BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Edi Rama gewinnt die Welt Bürgermeister Wahl

Erstellt von lupo-de-mare, 15.11.2004, 20:45 Uhr · 2 Antworten · 752 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Edi Rama gewinnt die Welt Bürgermeister Wahl

  Edi Rama ist inzwischen ein ganzer heisser Favorit mit noch einem Bürgermeister, weltweit als Welt Bürgermeister gewählt zu werden.

  Also Albaner und Freund. Haut rein, er braucht noch ein paar STimmen und dann gewinnt er!

  Kopie der mail


  Dear Friend

  You have voted for Edi Rama, Mayor of Tirana, for World Mayor 2004. Voting has now closed and the winner will be announced on Tuesday, 7 December 2004.

  Edi Rama has received more than 5,000 votes and is one of two favourites to win the title. Overall, some 35,000 of our readers have voted.

  As part of our editorial coverage of the World Mayor 2004 project, Edi Rama has agreed to be interviewed and we would now like to invite you to send us one question you would like us to put to Edi Rama.

  Your question should be about Mr Rama’s work as Mayor of Tirana and his contributions to his city and his country.

  Together with your question, please provide us with your name, at least your first name, and the city you live in.

  Please send us your question as soon as possible. The deadline is Sunday, 21 November.

  We look forward to receiving your question for Edi Rama. Please email us if you require further information.

  Best wishes

  Tann vom Hove
  Editor
  World Mayor
  40 Asmuns Hill
  London NW11 6ET
  England
  Tel: 0044 20 8209 1722
  Fax: 0044 20 8455 4107
  Email: editor@worldmayor.com
  Internet: http://www.worldmayor.com

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  So wie es aussieht hat Edi gewonnen!

  Edi ist der Welt Bürgermeister und das ist eine sehr hohe Auszeichnung

  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=63331

  und

  Edi Rama, "Kryebashkiaku Botėror pėr 2004"

  Tirane- Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, zgjidhet Kryebashkiaku Botėror i vitit 2004. Njė nga 50 konkurentėt e Konkursit Ndėrkombėtar qė organizohet qysh nga viti 2003, Edi Rama ėshtė mbėshtetur fuqimisht jo vetėm nga komuniteti i kryeqytetit shqiptar, por edhe nga mijėra votues tė vendeve europiane dhe Amerikės. I dyti nė konkursin pėr Kryebashkiakun e Botės pėr 2004, ishte Kryetari i Bashkisė sė Meksico City, Andres Manuel Lopez Obrador, i cili mori pothuaj tė njėtin numėr votash si Edi Rama, por mbėshtetėsit e tij qenė mė sė tepėrmi meksikanė. Valter Veltroni, Kryebashkiaku i Romės, u rendit nė vend tė tretė nė kėtė garė dhe gėzoi njė mbėshtetje ndėrkombėtare tė gjerė. Nė Janar 2004, City Mayors, lanēoi nė internet konkursin " Kryebashkiaku Botėror pėr 2004". Qėllimi ishte rritja e profilit tė Kryetarėve tė Bashkive nė mbarė botėn si dhe vlerėsimi pėr ata qė i kanė shėrbyer komunitetit tė tyre mė sė miri dhe qė kanė kontribuar pėr mirėqėnien e qyteteve tė tyre nė nivel kombėtar dhe ndėrkombėtar. Kryebashkiaku mė i shquar, do tė nderohej mė titullin e Kryebashkiakut Botėror tė Vitit 2004. Nė fund tė Tetorit 2004, mė shumė se 35 mijė njerėz dhanė votėn dhe komentin e tyre nėpėrmjet internetit pėr atė qė duhet tė fitonte kėtė ēmim. Votuesit nga Europa numėrohen tė jenė rreth 41% tė numrit total tė votuesve. Votuesit amerikano - veriorė mėsohet tė jenė rreth 35%, ndėrsa Azia kontribuoi me 14 % votues nė kėtė projekt. 4% votues numėrohen tė jenė nga Amerika Qendrore dhe Jugore, pjesa tjetėr vjen nga vende tė tjera tė botės pėrfshirė kėtu Afrikėn dhe Australinė Dy konkurentėt pėr vend tė parė, Edi Rama (Tirana, Albania) dhe Andrés Manuel López Obrador (Mexico City, Mexico), morėn mė shumė se 5,500 vota. Mes kryebashkiakėve qė konkuruan pėr titullin "Kryebashkiaku Botėror pėr vitin 2004", ishin Annika Billström (Stockholm, Sweden), Jens Kramer Mikkelsen (Copenhagen, Denmark), Sergio Chiamparino (Torino, Italy), Dora Bakoyannis (Athinė , Greqi), Keshav Sthapit (Kathmandu, Nepal), Tadatoshi Akiba (Hiroshima, Japoni), Martin O’Malley (Baltimore, USA) dhe Bertrand Delanoe (Paris, Francė).

  Pėrveē Edi Ramės dhe Walter Veltroni, kryetarė bashkish me mbėshtetje tė fortė ndėrkombėtare ishin Dora Bakoyannis (Athinė), Bertrand Delanoe (Paris), Tadatoshi Akiba (Hiroshima), Klaus Wowereit (Berlin, Germany), Wolfgang Tiefensee (Leipzig, Gjarmani), Gavin Newsom (San Francisco, USA), Marta Suplici (Sao Paulo, Brazil), Hazel McCallion (Mississauga, Canada) dhe Keshav Sthapit (Kathmandu).

  Tann vom Hove, botues dhe kryeredaktor i qendrės City Mayors ( Kryebashkiakėt e Qyteteve) , tha se kjo organizatė kishte pėr synim gjetjen e kryebashkiakėve me mbėshtetje pasionante pėr komunitetin e tyre qė gėzonin respekt nė rangjet ndėrkombėtare. " Kur morėm vendimin final se cili nga kryebashkiakėt do tė merrte titullin pėr 2004, kolegėt e mi dhe unė vlerėsuam tė gjitha komentet qė kishim marrė nė mbėshtetje tė votės sė dhėnė pėr Kryetarin e Bashkisė sė Tiranės dhe Mexicos", shpjegon zoti vom Hove. Tė dy Kryebashkiakėt gėzonin mbėshtetjen e padiskutuar tė komunitetit tė tyre dhe tė dy padyshim kishin bėrė ndryshime rrėnjėsore nė qytete pėrkatėse dhe kishin pėrmirėsuar kushtet e jetėsės pėr qytetarėt, qysh kurse kishin marrė kėtė detyrė". Vendimi final i cili do tė jepte titullin "Kryebashkiaku Botėror i vitit 2004", u mor nga bordi i botuesve tė City Mayor, me qendėr nė Londėr, mė 6 Dhjetor 2004. Dy anėtarė votuan pėr Andrés Manuel López Obrador, ndėrsa pesė tė tjerėt menduan se Edi Rama duhet ta fitojė titullin pėr 2004. Si fitues i 2004, Edi Rama nuk do tė mund tė konkurojė pėr 2005, ndėrsa rivali i tij meksikan, gėzon tė drejtėn pėr tė qenė njė i tillė.

  Edi Rama u nderua me ēmimin "2004 World Mayor", i cili ėshtė dizenjuar nga artisti francez Manuel Ferrari dhe ėshtė prodhuar nga skulptori londinez Kaspar Swankey. Botuesi i City Mayors, Tann vom Hove, tha nė lidhje me kėtė "ne i kėrkuam artistit Manuel Ferrari tė prodhonte njė ide qė tė tregonte qė njė kryebashkiak frymėzues mund tė fitojė nėse ai ngrihet mbi themele tė forta". Para pėrfundimit tė trofesė, Manuel Ferrari u informua mbi dy kandidatėt pretendent pėr ēmimin e madh. " Do tė doja tė dija pėrse kėta kandidatė nxisnin ndjenja kaq tė forta" dhe shtoi se "tė gjithė kandidatėt kryebashkiakė kishin dy karakteristika tė pėrbashkėta - kurajon dhe bindjen". Fragment komentesh pėr Edi Ramėn: Tirana, Edi Rama ėshtė njeriu i cili ndryshoi njė qytet tė tėrė. Tani kemi njė Tiranė tė re, tė ngjyrshme, tė gėzuar, me infrastrukturė tė re dhe tė pėrmirėsuar dhe jetė artistike. Besoj se Edi RAMA, ėshtė njeriu qė ka bėrė mė tė mirėn pėr kėtė vend dhe pėr qytetarėt e Tiranės. Nuk ka rėndėsi nėse ai fiton apo jo. Mė e rėndėsishme ėshtė qė ai ėshtė fituesi im, jo vetėm pėr mua por pėr shumė qytetarė tė Tiranės. Faleminderit Edi nga zemra. Ti je pa dyshim heroi i qyteti tim.

  .... Koment nr 2.

  Ėshtė e lehtė tė jesh Kryebashkiak i suksesshėm nė njė qytet si Berlini ose New Yorku, por duhet tė kesh cilėsi tė veēanta pėr tė bėrė ēka Edi Rama ka bėrė pėr Tiranėn gjatė kėtyre viteve. Ti duhet tė vizitosh Tiranėn mė parė, pastaj tė votosh pėr World Mayor....

  Shėnim pėr botuesit: Nė prill tė vitit 2003, Urban Publishing Co, themeluar mė 1977, ngriti rrjetin jo komercial nė internet, City Mayors. (http://www.citymayors.com)

  Ky website, ka mė shumė se 70,000 vizitorė nė muaj dhe shėnon 120,000 kėrkesa tė faqes nė muaj. City Mayors ėshtė bėrė njė platformė gjithėpėrfshirėse qė mbulon problemet qė hasin sot qytetet nė botė. World Mayor, njė ngjarje vjetore, u themelua nga City Mayors pėr tė rritur profilin e kryebashkiakėve nė mbarė botėn si dhe pėr tė nderuar punėn e atyre qė i kanė shėrbyer komuniteteve tė tyre pėr rritjen e cilėsisė sė imazhit tė qyteteve, brenda dhe jashtė vendit. City Mayors kėrkon mes tyre ata qė kanė treguar se kanė njė vizion, pasion dhe aftėsi pėr t’ua bėrė qytetarėve tė tyre vendin ku jetojnė mė tė dashur, pėr tė jetuar, punuar dhe pėr ta vizituar. /S,Vuciterna

  http://www.zeripopullit.com/arkiva/2...menti/sup2.htm

  Wie bekannt, hatte Edi sogar die Stimmen vom @lupo Clan

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Und hier das offizielle Statement, das Edi Rama

  "Der Welt Bürgermeister 2004" ist.

  Grossartig Edi, wir gratulieren.!!!

  Edi Rama, Mayor of Tirana
  elected World Mayor 2004
  By Tann vom Hove, Editor
  Edi Rama, Mayor of Tirana, has been elected World Mayor 2004. In an annual international competition organised by City Mayors, Mr Rama was not only strongly supported by his own community in the Albanian capital, but also by thousands of voters in other European countries and North America.

  Runner up in the 2004 World Mayor project was the Mayor of Mexico City, Andrés Manuel López Obrador, who received almost the same number of votes as Edi Rama, but whose supporters were overwhelmingly Mexico-based. Walter Veltroni, Mayor of Rome, placed third in the competition, and also enjoyed wide international support.

  Full coverage of World Mayor 2004 on www.worldmayor.com

  In January 2004 City Mayors launched the internet-based project World Mayor 2004. The aim was to raise the profile of mayors worldwide, as well as to honour those who have served their communities well and who have made contributions to the well-being of cities nationally and internationally. The most outstanding mayor was to be awarded the title World Mayor 2004.

  City Mayors operates on a non-commercial basis. All published information is available free of charge and free of advertising. In addition, City Mayors does not seek donations and, if offered, will not accept any other forms of remuneration.

  Based on more than 400 nominations received by its readers, City Mayors prepared a short list of some 50 mayors to enter the final round of the World Mayor competition. Each reader had four votes. They could, however, only vote for one mayor from each of four world regions: Europe, the Americas, Asia and Africa. All votes were counted manually to eliminate, as far as possible, multiple and organised voting. More on methodology

  In addition to click-voting, readers were encouraged to comment on why they felt a particular mayor deserved to win the 2004 World Mayor title. When setting up the rules for the competition, City Mayors emphasised that the strength of argument was as important as the number of votes. By stressing the importance of well-expressed comments, City Mayors ensured that the competition participants thought about the merits of their chosen mayors.

  By the end of October 2004, more than 35,000 people had cast their votes and submitted comments on the mayors they thought should win the 2004 World Mayor title. Voters from Europe accounted for approximately 41 per cent of the total number of voters. North American voters made up 35 per cent, while Asia contributed 14 per cent of people participating in the 2004 World Mayor project. Some four per cent of voters originated in Central and South American countries; the remainder came from other parts of the world, including Africa and Australia.

  The top two placed mayors, Edi Rama (Tirana) and Andrés Manuel López Obrador (Mexico City), both received more than 5,500 votes. Third-placed Walter Veltroni (Rome) enjoyed the support of almost 3,000 people from within Italy, but also from North America and other European countries.

  Mayors who were backed for the 2004 World Mayor title by more than 1,500 voters included Annika Billström (Stockholm), Jens Kramer Mikkelsen (Copenhagen), Sergio Chiamparino (Turin), Dora Bakoyanni (Athens), Keshav Sthapit (Kathmandu), Tadatoshi Akiba (Hiroshima), Martin O’Malley (Baltimore) and Bertrand Delanoe (Paris).

  In addition to Edi Rama and Walter Veltroni, mayors with strong international appeal included Dora Bakoyanni (Athens), Bertrand Delanoe (Paris), Tadatoshi Akiba (Hiroshima), Klaus Wowereit (Berlin), Wolfgang Tiefensee (Leipzig), Gavin Newsom (San Francisco), Marta Suplici (Sao Paulo), Hazel McCallion (Mississauga) and Keshav Sthapit (Kathmandu).

  Statements in support of mayors being well-argued had the advantage of making their assessment as reliable as possible. Tann vom Hove, Publisher and Editor of City Mayors, said that his organisation was looking for mayors who had the passionate support of their communities and won respect on the international stage. “When making the final decision on which mayor should be awarded the title World Mayor 2004, my colleagues and I evaluated all the statements received in support of the Mayors of Tirana and Mexico City,” Mr vom Hove explained.

  Both mayors enjoyed incredible support in their communities, and both have undoubtedly changed their cities for the better and improved the conditions of their citizens since taking office. The final decision on who should be awarded the 2004 title was taken by City Mayors’ editorial board. Two members voted for Andrés Manuel López Obrador, while the other five thought Edi Rama should win the 2004 title. As the 2004 winner, Edi Rama will not be eligible to participate in the 2005 competition; the Mayor of Mexico City, however, is entitled to become a candidate in 2005.

  Edi Rama will be presented with the 2004 World Mayor award, which was designed by French artist Manuel Ferrari and made by London-based sculptor Kaspar Swankey. City Mayors Publisher, Tann vom Hove, said: “We asked Manuel Ferrari to produce a design that shows what an inspirational mayor can achieve if he builds on strong foundations.” Before contemplating the design, Manuel Ferrari learnt as much as possible about the front-runners in the World Mayor 2004 project. “I wanted to know why these mayors could arouse such strong feelings,” he said, and added that all the mayors he studied had two characteristics in common – courage and conviction.

  The comments received by City Mayors in support of many of the 50 finalists indeed express that they have all inspired their communities.

  Commenting on Edi Rama (Tirana, Albania)
  Edi Rama is the man who changed a whole city. Now there is a new Tirana, coloured, happy, with a new and improved infrastructure and cultural life. I think Edi Rama is the man that has done the best for his country and for Tirana’s citizens. No matter if he wins or not. Most important is that he is a winner for me, and for most of the people of Tirana. Thank you, Edi, from my heart. You are surely the hero of my city

  http://www.citymayors.com/mayor2004/edirama_2004.html

Ähnliche Themen

 1. Albaner gewinnt erneut im "besten Restaurant der Welt"
  Von Rockabilly im Forum Essen und Trinken
  Antworten: 39
  Letzter Beitrag: 01.05.2012, 08:56
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 06.06.2006, 18:53
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 27.05.2005, 01:37