BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 36

Erdogan trifft Berisha

Erstellt von Popeye, 27.03.2008, 14:47 Uhr · 35 Antworten · 2.336 Aufrufe

 1. #1
  Popeye

  Daumen hoch Erdogan trifft Berisha

  ERDOGAN TRIFFT BERISHA

  In Albanien wurde Ministerpräsident Recep Tayyip Erdogan gestern von seinem albanischen Amtskollegen Sali Berisha zeremoniell empfangen. Nach dem Gespräch unter vier Augen und der Delegationen veranstalteten die beiden Führer eine Pressekonferenz.


  Berisha wies dabei darauf hin, dass die Zusammenarbeit zwischen der Türkei und Albanien sich entwickelt hat und bedankte sich Erdogan für die türkische Unterstützung für die NATO-Mitgliedschaft Albaniens. Er teilte mit, dass Albanien die türkische EU-Mitgliedschaft unterstützte und betonte die Notwendigkeit einer türkischen EU-Mitgliedschaft in der Organisation.


  Erdogan sagte seinerseits: Die Anerkennung der Unabhängigkeit von Kosovo ist ein Erfordernis unseres geschichtlichen und kulturellen Bandes. (Milliyet)  :: Tages Spiegel :: 27.03.2008


 2. #2
  Popeye
  Die Nachrichten auf Albanisch:
  Kryeministri Berisha dhe Kryeministri i Republikės sė Turqisė, Recep Tayp Erdogan, ishin tė pranishėm sot nė takimin me Kėshillin e Biznesit turko-shqiptar .
  Kryeministri Berisha i ka shprehur edhe njėherė Kryeministrit Erdogan mirėseardhjen e pėrzemėrt duke nėnvizuar se kjo vizitė pėrbėn njė zhvillim kulmor nė marrėdhėniet tradicionale tė shkėlqyera mes dy vendeve tona mike.

  “Dua tė theksoj kėtu se nė meritėn e madhe tė Kryeministri Erdogan qėndron fakti se marrėdhėniet ekonomike gjatė qeverisjes sė tij njohėn njė shumėfishim tė shpejtė. Nga 38 milionė dollarė investime turke nė Shqipėrei sot janė mbi 620 milionė dollarė tė investuara nė tė gjitha fushat e rėndėsishme nė metalurgji hidrokarbure, telekomunikacion, banka, tekstile dhe prodhime tė tjera”, tha Kryeministri Berisha duke nėnvizuar se njė rritjee tė konsiderueshme pėsuan edhe shkėmbimet tregtare mes dy vendeve.
  Mė tej Kryeministri Berisha theksoi se Shqipėria pret me kėnaqėsi hyrjen nė fuqi tė Marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė nė muajin maj, duke shprehur bindjen se ritmi i shkėmbimeve tregtare mes dy vendeve do tė njohė nivele tė reja dhe shumė tė larta.

  Duke renditur disa nga reformat ekonomike, Kryeministri Berisha theksoi se qeveria shqiptare ka bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr tė krijuar njė klimė miqėsore ndaj biznesit duke pėrcaktuar dy qėllime kryesore; shndėrrimin e Shqipėrisė nė vendin me barrėn fiskale dhe koston e prodhimit mė tė ulėt nė Europė.
  “Nė funksion tė kėtyre dy objektivave ne kemi ndėrmarrė njė revolucion tė vėrtetė fiskal, reduktuam tatimin mbi fitimin nga 25 % nė 10%, realizuam uljen e tatimit mbi tė ardhurat nga 23 % nė 10 % , realizuam pėrgjysmimin e taksės pėr biznesin e vogėl dhe kemi ulur taksėn sociale me 31 %”, u shpreh Kryeministri Berisha.

  Kryeministri theksoi se shumė shpejt qeveria shqiptare do tė shtrijė shėrbimin e taksės on-line nė tė gjithėė vendin, pėr t`u ofruar biznesmenėve shėrbimet mė tė mira dhe mė tė lehta pėr tė lehtėsuar shėrbimet ndaj tij.
  Gjithashtu Kryeministri Berisha njohu pėrfaqėsuesit e biznesit turk, se me anė tė nismės “Shqipėria 1 euro”, ata mund tė lidhin kontrata pėr shfrytėzimin e tokės pėr qėllime turistike industriale apo bujqėsore.
  “Ne kemi thjeshtuar shumė burokracinė ndaj biznesit, nga njė vend me 42 ditė kohė regjistrimi sot regjistrimi bėhet me one-stop-shop dhe prokurimet e dikurshme po zėvenmdėsohen me prokurimin elektronik. Kėtė vit nisi puna pėr tė finalizuar sa mė shpejt one-stop-shop pėr liēencat dhe lejet”, deklaroi Kryeministri Berisha.

  Gjatė fjalės sė tij Kryeministri Berisha e vuri theksin nė potencialet e mėdha pėr investime, qė ofron Shqipėria veēanėrisht nė turizėm, miniera dhe burime hidrike.
  Nė pėrfundim tė fjalės sė tij Kryeministri Berisha pėrshėndeti bizneset turke qė operojnė nė Shqipėri, ndėrsa i siguroi ata dhe tė gjithė biznesin turk nė tėrėsi, se do tė gjejnė nė Shqipėri lehtėsitė e nevojshme pėr tė investuar, burime dhe potenciale tė mėdha, por edhe njė qeveri mike qė do tė bėjė ēddo pėrpjekje pėr lehtėsimin e kėtyre investimeve.
  I nderuar zoti Kryeministėr Erdogan,
  Ministra dhe anėtarė tė delegacionit tė Republikės sė Tuqisė,

  Zotėrinj ministra, tė nderuar biznesmene dhe biznesmenė tė Shqipėrisė dhe Turqisė tė pranishėm nė kėtė drekė.

  Sė pari dėshiroj edhe njėherė t`ju uroj njė mirėseardhje shumė tė pėrzemėrt dhe tė theksoj se vizita e Kryeministrit Erdogan pėrbėn njė zhvillim kulmor nė marrėdhėniet tradicionale tė shkėlqyera mes dy vendeve tona mike.

  Shqipėria dhe Turqia janė tė lidhura nė historinė e tyre me mijėra fije. Gjatė perandorisė tė dy kombet kanė qenė pothuajse bashkėqeverisės tė saj, por mė vonė Republika e Turqisė ishte njė nga vendet njė nga mbėshtetėsit kryesorė tė shtetit tė pavarur shqiptar. Ajo ishte njė nga vendet qė firmosi pėr Shqipėrinė traktatin e parė tė miqėsisė dhe bashkėpunimit. Turqia nė tė gjitha kohėrat nė tė gjitha situatat ka qėndruar nė anėn e kombit shqiptar. Marrėdhėniet tona gjatė kėtyre viteve pas daljes nga diktatura kanė njohur zhvillime tė mėdha dhe njė bashkėpunim tė gjithanshėm politik, ekonomik, ushtarak, kulturor, arsimor, shėndetėsor dhe kėto marrėdhėnien pėrfshijnė tė gjitha fushat.

  Dua tė theksoj kėtu se nė meritėn e madhe tė Kryeministri Erdogan qėndron fakti se marrėdhėniet ekonomikee gjatė qeverisjes sė tij njohėn njė shumėfishim tė shpejtė. Nga 38 milionė dollarė investime turke nė Shqipėri sot janė mbi 620 milionė dollarė tė investuara nė tė gjitha fushat e rėndėsishme nė metalurgji hidrokarbure, telekomunikacion, banka, tekstile dhe prodhime tė tjera.

  Po kėshtu rritje tė madhe kanė pėsuar shkėmbimet tregtare. Kur firmosėm marrėveshjen e tregtisė sė lirė nuk ėshtė se nuk kishte zėra hezitues, sepse Turqia si njė nga vendet eksportuese mė tė mėdha nė tė drejtėn e saj mund tė mund tė krijonte epėrsi. Nuk besoja nė kėtė, sepse unė i besoj lirisė sė tregut. I bindur se ēdo hap drejt saj ėshtė hap drejt perspektivės. Ndaj pres me kėnaqėsi qė kjo marrėveshje tė hyjė nė fuqi majin qė vjen. Jam i bindur se ritmi i shkėmbimeve tregtare mes dy vendeve do tė njohė nivele tė reja shumė tė larta.

  Gjatė viteve tė fundit qeveria shqiptare ka bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr tė krijuar njė klimė miqėsore ndaj biznesit duke pėrcaktuar dy qėllime kryesore. Sė pari Shqipėria vendi me barrėn fiskale mė tė ulėt sė dyti Shqipėria vendi me koston mė tė ulėt tė prodhimit. Nė funksion tė kėtyre dy objektivave ne kemi ndėrmarrė njė revolucion tė vėrtetė fiskal, reduktuam tatimin mbi fitimin nga 25 % nė 10%, realizuam uljen e tatimit mbi tė ardhurat nga 23 % nė 10 % , realizuam pėrgjysmimin e taksės pėr biznesin e vogėl, kemi ulur taksėn sociale me 31 %.

  Kemi vendosur njė sistem me njė barrė fiskale mė tė ulėtin, por ju siguroj se ky ėshtė vetėm stacioni i parė sepse shumė shpejt ne do tė ndėrmarrim njė thjeshtim tė madh tė sistemit tonė fiskal pėr ta bėrė atė ndėr mė tė thjeshtit. Shumė shpejt ne do tė shtrijmė nė tė gjithė vendin taksėn on-line pėr t`u ofruar biznesmenėve shėrbimet mė tė mira dhe mė tė lehta, pėr tė lehtėsuar shėrbimet ndaj tij. Ne pėrveē kėsaj kemi ndėrmarrė nismėn “Shqipėria 1 euro”. Bazuar nė kėtė nismė shumė nga ju tė nderuar biznesmenė mund tė lidhni kontratėn pėr tokėn pėr shfrytėzim pėr qėllime turistike, industriale apo bujqėsore. Ne kemi thjeshtuar shumė burokracinė ndaj biznesit, nga njė vend me 42 ditė kohė regjistrimi sot regjistrimi bėhet me one-stop-shop dhe prokurimet e dikurshme po zėvenmdėsohen me prokurimin elektronik. Kėtė vit nisi puna pėr tė finalizuar sa mė shpejt one-stop-shop pėr liēencat dhe lejet.

  Shqipėria e parė nė hartė ėshtė njė vend i vogėl, por ėshtė njė vend me mundėsi shumė tė mėdha. Potenciali i saj turistik ėshtė i jashtėzakonshėm. Janė 400 km bregdet rėnor dhe shkėmbor nga mė tė bukurit nė Mesdhe pėr t`u zhvilluar. Shqipėria ka njė potencial tė madh ujor qė bėhet ēdo ditė e mė i ēmueshėm nė kohėn e njė krize globale energjetike. Ky potencial ėshtė rreth 20 miliardė KĖ pėr t`u shfrytėzuar. Kompani tė mėdha nga gjithė Europa pėrfshirė dhe nga Turqia janė angazhuar me projekte nė ujėrat e Shqipėrisė.

  Shqipėria ėshtė njė vend shumė i pasur me minerale, ka njė nga depozitat mė tė mėdha tė kromit nė botė, por ėshtė mė e pasur nė nikel, nė baokside, bakėr dhe hekur, ndaj dhe sipėrmarrės tė mėdhenj turq janė tė angazhuar nė Shqipėri.
  Unė dua t`i pėrshėndes ata sot. Dua tė pėrshėndes Kurum, i cili ka bėrė investime tė mėdha nė sektorin energjetik, Ēalik i cili ka bėrė dhe po bėn investime tė mėdha nė sektorin e Telekomit, sektorin bankar dhe sektorė tė tjerė. Gjithashtu dua tė pėrshėndes shumė kompani tė tjera dhe dua t`u shpreh mirėnjohjen pėr vizitėn tuaj dhe t`u siguroj se nė kėtė vend do tė gjeni tė gjithė lehtėsitė e nevojshme pėr tė investuar, burime dhe potenciale tė mėdha, do tė gjeni njė qeveri mike ndaj jush qė do tė bėjė ēdo pėrpjekje pėr tė lehtėsuar investimet tuaja.
  [FONT='Arial','sans-serif']Kryeministri Berisha dhe Kryeministri Erdogan dhanė, pas takimit mes tyre, njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp.[/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Kryeministri Berisha: [/FONT][FONT='Arial','sans-serif']Sapo pėrfunduam njė takim shumė tė pėrzemėrt me delegacionin e Republikės sė Turqisė, tė kryesuar nga Kryeministri Erdogan. Unė gjithashtu pata njė takim kokė mė kokė me Kryeministrin Erdogan. Shfrytėzoj rastin pėr t’i shprehur edhe njė herė mirėseardhjen dhe pėrshėndetjen time tė pėrzemėrt dhe tė mbarė qytetarėve shqiptarė Kryeministrit Erdogan, mik i shquar dhe i madh i kombit shqiptar dhe i Shqipėrisė. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Dy vendet tona janė tė lidhura me mijėra fije historike nė tė shkuarėn e tyre dhe me lidhje tradicionale miqėsore. Gjatė qeverisjes sė Kryeministrit Erdogan marrėdhėniet midis dy vendeve mike, Shqipėrisė dhe Turqisė kanė njohur zhvillimet mė tė mėdha dhe kjo para sė gjithash pėr shkak tė vendosmėrisė dhe ndjenjave miqėsore tė Kryeministrit Erdogan pėr forcimin dhe konsolidimin e kėtyre marrėdhėnieve.[/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Unė do tė ndalem vetėm nė disa fakte. Investimet e Turqisė nė Shqipėri nga 38 milion dollarė qė ishin nė vitin 2002, sot janė 620 milion dollarė dhe janė tė shtrira nė tė gjitha fushat, nė infrastrukturė, metalurgji, telekomunikacion, tekstile, shėndetėsi, arsim dhe shumė fusha tė tjera. Bashkėpunimi midis dy vendeve tona nė tregti ka njohur njė rritje tė shpejtė. Marrėveshja e Tregtisė sė Lirė, e cila hyn nė fuqi nė muajin maj, do tė fuqizojė mė tej kėto shkėmbime. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Turqia ėshtė njė vend mik me njė kontribut shumė tė ēmuar nė tė gjitha pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr anėtarėsimin nė NATO. Jo vetėm nė kuptimin e mbėshtetjes sė plotė politike, por Forcat e Armatosura tė Turqisė kanė dhėnė njė ndihmė tė gjithanshme tė ēmuar Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė nė arsimim, pajisje, logjistike dhe tė gjithanshme, pėr t’u mundėsuar atyre arritjen e standardeve tė domosdoshme pėr anėtarėsimin e vendit nė NATO. Njėsitė tona janė sė bashkė me njėsit turke nė Kabul. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Marrėdhėniet nė fushėn e drejtėsi janė po kaq tė mira. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Qeveria turke dhe Kryeministri Erdogan janė ndėr mė tė parėt qė njohėn pavarėsinė e Kosovės. Delegacioni turk mbėshteti fuqishėm nė Senegal pėrfshirjen tė njė paragrafi pėr Kosovėn nė rezolutė. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Shqipėria mbėshtet kandidaturėn e Turqisė nė Kėshillin e Sigurimit. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Ėshtė bindja ime se finaliteti territorial i Bashkimit Europian nuk do tė mund tė plotėsohet pa integrimin e Turqisė nė BE. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Kryeministri Erdogan, me reformat e mėdha qė ka ndėrmarrė nė vendin e tij, ka treguar pėrkushtimin e madh ndaj vlerave tė lirisė, demokracisė dhe prosperitetit tė qytetarėve tė kėtij vendi. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Ne diskutuam shumė ēėshtje, por, ndėr mė tė rėndėsishmen, do tė veēoja interesimin e Kryeministrit Erdogan pėr tė inkurajuar sipėrmarrjen e gazit tė Turqisė BOTASH tė bashkėpunojė me konsorciumin zviceran IGL pėr gazsjellėsin qė kalon nėpėr territorin e Shqipėrisė. Ne i jemi shumė mirėnjohės dhe kjo pėrbėn njė ndihmė dhe mbėshtetje shumė e madhe pėr Shqipėrinė. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Zonja dhe zotėrinj, duke ia dhėnė fjalėn mikut tim, Kryeministrit Erdogan, dėshiroj edhe njė herė tė shpreh mirėnjohjen mė tė thellė pėr tė gjithė mbėshtetjen e madhe e miqėsore tė tij ndaj Shqipėrisė dhe shqiptarėve dhe tė qeverisė dhe vendit tė tij. Dėshiroj ta siguroj se qeveria qė unė drejtoj mbetet e vendosur tė punojė pėr marrėdhėniet vėllazėrore ndėrmjet dy vendeve e kombeve tona, nė interesin mė tė mirė tė tyre, si dhe paqes e stabilitetit nė rajon. [/FONT]


  [FONT='Arial','sans-serif']Kryeministri Erdogan:[/FONT][FONT='Arial','sans-serif'] Vizitėn time tė parė e kam zhvilluar nė vitin 2005. Kėtė herė unė po vij sėrish me disa ministra, deputetė dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė qeverisė time dhe ndihem i lumtur e i kėnaqur qė ndodhem nė Shqipėri. Ballkani nė pėrgjithėsi dhe veēanėrisht Shqipėria zėnė njė vend tė veēante nė politikėn e jashtme tė Turqisė. Nė kėto 17 vitet e fundit, Turqia vazhdon t'i japė ndihmė dhe mbeshtetje Shqipėrisė, te cilat do tė vijė gjithnjė nė rritje. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Lidhjet miqėsore dhe vėllazėrore me Shqipėrinė janė nė nivele tė larta. Ne kemi njė bashkėpunim tė frytshėm nė shumė fusha, si nė atė tė mbrojtjes, nė fushėn ekonomike, kulturore, tregtare etj. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Nė takimin kokė mė kokė qė pata me Kryeministrin Berisha, ashtu dhe nė takimin mes dy delegacioneve ne diskutuam pėr ēėshtje me interes tė pėrbashkėt, si dhe pėr ēėshtje rajonale dhe ndėrkombėtare. Vėshtrimet tona nė politikė pėrputhen me njėri-tjetrin dhe midis dy vendeve tona nuk ka asnjė problem pėr kėtė ēėshtje. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Ashtu siē ka ndodhur deri tani, edhe nė tė ardhmen do tė vazhdojmė tė ndihmojmė pėr arsimimin e ushtarakėve shqiptarė. Siē u shpreh dhe Kryeministri, njė repart ushtarak shqiptar ndodhet nė Afganistan krah pėr krah me ushtarėt tanė. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Ne po hedhim hapa gjithnjė e mė tė mėdha nė shkėmbimet tregtare dhe ekonomike. Po rritet vėllimi ynė tregtar dhe tani ka arritur nė 318 milion dollarė. Sigurisht qė kjo shifėr nuk ėshtė e mjaftueshme dhe duhet ta rrisim nė tė ardhmen. Ne jemi tė hapur qė tė marrim nga Shqipėria, ēfarė ajo ofron. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Dėshiroj tė theksoj se nė vitin 2002, kur erdhi nė fuqi qeveria qė unė drejtoj, investimet turke nė Shqipėri shėnonin njė shifėr prej rreth 38 milion dollarė, ndėrsa sot kjo shifėr ka arritur nė 620 milion dollarė. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Investimet turke do tė vazhdojnė edhe nė ardhmen nė fusha tė tilla si nė ndėrtim, telekomunikacion, metalurgji, sistemin bankar, arsim etj. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Sigurisht ėshtė e dobishme qė tė ketė njė larmi sa mė tė madhe nė kėto investime. Mund tė ketė shtrirje dhe nė transport dhe turizėm. Vendi ynė ka njė eksperience tė fuqishme nė infrastrukturėn e turizmit. Ne presim nė Turqi edhe sipėrmarrėsit shqiptarė, tė cilėt, sė bashku me investitorėt tanė mund tė bėjnė investime tė pėrbashkėta drejt vendeve tė treta, duke realizuar nė kėtė mėnyrė njė shkėmbim pėrvojė mes tyre. Ėshtė e vėrtetė se turizmi inkurajon dhe solidaritetin mes popujve. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Pėr sa i pėrket sektorit tė arsimit, ekzistojnė mundėsitė qė tė shtohet numri i studentėve shqiptarė qė ndjekin studimet e larta nė Turqi. Kėtė ia shpreha edhe zotit Kryeministėr. Duhet tė theksoj edhe njė herė se i kushtojmė shumė rėndėsi arsimit. Unė mendoj se me nėnshkrimin e marrėveshjes sė sotme do tė shfrytėzojmė mė mirė potencialet qė kemi nė kėtė fushė. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Ndėr tė tjera, dėshiroj tė ritheksoj edhe njė herė vendosmėrinė e Turqisė pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Nė Samitin e Bukureshtit, i cili do tė zhvillohet nė prill tė kėtij viti, ne do tė mbėshtesim anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, krahas anėtarėsimit tė Kroacisė dhe Maqedonisė. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Pėr sa i pėrket ēėshtjes sė gazit natyror ėshtė ende i vlefshėm premtimi ynė qė gazsjellėsi qė siguron gazin nga deti Kaspik e qė kalon nga Turqia, Greqia dhe shkon nė Itali tė degėzohet drejt Shqipėrisė. Unė do t'ia pėrsėris kėtė kėrkesė, institucionit tonė pėrkatės nė kėtė fushė.[/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Dėshiroj tė falėnderoj shumė kolegun tim, Kryeministrin Berisha pėr ndihmėn qė do tė na japė Shqipėria pėr anėtarėsimin si kandidat i pėrkohshėm nė Kėshillin e Sigurimit nė vitin 2009-1020.[/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Pėr sa i pėrket ēėshtjes sė Kosovės, hapi qė ne hodhėm qe nevojė e lidhjeve historike dhe kulturore qė kemi me ta. Vendimi ynė ishte i nevojshėm pėr paqen, stabilitetin dhe prosperitetin e Ballkanit. Unė mendoj se ky vendim do tė jetė njė shkak dhe njė arsye pėr shumė tė mira nė tė ardhmen. [/FONT]

  [FONT='Arial','sans-serif']Unė uroj dhe dėshiroj qė kėto takime kaq frytdhėnėse qė zhvilluam sot, si ai midis dy kryeministrave, ashtu dhe ai mes dy delegacioneve, si dhe takimi qė kanė zhvilluar deputetėt tanė tė grupit tė miqėsisė Shqipėri-Turqi me deputetėt shqiptarė tė kėtij grupi nė parlament, do tė jenė njė arsye mė e fortė dhe njė nxitje mė e madhe pėr forcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve tona.[/FONT]
  Keshilli i Ministrave

 3. #3
  Popeye
  An die Albaner:

  Könnt ihr mir villeicht bisschen übersetzen? Nur das wichtigste?

  Weil in dem dt. Artikel nicht soviel steht, was dort besprochen wurde.

 4. #4
  Avatar von Toni Maccaroni

  Registriert seit
  24.06.2007
  Beiträge
  7.155
  Er teilte mit, dass Albanien die türkische EU-Mitgliedschaft unterstützte und betonte die Notwendigkeit einer türkischen EU-Mitgliedschaft in der Organisation.
  Wie will denn Albanien die Türkei die EU-Mitgliedschaft unterstützen?
  Albanien ist doch selber nicht in der EU.
  Oder hat der Berisha das nur gesagt, damit sich die Freundschaft verbessert, obwohl Berisha genau weißt, dass es eh klappen wird die Türkei zu unterstützen?

 5. #5
  Popeye
  Wie will denn Albanien die Türkei die EU-Mitgliedschaft unterstützen? Albanien ist doch selber nicht in der EU.
  Keine Ahnung
  Oder hat der Berisha das nur gesagt, damit sich die Freundschaft verbessert, obwohl Berisha genau weißt, dass es eh klappen wird die Türkei zu unterstützen?
  So müsste es sein.

  Naja schade, dass Albanien die EU Mitgliedschaft der Türkei unterstützt (Wie? keine Ahnung...)

 6. #6
  Avatar von Toni Maccaroni

  Registriert seit
  24.06.2007
  Beiträge
  7.155
  Einfach nur hinterhältig.

 7. #7

  Registriert seit
  08.03.2008
  Beiträge
  386
  Die türkische Botschaft in Albanien hat letzte Woche verlangt in den albanischen Geschichtsbüher das Wort "osmanische besetzer" in "osmanische verbündete" zu ändern und Skenderbeu zu einem kriminellen degradieren... was ich eine riesen Frechheitfinde,natürlich wird das nicht geändert

 8. #8

  Registriert seit
  14.10.2007
  Beiträge
  934
  Zitat Zitat von Dani_TIR Beitrag anzeigen
  Die türkische Botschaft in Albanien hat letzte Woche verlangt in den albanischen Geschichtsbüher das Wort "osmanische besetzer" in "osmanische verbündete" zu ändern und Skenderbeu zu einem kriminellen degradieren... was ich eine riesen Frechheitfinde,natürlich wird das nicht geändert
  Sorry aber da muss ich der Türkischen Botschaft recht geben.

 9. #9

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  naja, Skenderbeu hat ja auch für die osmanen gearbeitet.

  persöhnliche interessen gehen vor...  Erdogan hat sichauch erkundigt, wie er die albanische staatsbürgerschaft erhalten kann.


 10. #10
  Popeye
  Erdogan ist auch Albaner stimmts?

  Zitat Zitat von Dani_TIR Beitrag anzeigen
  Die türkische Botschaft in Albanien hat letzte Woche verlangt in den albanischen Geschichtsbüher das Wort "osmanische besetzer" in "osmanische verbündete" zu ändern und Skenderbeu zu einem kriminellen degradieren... was ich eine riesen Frechheitfinde,natürlich wird das nicht geändert
  Und was hat das jetzt mit diesem Thread zu tun?

Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Ankara, Hashim Thaci trifft sich mit Erdogan
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Kosovo
  Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 23.05.2010, 16:15
 2. Sarajewo trifft auf Belgrad
  Von SarayBosna im Forum Sport
  Antworten: 28
  Letzter Beitrag: 28.01.2009, 23:41
 3. Haider trifft Thompson.
  Von Perun im Forum Musik
  Antworten: 50
  Letzter Beitrag: 11.05.2008, 20:51
 4. Katholisch trifft auf Orthodox
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 60
  Letzter Beitrag: 01.12.2006, 14:28
 5. Plassnik trifft Premier
  Von Krajisnik im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 13.04.2005, 16:01