BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 13 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 125

Bashkimi Kombetar! United Albania! Verintes Albanien!

Erstellt von Dardania, 12.05.2009, 15:36 Uhr · 124 Antworten · 11.528 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510

  Bashkimi Kombetar! United Albania! Verintes Albanien!

  Shqiptarėt dhe Eurozona: Promovimi i bashkimit kombėtar
  Publikuar mė 11 maj, 2009 nė orėn 17:38 ( Para 21 orė e 55 minutave ) Ramiz Bojaj | Lajme |

  Para se tė arrihet integrimi Euroatlantik, shqiptarėt do tė konfirmojnė integrimin brenda rajonal (Minishentgenin ballkanik), si element bazė tė bashkimit kombėtar.

  Shqipėria si njė vend i moderuar nė rajon, tashmė i integruar nė NATO, dhe nė rrugėn e integrimit nė BE, si dhe shteti i pavarur i Kosovės(inkuadrimi nė FMN), janė projekti mė i madh ndėrkombėtar pėr integrimin euroatlantik tė Ballkanit. Por, shqiptarėt kanė zgjedhur modelin e integrimit fillimisht brenda rajonal, duke krijuar ura lidhėse pėr qytetarėt e rajonit(versioni nacional). Nė parim kjo ėshtė edhe e vetmja mėnyrė e ecjes integruese tė projektit kombėtar, pėr faktin se Kosova dhe Shqipėria janė ēėshtje unike tė ndėrlidhura nė kontekst politik, historik dhe nacional.

  Nė kėndin historik, shqiptarėt janė njė komb, i cili padrejtėsisht i ėshtė privuar e drejta pėr tė jetuar i lirė nė trojet e veta autoktone(tė bashkuar), ndėrkaq nė kėndin politik, bashkimi kombėtar mbetet i vetmi opsion. Pa dyshim se meritat e kryeministrit Berisha, dhe ekipit tė tij politik(qeveritar), janė elementėt kryesorė tė cilėt e dėrguan Shqipėrinė nė aleancėn Euro-atlantike tė NATO-s dhe aderimin pėr nė BE. Ajo qė bien mė shumė nė sy nė diplomacinė shqiptare(politika zyrtare e Shqipėrisė) ėshtė fjala Kosovė, (lobimi pėr njohjen e shtetit tė pavarur), nė kontekst tė tė cilit vetvetiu kuptohet se bėhet fjalė pėr politikė nacionale(si element i pashmangshėm). Kjo do tė thotė se elementet kombėtare janė segmente tė pandashme, natyrisht edhe tė pėrhershme.

  Nė kėtė kontekst nuk mund tė pasqyrohen pikėpamje diversive pėr momente elektorale(fushata patriotike pėr pushtet) pėr faktin se Shqipėria nė NATO, dhe BE, nuk ishte justifikim pėr gara politike, (as nė Kosovė dhe as nė Shqipėri)pėr faktin se aderimi nė “kontingjentin” e botės sė fortė ėshtė arritur falė njė procesi tė gjatė tė kombit shqiptar nė ecjen e vet drejt integrimeve. Pa dyshim ky ėshtė njė sens krenarie pėr shqiptarėt, si festė e gjatė dhe e pėrhershme, ashtu siē ėshtė pavarėsia e Kosovės, si shtet i pavarur dhe sovran, i cili mbetet moment historik i papėrsėritshėm.

  Integrimi i Shqipėrisė nė NATO, dhe BE, ėshtė vetėm pranim i realitetit tė ri tė politikės shqiptare, pėr faktin se edhe Kosova(shtet sipas standardeve demokratike) ėshtė njė tjetėr Shqipėri, e cila do ti bashkohet botės sė civilizimit modern. Para se tė arrihet integrimi Euroatlantik, shqiptarėt do tė konfirmojnė integrimin brenda rajonal (Minishentgeni ballkanik), si element bazė tė bashkimit kombėtar. Por, njė gjė e tillė sėrish do tė nėnshkruhet nga ati i demokracisė sė Shqipėrisė, Sali Berisha, i cili do tė bėjė promovimin e bashkimit kombėtar, i cili sublimohet pas ndėrtimit tė autostradės nacionale Durrės-Merdare,(bashkimi nacional si ndėrkomunikim). Njė gjė duhet tė kuptojnė tė gjithė; shqiptarėt po rriten dhe fuqizohen dita-ditės. Duke u mbėshtetur nė filozofinė; trimi i mirė mė shumė, kjo u dėshmua se “shokėt e shumtė” tė shqiptarėve janė vėrtet ata tė fortėt e Globit. Dhe, armiqtė e kombit shqiptarė kanė shumė arsye tė ndihen nė siklet pėr kėtė. Sikleti antishqiptar vazhdon tė dalė nė skenė nė momente tė rėndėsishme pėr shqiptarėt(propaganda sllave antishqiptare nė procesin e lobimimit dhe integrimit e Kosovės nė FMN) si dhe rasti i mosftesės sė presidentit tė Kosovės, dr. Sejdiut, nė promovimin e udhėheqėsit tė ri tė shtetit fqinj Maqedonisė, vend ky i cili ėshtė i pėrbėrė nga mė shumė se 30% tė bashkėkombėsve tanė-shqiptarė. Askush nuk mund tė defaktorizojė rolin politik dhe kombėtar tė Kosovės. Tek e fundit Sejdiu dhe Berisha, janė presidentė tė tė gjithė shqiptarėve nė Ballkan. Hyrja e Shqipėrisė nė NATO, dhe pavarėsia e Kosovės padyshim janė dy ngjarje ndėr mė tė arriturat e kombit shqiptar nė fushėn e integrimeve ndėrkombėtare, ndėrkaq, bashkimi kombėtar ėshtė njė proces i pandalshėm.

 2. #2

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510

 3. #3

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510
  Skopje (Shkup) Mazedonien, Podgorica Montenegro, Nis Serbien , Ioannina (Janina)

  Griechenland gehören zu Albanien

 4. #4
  sky
  Avatar von sky

  Registriert seit
  21.10.2008
  Beiträge
  1.360

  Frage

  Eine Deutsche übersetzung bitte.

 5. #5

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510
  Zitat Zitat von M1LAN Beitrag anzeigen
  Eine Deutsche übersetzung bitte.
  Ich würde es gern übersetzen, aber mir fehlt grad die Zeit dazu!

 6. #6
  En.
  Avatar von En.

  Registriert seit
  27.04.2009
  Beiträge
  557
  Zitat Zitat von M1LAN Beitrag anzeigen
  Eine Deutsche übersetzung bitte.
  Kurz und knapp: Durch die Intergration von Albanien, Kosovo sowie Mazedonien in die euro-atlantischen Strukturen, wird es früher oder später zu einer Vereinigung der Albaner kommen.

 7. #7
  Avatar von Serbian-Ghost

  Registriert seit
  14.06.2008
  Beiträge
  294
  Beograd gehört auch zu Albanien, nicht vergessen.

 8. #8
  En.
  Avatar von En.

  Registriert seit
  27.04.2009
  Beiträge
  557
  Zitat Zitat von Serbian-Ghost Beitrag anzeigen
  Beograd gehört auch zu Albanien, nicht vergessen.
  Ja nö, das haben wir euch doch geschenkt

 9. #9

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.510
  Zitat Zitat von Serbian-Ghost Beitrag anzeigen
  Beograd gehört auch zu Albanien, nicht vergessen.
  Nein, wir sind realistisch!

  Jeder weiss, dass Nis auf alb. Nish eine albanische Stadt war! Sogar die

  Serben!

 10. #10

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  rrnofte shqiperia e bashkuar

Seite 1 von 13 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Kurti - Bashkimi kombėtar i shqiptarėve i domosdoshėm.
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 04.04.2012, 14:51
 2. Bashkimi kombėtar
  Von CrazyDardanian im Forum Politik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 02.04.2011, 18:05
 3. Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 09.09.2009, 22:28