BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Deutsche und US Diplomaten: Klare Worte zur Mafia Regierung

Erstellt von lupo-de-mare, 31.10.2004, 08:33 Uhr · 2 Antworten · 870 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Deutsche und US Diplomaten: Klare Worte zur Mafia Regierung

  heute in Albansichen Zeitungen.

  Der Deutsche und die Amerikanische Botschafter/in sagen erneut klare Worte gegen die Aktivitäten der Albanischen rein kriminellen Regierung.

  Tetor 31, 2004


  Ambasadorja e SHBA paraqet letrat kredenciale

  Marsi Rajs: Prioriteti im, zgjedhjet dhe korrupsioni


  --------------------------------------------------------------------------------

  Denion Ndrenika

  Shtetet e Bashkuara vlerėsojnė se zgjedhjet e lira e tė ndershme janė faktor kyē pėr integrimin e Shqipėrisė. Ky ėshtė mesazhi qė dha dje nė Tiranė, brenda ditės sė parė nė detyrė, ambasadorja e re amerikane nė Shqipėri, Mersi Ris. Ajo pohoi se Uashingtoni mbėshtet Shqipėrinė pėr integrimin euroatlantik dhe po ashtu nė luftėn kundėr krimit dhe korrupsionit.

  LAJMI

  Ambasadorja amerikane Mersi Ris, ka vlerėsuar procesin e ardhshėm zgjedhor si pikėn themelore tė integrimit tė Shqipėrisė. Ambasadorja ka shprehur kėnaqėsinė pėr mirėkuptimin ndėrpartiak pėr reformėn zgjedhore dhe po ashtu ka theksuar domosdoshmėrinė e bashkėpunimit politik pėr realizimin e zgjedhjeve tė lira e tė ndershme. Ris ka garantuar ndėrkohė, interesimin amerikan pėr zhvillimin e institucioneve demokratike, ekonomisė dhe ndėrtimin e shtetit tė sė drejtės nė Shqipėri. Pėr zyrtaren mė tė lartė diplomatike tė Uashingtonit nė Tiranė, e ardhmja e Shqipėrisė ėshtė nė NATO dhe nė BE. "Ne mbėshtesim plotėsisht aspiratat e drejta tė Shqipėrisė pėr t'u bėrė anėtare e NATO-s dhe Bashkimit Evropian", ""jemi tė bindur se e ardhmja e Shqipėrisė ėshtė e njė anėtareje aktive tė komunitetit euroatlantik", "bashkėpunim i tė gjitha forcave politike shqiptare pėr realizimin e zgjedhjeve tė lira e tė ndershme si njė pikė kyēe pėr integrimin", ishin mesazhet e ambasadores.
  Kredencialet
  Te kryetari i shtetit, Alfred Moisiu, Ris paraqiti Letrat Kredenciale. Presidenti vlerėsoi marrėdhėniet e shkėlqyera mes Tiranės dhe Uashingtonit, tė mbėshtetura nė ndihmėn historike tė SHBA-sė pėr shqiptarėt. Shqiptarėt, ka qenė deklarimi i Moisiut, e vlerėsojnė lart rolin e SHBA-sė pėr mbėshtetetjen gjatė shndėrrimeve demokratike. Po kėshtu, Moisiu ka thėnė se "Shqipėria edhe rajoni u detyrohet shumė SHBA-ve".
  Korrupsioni dhe krimi
  Lufta kundėr krimit dhe korrupsionit ėshtė veēuar nga ambasadorja. Ris ka thėnė se qeveria amerikane do tė vazhdojė t'i japė ndihmėn teknike Shqipėrisė nė luftėn kundėr kėtij fenomeni sikurse ka bėrė. Ajo ka vlerėsuar pėrkrahjen e Shqipėrisė nė luftėn kundėr terrorizmit. Ris nė tė njejtėn kohė e ka quajtur "tė mrekulleshėm" faktin qė vjen nė Shqipėri kur sondazhet tregojnė se shqiptarėt janė pėrkrahėsit mė tė mėdhenj tė amerikanėve se nė cilindo vend tjetėr tė botės.
  Kosova
  Duke shmangur qėndrimin pėr Kosovėn, si ish-shefe e Zyrės amerikane nė Prishtinė, por duke e parė nė planin rajonal, Ris ka thėnė se zgjedhjet e pėrgjithėshme ishin relativisht tė drejta dhe demokratike. Por, sipas saj, SHBA-tė ishin tė "mėrzitura" ngaqė serbėt nuk morėn pjesė.


  Ambasadorja e SHBA: Liria e shtypit mbėshtetet prej nesh

  "SHBA mendojnė se liria e shtypit ėshtė njė parim demokratik i rėndėsishėm", ka thėnė ambasadorja amerikane, por ka saktėsuar se nuk mund tė fliste pa patur detaje pėr rastin e votimit tė pritshėm nė Kuvend pėr heqjen e imunitetit deputetit Nikollė Lesi. "Pėr shkak sė sapo kam mbėrritur nė Shqipėri, nuk mendoj se mund tė flas nė lidhje me detajet e kėsaj ēėshtjeje. Unė do tė thoja se liria e shprehjes ėshtė njė parim demokratik i rėndėsishėm dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, e mbėshtesin kėtė parim. Por, ashtu siē e thashė, unė nuk mund tė flas pėr ēėshtjen nė detaje pėr shkaka se nuk jam e informuar pėr tė"-ka qenė deklarat e ambasadores sė re amarikane nė Tiranė, mersi Ris.


  Ambasadori gjerman Anen: Politika larg pėrgatitjes sė zgjedhjeve

  Ambasadori gjerman nė Shqipėri, Hans Peter Anen theksoi rėndėsinė e zgjedhjeve tė ardhshme nė njė auditor me studentė. "Pėr ne ėshtė shumė e rėndėsishme qė kėto zgjedhje tė zhvillohen plotėsisht duke respektuar standartet evropiane", u shpreh Anen. Ai ka kėrkuar qė politika shqiptare tė kuptojė pėrgjegjėsinė qė ka pėr zhvillimin e kėtyre zgjedhjeve nė pėrputhje me standartet europiane. "Kėto zgjedhje nuk janė pėrgjegjėsia e BE, apo e ndėrkombėtarėve nė tėrėsi, por kjo ėshtė pėrgjegjėsi e politikės shqiptare, jo vetėm e qeverisė, por edhe e opozitės, e tė gjithė parlamentit", theksoi Hans Peter Anen. "Procesi i pėrgatitjes sė zgjedhjeve duhet tė jetė sa mė i depolitizuar, tė jetė sa mė pak nė duart e politikanėve. Nė shtetet demokratike procesi i pėrgatitjes sė zgjedhjeve nuk organizohet asnjėherė nga partitė, por nga administratat e shteteve", tha Anen. Sipas tij duke patur parasysh tė kaluarėn e Shqipėrisė, "nuk mund tė bėjmė krahasime me pjekurinė demokratike europiane, por ky mbetet akoma qėllimi ynė pėr Shqipėrinė".

  ----------------------------------------

  Und als Titel Story der erneute bewaffnete Konflikt des berühmten Verbrecher Politiker Azgan Haklaj mit der Polizei.

  Faqja 10 - AKTUALITET Tetor 31, 2004


  Shpallet nė kėrkim Pėrparim Gjyriqi. Policia: Shoferi i Azgan Haklaj u drejtoi armėn pa leje dy policėve

  Haklaj incident me armė nė Tropojė
  Deputeti: Donin tė mė vrisnin gjatė njė grindjeje


  --------------------------------------------------------------------------------

  re.kr

  Njė incident me armė ku ėshtė pėrfshirė edhe deputeti Azgan Haklaj ka rikthyer situatėn e nderė tė pak viteve mė parė nė Tropojė. Sipas deputetit demokrat, njė banor i qytetit i ka drejtuar atij armėn me qėllimin pėr ta vrarė, ndėrsa ai po ndėrhynte pėr tė ndarė njė konflikt. Ndėrkohė policia ka ofruar njė tjetėr version, sipas tė cilit, shoferi i deputetit Haklaj ka kėrcėnuar policėt me njė armė, tė cilėn e kishte pa leje.

  LAJMI

  BAJRAM CURRI

  Krismat e armėve nė afėrsi tė spitalit tė Tropojės i kanė bėrė tė gjithė banorėt e qytetit qė tė mbajnė pėr njė moment frymėn. Pėrplasja me armė ka ndodhur dje rreth orės 14.30, kur dy policė tė grupeve tė gatshme tė Tropojės, Albert Biberi dhe David Madani, me njė makinė private, kanė qenė duke udhėtuar nga qendra e qytetit drejt spitalit, nė rrugėn pranė lagjes ku banon njė pjesė e madhe e fisit Gjyriqi. Makina e tyre ka hasur nė kėto momente me njė pritė betoni (polic i shtrirė), e vendosur nė rrugėn e asfaltuar sė fundi pėr t'I detyruar automjetet qė tė ulin shpejtėsinė. Policėt kanė ndaluar makinėn dhe i kanė pyetur disa banorė pėr emrin e personit qė e kishte ngritur atė pengesė nė rrugė. Sipas burimeve zyrtare nga komisariati, njėri prej banorėve, Pėrparim Gjyriqi, ka pranuar se e kishte ngritur ai pengesėn dhe u ka kėrkuar policėve qė tė vazhdojnė rrugėn pa bėrė shumė llafe. Mes palėve gjakrat janė nxehur dhe sipas uniformave blu, Gjyriqi ka qėlluar me pistoletė nė drejtim tė tyre, por pa i dėmtuar. Nė kėtė moment edhe policėt (jashtė shėrbimit) kanė qėlluar nė ajėr me pistoletat e tyre. Pas pak minutash, nė vendngjarje kanė shkuar uniformat e policisė, tė cilat janė vėnė nė ndjekje tė Gjyriqit, por pa mundur ta ndalojnė. Mė pas, ai ėshtė shpallur nė kėrkim.

  Incidenti me Haklajn
  Nė momentet mė tė nxehta tė acarimit mes dy policėve dhe Gjyriqit, fati ka sjellė nė rrugėn e spitalit edhe makinėn e deputetit demokrat tė zonės Azgan Haklaj. Ai ėshtė pėrpjekur qė tė ndėrhyrjė mes dy palėve, por ėshtė bėrė vetė objekt i kėrcėnimeve. i kontaktuar dje nga Gazeta, deputeti Haklaj ėshtė shprehur se njėri prej civilėve, pa pėrcaktuar nėse ishin policėt apo banori, i kishte drejtuar armėn. "Unė po kthehesha nga fshati Margegaj. Isha sė bashku me njė deputet nga Gjakova, pėr tė takuar elektoratin. Nė afėrsi tė spitalit, kam parė civilė tė armatosur, tė cilėt po shkėmbenin zjarr", ėshtė shprehur deputeti. Nė momentin qė ai ka zbritur nga makina pėr tė ndarė palėt, ėshtė gjendur vetė i pėrfshirė nė konflikt. "Njėri nga qytetarėt mė drejtoi pistoletėn, pėr tė mė qėlluar", deklaron Haklaj. Ai ka pohuar gjithashtu se pėr ngjarjen ka kontaktuar me Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė, Bajram Ibraj, dhe me shefin e komisariatit tė Tropojės, tė cilėt e kanė siguruar se do tė merrnin masa edhe pėr ruajtjen e tij.

  Versioni i policisė
  Njė version tė ndryshėm pėr kėtė incident deklaruan dje burimet nga komisariati i Bajram Currit. Sipas kėtyre burimeve, gjatė pėrplasjes sė armatosur pranė spitalit, ėshtė konfliktuar drejpėrdrejt me policėt shoferi i deputeti Haklaj, Pal Rosi. Ky i fundit, ka ndėrhyrė pėr tė shuar grindjen mes policėve civilė dhe Pėrparim Gjyriqit, por pas nxehjes sė gjakrave ka nxjerrė edhe ai njė pistoletė dhe ua ka drejtuar atė punonjėsve tė policisė. Burimet e policisė, bėjnė tė ditur se shoferi Rosi nuk ka qenė i pajisur me leje pėr mbajtjen e armės dhe pas kėsaj ngjarjeje ėshtė nisur edhe njė procedim penal ndaj tij nė prokurori nėn akuzėn e armėmbajtjes pa leje. Gjithsesi, ende nuk ėshtė saktėsuar pėrse shoferi i deputetit tė PD-sė nuk ėshtė arrestuar nė flagrancė pėr njė akuzė tė till

  -----------------------------------------------------------


  Albanien braucht einen gewaffneten Aufstand des Volkes um diese Verbrecher aus dem Amte zu jagen.

 2. #2
  FtheB
  Der Deutsche und die Amerikanische Botschafter/in sagen erneut klare Worte gegen die Aktivitäten der Albanischen rein kriminellen Regierung.
  Ach, und gestern waren sie noch die Lehrmeister der Korruption! :?

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von FtheB
  Der Deutsche und die Amerikanische Botschafter/in sagen erneut klare Worte gegen die Aktivitäten der Albanischen rein kriminellen Regierung.
  Ach, und gestern waren sie noch die Lehrmeister der Korruption! :?
  In keinem Land sind Alle korrupt und kriminell!

  In Albanien aber 94% der Beamten lt. neuestem Bericht

Ähnliche Themen

 1. Klare Mehrheit gegen Blaue in Regierung
  Von Perun im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 19.03.2012, 23:18
 2. deutsche mafia
  Von Tiraner im Forum Politik
  Antworten: 24
  Letzter Beitrag: 04.06.2008, 17:04
 3. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 11.11.2005, 20:03
 4. Klare Worte in Belgrad
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 17.07.2005, 23:22
 5. EU verstärkt das Ultimatum an die Alb.Mafia Regierung
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 15.08.2004, 09:50