BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 29 von 61 ErsteErste ... 1925262728293031323339 ... LetzteLetzte
Ergebnis 281 bis 290 von 602

Bosnien wählt am 3. Oktober

Erstellt von Emir, 06.05.2010, 00:05 Uhr · 601 Antworten · 26.738 Aufrufe

Zitat Zitat von HercegSrbadzija Beitrag anzeigen
    du geier
    Ich hab kurz du geiler gelesen :eek:

Apache
    Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
    in einem alten beitrag hast du mal geschrieben das er wirtschaftlich bosnien voran bringen kann, und das er ein angesehener und einflussreicher mann ist.
    dzeko,
    hast du dir mal background von R. angeschaut?
    wie kam er zu seinem reichtum?
    hatte er unmittelbar mit bestimmten politikern zu tun?
    habe noch mehr fragen, aber die zeit ist mir zu schade.

wenn politiker reicher werden und die bevölkerung etwas davon hat, ist das eine.
    wenn aber jemand immer reicher wird und bevölkerung nichts oder sehr wenig davon hat, ist das andere.

entweder die:

oder die:

@Dane, die HDZ 1990 ist eine Pro-Bosnische Partei oder, kannst du mir den unterschied von den 2 Parteien kurz erklären.

SBB Radoncic gewinnt

wählt doch die serbische Radikale Partei, damit tut ihr uns allen einen Gefallen. :blob8:

Wer zufrieden mit der Situation in Bosnien ist wird sich ganz leicht für eine der 5 regierenden Parteien entscheiden. Da ja jetzt Dodiks nationalsozialistische SNDS ein abkommen mit Covic HDZ abgeschlossen hat und noch eine dritte bosniakische Marionette sucht, hat der zufriedene Bürger Bosniens eine leichte Wahl. Er muss nur entscheiden ob er gerne ein "1990" im Parteinamen hat oder nicht. Vielleicht gefällt ihm auch das Radoncic Logo besser als das der SDA.

Dieser zufriedene Bürger Bosniens sollte wissen, dass die regierenden fünf Parteien SDA/SBiH/HDZ/HDZ 1990/SNSD vor kurzem vom MMF einen Kredit über 2,5 Milliarden KM aufgenommen haben ohne zu wissen wie sie ihn zurück zahlen wollen. Angeblich wollen sie erst 2 Jahre lang gar nichts Zahlen und dann auf einmal einen riesigen Betrag abgeben. Zu erwähnen ist, dass die gesamte Staatsverschuldung die BiH in seiner gesamten Geschichte seit dem 1. Jugoslawien König Peters aufgenommen hat 4 Milliarden KM beträgt. Sieht so aus als wollen sie sich über Wasser halten bis die Wahlen im Oktober anstehen, bloß nicht bankrott gehen und die Verantwortung dem späterem Wahlsieger übergeben

Bosnien wird Mitglied der EU und der NATO werden, mit dieser Regierung in 200 Jahren, mit einer Alternative schon 2014.

Die SDP ist eine Partei die ein Programm für Bosnien hat. Die SDP ist eine Partei die BiH mit all seinen gleichberechtigten Bürgern, ob Serbe, Bosniake, Jude, Buddhist, Kroate oder auch nur Bosnier bis 2014 in den AVNOJ Grenzen in dieEU und Nato bringen kann, die Partei die Bosniens Ökonomie endlich normalisieren kann.

Es ist die Partei die in den ersten 6 Monaten ihrer Regierungszeit, Grundgesetzänderungen durchbringen wird, die Bosnien zu einem funktionierendem Staat machen kann.

Die SDP ist offen für eine Koalition mit jeder Partei die BiH voranbringen will.

Wer die Marionetten der SDA/SBB/HDZ/SNSD wählt, der wählt die im Paket. Dodik geht nicht ohne Covic und Silajdzic/Radoncic und umgekehrt. Ein noch so großer Feind Dodiks unterstütz ihn indem er eine vermeidlich "bosniakische" oder "kroatische" Partei wählt, das gilt auch für noch so große Serben die Dodik wählen.

Wer will, das Bosnien endlich zu einem funktionierendem Staat wird, wer will, dass Bosnien 2014 zum Jahrestag des Sarajevoer Attentats Mitglied der EU und der NATO wird, Europa somit das blutige Kapitel der Weltkriege an dem Ort wo sie 1914 "begannen" endgültig abschließt, der soll eine Alternative zu den regierenden 5 wählen. Diese Alternative findet er in der SDP oder Nasa Stranka.

Der mündige Bürger, der Bosnien eine bessere Zukunft wünscht sollte genau wissen wen er wählen wird.

FAHRUDIN RADONČIĆ IZABRAN ZA PREDSJEDNIKA
    Objavljeno: 05. June 2010. 16:06:14

Kao Bošnjaka niko me neće politički ili drugačije uplašiti da genocid u Srebrenici zovem genocidom, da agresiju nazivam agresijom, a izdaju izdajom, rekao je Radončić na Prvom kongresu svoje stranke
    Fahrudin Radončić izabran je za predsjednika Saveza za bolju budućnost BiH (SBBBiH) na Prvom kongresu SBBBiH koji se danas održava u Sarajevu.

U 73 općinske organizacije SBBBiH Radončić je dobio jednoglasnu podšku za ovu kandidaturu čiji je izbor jednoglasno potvrđen i na današnjem kongresu, javlja Fena.

U svom obraćanju delegatima Kongresa, Radončić je govorio o problemima sa kojima se susreće bh. društvo, kao što su nezaposlenost i siromaštvo ističući da je SBBBiH spreman da se suoči sa njima.

Govoreći o ekonomskim pitanjima, Radončić je kazao da je jedini spas za bh. privredu investicije i pokretanje velikih projekta.

Prvi kongres Radončićeve stranke održan je u dvorani "Mirza Delibašić" u sarajevskoj Skenderiji na kojem je prisustvovalo oko 2.500 delegata i 1.000 gostiju.

Govor predsjednika Fahrudina Radončićana na kongresu SBBBiH

Kao Bošnjaka niko me neće politički ili drugačije uplašiti da genocid u Srebrenici zovem genocidom, da agresiju nazivam agresijom, a izdaju izdajom
    Poštovane dame i gospodo, poštovani delegati i gosti Kongresa, uvažene ekselencije, uvaženi predstavnici institucija i vjerskih zajednica, uvaženi predstavnici drugih političkih partija i stranaka,

Poštovani predstavnici medija i javnosti,
    Dozvolite mi da vam se zahvalim na tome što ste danas sa nama.

Posebno zahvaljujem delegatima Kongresa, a prije toga hiljadama naših članova čije sam kandidature i povjerenje dobio na tajnim glasanjima za prvog predsjednika Saveza za bolju budućnost BiH.

OPRAVDAT ĆU VAŠE POVJERENJE: Nemojte imati dilema o tome da ću sav svoj intelektualni kapacitet, kao i energiju, uložiti da opravdam vaše povjerenje i etabliramo nešto još važnije - novu vrstu odgovorne politike prema građanima.

Trudit ću se da gradimo moćan i referentan politički projekat koji će ponuditi puno pozitivnih inovacija, mnogo pozitivne energije, ekonomski razvoj i državu u kojoj nikome neće biti tijesno.

Trudit ću se da zajedno sa vama i drugim političkim projektima pravimo državu koja će svojom efikasnošću i racionalnošću ohrabrivati integracije, bolji život, a ostavljati što manje prostora za korupciju, nepotizam, siromaštvo i posljedično nezadovoljstvo radikalizam i dezintegraciju.

Poštovane dame i gospodo,
    Kada sam 24. septembra prošle godine objavio da formiram Savez, bilo je mnogo ushićenih i radosnih ljudi koji su u tome vidjeli šansu da ova država dobije alternativu.

Čestitke nakon izbora

Naravno i očekivano, bilo je i onih koji su iz letargije i dugogodišnje razočaranosti i bezperspektivnosti bili pesimisti da loša vlast naspram sebe uopće može dobiti uspješnog i pametnog rivala.

Dozvolite mi da vam u tom kontekstu saopćim i nekoliko zaista impresivnih podataka.

Nama je prišao narod. To potvrđuje činjenica da imamo blizu 110.000 upisanih članova.

Uz to, mi smo, što je svojevrsni kuriozitet u regionu, za samo nekoliko mjeseci uspjeli da konstituiramo 73 općinske organizacije.

U ovom kontekstu vas informiram da smo održali više od 70 tribina, da smo prešli više od 30.000 kilometara diljem BiH.

Ali i da smo u neposrednom kontaktu s narodom dobili potvrdu naših najgorih strahova o tome u kakvom se stanju danas nalazi jedina nam Bosna i Hercegovina.

Statistički podatak da se naša država danas po broju nezaposlenih, a to je više od 650.000 i sa 500.000 socijalno neosiguranih nalazi na prvom mjestu u Evropi ima traumatičnu životnu potvrdu.

NAJJAČI SMO POLITIČKI PROJEKAT U BOSNI I HERCEGOVINI: Zato vam hvala što ste priključivanjem i osnivanjem Saveza za bolju budućnost BiH prepoznali svoju obavezu u tome da zajednički pomognemo drugima, a na taj način pomažemo i sebi.

mi danas s mnogo ponosa možemo reći da smo možda i najjači politički projekat u Bosni i Hercegovini. Naš rejting i naš broj upisnica svakodnevno rastu.

Do oktobra ćemo - u to sam posve siguran - i dalje jačati i na kraju pobijediti.

Ipak, pobijediti u zemlji gdje se i zvanično svaki četvrti stanovnik smatra siromašnim, neće biti posebno teško.

Zar će biti teško pobijediti u državi koja se decenijama uopće nije izgrađivala. Stalno ponavljamo podatak da je za 15 godina mira susjedna Hrvatska izgradila 1.200 kilometara modernih autoputeva, da je Albanija - koja je decenijama važila kao primjer nerazvijanja - u posljednje četiri godine izgradila tačno 360 kilometara autoputeva i završila najduži tunel u Evropi od Albanije ka Kosovu.

Naravno, mi ovim prijateljskim državama čestitamo, ali ne možemo čestitati našoj poslijeratnoj, a naročito aktulenoj osmogodišnjoj vlasti.

Mi smo za 15 godina uradili samo 40-tak kilometara nezavršenog autoputa, a u posljednjih osam godina izgrađeno je samo 18 kilometara autoputa. Odnosno, po 2 kilometra godišnje. U isto vrijeme, kao što rekoh albanski je prosjek bio 50 puta veći, odnosno, oko 100 kilometara autoputa godišnje!

Bolji dokaz o tome koliko zaostajemo i ništa ne radimo zaista ne treba tražiti.

Nažalost, i u mnogim drugim oblastima stanje je katastrofalno. Nakon više od 100.000 ljudi bez posla, još toliko čeka otkaz. Svakoga dana u ovoj zemlji 200 ljudi ostane bez hljeba.

Iz Bosne i Hercegovine su protjerani građevinski kranovi, a oni su u modernom svijetu vizuelna potvrda toga da li se država gradi i razvija ili ne.

Sve ovo i osjećaj da nakon 15 jalovih godina Bosna i Hercegovina ulazi u predvorje novih trauma i neizvjesnosti, bili su razlozi da zajednički napravimo moćnu političku alternativu kao demokratski odgovor neodgovornoj vlasti i povedemo borbu protiv siromaštva.

Ima i onih, iako je njihov broj mali, koji se pitaju kako to mi uspješni, bogati ljudi možemo znati šta su to bijeda, siromaštvo i nezaposlenost.

Ali, mi to odlično znamo iz našeg svakodnevnog iskustva. Najveći pritisak ljudi da dođu do posla usmjeren je upravo ka nama, nas svakodnevno na ulici, u kancelariji ili drugdje presreću stotine poznanika, pa i naši dragi prijatelji i saborci i njihova djeca, i bukvalno mole da dobiju ono na što bi u svakoj drugoj zemlji imali pravo - a to je pravo na pošten rad i zaradu.

Uz to, nama i našim kompanijama svakodnevno stižu mnogobrojni i vrlo uznemirujući pismeni zahtjevi i molbe zabrinutih i uplašenih porodica da novčano pomognemo liječenje njihovih najbližih i najdražih.

Stoga ne želimo biti uspješni i ne možemo biti sretni ljudi u zemlji nesreće i neuspjeha. Mi hoćemo da budemo uspješni u bogatoj i uređenoj zemlji i u tom smislu naš puni kapacitet stavljamo građanima na raspolaganje.

Poštovani delegati i gosti,

SPASITI MULTIETNIČKU BiH – OKRENUTI SE EKONOMIJI: Jedan od načina da spasimo BiH kao jedinstvenu i multietničku državu jeste da svu društvenu energiju okrenemo ka ekonomiji.

Uz pomoć razvoja i ekonomskog interesa - a to su veliki javni radovi, efikasna izgradnja autoputeva, hidro i termo elektrana, razvoj željezničkog saobraćaja, te ekonomsko razvijanje poljoprivrednih resursa, turizma i više drugih oblasti, možemo stvoriti i politički kompromis koji će donijeti bolji život svim građanima BiH.

Želim vas informirati da u našem članstvu ima između 10 i 15 posto Srba i Hrvata, a ima i Jevreja, Palestinaca, Roma i drugih.

Najviše aplauza smo na našim tribinama dobili onda kada smo eksplicitno kazali: za Bošnjake najveća opasnost nisu ni Srbi ni Hrvati, već je za nas najveća opasnost nesposobna i korumpirana bošnjačka vlast.

Ja sam Bošnjak i želim da kažem nešto o tome u kakvoj se situaciji danas nalazi najbrojniji narod u Bosni i Hercegovini.

Umjesto da su narod učili radu, odgovornosti, moralu i držanju riječi, ljudi na vlasti kao tobožnji kvalitet i sposobnost u politiku već duže vrijeme inauguriraju laž koja je postala konstanta pojedinih bošnjačkih političara.

Bošnjacima, također, nakon preseljenja rahmetli Alije Izetbegovića na bolji svijet žele da upravljaju nerealizirani pojedinci koji nisu imali nikakvo prethodno životno i političko iskustvo, diplomatsku karijeru ili status društvenih analitičara i neimara iz čega bi mogli da nauče šta je liderstvo i šta ono kao pozitivna kategorija mora sadržavati.

Poštovani delegati, gosti i mladi,
    Udbaško discipliniranje i prepadanje naroda, pokušaj vraćana anahronih, feudalnih kategorija u kakve spada da se neobrazovani privatizacijski mafijaši proglašavaju ili čak javno nazivaju begovima, dovode do konfuzije koju ovaj narod jedino može prevladati uz pomoć mladih i neopterećenih ljudi i njihovim iskustvima stečenim na školovanju u inozemstvu ili nha našim fakultetima.

Nema ozdravljenja Bosne i Hercegovine ako se duh pravednosti iz Hrvatske ili talas borbe protiv mafije što se vodi u Srbiji ne dogodi i u Bosni i Hercegovini.

Više od 100.000 naših najboljih i najčasnijih sinova tj. pripadnika Armije BiH, stalno ide na revizije koje trebaju utvrditi šta su radili svakoga dana rata i da li su eventualno oštetili državu za stotinjak maraka više ili manje mjesečno, a za ratne dezertere i profitere nema nikakvih revizija.

Ako borci i šehidske porodice idu na revizije, na reviziju će ići i ratni profiteri i njih čeka ekspresno poništenje ratne privatizacije i najnemoralnije ratne pljačke!

Da ponovim, ne postoji mafija koja je pobijedila bilo koju državu. Država na kraju uvijek izađe kao pobjednik i, naravno, kada je Bosna i Hercegovina u pitanju u takav rasplet uopće nemojte sumnjati.

Naspram nepopustljivosti prema mafiji bit ćemo potpuno drugačiji kada su u pitanju pluralizam i probosanski politički blok.

Zašto?

Zato što mi ne želimo da pravimo stranačku državu.

Zato smo naš zajednički politički projekat vrlo svjesno i politički odgovorno nazvali Savezom, jer želimo da budemo inicijatori okupljanja ljudi željnih nove, efikasne i ekonomski uspješne politike.

To ćemo činiti novim idejama, entuzijazmom i inicijativnošću u kojoj neće biti mjesta da stalno iščekujemo, molimo ili provociramo diplomatske intervencije izvana koje od nas - htio to neko priznati ili ne - prave maloljetni i nesuvereni narod.

Dragi moji,
    Kada je riječ o suverenosti, Bošnjacima je vjekovima bilo oduzeto pravo da u okviru tadašnjih većih državnih zajednica, u kojima su egzistirali, imaju mogućnost da nacionalno ravnopravno participiraju sa pripadnicima drugih naroda.

JAČATI SVOJU PAMET U IZGRAĐIVANJU SUVERENISTIČKE SVIJESTI BiH: Našem narodu historijski bila je namjenjena samoponištavajuća uloga lokalnog aktivizma prema velikodržavnim politikama Carigrada, Beča, Beograda ili Zagreba.

Došlo je vrijeme da Bošnjaci zajedno sa bosanskim Srbima i Hrvatima historijski adaktiraju i zaborave politiku malog mozga i velikih ušiju.

To znači - moramo jačati svoju pamet u izgrađivanju suverenističke svijesti Bosne i Hercegovine i istovremeno trebamo smanjivati poznato, skoro kolonijalno osluškivanje šta će, ko će i kako će sve to izvana neko tumačiti i karakterizirati.

Istovremeno, ne smije biti eventualne zabune o tome treba li ovoj zemlji podrška međunarodne zajednice. Svaki građanin BiH, mora zadržati pamćenje i prenositi ga svojoj djeci i unučadima o tome koliko je međunarodna zajednica u najtežim trenucima nesebično pomogla ovoj državi i narodu da opstanu.

Koliko je milijardi novaca svojih poreskih obveznika dala, koliko je njihovih sinova ovdje ostavilo život i koliko je njihovih elitnih diplomata i sada u ovoj državi da nam svojim iskustvima i znanjem pomognu da napravimo bolju BiH.

Dame i gospodo,
    Smatram da dolazi vrijeme da u tom smislu domaći politički faktor preuzme više odgovornosti i napokon ponudi inovativan pristup kao odgovor postdejtonskom jačanju tenzija.

Kod Bošnjaka se treba pojaviti pragmatična politika koja će između dvije krajnosti - a to su populistička konfliktnost i s druge strane poltronerija i podaništvo - tražiti liniju principijelnog srednjeg puta.

Znajte, u Savezu za bolju budućnost BiH i meni osobno niko neće dobiti još jednog kavgadžiju i čovjeka tankih živaca koji će se s drugima takmičiti u provokacijama.

Ipak, u budućem traženju neophodnih kompromisa i dogovora nemojte u meni vidjeti novog SDA-ovog potpisnika prudske osmrtnice ili nečega sličnog. Narod koji je preživio genocid nema pravo na takve potpise.

Trudit ću se - i u to zaista iskreno vjerujem - da principijelno i pošteno zastupam interese svoga naroda, uz apsolutno jednaku brigu i spremnost na kompromis na bazi onoga šta o svemu misle Srbi i Hrvati, odnosno, svi građani i međunarodna zajednica.

Nije velika politička mudrost pratiti Dodika u populizmu, ili eventualno nekog njegovog budućeg nasljednika, i nasjedati na uvredljive provokacije. Politička će mudrost prvoga reda biti da se srpski političari u BiH sa kolosjeka konflikata usmjere na kolosjek takmičenja u izgradnji novih vrijednosti i poboljšanje života svakog građanina.

Poštovani delegati i gosti,

MORA SE IMATI HRABROSTI DA SE PROŠLOST NAZIVA PRAVIM IMENOM: Da bi se odnosi u Bosni i Hercegovini korektno poredali, mora se imati hrabrosti i da se prošlost naziva pravim imenom.

Kao Bošnjaka niko me neće politički ili drugačije uplašiti da genocid u Srebrenici zovem genocidom, da agresiju nazivam agresijom, a izdaju izdajom.

Niko me neće uplašiti da odustanem od ideje da se opkoljeno Sarajevo proglasi koncentracionim logorom i da svaki ratni stanovnik ovog grada, uključujući mene i moju porodicu, dobije svoj logoraški broj i iskaznicu.

Ovdje je okupacija trajala tri i po godine. Ubijeno je više od 10.000 civila, više od 1.000 djece, a sistematski su nam bili uskraćeni pitka voda, hrana i pravo na kretanje. Šta je to onda moglo biti nego logor?

Da ne bude nikakve zabune, logoraške iskaznice će dobiti i oni Srbi i Hrvati - a vjerujte ima ih puno - koji su sve vrijeme rata hrabro ostali sa nama i pomogli nam u tome da Sarajevo sačuva svoju multinacionalnu legitimaciju i danas bude njihov grad.

Nakon svega će i onima koji dolaze u ovaj grad da polože vijence na mjestu stradanja njihovih najbližih koji su bili u neprijateljskoj uniformi i u neprijateljskoj vojnoj misiji, vjerovatno biti lakše da shvate naše stradanje i to gdje i kome dolaze.

Nakon oktobra svi novoizabrani lideri iz cijele BiH sa punim izbornim legitimitetom i snagom trebaju iskreno pokušati doći do zajedničkog dogovora.

Tu treba zatražiti i usaglašenu međunarodnu medijaciju.

Ko iz dnevnopolitičkih strasti ili partijskih navijanja tvrdi da takav dogovor nije moguć, posljedično govori da Bosna i Hercegovina nije moguća, a to sigurno niko ne želi.

Za pozitivan rasplet kakav nakon oktobra vidim i priželjkujem, govor mržnje i teških riječi u predizbornoj kampanji jesu loša uvertira.

Antagoniziranja odnosa između članova pojedinih stranaka jeste maligan proces i ostavlja teške političke posljedice ne samo po, kako se najčešće misli, međunacionalne, već i po unutarnacionalne odnose.

Reći ću vam ilustrativan primjer: prije četiri godine, aktuelni predsjednik SDA dao je neodgovorone upute i nalog za vrlo prljavu kampanju protiv Stranke za BiH i njenog tadašnjeg predsjedničkog kandidata što je vrlo sistematično i činjeno na terenu.

Naravno, kako su u pitanju živi ljudi, članovi i pristalice te dvije stranke počeli su se politički tući i čak mrziti. Kada se nakon izbora napravila vladajuća koalicija, u njoj zbog svega toga nije bilo moguće imati tim složnih i međusobno dobronamjernih ljudi na vlasti, koja je dijelom i zbog toga imala katastrofalne rezultate.

Ono što je tokom prošlih izbora neodgovorno činio drugima, predsjednik SDA sada radi i Savezu za bolju budućnost BiH.

NE KONFROTIRAJTE SE SA ČLANOVIMA SDA: Zato - pošto je ovo, ipak, radni Kongres - želim da zamolim naše članstvo da se na terenu ne konfrontira sa članovima SDA. To su naši Bošnjaci, to su naši prijatelji, to su naši saborci iz odbrambenog rata.

To su ljudi s kojima ćemo mi, i kao građani i kao nacionalno odgovorni političari, jačati bošnjački politički faktor, a time i BiH u cjelini.

Kada sa njenog čela odu prolazni i očiti politički gubitnici, koji se inače ponašaju kao da su na privremenom radu u Sarajevu, naši će se životi i ratna i poratna prijateljstva nastaviti, a to je najvažnije za duševni i politički mir među nama. Naravno, gdje se politički razlikujemo to nećemo uopće kriti.

Uz to, molim vas da me podržite u obećanju da će svaki uspješan direktor, svaki uspješan član nadzornog odbora ili zvaničnik ostati na svom mjestu da i dalje radi posao koji zna, a da ga niko ne smije ni pokušati diskriminirati ili uklanjati s posla samo zato što stranački pripada SDA-u i SBiH, SDP-u, BOSS-u, a ne našem, nadam se, vladajućem Savezu.

Poštovani članovi SBBBiH,
    Nipošto ne smijemo ličiti na druge i praviti stranačku državu podobnih ljudi i promovisati dekadentni i uništavajući kadrovski kriterij po kome su stranačka pripadnost i lojalnost najvažniji, a struka, znanje nebitni.

Zaista sam neprijatno iznenađen koliko su Bošnjaci nakon toliko žrtava ostali izdijeljen narod.

Imamo situaciju da dio ljudi iz Tuzle ili Zenice malo ili nimalo Sarajevo doživljavaju kao prijestonicu čije se ime izgovara sa pozitivnom emocijom.

Imamo situaciju da se i ljudi u Sarajevu dijele po lokalno-zavičajnom,, regionalnom ili, pak, mjestu rođenja. Imamo poznatu situaciju u Krajini da su uz ratne, sada javljaju i lokalno- zavičajne polarizacije.

Imamo situaciju da se na prostoru Federacije u internim pričama ili novinskim komentarima diskriminiraju izbjegli ljudi iz RS. S druge strane, pojedini se kadrovi iz RS-a zbog slijepe poslušnosti svome šefu, mimo svakog ozbiljnog kriterija, stranački nameću Sarajevu kao jedina i nova kadrovska mjera, a to grad koji je politički, kulturni, univerzitetski i svaki drugi centar neće i ne može podnijeti bez unutrašnjih tenzija.

Ovakve razarajuće podjele uopće ne bi bile moguće da su bošnjački stranački šefovi nakon biološkog prestanka Izetbegovićevog liderstva pokazali iskrene porive i viziju da zajedno sa drugim bošnjačkim nacionalnim i vjerskim institucijama sačine i etabliraju nacionalni program istinskog ujedinjenja najbrojnijeg naroda u BiH.

Kao što smo obećali da će Bosna i Hercegovina nakon 15 godina zakašnjenja, ipak, dobiti svoj ekonomski NJU DIL ili Maršalov plan, ovdje obećavam da će i Bošnjaci napokon dobiti političku inicijativu našeg Saveza da se sačini nacionalni program Bošnjaka.

On će biti u najboljem interesu našeg naroda i Bosne i Hercegovine, a niti jedan milimetar - i to snažno naglašavam - neće, ne može i ne smije biti na štetu srpskog i hrvatskog naroda u ovoj zemlji i regionu.

Vratimo se onom zbog čega smo i ušli u politiku. Vratimo se ekonomiji, razvoju i našim obavezama prema svim građanima nakon 3. oktobra.

Oktobarske izbore shvatamo i izbornu pobjedu unaprijed doživljavamo kao potpisivanje javnog ugovora s narodom.

Mi ne tražimo 15 godina koliko ih je već bespovratno izgubljeno, mi ne tražimo čak ni četiri godine na koje svaki izborni pobjednik ima uobičajeno pravo.

Mi tražimo samo dvije godine za koliko možemo pokazati da znamo podići zemlju, od nje napraviti najveće gradilište u regionu i pozitivnu političku priču.

Zašto tražimo samo dvije godine?

Zato jer više niko nema pravo da ovoj zemlji i ovom narodu otima četiri po četiri godine života i razvoja.

Imamo ekonomski program, imamo viziju na čvrstim ekonomskim temeljima i nema nikakvog ozbiljnog razloga, osim znane korupcije koju ćemo skršiti, da se ne krene u masovne javne radove, odnosno, izgradnju Koridora 5C i brzih cesta od Sarajeva prema Tuzli i od Sarajeva prema Bihaću.

Uz to, Sarajevo mora biti lider i pokazivati drugima kako se država gradi.

Nema niti jednog opravdanja zašto se 40 godina u Sarajevu po dužini ne izgrađuju dvije nephodne zaobilaznice, sjeverna i južna longitudinala, odnosno, ovaj grad napokon mora dobiti ukupno 14 uzdužnih saobraćajnih traka i više transverzala kako bi i tako ličio na suvremenu prijestonicu, koju građani vole i ponose se njome, a turisti rado posjećuju.

Graditi se mora, jer građevinarstvo za sobom vuče čak 42 grane i otvara stotine hiljada radnih mjesta.

NAPRAVIT ĆEMO VLAST OD KOJE SE NAROD NE BOJI: Također, mora se iznaći način da stotine hiljada socijalno i zdravstveno neosiguranih ljudi dobiju pravo na neophodnu ljekarsku zaštitu i to na način ličnog izbora ko će ih i gdje liječiti.

Dragi moji,
    Tražit ćemo i napravit ćemo vlast od koje se narod ne boji.

Suprotno današnjoj situaciji, mi želimo vlast koja će se, bojati svog naroda i koja će se boriti za naklonost svojih glasača na način što će ispunjavati svoja predizborna obećanja.

Tražit ćemo poništenje odluke o podizanju poslaničkih plaća koje su dostigle enorman iznos od 7 hiljada KM. Nakon pobune boraca i velike manipulacije, vlast je uspjela da nakratko skrene pažnju javnosti i izbjegne prezir naroda zbog svoje pohlepe.

Ipak, narod nigdje ne zaboravlja i ne oprašta lošoj vlasti. Vlast koju su kamenovali njeni građani nema perspektive u demokratskim raspletima, odnosno na predstojećim izborima.

Ni mi, kao SBB, nismo zaboravili te sramne plaće i privilegije.

Nakon oktobra najveće plaće neće moći imati predstavnici vlasti.

One će biti rezervirane za sudije i tužioce, te sve one bez čije se pomoći neće moći uspostaviti pravna država i pobijediti ogromna korupcija i mafija.

Sudovi i tužioci moraju biti potpuno ekonomski zbrinuti i neovisni. Oni zaslužuju ohrabrenje da ne ne dozvole da ih pojedini političari ili stranci prave sitnim izvršiteljima ili pak prave svojim izbornim štabovima za političko uklanjanje neposlušnika i rivala putem fabriciranih optužnica.

Također, uz smanjenje plaća, tražit ćemo da svaki naš poslanik potpiše ugovor sa strankom da će obavezno finansirati školovanje jednog mladog čovjeka.

Svim političkim sredstvima ćemo nastojati da finansiranje političkih stranaka više ne bude iz nudžeta i džepova siromašnih građana, već da se to čini ličnim novcima onih koji žele da se bave politikom kako je to odavno uobičajeno u mnogim zemljama svijeta.

Dragi moji,
    odbrana ekonomskog razvoja i ekonomske samoodrživosti suštinska je odbrana Bosne i Hercegovine.

Ponavljam, kriza je šansa, a ne katastrofa.

ŽELIMO: Želimo takvu izgradnju zemlje gdje nikada, nikome i ni po koju cijenu nećemo prodati naše energetske resurse, već ćemo ih izgrađivati uz pomoć naše državne Elektroprivrede. Isto važi za Telekom, te pojedine druge uspješne kompanije protiv čije smo prodaje, zato što one trebaju ostati u vlasništvu države i budućih generacija.

Dragi moji,
    Želimo da mladi prestanu da odlaze iz ove zemlje. Želimo da povratnici u RS budu sigurni i svoji na svome. Želimo povratak naših ljudi iz inozemstva, razvoj sela poljoprivrede, bolji život potpuno marginaliziranih I poniženih penzionera.

Želimo bolje I jeftinije obrazovanje I želimo bolji život naših nastavnika I profesora.

Želimo da se ljudi u javnim preduzećima I državnoj upravi ne boje za svoja radna mjesta i da ih neuspješni političari ne smiju time ucjenjivati.

Želimo strane investicije i jačanje veza sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama. Prioritet je evropski put, prijem u NATO, jačanje veza sa Zapadom, ali i bogatim islamskim zemljama.

Želimo uspješniju i ljepšu BiH.

Da bi se ovo dogodilo za naših života, nesposobni moraju otići.

Narednih mjeseci ulazimo u bitku koja nije samo naša bitka. To je bitka za budućnost ove zemlje i naše djece.

Naša namjera i nijet su časni, a takvima Bog pomaže.

Hvala vam.