vitit 1997; Spartak Ngjela te mos ngreje me zerin kunder pushtetit ne sallonet e hoteleve luksoze, Aleksander Frangaj te kujtoje prangat e vitit 1994, Vangjel Dule te mos thote se ka origjine greke se "gjyqi i te katerteve" behet akuze per Dulen; vetem Fatos Nano te jete i qete sa te kete kryeminister Berishen.

  Mireseerdhe zoti Bashkim Gazidede!

  Ti je tamam per keto qe permendem dhe disa te tjere qe nuk bezajne me per momentin. Nuk ka me SHIK te stilit te vjeter ku dajaku ishte ne vend te kompromentimit, filmimit, helmimit apo survejimit. Ka metoda te reja vitet e fundit! Ne Azi, atje ku ka qene zoti Gazidede, ka edhe disa metoda te tjera aziatike qe do t'i mesojme me vone. Kemi kohe per t'i mesuar!

  Duro zoti Frrok Cupi! Mos u cudit zoti Imami! Prit edhe pak dite zoti Andi Bushati! Kemi plot kater vite perpara. Lekura u eshte rregjur tashme, shpina iu eshte forcuar, dhembet u jane "blinduar".

  Mireseerdhe ish-kryetar i SHIK-ut!

  Alban Mati

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=43876

  und

  http://www.shekulli.com.al/index.php...e&newsID=87748

  Der genannte Vize Chef Agim Shehu wird von Interpol gesucht und erhielt 1997 Politischen Asyl in Deutschland

  Gazidede-Shehu, efekti i kthimit


  Nga Skender Minxhozi  Brenda pak oresh dy personazhe te zhytur ne hijen e viteve jane kthyer ne faqet e para te shtypit. Pas kthimit, sa te heshtur aq edhe te bujshem te ish-shefit te SHIK, Bashkim Gazidede, te shtunen e kaluar, Gazeta shqiptare mesoi dje se ne tjeter figure qendrore e qeverisjes se mesit te viteve ’90 behet gati te kerkoje rehabilitimin e ndoshta kthimin e shpejte ne vendin prej nga iku ne menyre misterioze tete vjet me pare. gjeneral, Agim Shehu, Ish-Drejtor I Pergjithshem I policise ne vitet e zgjedhjeve te kontestuara dhe te dhunes mbi opoziten, ka kerkuar se fundmi nga Gjykata Kushtetuese interpretimin e vednimit me te cilin nje Gjykate Ushtarake e ka denuar me 7 vjet burg. Ky demarsh I pare I tij kerkon qe ne baze te parimit te ndarjes se policise se shtetit nga forcat e armatosura, ky vendim i dhene nga nje organ drejtesie ushtarak, t’i kaloje per gjykim nje institucioni juridik civil. Pra, nje gjykate civile.
  Deri ketu duket se kemi te bejme me dy episode qe nuk lidhen mes tyre, e qe ndoshta vertet nuk jane pjese e nje regjie te “unifikuar”. Ardhja ne Shqiperi e Gazidedes eshte juridikisht e paster, ai nuk ka qene i denuar nga ndonje gjykate shqiptare, megjithe urdher-arrestet qe egzistonin ne adrese te tij. Ne kete menyre, rasti i tij eshte ai i nje emigranti qe shfrytezon nje konjukture te permiresuar, ne gjykimin e tij, politike, qe i lejon kthimin ne atdhe. Rasti i Agim Shehut eshte me i komplikuar, nga momenti qe ai ka mbi vete nje denim te formes se prere te dhene nga nje gjykate shqiptare. Megjithate, vete nisma prane Gjykates Kushtetuese, provon se vete Shehu ushqen tashme bindjen se ka ardhur koha per te tentuar kthimin ne Shqiperi, ndoshta se shpejti.
  Te para keshtu, keto dy fate njerezore duken te lidhura vetem tek klima politike e pas 3 korrikut. Pikerisht ne kete aspekt, ne ate te klimes qe gjejne, apo edhe qe krijojne, keto dy ngjarje mund te kene nje efekt jo te vogel mbi zhvillimet e mevonshme ne vend. Ardhja e Gazidedes dhe Shehut ne Shqiperi eshte konsideruar si nje tabu e vertete vetem pak muaj me pare. Duket mese e mundshme qe vete Gazidede e ka konsideruar te veshtire te kthehej per sa kohe qe ne pushtet ishin socialistet, kurse Shehu e ka pasur edhe juridikisht te pamundur dicka te tille sepse ishte i denuar. Kthimi i te parit dhe pergatitja e kthimit te te dytit, duket se japin mesazhe te qarta se klima politike ka ndryshuar rrenjesisht, madje shume me teper sesa kujtohej. Eshte mese e kuptueshme se as Gazidede nuk vjen ne Shqiperi qe te beje serish shefin e SHISH dhe as Shehu qe te veshe edhe nje here uniformen e kryepolicit. Mosha, vitet dhe uji qe ka rrjedhur nen ura bejne te tyren.
  Megjithate prezenca e tyre ne Shqiperi pritet te kete nje efekt sugjestionues mbi zhvillimet politike e sociale ne vend. Se pari mbi te gjithe ate pjese te shtetit ku keto dy personazhe ishin drejtues, se dyti edhe mbi pjesen tjeter te administrates, ku nepunesit e vjeter luftojne perdite qe te ruajne vendin e punes mbi te rinjte e ardhur rishtazi. Gazidede dhe Shehu perfaqesojne nje fryme te caktuar ne filozofine e ndertimit dhe berjes se shtetit, e cila kujtohej e arshivuar nje here e mire. Me pranine e tyre ne Shqiperi, ata evokojne edhe stilin e drejtimit qe perfaqesuan dhe mbrojtjen. Kurse te rinjte e afruar se fundi ne PD, mund te fillojne te frikesohen se koha e tyre ka ikur.

 3. #3

  Registriert seit
  07.05.2005
  Beiträge
  4.214
  Wird die Taliban-UCK-Achse wieder belebt?

 4. #4
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Albanesi2
  Wird die Taliban-UCK-Achse wieder belebt?
  Ich bin friedlich und halte mich heute mal zurück Ich kenne im übrigen die Leute wie Agim Shehu, Gazidede ziemlich gut! War ne andere Zeit und der damalige Verteidigungs Minister Volker Rühe, kennt den auch gut.

Ähnliche Themen

 1. Nach 13 Monaten! Bin Laden droht wieder!!!
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 09.09.2006, 11:40
 2. Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 30.08.2006, 14:07
 3. Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 01.09.2005, 17:24
 4. Der Albanische Geheimdienst Chef: Bashkim Gazidede
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 27.10.2004, 20:17
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 18.10.2004, 18:23