BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 33

Ermittlungen gegen Atif Dudakovic

Erstellt von Machiavelli, 09.11.2011, 12:04 Uhr · 32 Antworten · 3.157 Aufrufe

Zitat Zitat von Dinarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Hmm ... vjecno pitanje, sto raditi sa zarobljenikom. Normalno, svako iole normalan ce reci ne dirati ga i ne ubijati ga. Cesto pitanje koje sam sebi postavljao je sto uraditi sa nekim koga zarobim, ko' mi se preda ili ga nadjem ranjenog. Teoretski, sto raditi ako si u izvidjanju i zarobio si vojnika. Ne mozes hodati sa njim naprijed, propada ti zadatak, ne mozes ga ostaviti tu jer ce te odati, a vuci ga nazad predstavlja jos veci rizik. Vrlo jebena odluka koja moze utjecati na mnogo stvari. Sto god uradis na kraju se moze, unatoc dobrim namjerama, pokazati kao vrlo losa odluka zbog koje moze izginuti tvoja vojska. A ubiti ga, ni to nije moralno i treba se boriti sa time poslije. A ova zadnja opcija predstavlja najmanji rizik i ne ugrozava tvoju vojsku a ti cinis ratni zlocin. Jebena odluka i kako god odlucis mozes strasno pogrijesiti. Zbog ovakvih stvari ja bih imao, da sam sudija, vrlo mnogo olakotnih okolnosti za takvog vojnika koji bi mi se nasao pred sudom.
    Ima to sto pises mjesto. Nebi zelio biti u kozi da donosim odluku u datom trenutku, jer ocigledno je da si kaznjen kako god okrenes.

Medjutim: Ovdje se to pitanje ne postavlja. Ovdje se radi o pitanju da li prikazan snimak, za kojeg se moze reci da je u svakom slucaju montiran, moze biti dokaz da je Dudakovic zaista izdao naredjenje za ubistvo i da li su ubijene osobe na snimku iste kao i one koje su na pocetku filma zarobljene. To ovaj flim sugerishe.

Pored toga nisam siguran da li se ovdje uopste radi o Izacicu, jer sam ove snimke za onom dvojicom gledao u kontekstu oslobadnjanja/zauzimana (Kako kome) jedne male selendre kod Cazina, koja se nalazila pod kontrolom takzv. Autonomasa.

Dakle postavlja se pitanja ko sta s cim zeli postici, kada ovaj film prikaze na ovakav nacin.

Pozdrav

Zitat Zitat von Legija Beitrag anzeigen
    lächerlich.....das video ist nur ein teilbeweis.....aber hauptsache dudlakituvic ist euer held ....er hat ja serben töten lassen.....das fette schwein dudlakituodsvinjevic ist nicht nur ein schlechter general sondern auch ne feige sau und ein mörder.....sogar izetbegovic hat ihm seine feigeheit und fettleibigkeit vorgeworfen.....dieser fette kriegsverbrecher hat das morden und vergewaltigen befohlen und ihr verteidigt ihn......aber ok jeder bereitet sich auf seine art auf die hölle vor......

hahaha

Zitat Zitat von Dinarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Posto sam kazes da si bio 1995 u ratu, onda bi trebao shvatiti moju poruku. Nigdje ja ne odobravam zlocine prema zarobljenicima (pogotovo ne ako su u nekoj prostoriji, u nekom logoru, i nisu u mogucnost da te ugroze), 'ocu samo reci, "najeba" si na sve strane, na sta god se odlucis - ja te pitam Legija, ako si izvidjac i naidjes na ranjenog, na koju opciju bi se odlucio ... lako je sada goviriti na a), b), c) ili pak d) varijantu, a druga je stvar odlucit u onom ratnom vihoru, nisam ja ovo bez razloga napisao zemljace.
    Er war sicher ein 15 Jahre alter Elitesoldat
    Leuter Veteranen in diesem Forum...

Zitat Zitat von LordVader Beitrag anzeigen
    Ima to sto pises mjesto. Nebi zelio biti u kozi da donosim odluku u datom trenutku, jer ocigledno je da si kaznjen kako god okrenes.

Medjutim: Ovdje se to pitanje ne postavlja. Ovdje se radi o pitanju da li prikazan snimak, za kojeg se moze reci da je u svakom slucaju montiran, moze biti dokaz da je Dudakovic zaista izdao naredjenje za ubistvo i da li su ubijene osobe na snimku iste kao i one koje su na pocetku filma zarobljene. To ovaj flim sugerishe.

Pored toga nisam siguran da li se ovdje uopste radi o Izacicu, jer sam ove snimke za onom dvojicom gledao u kontekstu oslobadnjanja/zauzimana (Kako kome) jedne male selendre kod Cazina, koja se nalazila pod kontrolom takzv. Autonomasa.

Dakle postavlja se pitanja ko sta s cim zeli postici, kada ovaj film prikaze na ovakav nacin.

Pozdrav
    Gledao sam ovaj tvoj snimak nekoliko puta, i zaista ostavlja dosta otvorenih pitanja. Meni se cini, da su prije dvije godine, RTRS pustili slican ili isti snimak svojim gledaocima. Ako se dobro sjecam, izvjesni Damir Basic iz Velike Kladuse, koji je medju tim zarobljenicima pripadnika bivse autonomne oblasti Zapadne bosne, prepoznao je svoga oca. Navodno i tuzilastvo BiH, posjeduje cijeli video-materijal, koji traje oko 90 minuta, snimljen po ulasku samog Dudakovica i "Tigrova" u Izacicu. Neznam na kojem sam to snimku gledao, ali mislim da sam vidio jednog pripadnika VRSK, izvjesnog Cujica. Da li taj slucaj ima veze s'ovim? A vecernji list je prije pet godina iznio podatak, da je Dudakovic u ljeto 1995 ubio pregovarace (glavnog sa Babine strane, Muhamedagica).

Ali stvarno nebih znao reci, kome tacno sluze ovi snimci, koji ishod ocekuju i sta/ko se stvarno iza toga krije ...

Jos nesto vezano za temu;

Krivični zakon BiH
    Ratni zlocin protiv ratnih zarobljenika

Član 175.
    Ko kršeći pravila medunarodnog prava, prema ratnim
    zarobljenicima naredi ili učini koje od ovih djela:
    a) lišenja drugih lica života (ubistva), namjerna nanošenja
    licima snažnog tjelesnog ili duševnog bola ili patnje (mucenja),
    necovjecno postupanje, biološke, medicinske ili druge naucne
    eksperimente, uzimanje tkiva ili organa radi transplantacije;
    b) nanošenje velikih patnji ili povreda tijela ili povreda
    zdravlja;
    v) prisiljavanje na službu u neprijateljskim oružanim snagama
    ili lišavanje prava na pravicno i nepristrano sudenje,
    kaznice se kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom
    dugotrajnog zatvora
    Protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja
    Clan 177.
    (1) Ko kršeci pravila medunarodnog prava za vrijeme rata ili
    oružanog sukoba ubije ili rani neprijatelja koji je odložio oružje ili
    se bezuslovno predao ili nema sredstava za odbranu, kaznice se
    kaznom zatvora od jedne do deset godina.
    (2) Ako je ubistvo iz stava 1. ovog clana ucinjeno na svirep ili
    podmukao nacin, iz koristoljublja ili iz drugih niskih pobuda, ili
    ako je ubijeno više lica, ucinilac ce se kazniti kaznom zatvora
    najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.
    (3) Ko kršeci pravila medunarodnog prava za vrijeme rata ili
    oružanog sukoba naredi da u borbi ne smije biti preživjelih
    pripadnika neprijateljske vojske ili vodi borbu protiv neprijatelja na
    toj osnovi, kaznice se kaznom zatvora najmanje deset godina ili
    kaznom dugotrajnog zatvora.

Hat irgendjemand bei Rakto Mladic's Taten mit "die Videos sind zu viel geschnitten" kommentiert?

Eigentlich braucht es überhaupt keine Videos. Er wurden Soldaten hingerichtet. Verantwortung trägt automatisch der Befehlshaber bzw. Kommanant.
    - Ja, genau so vorgehen, wie man bei den Serben vorgeht.

Und nicht noch so eine Oric-Scheisse, wo man irgendein Massaker (auf UN-Ebene) anerkennt und die Gräulttat bestätigt, aber dort plötzlich nach den Direkt-Tätern sucht (die man logischerweise natürlich nie und nimmer finden kann bzw. wird), und den Kommandant unschuldshalber mal bei Seite lässt.

Bitte kein zweierlei Mass.
    Entweder tragen die Schuld die Direkt-Täter bzw. Einzel-Verursacher (die, die abgedrückt haben), oder (weil diese unmöglich aufzufinden sind) so beschliessen, dass der Kommandant die Verantwortung trägt! Aber bitte kein: "Bei den Serben und Kroaten machen wir's so, bei den Bosniaken machen wir's so."

Gast829627
    Zitat Zitat von Cobra Beitrag anzeigen
    Er war sicher ein 15 Jahre alter Elitesoldat
    Leuter Veteranen in diesem Forum...

rechnen corba war noch nie deine stärke ....aber bis 5 geht dann kommt die sperrung ...:

du wirst es nicht glauben aber ich war schon ende 94 unten mit 17 und offiziell mitte 95 mit vollen 18 in der vrs........vielleicht find ich n video wo ich den angriff mit wurfdildos auf die kroatischen stellungen befehle....

rechnen corba war noch nie deine stärke ....aber bis 5 geht dann kommt die sperrung ...:

du wirst es nicht glauben aber ich war schon ende 94 unten mit 17 und offiziell mitte 95 mit vollen 18 in der vrs........vielleicht find ich n video wo ich den angriff mit wurfdildos auf die kroatischen stellungen befehle....

Das hätte eher eine positive Wirkung auf ihre Moral gehabt

aha jes jes . . . kako da ne

Topic
    Video hin oder her, vorstellen und zutrauen kann ich das der fetten Sau.
    Sein Haß gegenüber den "autonomasi" ist kein Geheimnis, wer bei einer Rede in Velika Kladusa sich damit brüstet einen Fikret Abdic eigenhändig töten zu wollen ist kein General sondern ein Bauer 1. Klasse !

Unter seiner Führung sind etliche Greultaten verübt worden und demnach sollte man ihm den Prozess machen !

vielleicht find ich n video wo ich den angriff mit wurfdildos auf die kroatischen stellungen befehle....
    als wenn du dich von denen trennen könntest :

Vermutlich wirfst du sie so wie dieser türkische Held die Pfeile in die Augen der Gegner

Seite 3 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte