BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 46 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 451

Ist Brüssel Griechenlands neuer Advokat?

Erstellt von Zoran, 14.10.2011, 15:30 Uhr · 450 Antworten · 19.506 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  Daumen runter Ist Brüssel Griechenlands neuer Advokat?

  Aufruhr und Wut in Makedonien über Brüssel und die EU. Beim ersten Blick unverständlich, hat doch gerade erst die Republik Makedonien zum dritten mal in Folge die Empfehlung für den Beitritt in die Union durch die Europäische Kommission erhalten, doch ist gerade diese Empfehlung Grund für die makedonische Empörung.
  Zum erstaunen und entsetzen der Mazedonier wurde in der aktuellen Empfehlung kein einziges mal das Adjektiv "mazedonisch" verwendet. Die Mazedonier sind es aber gewohnt, wurde doch in der vorherigen Empfehlung (vermutlich auf Drängen der Griechen), die mazedonische Sprache als "Landessprache" beschrieben und nicht als "mazedonisch". Jedoch wurde das Adjektiv "mazedonisch" noch immerhin 11 mal verwendet, nicht so in dem aktuellen Bericht.
  Als vergleich: In den Empfehlungen für Albanien, wird "albanisch" 58 mal genannt, bei der Türkei "türkisch" 184 mal, kroatisch für Kroatien 65 mal.

  Damit dürfte die Maske gefallen sein, es geht nicht nur um das "Namensproblem" mit Griechenland. Die EU negiert eine ganze Identität und Nation, und das gegen die Gepflogenheiten der UN, die das Recht auf Selbstbestimmung in seinen Statuen wahrt.

  Mazedoniens Köpfe reagierten umgehend, so hat Präsident Ivanov ein Schreiben an Barrosso verfasst, in dem er diesen Misstand anklagt und hinzufügt: "Makedoniens Volk wurde durch die Empfehlung diffamiert, entgegen des europäischen Geistes".

  In der Bevölkerung macht sich nun, verständlich, Unmut über die "Pleite Union" und "Griechenlands Advokaten" breit. Am Anfang dachten noch viele (oder erhofften?), dass eine "Erweiterungsmüdigkeit" der Union der Grund für die schleppende Aufnahme Makedoniens ist. Doch sollte nun, durch die neueste Empfehlung der EK, jedem klar sein das für Mazedonien sehr viel auf dem Spiel steht...und das die Mazedonier als "Mazedonier" in der Union nicht erwünscht sind!


  ПО ЕВРОПСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ИЗЛЕГУВА ДЕКА МАКЕДОНЦИТЕ СЕ НЕПОЖЕЛНИ ВО УНИЈАТА


  Дали Брисел станува грчки адвокат?!  Изоставувањето на придавката "македонски" во Извештајот е доказ дека Европа цврсто застанува на грчка страна, газејќи преку главните меѓународни институции, како Обединетите нации, каде што јазикот на Македонија и официјално е признаен и заведен како македонски


  Со бришењето на придавката во годинешниов Извештај за напредокот на земјава на патот кон ЕУ, Унијата призна јавно и официјално дека во спорот со Грција не се работи само за името, туку и за идентитетот и јазикот. Значи ли дека ЕУ не ја почитува ниту ООН, во чиишто формулари за нашиот јазик стои дека е macedonian и директно се вмешува заземајќи повеќе од очигледно страна во спорот?!

  Не станува збор за игнорирање на идентитетот туку за воспоставена практика, одговори еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, на прашањето зошто и оваа година во Извештајот на ЕК за Македонија повторно е изоставена придавката "македонски".

  Директорот за проширување во ЕК, Александра Кас Грање, пак, која во Скопје го презентира Извештајот за напредокот на Македонија, за изоставувањето на придавката "македонски", рече дека тоа не е направено со некоја посебна намера туку станува збор за конзистентен пристап на ЕУ". Прашана зошто не го користи името Република Македонија, Кас Грање одговори дека попрво би го користела терминот "оваа земја" отколку референцата, бидејќи тоа би можело да биде иритирачко за некого.

  Изоставувањето на придавката македонски" во минатогодишниот Извештај на ЕК предизвика бројни политички реакции во Македонија. Властите во Скопје упатија протест и побараа од Брисел соодветна употреба на придавката македонски" во Извештајот и во другите документи на ЕК и ЕУ.

  Премиерот Никола Груевски по примањето на Извештајот на ЕК за напредокот на земјава од страна на Александра Кас Грање реагираше за изоставувањето на придавката македонски" и посочи дека и покрај постојаните забелешки на ЕУ за судството, јавната администрација и корупција, земјата од осамостојувањето досега направила најмногу реформи.
  - Би сакал да му порачам на еврокомесарот Штефан Филе дека нема да помогне за да се изврши притисок за решавање на името, се пренагласуваат определени забелешки за судството, јавната администрација, корупцијата и слободата на изразување, особено не во услови кога три години спроведуваме суштински реформи во овие сфери, рече премиерот Груевски откако го доби Извештајот.

  Објаснување за таквиот начин на презентација на Извештајот вчера стигна од Брисел. Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, изјави дека е свесен за фрустрацијата и чувството на гнев во државата за изоставувањето на придавката македонски", но тој и неговите колеги на тоа гледаат како почитување на меѓународниот договор усвоен од ООН.
  - Јас сум свесен дека постои фрустрација и чувство на гнев во државата, јас го слушнав тоа, го видов и го почувствував. Но, моја одговорност, како и на моите колеги, е да вршиме притисок врз двете страни да најдат компромисно решение, вели Ховит.

  Дека Европа ја менува тактиката, гледаат и експертите.
  - Претходно ни порачуваа да ги исполниме критериумите ако сакаме да влеземе во ЕУ, а во последниот Извештај Европа ни порачува да го решиме спорот за името и се ќе биде во ред. Епа сега, или ги исполнуваме критериумите или не, вели Слободан Чашуле - поранешен министер за надворешни работи.

  За Чашуле изоставувањето на придавката македонски во Извештајот е доказ дека Европа цврсто застанува на грчка страна, газејќи преку главните меѓународни институции, како Обединетите нации, каде што јазикот на Македонија и официјално е признаен и заведен како македонски.
  Друга теза во која се гледа направената неправедност е борбата на земјава со криминалот и корупцијата. Иако Македонија во Извештајот за справување со корупцијата и криминалот направен од меѓународната невладина организација Транспаренси" напредна за 9 места и застана на 67. место со подобар резултат од Италија, Црна Гора, Бугарија, Грција, Србија, Албанија, ние сепак сме имале проблем со криминалот и корупцијата. На пример една Црна Гора, која сега ги почнува преговорите, нема проблем со криминалот и корупцијата. Црна Гора, која според сите светски и европски истражувања се опишува како дувло на шверц со дрога, цигари, перење руски пари на Ѓукановиќ, преку ноќ стана феномен за владеење на правото и успешно справување со криминалот.

  ИВАНОВ ДО БАРОСО
  Изоставувањето на придавката "македонски" е навреда
  Своето незадоволство од селективното почитување на стандардите на Обединетите нации и навредување на македонскиот народ при составувањето на текстот на Извештајот изрази и претседателот Горѓе Иванов. Во писмото испратено до претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, тој ја изрази благодарноста за посветеноста на Европската комисија на евроинтеграцискиот процес на Македонија, но исто така уште еднаш ја потенцира нанесената неправда од селективното почитување на стандардите на ООН. Тоа е навреда што му е директно нанесена на македонскиот народ.
  - Сакам да искажам незадоволство од селективната примена на насоките на Обединетите нации, што се одразува и во Извештајот на Европската комисија. Неколку пати имавме разговори на оваа тема и чувствувам обврска да го искажам повторно моето незадоволство од изоставувањето и неупотребата на придавката македонски" во Извештајот на Европската комисија, стои во писмото на претседателот Иванов упатено до Баросо.
  Дали Брисел станува грчки адвокат?!

  Vecer, Macedonia: Brussels turns into Greek lawyer
  14 October 2011 | 09:19 | FOCUS News Agency
  Home / Southeast Europe and Balkans
  Skopje. When erasing the word Macedonian from its report, the European Commission admits that it is not only about name, but also about identity and language in the name row with Greece, Macedonian daily Vecer writes.
  “This is to say the EC does not respect the UN, which says the language is Macedonian and takes Greece’s side in the dispute,” the newspaper comments.
  European Commissioner Štefan Füle said this was not a mistake, but an established practice.
  http://www.focus-fen.net/index.php?id=n261724


  Schreiben von Ivanov:
  Писмо до претседателот на ЕК Баросо: изоставувањето на придавката „македонски“ е навреда
  Четврток, 13 Октомври 2011

  Претседателот Ѓорге Иванов денеска испрати писмо до претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо во кое изразува незадоволство од изоставувањето и неупотребата на придавката „македонски“ во извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во 2011.

  Почитуван господине Баросо,

  Срдечно поздравувајќи Ве, Ви упатувам искрена благодарност за Вашата лична и посветеноста на Европската комисија на евроинтеграцискиот процес на Република Македонија и на процесот на проширување на Европската унија, како најзначаен проект на нашиот континент.

  Искрено жалам што по втор пат на овој начин Ви се обраќам за еден проблем, за кој чувствувам должност и обврска кон македонските граѓани како Претседател на Република Македонија. Сакам да искажам незадоволство од селективната примена на насоките на Обединетите Нации која се одразува и во извештајот на Европската комисија. Неколку пати имавме разговори на оваа тема и чувствувам обврска да го искажам повторно моето незадоволство од изоставувањето и неупотребата на придавката македонски во извештајот на Европската комисија.

  Сигурен сум господине Баросо дека ви е јасно дека оваа практика длабоко ги навредува чувствата на македонските граѓани поради начинот на именување на јазикот и етничката припадност, кои се прашања на почитување на основните човекови права, и прашање на човечкото достоинство. Уште еднаш истакнувам дека ваквата практика не помага во напорите кои ги презема Република Македонија за изнаоѓање на заемно прифатливо решение за наметнатиот спор со кој ќе се деблокираат евроатланските интеграции на мојата земја. Со ваквата практика, Европската комисија може дополнително да ја комплицира и онака сложената природа на наметнатиот спор бидејќи ги засега идентитетските одредници на македонскиот јазик и етничка припадност за кои е апсурдно да се разговара и кои не се вклучени во процесот за решавање на наметнатиот спор воден во рамките на Обединетите нации.

  Жалам што повторно сум принуден да го посочам овој проблем и покрај непобитниот факт дека во Европската комисија, Република Македонија и лично јас гледаме искрен пријател.

  Сакам да Ве уверам дека мој принципиелен став е дека Извештајот на Европската комисија претставува реална оцена на состојбите во македонското општество и нивото на постигнатиот развој во согласност со критериумите релевантни за европските интеграции. Очекувам дека целокупното општество, сите општествени и политички фактори, максимално ќе се посветат на надминување на сите посочени слабости во извештајот. Ве уверувам дека одблизу ќе го следам процесот на надминување на слабостите согласно препораките и ќе го вложувам својот авторитет во таа насока.

  Во состојба на статус-кво, каква што е состојбата во која се наоѓа Република Македонија во однос на интегративните процеси, поради една ирационална и неразбирлива причина за блокада, без разумен аргумент, Република Македонија нема друга опција освен сите расположливи средства и сили да ги вложи во достигнување на сите критериуми, стандарди, вредности на Европската унија.

  Во оваа прилика, сакам да Ви упатам благодарност за повторната препорака за одредување на датум за почеток на преговори за членство и се надевам дека европските партнери и лидерите на земјите членки на Европската унија на претстојниот Европски совет ќе покажат визија за Република Македонија да добие датум за почеток на преговори за членство. На тој начин, Европскиот совет ќе ја потврди својата кредибилност и принципиелност и ќе обезбеди фер и еднаков третман кон Република Македонија и нејзините граѓани.

  Дозволете ми на крајот, уште еднаш, да упатам благодарност за силната поддршка и да повторам дека воспоставеното пријателство и соработка не обврзуваат да бидеме искрени едни кон други и разумно да се соочуваме со предизвиците, а не да избегнуваме соочување со истите.
  ????? ?? ????????????? ?? ?? ??????: ?????????????? ?? ?????????? ???????????? ? ???????

  Ivanov Slams EU Hypocrites for excluding "Macedonian"
  Thursday, 13 October 2011

  Absence of adjective "Macedonian" in the European Commission Progress Report deeply offends the feelings of Macedonian citizens due to the manner of naming the language and ethnic affiliation, which represent issues of observing elementary human rights and human dignity, says President Gjorge Ivanov in the letter addressed to EC President Jose Manuel Barroso.

  "I sincerely regret to address you for the second time over a problem, for which I feel the obligation and commitment as President towards Macedonian citizens. I would like to express my dissatisfaction from the selective application of United Nations guidelines reflected in the European Commission report. We have discussed this topic on several occasions and I feel obliged to again express my dissatisfaction from the absence and failure to use the adjective 'Macedonian' in the EC report", says Ivanov.

  The UN has listed the language and people as Macedonian, however the EU has refused to use it since 2006.

  The President believes that such practice is not helpful in the efforts undertaken by the Republic of Macedonia in finding a mutually acceptable solution to the imposed dispute towards unblocking the country's Euro-Atlantic integration.

  "By this, the European Commission can additionally complicate the already complex nature of the imposed dispute, since it touches upon the identity of the Macedonian language and ethnic affiliation, on which it is absurd to debate and which are not involved in the process of settling the UN-led imposed dispute", stresses Ivanov in the letter.

  He says the EC Report represents a real evaluation of the situation in Macedonian society and the level of achieved development in line with European integration criteria.
  "I expect that the entire society, all social and political stakeholders, will demonstrate maximum commitment to the overcoming of all noted shortcomings in the Report. I assure you that I will closely monitor this process and invest my authority in this regard. In the current status-quo state regarding Macedonia's integration processes, the country has no other option than to invest all of its means and forces at disposal in the achievement of all criteria, standards and values of the European Union", emphasizes Ivanov.

  He also expresses satisfaction from the maintenance of the recommendation for start of EU accession negotiations in the EC report.
  "I hope that European partners and leaders of EU member-states will demonstrate vision for Macedonia at the coming European Council meeting by giving the country a date for beginning of membership negotiations. Thus, the European Council will confirm its credibility and principles, enabling fair treatment for the Republic of Macedonia and its citizens", underlines President Gjorge Ivanov in the letter addressed to EC President Jose Manuel Barroso.
  http://macedoniaonline.eu/content/view/19354/2/


 2. #2
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.463
  Auf 30 Seiten "niveauvoller Unterhaltung"


 3. #3

  Registriert seit
  23.07.2010
  Beiträge
  2.811
  Greift zu 4. #4
  Yunan
  "Aufruhr und Wut in Makedonien über Brüssel und die EU."

  Also die Makedonier haben sich bisher wie alle Griechen auch sonst über die Sparmaßnahmen der EU aufgeregt. Ich verstehe das gar nicht, die Makedonier sind doch schon in der EU, wieso sollten sie sich dann aufregen?

 5. #5
  Yunan
  "Damit dürfte die Maske gefallen sein, es geht nicht nur um das "Namensproblem" mit Griechenland. Die EU negiert eine ganze Identität und Nation, und das gegen die Gepflogenheiten der UN, die das Recht auf Selbstbestimmung in seinen Statuen wahrt."

  Haha, die EU, diese scheiß ignoranten Betrüger! Sie sind alle dumm und pöse weil sie uns Zwergstaat nichts zugestehen.
  Sie erlauben uns nicht mal, bisschen zu klauen.

 6. #6
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  16.965
  hoffe das ist ein denkanstoss fuer manche fyroms buerger, das man mit so eine haltung nichts erreicht. baut euer land auf mit eure echte kultur...und ein gutes zussamen arbeit mit griechenland und EU steht nichts mehr im wege

 7. #7
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.463
  Zitat Zitat von H3llas Beitrag anzeigen
  hoffe das ist ein denkanstoss fuer manche fyroms buerger, das man mit so eine haltung nichts erreicht. baut euer land auf mit eure echte kultur...und ein gutes zussamen arbeit mit griechenland und EU steht nichts mehr im wege

 8. #8
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Die Haltung der EU überrascht mich nicht. Wenn ich mir die Union vor Augen halte, wer dort was zu sagen hat, ist das nichts anderes als vor 100 Jahren.

  Der Londoner Vertrag wurde am 30. Mai 1913 geschlossen und beendete den Ersten Balkankrieg. Vertragsschließende Staaten waren Serbien, Griechenland, Bulgarien und Montenegro auf der einen Seite und deren Kriegsgegner das Osmanische Reich auf der anderen Seite. Vermittelt wurde der Vertrag von den europäischen Mächten Großbritannien, Frankreich, Deutschland, Russland, Österreich-Ungarn und Italien.
  http://de.wikipedia.org/wiki/Londoner_Vertrag_(1913)

 9. #9
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.463
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Die Haltung der EU überrascht mich nicht. Wenn ich mir die Union vor Augen halte, wer dort was zu sagen hat, ist das nichts anderes als vor 100 Jahren.  http://de.wikipedia.org/wiki/Londoner_Vertrag_(1913)
  Bisschen weit hergeholt.

  Aber ich bin froh, dass die EU sich so verhält, vielleicht wachen die Bürger endlich auf und sehen es ein das dieser dreckige Pleiteverein nicht die Lösung ihrer Probleme ist.

  Die Anzahl der Leute die gegen einen EU-beitritt sind steigt und das ist gut.

 10. #10
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  16.965
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Die Haltung der EU überrascht mich nicht. Wenn ich mir die Union vor Augen halte, wer dort was zu sagen hat, ist das nichts anderes als vor 100 Jahren.  http://de.wikipedia.org/wiki/Londoner_Vertrag_(1913)
  betimmt, haben die griechen ihre wurscht finger wieder im spiel gebracht, so eine propaganda zu verbreiten

Seite 1 von 46 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Ubijen advokat Tribunala UN
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 16.07.2010, 02:30
 2. Mladi?ev advokat ?eka krštenicu
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 09.06.2010, 16:00
 3. Advokat:Ne znamo gde je Vasiljkovi?
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.04.2010, 00:30
 4. Šari?ev advokat u pritvoru
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 11.02.2010, 12:30
 5. Advokat: Nepravilnosti u istrazi
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 16.10.2009, 13:30