BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 24 von 29 ErsteErste ... 14202122232425262728 ... LetzteLetzte
Ergebnis 231 bis 240 von 284

Chrysi Avgi Anhänger prügeln Mazedonier in Thessaloniki zu tode

Erstellt von Černozemski, 30.09.2012, 02:05 Uhr · 283 Antworten · 10.485 Aufrufe

 1. #231
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  16.955
  Zitat Zitat von Lilith Beitrag anzeigen
  Zweiter Versuch. Bitte wenn es geht auf entsprechende News konzentrieren abseits von personenbezogenem und sonstigem Bashing. Danke. Ansonsten wird der Thread dauerhaft geschlossen.
  es wurde nichts davon berichtet in griechenland über so einen fall, (und in griechenland warten die Linksorientiere Medien nur auf sowas und hätten dieses thema zu tode gesprochen) also kann man davon ausgehen das es nicht der wahrheit entspricht. mann kann eigentlich sofort dicht machen

 2. #232
  Avatar von Dikefalos

  Registriert seit
  10.10.2010
  Beiträge
  12.632
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  Also ich denke jeder vernünftige Mensch wird annehmen, dass in GR oder sonstwo in Europa ein Mord oder Totschlag nicht aus politischen Gründen unter den Teppich gekehrt wird, man befindet sich ja nun nicht im Krieg mit MK, auch wenn es in den Foren oft danach aussieht.
  Xrysi avgi ist sowieso das gefundene fressen für die griechischen medien.Soweit es gewalt seitens dieser partei zustande kommt,ist es ein frage von stunden bis sowas heiß diskutiert wird.
  Wie gesagt...ein verlogener versuch seitens fyrom um griechenland zu schaden.Um so mehr griechenland fyrom ignoriert....um so mehr versuchen sie mit provokationen griechenland zu ärgern.

 3. #233
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  Also ich denke jeder vernünftige Mensch wird annehmen, dass in GR oder sonstwo in Europa ein Mord oder Totschlag nicht aus politischen Gründen unter den Teppich gekehrt wird, man befindet sich ja nun nicht im Krieg mit MK, auch wenn es in den Foren oft danach aussieht.
  Das Opfer ist griechischer Staatsbürger.

  Verstehst?

  - - - Aktualisiert - - -

  Es gibt auch Stimmen die Behaupten, Stilijan sei ein "Muppet" der griechischen Geheimdienste...


  Дали преку „македонецот“ Стилјан грчките разузнавачи проработија!?
  Категорија:
  Македонија,ТОП1

  (1 Гласа)


  Објавено: септември 30, 2012 во 22:30

  Не зезна ли…? Ја зезна ли македонската јавност…? Го изгледавми ли ние скоро перфектно изрежираниот филм на грчките разузнавачки служби? Како еден грчки државјанин станува херој во очите на македонската јавност… сценариото оди вака.Настанот се случува во денешно време… пред Република Македонија да го добие најпозитивниот извештај од Европската Комисија, и да добие датум за преговори со Европската Унија… Ликот Стилјан Самарџиев (Stilijanos Samrdzis) се појавува во Македонската јавност со приказна на која секој Македонец би аплаудирал…
  -Македонски државјанин го закачи Македонското знаме на полициска станица во Солун… Македонец… МАКЕДОНЧИШТЕ!!! Сите се фативме како слеп за стап!
  Уште по трагично е тоа дека истиот, ‘наш’, Македонец одлежал 13 дена притвор во Грција, и тоа како Грчки државјанин… Значи подлогата е спремна. Во тој момент, по ширењето на бомбастичната вест, Македонските портали, весници, телевизиски куќи, како кленови се фаќаат за приказната за нашиот ‘брат’, без претходно да ја проверат информацијата…, а кој не би…?
  Патриотот, во меѓувреме прави свој ФБ профил, и праќа понуди за пријателства на се што е македонско… политичари, новинари, луѓе од интелектуално-општествената сфера во Македонија, се со цел да им се приближи, и да видат што тоа објаснува овој ‘ГОЛЕМ ПАТРИОТ’.
  После 2-3 недели од сензационалното поставување на Македонското знаме на полициската станица во Солун, Македонецов (фантом) , излегува со уште по бомбастична вест:
  - Неговиот братучед, Александар Самарџиев, бил претепан од членови на Златна Зора!!! За по неколку дена, кутрото дете да почине…
  Опет, Македонците ја гризаат јадицата на Стилјан… Се споделува сензационалната вест… се докажува национализмот на Грците… непотврдена информација, излезена единствено од ФБ постовите на ‘Македонскиов’ патриот…
  За МАЛКУ, целта на режисерот ќе беше постигната… Да се кренат Македонците, најмногу оние од Гевгелија, да влезат во македонските казина, во кои се коцкаат Грци, да искршат неколку грчки глави, а во Скопје да се запали грчката Канцеларија за Врски!
  Медиумите, СИТЕ ДО ЕДЕН, повторно како кленчиња ја залапаа јадицата на Стилјан. Но оп, во филмот, среде снимање, откупија права и Македонските власти…
  Дечките, под огромен притисок од македонската јавност, која бара став од македонските власти, за екстремните постапки на Грците, изјавува дека: – Ништо не се знае за случајот, освен дека ваква информација проширил ГРЧКИОТ државјанин, Stilijanos S.
  Тоа значи дека на нашиве им станало јасно дека грчката разузнавачка служба, за малку пари, мошне лесно ни инсталирала, демек нашинец, да не ‘работи’ сите… Што успеа, успеа… но само оние кои треба, НЕ! На јадицата денеска дури, се фати и еврокомесарот за проширување на ЕУ, Стефан Филе, кој на својот твитер профил, објави дека е загрижен за тоа што се случувало во Tesalonoki !
  Утре, истиот тој Филе, ќе ја посети Атина, за на грчките официјални власти да им каже дека овогодинешниов извештај на Европската комисија ќе биде ПОЗИТИВЕН за Македонија, каде ќе има одредници „МАКЕДОНСКИ“ и „МАКЕДОНЦИ“ па за да ги замоли многу да не скокаат… бидејќи нели имаат можност повторно да не блокираат на наредниот совет на ЕУ.
  Наместо тоа, утре Грците би го пречекале господинов со инфото дека тој е наместен од македонските власти и медиуми, да се изрезили за настан што никогаш не се случил. А тие како во театар ќе му се изнасмеат во лице, и ќе му кажат дека ‘скопјанос те издриблаа брат’.
  Патем, без официјална изјава од Македонија, грчкото МНР, излегува со реакција во која велат
  - „Македонските власти да се воздржат од вакви долни провокации“, иако никој од македонските власти не реагираше, туку напротив, портпаролот на Владата, Александар Ѓеорѓиев, рече дека: – Треба да се проверат информациите пред да се реагира!
  Со овој удар, грчката служба т.е. грчката држава ја добива Македонија со 100:0 во еден меч, а последиците допрва би ги почувствувале.
  Грците мораа некако да не наместат, инаку по пресудада во судот во Хаг, и по се поголемата поддршка од САД, Германија, Канада и други големи земји, почнаа да паѓаат под притисокот, и може да се случи до крајот на годинава да добиеме и датум за почеток на преговори за членство во ЕУ!
  Сценариото е сменето… првата провокација беше патката од грчките медиуми (пред се Катимерини, кој е весник на грчката служба) дека Македонија ќе влезе во НАТО до крајот на годината како „Горна Македонија“, второто, е филмот во филм, на Стилјан, кој за малку ќе ја кренеше македонската нација во бој против грчкиот национализам! А како и да неможевме да ја приметиме помошта од Бугарија, со провокациите за филмот Трето полувреме, знаејќи дека со тоа губи Македонија, а тие не добиваат ништо!!!
  TO BE CONTINUED

 4. #234
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.361
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das Opfer ist griechischer Staatsbürger.

  Verstehst?
  Melden sie in MK jeden Mord/Totschlag an griechischen Staatsbürgern oder nur wenn sie zur mazedonischen Minderheit gehören?

  Es gibt auch Stimmen die Behaupten, Stilijan sei ein "Muppet" der griechischen Geheimdienste...
  Gestern hast du noch einen anderen für "Hörensagen" kritisiert

 5. #235
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  Melden sie in MK jeden Mord/Totschlag an griechischen Staatsbürgern oder nur wenn sie zur mazedonischen Minderheit gehören?
  Letzteres


  Gestern hast du noch einen anderen für "Hörensagen" kritisiert

  Ja, was hat das damit zu tun das ich einen Link/news hier rein setze in dem Behauptet wird Stilijan sei ein Muppet der GR Geheimdienste?

 6. #236
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  16.955
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das Opfer ist griechischer Staatsbürger.

  Verstehst?

  - - - Aktualisiert - - -

  Es gibt auch Stimmen die Behaupten, Stilijan sei ein "Muppet" der griechischen Geheimdienste...


  Дали преку „македонецот“ Стилјан грчките разузнавачи проработија!?
  Категорија:
  Македонија,ТОП1

  (1 Гласа)


  Објавено: септември 30, 2012 во 22:30

  Не зезна ли…? Ја зезна ли македонската јавност…? Го изгледавми ли ние скоро перфектно изрежираниот филм на грчките разузнавачки служби? Како еден грчки државјанин станува херој во очите на македонската јавност… сценариото оди вака.Настанот се случува во денешно време… пред Република Македонија да го добие најпозитивниот извештај од Европската Комисија, и да добие датум за преговори со Европската Унија… Ликот Стилјан Самарџиев (Stilijanos Samrdzis) се појавува во Македонската јавност со приказна на која секој Македонец би аплаудирал…
  -Македонски државјанин го закачи Македонското знаме на полициска станица во Солун… Македонец… МАКЕДОНЧИШТЕ!!! Сите се фативме како слеп за стап!
  Уште по трагично е тоа дека истиот, ‘наш’, Македонец одлежал 13 дена притвор во Грција, и тоа како Грчки државјанин… Значи подлогата е спремна. Во тој момент, по ширењето на бомбастичната вест, Македонските портали, весници, телевизиски куќи, како кленови се фаќаат за приказната за нашиот ‘брат’, без претходно да ја проверат информацијата…, а кој не би…?
  Патриотот, во меѓувреме прави свој ФБ профил, и праќа понуди за пријателства на се што е македонско… политичари, новинари, луѓе од интелектуално-општествената сфера во Македонија, се со цел да им се приближи, и да видат што тоа објаснува овој ‘ГОЛЕМ ПАТРИОТ’.
  После 2-3 недели од сензационалното поставување на Македонското знаме на полициската станица во Солун, Македонецов (фантом) , излегува со уште по бомбастична вест:
  - Неговиот братучед, Александар Самарџиев, бил претепан од членови на Златна Зора!!! За по неколку дена, кутрото дете да почине…
  Опет, Македонците ја гризаат јадицата на Стилјан… Се споделува сензационалната вест… се докажува национализмот на Грците… непотврдена информација, излезена единствено од ФБ постовите на ‘Македонскиов’ патриот…
  За МАЛКУ, целта на режисерот ќе беше постигната… Да се кренат Македонците, најмногу оние од Гевгелија, да влезат во македонските казина, во кои се коцкаат Грци, да искршат неколку грчки глави, а во Скопје да се запали грчката Канцеларија за Врски!
  Медиумите, СИТЕ ДО ЕДЕН, повторно како кленчиња ја залапаа јадицата на Стилјан. Но оп, во филмот, среде снимање, откупија права и Македонските власти…
  Дечките, под огромен притисок од македонската јавност, која бара став од македонските власти, за екстремните постапки на Грците, изјавува дека: – Ништо не се знае за случајот, освен дека ваква информација проширил ГРЧКИОТ државјанин, Stilijanos S.
  Тоа значи дека на нашиве им станало јасно дека грчката разузнавачка служба, за малку пари, мошне лесно ни инсталирала, демек нашинец, да не ‘работи’ сите… Што успеа, успеа… но само оние кои треба, НЕ! На јадицата денеска дури, се фати и еврокомесарот за проширување на ЕУ, Стефан Филе, кој на својот твитер профил, објави дека е загрижен за тоа што се случувало во Tesalonoki !
  Утре, истиот тој Филе, ќе ја посети Атина, за на грчките официјални власти да им каже дека овогодинешниов извештај на Европската комисија ќе биде ПОЗИТИВЕН за Македонија, каде ќе има одредници „МАКЕДОНСКИ“ и „МАКЕДОНЦИ“ па за да ги замоли многу да не скокаат… бидејќи нели имаат можност повторно да не блокираат на наредниот совет на ЕУ.
  Наместо тоа, утре Грците би го пречекале господинов со инфото дека тој е наместен од македонските власти и медиуми, да се изрезили за настан што никогаш не се случил. А тие како во театар ќе му се изнасмеат во лице, и ќе му кажат дека ‘скопјанос те издриблаа брат’.
  Патем, без официјална изјава од Македонија, грчкото МНР, излегува со реакција во која велат
  - „Македонските власти да се воздржат од вакви долни провокации“, иако никој од македонските власти не реагираше, туку напротив, портпаролот на Владата, Александар Ѓеорѓиев, рече дека: – Треба да се проверат информациите пред да се реагира!
  Со овој удар, грчката служба т.е. грчката држава ја добива Македонија со 100:0 во еден меч, а последиците допрва би ги почувствувале.
  Грците мораа некако да не наместат, инаку по пресудада во судот во Хаг, и по се поголемата поддршка од САД, Германија, Канада и други големи земји, почнаа да паѓаат под притисокот, и може да се случи до крајот на годинава да добиеме и датум за почеток на преговори за членство во ЕУ!
  Сценариото е сменето… првата провокација беше патката од грчките медиуми (пред се Катимерини, кој е весник на грчката служба) дека Македонија ќе влезе во НАТО до крајот на годината како „Горна Македонија“, второто, е филмот во филм, на Стилјан, кој за малку ќе ја кренеше македонската нација во бој против грчкиот национализам! А како и да неможевме да ја приметиме помошта од Бугарија, со провокациите за филмот Трето полувреме, знаејќи дека со тоа губи Македонија, а тие не добиваат ништо!!!
  TO BE CONTINUED
  pass mal auf Zoran, in Griechenland werden im Parlament die Chrysi Awgi als Faschisten beschimpft, wenn sie auf dem podest stehen...stehen die anderen abgeordneten auf und gehen, die Komunisten, Linksextremen, Konservativen und Sozialisten wären die ersten die aufschreien wuerden was da passiert ist, dazu würden die Linksorieontieren Medien (die zu 80% in Griechenland ausmacht) jeden tag darueber sprechen um die Rechten schlecht zu machen...das waere gefundenes fressen.

  naja wie auch immer, ich wolte nur mein senf dazu geben viel spass noch.

 7. #237
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.361
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Letzteres
  je eben, deswegen verstehe ich deinen Hinweis nicht, es handele sich um einen griechischen Staatsbürger

  Ja, was hat das damit zu tun das ich einen Link/news hier rein setze in dem Behauptet wird Stilijan sei ein Muppet der GR Geheimdienste?
  Wenn so eine Nachricht nicht auf Ermittlungen oder Bestätigungen basiert, ist es genau so "cuo kazao" wie die Behauptung gestern, es wird ja nicht wahrer, nur weil es irgendwo im web steht

 8. #238
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  je eben, deswegen verstehe ich deinen Hinweis nicht, es handele sich um einen griechischen Staatsbürger
  Du kapierst ja nicht mal deine eigenen Beiträge, deshalb:
  "man befindet sich ja nun nicht im Krieg mit MK,"
  Wenn so eine Nachricht nicht auf Ermittlungen oder Bestätigungen basiert, ist es genau so "cuo kazao" wie die Behauptung gestern, es wird ja nicht wahrer, nur weil es irgendwo im web steht
  Der Unterschied ist mein Freund, jemand und jemande haben gestern Felsenfest behauptet Stilijan sei ein Drogendealer, ohne irgendwelche Beweise, deswegen hab ich gesagt, rekla kazla.

  Verstehst jetzt den Unterscheid, warum ich nicht verstehe warum und weshalb du sowas vergleichst, da ich in dem meinen copy/paste Beitrag überhaupt keine persönliche Meinung geäußert habe.

  Pozdrav

 9. #239
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.361
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Du kapierst ja nicht mal deine eigenen Beiträge, deshalb:
  Lass die Spielchen, das war ein Hinweis auf euer aller Gebaren hier im Forum, da passt dein Post mit der Staatsbürgerschaft nun überhaupt nicht

  Der Unterschied ist mein Freund, jemand und jemande haben gestern Felsenfest behauptet Stilijan sei ein Drogendealer, ohne irgendwelche Beweise, deswegen hab ich gesagt, rekla kazla.

  Verstehst jetzt den Unterscheid, warum ich nicht verstehe warum und weshalb du sowas vergleichst, da ich in dem meinen copy/paste Beitrag überhaupt keine persönliche Meinung geäußert habe.
  naja - wie hoch ist wohl hier die Wahrscheinlichkeit, dass Seiten nach bestimmten Motiven/Meinungen ausgewählt werden

 10. #240
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  16.955
  Zitat Zitat von Lilith Beitrag anzeigen
  Hallo

  ,
  wobei das tatsaechlich zwei unterschiedliche Paar Schuhe sind. Der klassische Fall von Ehrenmord betrifft nur Maedchen und Frauen die der Meinung der Familie nach den falschen Lebensweg gehen. Und meist wird das sogar im Familienrat beschlossen.

  Familiendrama hat ja zumeist sehr verschiedene Gruende, oft auch "Affekt".


  Zur Tat: Wenn ein Mensch getoetet wurde, dann soll er in Frieden ruhen. Nichts rechtfertigt dann einen brutalen Mord. Wie Hirndominanz schrieb, es ist einzig und allein Sache der Strafverfolgungsbehoerden und letztlich Gerichte, Straftaten, sofern begangen, zu verfolgen und zu ahnden.
  Zitat Zitat von H3llas Beitrag anzeigen
  ist eigentlich nur nebensaechlich, die tat bleibt die gleiche, wenn ein mann seine frau ermordet..bleibt es ein drama..was dahinter genau steckt ist eigentlich nicht wichtig..das was aendern ist das der Auslaender hervorgehebt wird. und es schlimmer erscheint. mord ist mord da unterscheide ich nicht und nichts rechtfertigt auch den mord an diese person in thessaloniki. ich hoffe diese leute werden zu rechenschaft gezogen.
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  Das ist so nicht ganz richtig: eine Sache ist, dass vlt. der Ehemann beschließt seine Familie auszulöschen bzw. die Ehefrau ermordet oder im Affekt totschlägt. Eine andere ist, dass ein Familientribunal der Männer tagt, ein Todesurteil fällt und ein Familienmitglied für den Mord ausgewählt wird, das ist an Abscheulichkeit kaum zu überbieten.
  Zitat Zitat von H3llas Beitrag anzeigen
  ich habe ueberhaupt noch nicht geschaut...versuche mal was zu finden..

  - - - Aktualisiert - - -  und zwischen diesen beiden sachen, siehst du ein unterschied? letztens habe ich gehoert das eine frau ihr baby in stuecke zerfetzt hat und ganze 25 jahren in der tiefkuehltruhe hatte, das wird als familiendrama bezeichnet. und du willst mir wirklich sagen blacky das, das andere schlimmer ist? fuer mich sind beide sachen krank.

  - - - Aktualisiert - - -

  bin mal raus hier, wirklich unfassbare sachen was man hier zu lesen bekommt.
  Zitat Zitat von Lilith Beitrag anzeigen
  Um Gottes Willen, ich denke das meinen weder BJ noch ich. Ehrenmord hat eigentlich immer eine vergleichbare Konstellation. Familiendrama kann so verschiedenes sein. Die Ermordung des(Ex)Partners aus Eifersucht, der Kinder, weil sie vielleicht einfach "im Weg stehen". Das sind Dinge, die ebenso auch zu Recht als "aus niedrigem Beweggrund" eingeordnet und abgeurteilt werden. Es kann jedoch vielleicht auch die Tat eines depressiven Menschen sein, der keine Zukunft fuer sich und seine Familie sieht z.B. Vielleicht weil Zwangsvollstreckung, Rausschmiss aus der Wohnung droht, so etwas. Zu verurteilen ist diese Tat genauso, ohne Zweifel. Ich denke, sie wird jedoch auch juristisch nur etwas anders eingeordnet werden.

  LG
  ich habe mir heute noch mal die mühe gemacht und die Diskussion durchgelesen, und sehe das ich mich falsch ausgedrückt habe..ich habe es anders in mir hinein interpretiert.
  ich wolte mich entschuldigen falls ich einen etwas falschen Ton benutzte, es solte sicher nicht so rueber kommen.

Ähnliche Themen

 1. Das Schock-Video: Polizisten prügeln Obdachlosen zu Tode
  Von ***Style*** im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 09.05.2012, 18:18
 2. Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 16.10.2009, 15:27
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 25.08.2009, 14:35
 4. Griechen sind Mazedonier/Makedonier und Mazedonier sind Polynesier
  Von Silver im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 28.04.2009, 18:31
 5. Ärzte prügeln sich im OP
  Von Gast829627 im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 51
  Letzter Beitrag: 25.02.2007, 14:11