BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 18 ErsteErste ... 456789101112 ... LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 172

Boris Trajkovski wurde nachweislich ermordet.

Erstellt von Skitnik, 21.02.2012, 00:02 Uhr · 171 Antworten · 16.617 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  КОД дојде до првичните записи на СФОР- авионот на Трајковски е лоциран неполн час по несреќата!
  Додека се очекува најновиот извештај на Комисијата која ги испитува причините за несреќата, КОД дојде до првичните записи на СФОР и босанските власти каде јасно се гледа дека на неполн час по регистрираното губење на авионот пронајдени се и неговите остаоци, но и деветте тела на патниците. Од тогаш па до денес овој извештај е повлечен како и времето за кое КОД открива дека е вратено назад не за една туку за осумнаесет минути.
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=87658
  Официјалните извештаи велат дека трупот на авионот е најден рано наутро ден по кобниот пад. Босанската комисија тврди дека апаратот ИЛТ кој требало да ја покаже локацијата, немал напојување со струја и поради тоа не давал сигнали. Но во извештајот нема многу важен податок, во 8.35 часот пилотот на авионот на ЈАТ кој летал под контрола на аеродромот во Дубровник преку радио-врската упатува прашање: Потребна ли му е помош на некој? Авионот на ЈАТ во еден момент фатил сигнал од друг авион, кој го немало на радарот и го поставил прашањето. Тоа било непосредно после уривањето на кингерот. Ниту пилотот на ЈАТ бил испрашан, ниту податокот е спомнат во официјалниот истражен извештај.
  Втора избришана работа од официјалниот извештај е ова тврдење кое го има во официјалната хронологија на настаните. Двајца француски офицери, Роблин Кристоф од СФОР и Ле Мари Филип од Европската полициска мисија во Босна му рекле на раководителот на Штабот за безбедност на конференцијата на која патувал претседателот Трајковски дека на лице место на несреќата се најдени девет тела, од кои 7 на членовите на делегацијата, и на двајцата пилоти. Офицерите се повикале на извесен Морис кој им ја кажал информацијата. На разговорот присуствувале 4 сведоци. Тоа се случувало околу 9 часот и 10 минути, неполн час по падот и речиси цел ден пред официјално да бидат најдени остатоците од урнатиот авион.
  Информацијата воопшто не е спомната во официјалните извештаи, не се земени изјави ниту од наведените офицери, ниту од мистериозниот Морис. Најмистериозно е како тој Морис знаел дека во авионот имало 9 луѓе, официјалниот список во организацијата на економската конференција во Мостар броел 10 луѓе, но жена член на делегацијата на пат заминала со автомобил. Таа информација е потврдена 5 минути откако непознатиот Морис веќе известил за 9 жртви. Како е можно да знаел дека има 9 мртви, а на првичниот список имало десет имиња. Затоа што Морис бил на лице место, било тврдењето на офицерите Ле Мари и Роблин.

  Зошто СФОР ја блокираше истрагата и вистината за паднатиот Кингер, имало атентат или убиство со умисла или се работи за несреќа? Во какви политички околности загина претсдетаелот Трајковски , гледајте во КОД веднаш по вестите во 19.30.


 2. #72
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedonische Regierung rollt Fall erneut auf und ordnet neue Untersuchung an...

  Government seeks new investigation in Trajkovski plane crash
  Skopje, 29 February 2012 (MIA) - The Government decided late Tuesday that the Report on the plane crash, in which President Boris Trajkovski, his entourage and the crew were killed, including all new facts and evidence, is submitted to the Public Prosecutor's Office for further processing.

  The decision was passed upon review of the report on the plane crash of 26 February 2004 in Mostar, Bosnia&Herzegovina, prepared by the commission for the crash investigation, the Government said in a press release.

  The Government also concluded that the report is submitted to the B&H Civil Aviation Directorate, including a request for reopening of the investigation.

  The plane crash investigation report will also be submitted to the Council of Europe's Committee on Legal Affairs and Human Rights, as well as Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) member Andreas Gross, who compiled the Information on the investigation for the purpose of solving the allegedly suspicious death of President Trajkovski, reads the press release.

  Владата бара нова истрага за смртта на претседателот Трајковски
  Среда, 29 Февруари 2012 10:48
  ??????? ???? ???? ??????? ?? ?????? ?? ????????????? ??????????

  Македонската влада вчерашната седница го усвои Извештајот за истрагата на несреќата на воздухопловот King Air B 200 од 26 февруари 2004 година во Мостар, Босна и Херцеговина, со референтен број 28-12/012 подготвен од Комисијата за истражување на несреќата во која животот го загубија претседателот на Република Македонија Борис Трајковски, придружната делегација и пилотите на авионот.


  Според соопштението од Владата, донесен е и заклучок, Извештајот за несреќата со сите нови факти и докази да се достави до Јавното обвинителство на Република Македонија на понатамошна надлежност.

  -Воедно, Владата на Република Македонија заклучи Извештајот за несреќата да се достави и до Дирекцијата за цивилна воздушна пловидба на Босна и Херцеговина со барање за повторно отворање на истрагата од страна на земјата што ја водела истрагата, се вели во соопштението од македонската влада.

  Исто така, Владата на Република Македонија заклучи Извештајот за истрагата на несреќата да се достави и до Комитетот за правни прашања и човекови права при Европскиот парламент, до Советот на Европа, како и до г-дин Андреас Грос, евро-пратеник од Швајцарија, кој е автор на Информацијата за спроведената истрага заради разјаснување на наводно сомнителната смрт на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски.

 3. #73
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Angeblich hat das makedonische MVR neue Beweise in dem Fall "Trajkovski"


  Jankuloska: MoI has new information regarding Trajkovski's plane crash
  Skopje, 1 March 2012 (MIA) - The Interior Ministry (MoI) has acquired new information, but I'll refrain from making any comments because I think that the public prosecutor in line with professional standards should be the one discussing possible new reasons for opening a probe, Interior Minister Gordana Jankuloska stated involving appeals for reviewing the causes of the plane crash that killed president Boris Trajkovski.

  She called on the public to be patient. "It is an eight-year old case and therefore several days or weeks are not decisive in finding out the truth," the Minister said.

  "It's very important to have patience and leave enough time for the prosecutor to make an analysis of what has been handed over to him and to decide whether there is room for a fresh investigation," Jankuloska told reporters on Thursday.

  On Wednesday, Public Prosecutor Ljupco Svrgovski said that the prosecutor's decision on the plane accident that killed president Trajkovski could be changed unless additional evidence was presented in the new report pointing out that there were other key reasons that had caused Trajkovski's airplane to crash nearby Mostar. Prosecutor's initial decision was that his plane crashed due to pilot error.

  The Governemnt at a session on Tuesday adopted a conclusion that the report on the plane crash with all new facts and evidence should be submitted to the Public Prosecutor's Office for further processing.

  The decision was passed upon review of the report on the plane crash of 26 February 2004 in Mostar, Bosnia&Herzegovina, prepared by the commission for the crash investigation.

  The Government also concluded that the report should be submitted to the B&H Civil Aviation Directorate, including a request for reopening of the investigation.

  The plane crash investigation report will also be submitted to the Council of Europe's Committee on Legal Affairs and Human Rights, as well as Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) member Andreas Gross, who compiled the Information on the investigation for the purpose of solving the allegedly suspicious death of President Trajkovski.

  The report has been prepared for three years by aviation experts, who discovered contentious facts that weren't taken into consideration in previous probes.

  The Public Prosecutor's Office with the current report needs to decide whether a fresh investigation should be opened into the 2004 plane accident.

 4. #74
  Avatar von Muratoğlu

  Registriert seit
  30.09.2010
  Beiträge
  4.724
  Also wenn das echt so ist, dann is das ne harte Geschichte.. aber wundert mich nicht das ich noch nie was davon gehört hab, weder TV noch sonst wo, wen juckt schon so ein kleines Mazedonien.. (nicht als Beleidigung gemeint, ihr wisst was ich sagen will). ^^

 5. #75
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Schoschanah Beitrag anzeigen
  Also wenn das echt so ist, dann is das ne harte Geschichte.. aber wundert mich nicht das ich noch nie was davon gehört hab, weder TV noch sonst wo, wen juckt schon so ein kleines Mazedonien.. (nicht als Beleidigung gemeint, ihr wisst was ich sagen will). ^^
  es war damals schon im tv gemeldet usw... halt nicht so riesig wie wenn obama in den skiferien erwischt wird, aber doch

 6. #76

  Registriert seit
  14.06.2005
  Beiträge
  2.144
  Politische Ausschlachtung eines tragischen Unfalls, leider...

 7. #77
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von LordVader Beitrag anzeigen
  Politische Ausschlachtung eines tragischen Unfalls, leider...
  und welches soll das politische ziel sein?

 8. #78

  Registriert seit
  14.06.2005
  Beiträge
  2.144
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  und welches soll das politische ziel sein?
  Die politische Selbstinszenierung mit dem Ziel sich selbst besser darzustellen. Da greift man die ohnehin für Verschwörungstheorien empfängliche Balkanseele auf und will daraus Kapital schlagen.

  Die politischen Ziele der Leichenfledderei in FYROM sind somit um ein vielfaches deutlicher, als jene die man für seinen angebl. Mord herbeiredet. Niemand, wirklich niemand konnte auf die einfache Frage: "Wer hatte was vom Tod Trajkovskis" eine plausible Antwort liefern.

  Das was kam sind nebulöse Spekulationen, Theorien, Annahmen und teilw. völlig Blödsinnigkeiten.

  FYROM ist ein kleines und unbedeutendes Land. Durch politisches Aufplustern soll eine Grösse erreicht werden, die so etwas wie Wichtigkeit suggerieren soll. Trajkovski haette demnach also die Welt gerettet, wenn er nicht von finsteren Mächten daran gehindert worden wäre. Is klar...

  P.S.: Sorry wenn sich einige vom Begriff "FYROM" belästigt fühlen. Es geht mir ja nur darum zwischen dem Staat und der Region in Griechenland zu unterscheiden.

 9. #79
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von LordVader Beitrag anzeigen
  Die politische Selbstinszenierung mit dem Ziel sich selbst besser darzustellen. Da greift man die ohnehin für Verschwörungstheorien empfängliche Balkanseele auf und will daraus Kapital schlagen.

  Die politischen Ziele der Leichenfledderei in FYROM sind somit um ein vielfaches deutlicher, als jene die man für seinen angebl. Mord herbeiredet. Niemand, wirklich niemand konnte auf die einfache Frage: "Wer hatte was vom Tod Trajkovskis" eine plausible Antwort liefern.

  Das was kam sind nebulöse Spekulationen, Theorien, Annahmen und teilw. völlig Blödsinnigkeiten.

  FYROM ist ein kleines und unbedeutendes Land. Durch politisches Aufplustern soll eine Grösse erreicht werden, die so etwas wie Wichtigkeit suggerieren soll. Trajkovski haette demnach also die Welt gerettet, wenn er nicht von finsteren Mächten daran gehindert worden wäre. Is klar...

  P.S.: Sorry wenn sich einige vom Begriff "FYROM" belästigt fühlen. Es geht mir ja nur darum zwischen dem Staat und der Region in Griechenland zu unterscheiden.


  1. Hatte ich schon mal deutlich gemacht wer dafür verantwortlich sein könnte. Mann darf nicht vergessen wann das Ohrider Abkommen unterschieben wurde. Aber wie du sagst, meine Theorie. Aber was anderes als Theorien wirt du nicht bekommen solange der Vorfall nicht geklärt ist

  2. Eine Unterscheidung zwischen der Republik Makedonien und der geographischen Region ist schon in der Umgangssprache mit dem Zusatz "Republik" gegeben.
  Auch eine politische Unterscheidung ist gegeben, keine politische Einheit in Griechenland existiert mit dem Namen "Makedonien". Es existieren drei Verwaltungseinheiten mit dem Namen "Makedonien" aber mit einem geographischen Präfix. "Zentralmakedonien", "Westmakedonien", "Thrakien und Ostmakedonien" sind Einheiten in der Region Nordgriechnland, somit ist deutlich eine Unterscheidung von der Republik Makedonien gegeben.

 10. #80

  Registriert seit
  14.06.2005
  Beiträge
  2.144
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  1. Hatte ich schon mal deutlich gemacht wer dafür verantwortlich sein könnte. Mann darf nicht vergessen wann das Ohrider Abkommen unterschieben wurde. Aber wie du sagst, meine Theorie. Aber was anderes als Theorien wirt du nicht bekommen solange der Vorfall nicht geklärt ist
  Der von den bosnischen Behörden verfasste Bericht nach ICAO-Standards gibt die Sache eigentlich recht deutlich wieder. Unzulänglichkeiten der Maschine, kein ILS auf dem Flughafen Mostar (Ist auch keine Pflicht), der Pilot brachte die Maschine nach erfolglosem Anflug nicht in die erforderliche Sicherheitshöhe. Der Vorfall ist im Grunde geklärt, nur eben nicht für jene die daraus politisches Kapital schlagen wollen.

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  2. Eine Unterscheidung zwischen der Republik Makedonien und der geographischen Region ist schon in der Umgangssprache mit dem Zusatz "Republik" gegeben.
  Auch eine politische Unterscheidung ist gegeben, keine politische Einheit in Griechenland existiert mit dem Namen "Makedonien". Es existieren drei Verwaltungseinheiten mit dem Namen "Makedonien" aber mit einem geographischen Präfix. "Zentralmakedonien", "Westmakedonien", "Thrakien und Ostmakedonien" sind Einheiten in der Region Nordgriechnland, somit ist deutlich eine Unterscheidung von der Republik Makedonien gegeben.
  Das Land in dem ich lebe erkennt die ehem. SR Mazedonien als EJRM resp. FYROM an. Makedonien ist eine Region in Griechenland, unabhängig von der Einteilung in Verwaltungseinheiten.

Seite 8 von 18 ErsteErste ... 456789101112 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 73
  Letzter Beitrag: 21.07.2012, 18:59
 2. Wer hat Kennedy ermordet?
  Von IZMIR ÜBÜL im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 67
  Letzter Beitrag: 18.11.2010, 15:28
 3. Gros tvrdi da je Trajkovski ubijen
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.05.2010, 14:00
 4. Serben im Kosovo ermordet
  Von Venom1 im Forum Kosovo
  Antworten: 156
  Letzter Beitrag: 13.12.2008, 05:57
 5. Warum wurde Zoran Đinđić ermordet ?
  Von Grasdackel im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 12.02.2008, 08:29