BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

CIA Chef Porter Goss, besucht Albanien und Bosnien

Erstellt von lupo-de-mare, 28.06.2005, 19:57 Uhr · 2 Antworten · 651 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  CIA Chef Porter Goss, besucht Albanien und Bosnien

  Schlagzeile mit Fotos heute in der Gazetta Shqitare. Was wohl Porter Goss in Albanien wirklich macht? In der Zeitung wird dies als Mysteriöser Besuch bezeichnet.

  Und jetzt mit amtlicher Quelle

  CIA director pays fleeting visit to Albania
  Tirana,June 28, 2005 - Porter Goss, Director of the Central Intelligence Agency (CIA) paid a visit to Tirana last week on the occasion of the meeting of intelligence agencies in the region, Tirana’s media said.

  The local media quote the Albanian Prime Minister Fatos Nano as saying that he met the CIA director to discuss the security-related issues.

  “I was assured by Mr. Goss of Albania’s irreplaceable importance in terms of regional security,” Nano said in an interview with television station Top Channel.

  Nano added that the 45-minute talks with CIA director, also attended by Albanian intelligence chief, focused on strengthening the co-operation between the US and Albanian intelligence.

  Albanian PM underscored that Goss is the first CIA director visiting the region in the past 10 years.

  Sarajevo’s daily Dnevni Avaz claimed that CIA director had a fleeting visit to Sarajevo.

  The same source says Goss met with BiH intelligence chief Almir Xhuva.
  Source: Makfax

  http://www.southeasteurope.org/subpa...head=hl&site=1

  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Qershor 28, 105

  Drejtori i Shėrbimit sekret Amerikan, Porter Goss nė Tiranė

  Shefi i CIA takon Nanon 9 ditė para zgjedhjeve
  "Vazhdim tė angazhimeve nė tė ardhmen"

  Altin Kreka

  Nė orėn 10 e 30 tė sė premtes sė kaluar nė areoportin "Nėnė Tereza" mbėrriti njė avion ushtarak amerikan nė bordin e tė cilit ndodhej Porter Goss, shefi i CIA (Central Intelligence Agency) shėrbimi sekret amerikan. Vizita e tij sekrete 9 ditė para zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Shqipėri ka patur si pjesė tė rėndėsishme takimin me kryeministrin Nano pėr 45 minuta nė zyrėn e kėtij tė fundit nė Kryeministri.

  LAJMI

  Zyrtarisht Porter Goss, me cilėsinė e tė ftuarit special ka marrė pjesė nė konferencėn e rradhės sė shėrbimeve informative tė Europės Juglindore (SEEIC). Takimet zyrtare kanė nisur nė zyrėn e kryeministrit Fatos Nano, menjėherė sapo shefi i CIA-s ka mbėritur nė Shqipėri. Ndalesa e parė ishte ambasada amerikane nė Tiranė dhe prej andej Porter Goss ėshtė pritur nga kryeministri Nano. Njoftimi nga ana e Kėshillit tė Ministrave ėshtė dhėnė disa ditė pas mbajtjes sė kėsaj vizite duke respektuar kėshtu protokollin e veēantė qė ka njė drejtor i shėrbimeve sekrete amerikane gjatė lėvizjeve tė tij. Gjithēka ėshtė mbajtur sekret dhe pėr vizitėn ishin nė djeni shumė pak njerėz, pėrfshi tė pranishmėt nė takimin e shėrbimeve sekrete si dhe njė staf shumė i ngushtė i kryeministrit. Nano e bėri publike kėtė takim tė tij me shefin e CIA-s tė dielėn nė mbrėmje gjatė njė interviste televizive. Vizita tė tilla tė njė shefi tė CIA-s janė shumė tė rralla dhe ai shkon vetėm nė vende shumė tė sigurta.

  Takimi
  Zyrtarisht nga kryeministria u dha dje se takimi mes Nanos dhe shefit tė CIA-s ėshtė zhvilluar ditėn e premte mė 24. "Gjatė takimit, i cili u zhvillua nė njė frymė tepėr tė ngrohtė dhe miqėsore tė dy autoritetet e larta vlerėsuan marrėdhėniet e shkėlqyera midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, dy qeverive, dhe Shėrbimeve Inteligjente pėrkatėse", thuhet nė njoftimin zyrtar. Gjithashtu shtohet se "Goss vlerėsoi kontributin dhe rolin e Kryeministrit dhe Qeverisė shqiptare si njė faktor i rėndėsishėm tashmė nė zhvillimet ndėrkombėtare, nė luftėn kundėr terrorizmit ndėrkombėtar dhe forcimin e demokracisė nė botė, stabilitetit dhe paqes sė qėndrueshme nė rajon nė funksion tė proceseve tė integrimit Euro-Atlantik tė tė gjitha vendeve tė rajonit. Kryemnistri Nano dhe Zoti Goss ndanė tė njėjtin vlerėsim pėr vazhdimin e angazhimeve tė pėrbashkėta edhe nė tė ardhmen. Me kaq pėrfundon edhe njoftimi zyrtar, i cili njėsoj si dhe njoftimi qė ka bėrė edhe SHISH nuk sqaron shumė nė lidhje me kėtė vizitė apo bisedat qė ka zhvilluar shefi i CIA-s nė Tiranė.

  Zgjedhjet
  Nė asnjė nga njoftimet nuk pėrmenden zgjedhjet por fakti qė njeriu mė i rėndėsishėm nė botė pėr shėrbimet sekrete mbėrin nė Shqipėri 9 ditė para se kėtu tė mbahen zgjedhjet e pėrgjithshme bie nė zy. Kryeministri Nano nuk pranoi tė bėjė publike ato qė tha dhe dėgjoi nė takimin me Goss, por thuhet vetėm se do tė vazhdohet bashkėpunimi. Pėr shėrbimet sekrete amerikane vazhdimi i bashkėpunimit me Shqipėrinė nė luftėn kundėr terrorizmit si dhe nė stabilitetin e gjithė rajonit ėshtė shumė i rėndėsishėm. Njė pikė e fortė ėshtė edhe Shqipėria stabiliteti i sė cilės si dhe politika qė ndjek ndikon nė gjithė rajonin, i cili ende nuk ėshtė qetėsuar pas luftrave dhe tronditjeve qė kaloi. Kosova, Maqedonia, Serbia, Bosnja, Kroacia tė gjitha kėto vende janė tė pėrfshirė nė lėvizje qė kėrkojnė tė largojnė ato nga e kaluara shumė e rėndė e luftrave qė lidėn nga nacionalizmat, ekstremizmat e revanshizmat. Duket se shėrbimet sekrete amerikane kujdesen nė veēanti pėr kėtė fakt. Pėr njė periudhė disa vjeēare, CIA dhe SHISH nė bashkėpunim kanė mundur tė shkatėrojnė celula terroriste dhe tė kthejnė Shqipėrinė nga njė vend ku kishin depėrtuar celulat terroriste islamike nė njė vend qė ka goditur dhe qė bashkėpunon ngushtė me aleatėt, nė kėtė rast CIA pėr tė eleminuar kėtė rrezik tė pėrbashkėt.

  www.balkanweb.com

  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Qershor 28, 105

  Mesazhi i njė vizite misterioze  A ia vlen tė udhėtosh nėntė orė pėr tė takuar dikė qė pas dy javėsh nuk do tė jetė mė kryeministėr dhe as fitues i zgjedhjeve? Natyrisht qė jo, sidomos kur je Drejtor i Agjencisė sė Inteligjencės sė Shteteve tė Bashkuara. Rasti i Porter Goss, drejtori i sapoemėruar i CIA-s, pėrbėn tė panjohurėn e madhe tė kėsaj finaleje fushate elektorale nė vendin tonė. Vizita e tij, e mbajtur me rreptėsi sekrete deri nė momentin kur ai ka lėnė rajonin, pritet tė ketė efektin e njė bombe tė vėrtetė mediatike nė njė fushatė ku elementi surprizė ėshtė pėrqėndruar kryesisht nė survejimin e xhepave tė kundėrshtarit dhe denigrimin ekstrem tė tij. i ardhur formalisht pėr tė marrė pjesė nė njė takim rajonal tė shėrbimeve sekrete, shefi i agjencisė mė tė fuqishme tė inteligjencės nė botė ka qėndruar nė Tiranė vetėm sa pėr tė asistuar nė njė seancė tė aktivitetit dhe sa pėr tė takuar kryeministrin Fatos Nano. Njė takim qė, i parė nė konteksin e zhvillimeve aktuale politike nė Shqipėri, pėrbėn nga shumė njė pėrkrahje tė lexueshme pėr maxhorancėn e majtė.
  Ardhja e Goss nė Tiranė, e para pėr njė drejtor tė CIA-s nė rajon nė dhjetė vjetėt e fundit, ndodh nė njė moment qė formalisht konsiderohet si i papėrshtatshėm pėr palė tė treta. Njė rregull i pashkruar dhe i provuar nė kohė, sugjeron se partnerėt ndėrkombėtarė tėrhiqen nga kontaktte me pėlt nė garė, pėr sa kohė qė vazhdon fushata elektorale.
  "Kundravajtja" e vogėl e Porter Goss ka thyer kėtė normė, duke hedhur njėkohėsisht mjaft mister mbi fushatėn e kryeministrit Nano. Ditėt e fundit qeveria socialiste firmosi pa ngurrim projektin e ndėrtimit tė trenit ekspres Tiranė-Durrės. Komentatorė tė ndryshėm nėnvizuan se ky hap, i cili ka ngjallur polemika tė brendshme nė Shqipėri, zbulon momentin e mirė tė marrėdhėnieve mes kryeministrit Nano dhe administratės amerikane. Ardhja nė Tiranė e Goss ėshtė njė provė jo dhe aq e tėrthortė e kėsaj klime afėrsie politike, apo mė mirė gjeopolitike.
  Roli dhe pozicioni aktiv i Shqipėrisė nė luftėn kundėr terrorizmit dhe sidomos qėndrimi vetėfrenues ndaj zhvillimeve nė rajon, duket se vazhdon tė shihet si njė element i rėndėsishėm i strategjisė amerikane nė kėtė pjesė tė kontinentit tonė. Njė rėndėsi tė vecantė kjo rrethanė merr nė kushtet kur statusi final i Kosovės po hyn nė njė fazė kritike vendimmarrjeje.
  Ardhja e shefit tė shėrbimeve secrete amerikane i rivlerėson fort tė gjitha kėto elemente dhe ky s'mund tė jetė vecse njė lajm i mirė pėr vendin tonė, nė kėrkim tė vazhdueshėm tė njė aleati tė fuqishėm dhe afatgjatė.

 2. #2

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.190
  Interessant, dass keine amerikanische Zeitung darueber berichtet...

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Partibrejker
  Interessant, dass keine amerikanische Zeitung darueber berichtet...
  Damit wird die Sache Top interessant. Es gibt einen Geheim Vertrag,zwischen dem Albanischen Geheimdienst und dem CIA Chef Georg Tenet von 1999. Unterzeichnet vom Staatspäsidenten RExhep Meidani damals.

  Inzwischen beschäftigen sich mit der Sache immer mehr Albanische Zeitungen. Die US Botschafterin hat deshalb auch ein Statement abgegeben in Tirana. (Engl. link, vielleicht später.)

  E Merkure, 29 Qershor 2005

  SHUPLAKA E SHBA-SE PER FATOS NANON

  Shfryhet tollumbacja e kryeministrit per takimin me shefin e CIA-s. Ambasadorja Ris: Cilado parti qe thote na mbeshtet SHBA, e ka gabim. Mbreme, rezoluta e Kongresit: Ngrini nje sistem demokratik

  "Qeveria e Shteteve te Bashkuara nuk mbeshtet ndonje parti te caktuar apo ndonje kandidat te caktuar. Kushdo qe sugjeron apo pretendon ndryshe, e ka gabim". Keshtu deklaroi dje ambasadorja e SHBA-se ne Tirane, Marsi Ris, gjate nje debati per ceshtjen e zgjedhjeve te organizuar dje ne kryeqytet nga Instituti per Studime Nderkombetare. Saktesimi i nje fakti te tille erdhi pikerisht pak dite pasi kryeministri shqiptar, Fatos Nano, la te kuptohej gjate nje interviste ne "Top Channel" se takimi i zhvilluar pak dite me pare mes tij dhe shefit te CIA-s perkthehej si mbeshtetje e SHBA-se per socialistet ne keto zgjedhje. Brenda ketij kuadri, Ris, duke folur ne kete debat, u shpreh se ajo cfare mbeshtet qeveria amerikane eshte thjesht mbajtja korrekte e ketij procesi. Cka sipas saj do te kushtezoje tej mase edhe integrimin e vendit tone ne strukturat euroatlantike. "Zgjedhjet jane me rendesi kritike per Shqiperine. Menyra e organizimit te tyre dhe realizimi i tyre ne perputhje me standardet eshte me rendesi per integrimin e vendit ne strukturat euroatlantike", vuri ne dukje diplomatja amerikane. Ndersa duke u ndalur ne rolin e klases politike per mbarevajtjen e ketij procesi Ris kerkoi prej ketyre te fundit qe "t"i permbahen Kodit te Zgjedhjeve dhe te pranojne rezultatin e tyre". Ndersa, nga ana tjeter, ajo terhoqi vemendjen e medias dhe shoqerise civile "te cilat kane pergjegjesi te madhe ne monitorimin e procesit dhe nxisin pjesemarrjen e qytetareve ne zgjedhje". Ambasadorja amerikane u shpreh gjithashtu se ka shume rendesi qe vota e qytetareve te jete per kandidatin me te mire te ofruar qe vete shqiptaret te mund te marrin ne dore te ardhmen e tyre. "Zhvillimi dhe rezultati i ketij procesi varet ne menyre te konsiderueshme nga votuesit shqiptare dhe nga pushteti qe ata zoterojne ne voten e tyre. Regjistrimi per te votuar, shkuarja ne votime me 3 korrik, dhe c"eshte me e rendesishme, votimi per kandidatin qe perfaqeson me mire interesat e tyre, eshte menyra me e mire ne te cilen shqiptaret te marrin kontrollin e se ardhmes se tyre", ishte mesazhi i Ris per votuesit shqiptare. Nderkohe ambasadorja e SHBA-se preferoi te beje dhe nje koment lidhur me interesin qe ka qeveria qe ajo perfaqeson sa i perket zhvillimit te zgjedhjeve te lira e te ndershme ne vendin tone. "Eshte ne interes te Shqiperise por edhe te ShBA-se qe keto zgjedhje te jene te suksesshme. Ne gezojme nje marredhenie te shkelqyer me Shqiperine dhe popullin e saj, ne e shohim Shqiperine si nje partner te forte si globalisht, sidomos ne Luften kunder Terrorit, ashtu edhe ne rajon. Shtetet e Bashkuara kane nje bashkesi energjike shqiptaro-amerikane brenda vendit. Nje Shqiperi demokatike, e begate, dhe e qendrueshme, e anetaresuar ne bashkesine euroatlantike, eshte nje synim i Shteteve te Bashkuara", mbylli fjalen e saj Ris.

  Rezoluta amerikane

  Dhoma e Perfaqesuesve e Kongresit amerikan miratoi mbreme nje rezolute, ku i behet thirrje Shqiperise te marre masa qe votimet parlamentare te 3 korrikut te zhvillohen ne perputhje me standardet nderkombetare per zgjedhjet e drejta dhe te lira. Rezoluta ishte propozuar nga anetaret e Dhomes se Perfaqesuesve Chris Smith dhe Eliot Engel dhe ishte miratuar javen e kaluar nga Komisioni i Marredhenieve me Jashte i kesaj dhome. Ne kete rezolute, mes te tjerash, thuhet se "Shqiperia ka rastin te demonstroje gatishmerine per te ndermarre hapat qe e cojne drejt integrimit europian dhe euroatlantik duke zhvilluar votime qe perputhen me standardet e OSBE-se per zgjedhje te lira e te drejta. Qytetareve te Shqiperise, ashtu si te gjithe njerezve te tjere, duhet t"u jepet mundesia te kene perfaqesuesit e tyre ne parlament dhe ne qeveri permes zgjedhjeve te lira e te drejta, si dhe t"u kerkojne llogari ketyre perfaqesuesve". Gjithashtu, ne kete rezolute, mbeshtetet ndihma e ShBA-se ndaj popullit te Shqiperise "per te ngritur nje sistem demokratik plotesisht te lire dhe te hapur, nje ekonomi te begate te tregut te lire, si dhe qe Shqiperia te kete vendin e saj ne institucionet europiane dhe euroatlantike, perfshire NATO-n". Gjithashtu, rezoluta i kerkon Presidentit Bush t"i komunikoje qeverise se Shqiperise, te gjitha partive politike dhe kandidateve si dhe popullit shqiptar rendesine e madhe qe qeveria amerikane u jep ketyre zgjedhjeve parlamentare si faktor qendror ne percaktimin e marredhenieve midis Shteteve te Bashkuara dhe Shqiperise ne te ardhmen.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=36338

  Vizita e shefit tė CIA-s
  Njė ditė para deklaratės sė ambasadores amerikane nė Tiranė, Marcie Ries, disa nga mediat shqiptare nė vend e interpretuan vizitėn e shefit tė CIA (Central Intelligence Agency) Shėrbimi Sekret Amerikan, si tepėr tė rėndėsishme pėr pozitėn e kryeministrit Fatos Nano. Nė media u citua mjaft fakti se vizita e shefit tė Shėrbimit Sekret Amerikan u zhvillua 9 ditė para zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Shqipėri dhe pjesė tė rėndėsishme e saj ishte pikėrisht takimi me kryeministrin Nano pėr 45 minuta nė zyrėn e kėtij tė fundit nė Kryeministri. Zyrtarisht Porter Goss, me cilėsinė e tė ftuarit special, ka marrė pjesė nė konferencėn e radhės sė shėrbimeve informative tė Evropės Juglindore (SEEIC). Por dje, ambasadorja Ries edhe pse u shpreh se e kishte thėnė edhe mė parė, cilėsoi tė domosdoshme qė tė theksonte qėndrimin e SHBA-sė ndaj zgjedhjeve nė Shqipėri, pėr tė qartėsuar njėherė e mirė ēdo intepretim qė mund tė lindė, qoftė edhe nga vizita tė rėndėsishme, siē ishte edhe ajo me shefin e CIA-s.

  29/06/2005
  KATEGORIA: Politike

  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=77682

Ähnliche Themen

 1. Eliza Dushku besucht Albanien & Kosovo
  Von Albion im Forum Kosovo
  Antworten: 60
  Letzter Beitrag: 16.08.2011, 17:47
 2. Musharaff besucht Bosnien
  Von Perun im Forum Politik
  Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 30.04.2007, 10:34
 3. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 22.08.2005, 20:20
 4. Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 15.09.2004, 10:49
 5. Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 14.08.2004, 18:19