BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 9 von 13 ErsteErste ... 5678910111213 LetzteLetzte
Ergebnis 81 bis 90 von 130

Bosnien droht der Kollaps

Erstellt von Schwarzberger, 30.10.2009, 19:21 Uhr · 129 Antworten · 5.059 Aufrufe

Zitat Zitat von Kroate4Immer Beitrag anzeigen
    die bosnischen kroaten haben um genau zu sein am meisten unter dem ganzen krieg gelitten den die haben wirklich nur ihre städte und dörfer verteidigt, das diee kroaten aus kroatien verbrechen begangen haben ist mir bekannt, bloß hatte tudjman denen nicht befehlt das sie verbrechen begehen sollten. und das ist der punkt was mir nicht passt wenn jemand für irgend welche verbrechen tudjman oder gotovina verantwortlich machen will.
    Tudjman hatte die Verantwortung. Genauer gesagt Mate Boban. Is schon gut so, dass sie die sich verantworten müssen. Genauso wie Gotovina wärend der Oluja. Er war umgangssprachlich gesagt der Chef und muss sich auch für das verantworten, was seine Soldaten machen.

Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
    ich mein heute und nicht die kurze zeit im krieg...
    wieso? es gibt sie auch heute noch. nur ist sie nur von den kroaten anerkannt sozusagen :

wieso? es gibt sie auch heute noch. nur ist sie nur von den kroaten anerkannt sozusagen :
    Herzegowina gibt es, aber herceg-bosna nicht :

ich weiss was du meinst sehe oft genug hercegbosna fahnen in kroatischen banken unten...

die bosnischen kroaten haben um genau zu sein am meisten unter dem ganzen krieg gelitten den die haben wirklich nur ihre städte und dörfer verteidigt, das diee kroaten aus kroatien verbrechen begangen haben ist mir bekannt, bloß hatte tudjman denen nicht befehlt das sie verbrechen begehen sollten. und das ist der punkt was mir nicht passt wenn jemand für irgend welche verbrechen tudjman oder gotovina verantwortlich machen will.

tudjman ja gotovina nein...

Zitat Zitat von Ravna_Posavina Beitrag anzeigen
    Tudjman hatte die Verantwortung. Genauer gesagt Mate Boban. Is schon gut so, dass sie die sich verantworten müssen. Genauso wie Gotovina wärend der Oluja. Er war umgangssprachlich gesagt der Chef und muss sich auch für das verantworten, was seine Soldaten machen.
    ja wäre ich der präsident von kroatien damals gewesen und meine leute hätten mist gebaut dann hätte ich wohl die verantwortung tragen müssen bloß hätte ich es genau so wenig verhindern können wie tudjman oder gotovina. sie konnten dagegen nichts machen denn der hass und die trauer der leute steckte zu tief in den leuten. sie haben ihre familie im krieg verloren und die muslimischen soldaten muahdeen haben auch viele verbrechen begangen was meinst du wie es im krieg war er wurde größten teils durch hass geleitet. tudjman und gotovina wollten aber auf keinen fall das unsere leute verbrechen begehen.

Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
    tudjman ja gotovina nein...
    brate wo ist dein beweis das tudjman verbrechen befeligt hat

ja wäre ich der präsident von kroatien damals gewesen und meine leute hätten mist gebaut dann hätte ich wohl die verantwortung tragen müssen bloß hätte ich es genau so wenig verhindern können wie tudjman oder gotovina. sie konnten dagegen nichts machen denn der hass und die trauer der leute steckte zu tief in den leuten. sie haben ihre familie im krieg verloren und die muslimischen soldaten muahdeen haben auch viele verbrechen begangen was meinst du wie es im krieg war er wurde größten teils durch hass geleitet. tudjman und gotovina wollten aber auf keinen fall das unsere leute verbrechen begehen.
    Ich verstehe was du meinst....ich hab in einer Doku gesehen, dass Tudjman Lager für Bosniaken BEFÜRWORTET hat. Über Gotovina weiß ich nicht viel. Ich weiß nur, dass während der Oluja viele serbische Zivilisten ermordet worden sind und weil man nicht jeden einzelnen Soldaten finden und verurteilen kann, muss man eben den Chef einsperren. Auch wenn er nichts dafür konnte.

Wenn du die Doku sehen willst, ich glaub die heißt bruderkrieg - irgendwas^^....wenns dich interessiert gib bruderkrieg in youtube ein vll kommt ja was interessantes

Uloga Franje Tuđmana i hrvatskog vojno-političkog vrha u agresiji na Gornji Vakuf [uredi]

Objavljivanjem 36 stenograma o podjeli Bosne i Hercegovine, razjašnjena je uloga Franje Tuđmana u napadu na Gornji Vakuf. Svih 36 stenograma se nalaze u Haškom tribunalu. Iz navedenih stenograma da se zaključiti da je Franjo Tuđman igrao licemjernu ulogu prema ratu u Bosni i Hercegovini u kojem je i sam učestvovao. Naime, pred međunarodnom javnošću je podržavao suverenitet Bosne i Hercegovine, dok je za to vrijeme na sastancima koji su stenogramski dokumentovani, planirao napad na bosanskohercegovačke gradove, smatrajući da na taj način rješava pitanje budućih granica hrvatske države.
    Dana 22. oktobra 1993. na sastanku u Predsjedničkim dvorima u Zagrebu, na kojem su pored Tuđmana prisustvovali i Janko Bobetko, Imra Agotić, Josip Lucić i Gojko Šušak, Franjo Tuđman o napadu na Gornji Vakuf i ostale bosanskohercegovačke gradove kaže:
    „Ja sam pred par mjeseci izložio situaciju, dao zadaću ministru odbrane Šušku i generalu Bobetku, naša pomoć i naše angažiranje u Herceg-Bosni, jer se tamo rješava, rekao sam im da se tamo rješava pitanje budućih granica hrvatske države. I, kod toga sam ukazao da je veoma važno da se odbrane, tada, oni položaji koje je HVO tamo držao. To je bila ona crta, dakle, Novi Travnik, Vitez, Busovača, Mostar, i da bi trebalo, po mogućnosti, riješiti, što prije, problem Gornjeg Vakufa. Od tada pa nadalje, vođene su te operacije i imali smo stanoviti uspjeh. Ali, ta zadaća sasvim nije do kraja izvršena, i koliko sam ja čuo, koliko smo mi pružali pomoć, ali ima i stanovitih pritužbi, sa tog ratišta, da po nekakvim, u pogledu materijala i u pogledu ljudstva, da nije bilo dovoljno pomoći s naše strane. Pa bih želio da čujem s vaše strane, šta je do sada učinjeno i da se dogovorimo dalje (...)“ ({{{2}}})
    O samom učešću jedinica regularne vojske Republike Hrvatske u napadu na Gornji Vakuf, na istom sastanku govorio je Janko Bobetko:
    „Kompletna Peta brigada, sa svojim sastavom, znači sa ovog fronta, vinkovačkoga, kompletno je, postepeno povučena i našla se na tom ratištu. To je oko 2.500 ljudi, plus sve topništvo, oklop i kompletno zapovjedništvo, osim dva-tri časnika. Njihov glavni zadatak bio je da na toj liniji gore, kod Gornjeg Vakufa, gdje i sada drže položaj u samom gradu, usljed, to je gotovo sada negdje tri mjeseca, oni su dio snaga izvukli radi odmora. Još je ostala jedna ojačana bojna, negdje oko 700 ljudi, sa svim topništvom i oklopom u širem prostoru Gornjeg Vakufa. Očito da i idućih deset dana, da će trebati razmišljati o dovlačenju novih snaga, na liniji dobrovoljnosti, da se oni zamijene, jer ljudi ne mogu toliko izdržati (...) Ja sam prekjučer razgovarao sa Toletom (Žarkom, op. pr.) u Dubrovniku i on je tražio da se sastane, rekao sam da ću biti tamo i da dođe, da je jedan presjek situacije koji počinje od toga da su snage zamorene, što je tačno, i da za sada on smatra da oni nemaju, mislim Muslimani, nekih friških snaga za neke protuudare, što ne treba potcjenjivati, mora biti pripremljen. Dalje, dobrovoljci iz prve i druge brigade koji su se javili, oni su sada na položaju južno od Mostara, na položajima prema Blagaju, i jedna grupa koju je vodio pukovnik Horvat, ona se - jedan dio je ostao, drugi dio se raspao (...) to je bilo neorganizirano (...) Međutim, Peta brigada je svoj zadatak, po mom mišljenju, jako dobro učinila i radila (...)“

Odgovarajući na pitanje Franje Tuđmana o imenu komandanta Pete brigade koja je sa vinkovačkog ratišta premještena u Gornji Vakuf, Janko Bobetko svjedoči o nepobitnom dokazu hrvatske agresije na Bosnu i Hercegovinu i Gornji Vakuf:
    „Bio je Kapular (...) Ima svojih prilika i neprilika, tako da mislite u smislu zapovijedanja jedan od dosta ozbiljnih problema (...) Što se tiče streljiva, to je toliko precizno organizirano da je glavni dotur municije išao iz Ploča, direktno prema Mostaru, iste noći kada je naručen. I general Marinović je od mene dobio ne samo zadatak nego i sva ovlaštenja, i neka postepeno popunjavamo taj front, jer je to najbliži, najkraći, nemam prevoza velikog, tako da je on sa svog fronta smo skinuli bateriju topova 122, minobacače, mine, municiju, dakle sva streljiva koja su tražena, dakle u najkraćem roku, to je funkcioniralo, može se reći, odlično (...) Dalje, za municiju težih kalibara, 130, u tri navrata su pošiljke i narudžbe koje su date odmah bile upućivane prioritetno i tačno ka liniji fronta (...) To je i prekjučer jedan čitav teret otišao, ide odavde, težeg kalibra, 130, 105, 120, a sa onog fronta ide sva druga municija, tako da, jasno, troši se (...) Dakle, sa slavonskog osjetljivog prostora smo izvukli Treću i Petu brigadu (...) sa ovim smo učinili jako puno u stabilizaciji fronta Vakuf i Mostar.“