BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 7 von 7

Fatos Nanos kriminelle Geschäfte enttarnt im kurier.at

Erstellt von lupo-de-mare, 09.11.2004, 16:55 Uhr · 6 Antworten · 1.038 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Fatos Nanos kriminelle Geschäfte enttarnt im kurier.at

  Fatos Nano organisierte direkt den Waffen Handel.

  Und das Rogner Hotel ist verwanzt, als NATO Haupt Quartier, was jeder damals auch schon wusste. Rogner Hotel

  http://onliner.pointclark.net/public.../albanien5.htm


  Dieses heute als Titel Story veröffentlichte und abgehörte Gespräch, offenbart Vieles.

  Vor allem die Verbindung von dem erschossenen Ahmet Krasniqi, Buhoshi, Salih Berisha und lesli usw..

  Und der Abgeordnete Lesli arbeitet für die Bin Laden Connection auch als Geldwäscher.


  Premier als Waffen-Schmuggler?
  Ein Oppositionspolitiker präsentiert ein angebliches Telefonprotokoll westlicher Geheimdienste, der albanische Premierminister (Bild) dementiert.

  Tirana- Der albanische Ministerpräsident Fatos Nano ist von der Opposition einer möglichen Verwicklung in einen Waffenschmuggel beschuldigt worden. Nanos Sprecher Aldrin Dalipi hat am Dienstag in Tirana die Anschuldigungen kategorisch zurückgewiesen und die Einleitung von Untersuchungen gefordert. Der oppositionelle Abgeordnete Nikoll Lesi, zugleich Chefredakteur der Zeitung "Kohe Jone", hatte am Vortag dem Parlament die Niederschrift eines Telefongesprächs aus dem Jahr 1997 präsentiert, das nach seiner Darstellung von einem westlichen Geheimdienst aufgezeichnet worden war.

  "Illegale Wirtschaftsaktivitäten"

  Gegenstand des Telefonats zwischen Nano und dem Rechtsanwalt und ehemaligen Präsidenten des Verfassungsgerichts Fehmi Abdiu war ein möglicher Waffentransfer von Albanien in die serbische Kosovo-Provinz. "Koha Jone" beschuldigte zudem Nanos zweite Frau Xhoana "illegaler Wirtschaftsaktivitäten". Auch von Gerüchten war die Rede, dass Frau Nano, die mehrere Jahre in Athen gelebt hatte, Kontakte zu griechischen Geheimdienstkreisen unterhalten würde. Die Premiersgattin hatte Lesi wegen Verleumdung geklagt, doch lehnte das Parlament die Aufhebung von dessen Abgeordnetenimmunität ab.

  http://kurier.at/ausland/792156.php


  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Nentor 9, 104

  Nikollė Lesi lexon nė Kuvend tekstin e pėrgjuar tė dialogut nė hotel "Rogner"

  Armėt, ja biseda sekrete mes Nanos e Abdiut nė 1997
  Botohet procesverbali i transkriptit tė pėrgjuar nė Tiranė mė 15.12.1997 ndėrmjet Kryeministrit Fatos Nano dhe deputetit tė PS Fehmi Abdiu, rregjistruar nė Rogner nė tavolinėn A 20. Eshtė rregjistruar nga ora 17.40 deri nė 18.05. Biseda ka tė bėjė me shfuqizimin e disa neneve nė Kodin Penal, tė miratuara nga Kuvendi me ligjin 8175 tė datės 23.12.1996. Pas bisedės sė bėrė mes Nanos e Abdiut, kėto ndryshime u rrėzuan nė datėn 15 janar 1998. Nikollė Lesi ishte ai qė paraqiti dje nė Kuvend njė doumkent sipas tij, ofruar nga njė ambasadė e huaj, e cila jepte njė bisedė tė pėrgjuar mes Nanos dhe Fehmi Abdiut. Nikollė Lesi nė fillim ka lexuar ligjin e ndryshuar nga ana e Kuvendit. Mė pas ai ka bėrė njė prezantim tė dokumentit qė do tė lexonte duke thėnė se kėtė dokument dhe mikrofilmin e ka prokuroria e pėrgjithshme dhe shėrbimi informativ. Ndėrsa vetė Lesi e ka siguruar nėpėrmjet njė ambasade. Lesi ishte pėrgatitur me njė ēantė ku mbante dokumentat dhe faktet qė do paraqiste nė Kuvend. Ai pasi vendosi pėrballė njė kasetė video dhe njė kasetė audio, nisi tė bėnte mbrojtjen e tij. Ndėrsa nuk dha asnjė shpjegim pėr kasetėn video ai paraqiti edhe njė dokument tė dytė, dėshminė e njė oficeri policie, tė cilėn tha se e kishte tė shoqėruar edhe me kasetė audio. Ndėrsa dokument i pėrgjimit tė bisedės mes Nanos dhe Fehmi Abdiut ai e paraqiti vetėm tė zbardhur duke e lexuar vetė fjalė pėr fjalė para deputetėve.

  Fehmi Abdiu: Sidoqoftė bėre shumė mirė zoti kryeministėr. Ai shtangu kur tė pa, siē duket kujtoi se do ta shaje.
  Fatos Nano: E kush e ēan bythėn pėr atė. Mė shumė i fola prej teje plehrės. Do t'ia tregoj mirė se kush jam, pasi s'i ka ardhur rradha, kam hesape tė tjera tani....
  Kamarierja: Mirėmbrėma. Do porosisni tani apo tė vj mė vonė.
  Fatos Nano: Jo jo, tani se nuk kam kohė. Pėr mua njė ujė, xhin tonic dhe njė kafe tė mirė, kėshtu siē je ti bukuroshe.
  Kamarierja qesh
  F.Abdiu: Pėr mua njė lėng portokalli dhe njė kafe.
  Kamarierja: Si urdhėron.
  F.Abdiu: Zoti kryeministėr, kot u munduat, e kishim lėnė pėr nesėr.
  F.Nano: Jo jo. Nuk ka problem, ti ke ardhur apostafat me urgjencė dhe mua mė intereson shumė kjo ēėshtje. Si ia bėre, e gjete zgjidhjen?
  F.Abdiu: Po, besoj se ia kam gjetur pėr tė gjitha ato qė mė ke thėnė, vetėm po qe se me kundėrshton Thimio (e ka fjalėn pėr Thimio Kondin).
  F.Nano: Vazhdo se nuk ka bythė ai tė tė kundėrshtojė.
  F.Abdiu: Po flas mė shkurt meqenėse nuk kemi kohė. Unė e kam gjetur zgjidhjen mė tė mirė tė mundshme dhe e kam gati materialin. Si fillim duhet tė shfuqizojmė njė ligj tė Saliut.
  F.Nano: Akoma me atė kafshėn ti?
  F.Abdiu: Nuk mund tė veprojmė dot ndryshe, ėshtė shumė e rėndėsishme kjo ēėshtje dhe pėrbėn rrezik pėr nesėr. Vjet nė dhjetor, parlamenti ka miratuar disa shtesa nė kodin penal ku janė shtuar dhe ndryshuar 40 dispozita. Eshtė shtuar trafiku i njerėzve me konfiskim tė mjeteve, si pėr shembull makina qė transportojnė klandestinėt, gomonet, skafet etj. Eshtė shtuar shkelja e pasurisė sė vėnė nga krimet dhe kjo me konfiskim tė pasurisė nėse provohet. Ėshtė shtuar trafiku narkotikėve.
  F.Nano: Nė ē'kuptim, pse deri para kėtij ligji nuk ka patur dėnim pėr trafikantėt?
  F.Abdiu: Jo, sipas ligjit tonė, import- eksporti dhe tranzitimi nuk dėnoheshin.
  F.Nano: Vazhdo, vazhdo.
  F.Abdiu: Janė shtuar dispozitat pėr doganat, konfiskimet lokale, prostituta etj, etj.
  Kamarierja: Mė falni doni gjė tjetėr?
  F.Nano: Ik ore pirdhu.
  F.Abdiu: Por ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme, ka ndryshuar nė nenet 280 tė kodit penal dhe e ka trajtuar si dispozitė tė veēantė vetėm pėr trafikun e armėve. I ka futur njė sanksion deri nė 15 vjet burg dhe konfiskim tė pasurisė (pėr trafikun e armėve). Prandaj duhet t'a shfuqizojmė kėtė ligj dhe mundėsisht menjėherė, qė ēdo gjė tė jetė e sigurtė, sidomos pėr problemin e armėve, qė ato je i interesuar zoti kryeministėr.
  F.Nano: Ēfarė inventar leshi, depot janė tė shpėrthyera nė tė gjitha anėt.
  F.Abdiu: E di, e di. Por tė gjitha janė me numėr tė stampuar dhe shumica janė nėpėr depo qė nuk janė prekur. Le pastaj qė Gramshi nuk ėshtė prekur fare.
  F. Nano: Po ke tė drejtė. Hė pėr hė, pėr Gramshin nuk do ta ngacmojmė derisa tė gjejmė njė zgjidhje. Kemi qenė boll nė opozitė, na duhen ca para.
  F.Abdiu: Meqėnėse ėshtė shfuqizim i ligjit, qė tė paktėn po ndodhi gjė, askush tė mos mbajė pėrgjegjėsi penale, por tė mbetet histori gazetash e shoqėruar me ndonjė kokė turku.
  F.Nano: Bukur, ateherė ēfarė do nga unė?
  F.Abdiu: Dua vetėm qė tė mos ketė ndonjė reagim nga deputetėt socialistė.
  F.Nano (qesh): Kaq pak kėrkon?
  F.Abdiu: Pėr mua ėshtė kryesorja.
  F.Nano: Deputetėt e mi? Nuk ua mban bytha atyre, po tė dua i tredh tė gjithė, dakord. Na vaftė mbarė. Nėqoftėse do tė funksionojė siē duhet edhe nėqoftėse nuk do tė na pėrzihet ndonjė.... nėpėr kėmbė, vė bast qė do ta mbajmė 50 vjet tė tjera pushtetin. Po pėr doganat si ia bėre?
  F.Abdiu: Aty janė tė gjitha. Po u shfuqizua ligji, hapim dyert pėr gjithēka dhe mbyllen kur tė duam ne.
  F.Nano: Kuptoj. Edhe ti ke frikė nga njė pederast qė i shpėton shurra kur mė shikon mua?
  F.Abdiu: Nuk ėshtė puna aty. Thimio i ka tė gjitha. Egoist, grindavec, inatēi dhe do tė dali ai para teje si shpėtimtari i situatės.
  F.Nano: Mo ēfarė ti bėj se ėshtė spiun... dhe ti e di mirė qė mė detyruan ta bėj kryetar, por po tė ishte pėr mua ai do tė kishte marrė arratinė, qeni.
  F.Abdiu: E di, e di. Tani jam i qetė dhe e quaj kėtė punė tė mbaruar.
  F.Nano: Meqė kėtė punė e quan tė mbaruar, quaje tė mbaruar edhe punėn e kryetarit tė Gjykatės Kushtetuese. Kėshtu, qė nuk do tė ketė bir kurve qė do tė tė bėjė pordhė, jo Thimio bytha por as Bill Klintoni. Vetėm shiko qė tė zgjedhėsh ushtarėt qė .... nėnėn, se ndryshe nuk tė thonė baba. Nuk bėhet shaka aty. Ndodhi njė gjė nė Parlament, tė paktėn tė kemi njė siguresė nė Gjykatėn Kushtetuese. Boll kemi mbajtur koqet nė opozitė. Tani tė fitojmė para o Fehmi se njė jetė kemi.
  F.Abdiu: Ta them kėtė se aty e kam pak vėshtirė qė ti vė njėherė dhe pastaj ti heq. Nuk ėshtė njėsoj si me kėta tė tjerėt qė janė njė laps plumbi.
  F.Nano: Mos u bėj merak se nuk do tė zhgėnjej, por pėr pak desh harrova. Kam dėgjuar se ato tė Bukoshit janė lidhur me Saliun, kėshtu qė mund tė na prishin pazaret.
  F.Abdiu: Pėr ēfarė e ke fjalėn?
  Kamarierja: A do porosisni diēka tjetėr?
  F.Nano: Ik ore pirdhu ti. Na bėj llogarinė.
  F.Abdiu: Do paguaj unė se kam sebep.
  F.Nano: Unė e kam lajmin mė tė mirė se ti. Do fitojmė para.
  Mbaji, mbaji ti kamariere. Pėr ēfarė e kishe fjalėn Fehmi?
  F.Abdiu: Mendoj qė do pėrzihen dhe ata nė lojėn e armėve dhe me siguri qė do na prishin pazaret, ose akoma mė keq mund tė na bėjnė gjėmė tė madhe.
  F.Nano: Faktikisht nė njė farė mėnyre t'i ke tė drejtė. Por jo pėr atė kafshėn. Dikush tjetėr ėshtė pėrzier nė kėtė histori. Ai shkėrdhatė mė bėn tė mendohem pak. Klosi mė ka thėnė se kanė bėrė njė lidhje me njė deputet tė PD-sė, por akoma nuk di gjė tė saktė. Sipas tij, bėhet fjalė dhe pėr njė lidhje pėr Ahmet Krasniqin. (Ahmet Krasniqi ka qenė ministėr i mbrojtjes i qeverisė sė Bukoshit dhe ėshtė vrarė nė Tiranė- thotė Lesi).
  Por Klosi ėshtė kurvė e keqe, intrigė e gjallė. Sidoqoftė deri tani, ēdo gjė ėshtė nė kontroll, por nuk jam plotėsisht i sigurtė. Prandaj ia kam lėnė nė dorė kėtij pisi qė edhe po ndodhi gjė, ta ēoj nė tė s'ėmės. Nejse ku e lamė?
  F.Abdiu: Mbaruam. Unė jam gati qė nė janar tė paraqes nė Kuvend, kėrkesėn pėr shfuqizimin e ligjit.
  F.Nano: Jo, jo mė shpejt.
  F.Abdiu: E kam vėshtirė.
  F.Nano: S'ka problem. Mė mirė kėshtu, shikoje edhe njėherė me kujdes. Kemi gjė tjetėr?
  F.Abdiu: Kisha njė kėrkesė tė vogėl.
  F.Nano: Vetėm mes nesh kėrko, se do tė kesh mundėsi tė fitosh ti dhe yt bir.
  F.Abdiu: Jo, jo. Bėhet fjalė pėr tė rregulluar nė njė vend pune njė juriste. E kam porosi nga miku im i ngushtė.
  F.Nano: ...etj, etj, (nuk e them dot)
  F.Abdiu: Ē'ėshtė ajo fjalė, jam burrė i vjetėr, nuk e bėj dot.
  F.Nano: ... (pasi thotė emrin e juristes) ububu ēfarė katundareje. Pėr nė Ministrinė e Drejtėsisė, kur tė duash mė thuaj. Pėr andej nga gjykatat mundohu vetė tani, ose kur tė fillosh nė Gjykatėn Kushtetuese. Unė vetė nuk i them atij legenit se nuk ia rris vlerat.
  F.Abdiu: Jo, jo. Pėr Xhepin s'ka probem se flas vetė.
  F.Nano: Kujdes me atė Rexhep trapin, ėshtė koqe po merri anėn.
  F.Abdiu: E rregulloj unė me atė.
  F.Nano: Megjithatė kujdes qė tė mos kuptojė gjė, se ėshtė strikt ai, koqe ėshtė, njė mut janė si ai, si Serveti, dhe Namiku. Me kėto tė dy mos fol.


  Biseda e plotė mes Nanos dhe Abdiut nė vitin 1997 sipas njė dokumenti tė paraqitur nga Lesi

  Nano, nė trafik armėsh

  Nano: Kemi qenė nė opozitė, na duhen para. Abdiu: Si urdhėron kryetar

  Shekulli

  TIRANE - Pika mė interesante e mbrojtjes sė djeshme tė deputetit Lesi njė material, qė sipas tij ishte biseda e zbardhur mes kryeministrit Nano dhe Fehmi Abdiut nė vitin 1997. Sipas Lesit njė kopje e kasetės gjendej nė SHIK, njė nė Prokurori dhe atij i ishte servirur nga njė ambasadė e huaj. Lesi tha se kushdo qė do tė dėgjonte kasetėn apo lexonte atė tė zbardhur do tė arrinte nė pėrfundimin se “ēfarė pazari ka bėrė zoti Nano me trafikun e armėve nė gjashtėmujorin e parė tė ‘98”. Sipas Lesit, Nano i kishte kėrkuar Abdiut ndryshimin e Kodit Penal, nė pikat ku sanksionohej dėnimi pėr trafikun e armėve. “Ish-presidenti vendosi dispozita penale shumė tė rėnda pėr trafikantėt e armėve, drogės etj.”, -u shpreh Lesi.

  Mė poshtė po japin tė plotė pjesėn qė Lesi lexoi dje nė lidhje me bisedėn Nano-Abdiu nė dhjetor tė ‘97-ės.

  Procesverbal: Transkriptimi i bisedave tė regjistruara gjatė pėrgjimit nė ambient.

  Sot mė Tiranė datė 15.12.1997 kryhet transkriptimi i bisedės mes shtetasve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, regjistruar gjatė pėrgjimit nė ambientet e bar hotel “Rogner”, tavolina A 20.
  Regjistrimi fillon nė orėn 17.40 tė datės 15.12.1997 dhe mbaron nė orėn 18.05.
  Legjenda
  A Fatos Nano
  B Fehi Abdiu
  C Kamarierja


  “Zbardhja e bisedės Nano-Abdiu, nė datė 15.12 1997. E regjistruar, njė kopje e sė cilės gjenden nė SHIK dhe njė tek prokurori i pėrgjithshėm. Kjo ėshtė kasetė qė njė ambasadė “dashamirėse perėndimore pėr Shqipėrinė ma serviri ”.

  http://www.shekulli.com.al/index.php...461238dbbda727

  und

  das Original

  E Marte, 09 Nentor 2004


  "NANO, VRASES DHE TRAFIKANT ARMESH"

  Edlira Prenga


  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=26002

  Das Albanische Parlament hat mit 70 Gegenstimmen, Fatos Nano verweigert die Immunität von dem Abgeordneten Lesli aufzuheben.

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Und heute Schlagzeile in Albanischen Zeitungen:

  Fatos Nano hatte mit den Top Polizisten, Staatsanwalt und Drogen Baron:

  Sokol Kociu sogar eine Firme zusammen.

  Sokol Kociu, schmuggelte mit Ferdidand Durda und Kollegen u.a. auch als Polizei Präsident von Vlore 8 Tonnen Kokain nach Europa.

  Sein Schmuggler Schnellboot "SIA" mit 4 Mercury Motoren a 250 PS, ist legendär!

  Die "SIA" wurde im Februar 2000, nach der Festnahme von Sokol Kociu von der Italienischen San Marco Division im Hafen von Durres beschlagnahmt.  Nentor 10, 104

  Ndryshimet mes dy varianteve, atij tė Lesit dhe tė gazetės Tema, provojnė mundėsinė e manipulimeve

  Firma e Koēiut nė pėrgjimin e Nanos
  Ambasadave u ndahet njė kopje me nėnshkrimin e ish-policit


  re.kro.


  TIRANE

  Nė pėrfundet e tė gjitha faqeve tė dokumentit tė transkiptimit tė bisedės sė pėrgjuar Nano-Abdiu, ėshtė firma e ish-shefit tė Komisariatit tė Policisė sė Kuēovės (viti 1997-1998) Sokol Koēiu. Firma e njohur ėshtė vėnė re nga persona, qė kanė patur kontakte me personazhin e njohur, qė tashmė ėshtė i burgosur, pas vlerėsimit nga gjykata si tė drejta, tė akuzave pėr tentativė tė trafikimit ndėrkombėtar tė narkotikėve. Gjithsesi edhe pse krahasimi i firmave tė tij korespondon, gjithēka e bėn tė pavlefshėm njė fakt tjetėr. Gjatė ditės sė djeshme EU Monitors in Albania (Vėzhguesit e Komunitetit Evropian nė Shqipėri) u kanė shpėrndarė kėtė dokument, tė pėrkthyer nė gjuhėn angleze, tė gjitha ambasadave kryesore tė shteteve perėndimore tė akredituara nė Tiranė. Nė kokėn e dokumentit lexohet se transkiptimi ėshtė kryer nga ish-shefi i Komisariatit tė Policisė sė Kuēovės, Sokol Koēiu. Ndėrkohė qė nė fund tė dokumentit lexohet se njė kopje i ėshtė dėrguar prokurorit tė pėrgjithshėm tė asaj kohe.

  Pikėpyetjet e njė dokumenti
  Edhe pse tashmė pėrjetohet atmosfera e re, e krijuar nga lajmi shokues i njė pazari tė tmerrshėm, sipas tė cilit del qė Shqipėria ėshtė njė shtet, ku pushtetarėt ndryshojnė ligjet, me qėllim qė tė kenė mundėsi tė pėrfitojnė nga trafiqet, vetė dokumenti ėshtė shumė i pambrojtur pėr vėrtetėsinė e ekzistencės sė tij si dhe tė fakteve qė servir. Kėshtu dokumenti mund tė barazohet me zero nėse ai nuk shoqėrohet nga njė kasetė audio, siē pretendohet nga deputeti Lesi. Por nėse nuk ekziston kaseta, lindin shumė dyshime, qė shkojnė deri tek mundėsia, qė Koēiu ta ketė pėrgatitur vetė dokumentin. Ka patur njė kohė kur Sokol Koēiu kishte njė pėrplasje tė madhe me ish-mikun e vet, ish-prokuror tė Pėrgjithshėm, Arben Rakipi, pasi hetimi i tij e futi nė burg. Kėshtu mund tė dilet nė pėrfundimin, se ky dokument ėshtė servirur nga Koēiu pėr tė marrė hak. Shumėkush mund tė sjellė nė mend shkurtin e vitit 2001, kur Koēiu qė fshihej nė Tiranė, kėrcėnonte se do tė nxirrte njė sėrė dokumentash sekrete, njė pjesė e tė cilave gjeti dritė botimi (kontrabanda). Nė tė njėjtėn periudhė edhe mund tė ketė dalė dokumenti Nano-Abdiu, por qėllimi mund tė ketė qenė pėr tė goditur Rakipin, si njeri qė kishte dijeni pėr kėtė pėrgjim. Njė dokument qė nuk u pėrdor, por qė duket u konservua pėr mė vonė.

  Dy variantet
  Larg konfliktit tė njohur Koēiu-Rakipi, dokumenti, nė dy ditė, i ėshtė shfaqur opinionit me dy variante tė ndryshme. Duke e krahasuar me dokumentin e fotokopjuar tė gazetės Tema, nė varianin e lexuar nga Lesi nė kuvend, janė shtuar disa batuta fyese tė Nanos ndaj kamarieres, por edhe ndaj disa figurave tė Partisė Socialiste, siē janė Namik Dokle e Servet Pėllumbi. Nė kėtė moment lind dyshimi se pėrgjimi Nano-Abdiu ka qarkulluar nė dy versione dhe nga kėtej dilet nė dyshimin se nė dokument ėshtė futur dorė dhe janė ndryshuar disa gjėra. Edhe fakti se biseda mes Nanos dhe Abdiut ėshtė shumė e qėmtuar dhe e pastėr, pra mungojnė ndėrhyrje tė karakterit "nuk kuptohen fjalėt", lė shtigje pėr interpretime tė dyshimta.


  Klosi: Pėrgjimi nuk ėshtė i SHISH

  Pėrgjimin e bisedės mes Fatos Nanos dhe Fehmi Abdiut, tė cilėn e lexoi mbrėmjen e dy ditėve mė parė nė parlament deputeti Nikollė Lesi, nuk e ka bėrė SHISH". Kėshtu pohoi dje pėr Gazeta Shqiptare Fatos Klosi ish-kreu i SHISH nga viti 1997 deri nė gusht 2002. Duke lexuar nė seancė parlamentare transkiptimin e kėsaj bisede tė 15 dhjetorit tė vitit 1997, Lesi shpėtoi imunitetin e vet tė deputetit, ndėrsa nė fushėn mediatike ngjalli debate tė shumtė. Dje Klosi ndodhej si zakonisht nė zyrėn e vet tė punės te blloku i pallateve "Shallvaret". Ai nuk pranoi tė jepte shpjegime pėr kėtė, duke pretenduar se ligjėrisht i ėshtė ndaluar qė tė flaės si ish-kreu i SHISH. Tepėr i qetė Klosi pohoi se institucioni qė ai ka drejtuar e ka patur tė ndaluar pėrgjimin nė pėrgjithėsi tė politikanėve si deputetė, ministra, kryeministrin, presidentin, etj. Klosi mohoi nė mėnyrė kategorike tė kishte dijeni pėr kėtė pėrgjim apo tė kishte lėshuar njė urdhėr tė tillė.

 3. #3

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  veq mit Nano!!!

  www.mjaft.org

 4. #4
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von TeQuIlA_BoY_KuMaNoVe
  veq mit Nano!!!

  www.mjaft.org
  Alle Minister mit Ausnahme von Panteli Majko, sind Drogen Schmuggler in Albanieni.

  Weg mit diesem Abschaum und alle Deutschen Politiker, wie Rezzo Schlauch, der solche Zustände unterstützt auch gleich.

 5. #5

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von lupo-de-mare
  Zitat Zitat von TeQuIlA_BoY_KuMaNoVe
  veq mit Nano!!!

  www.mjaft.org
  Alle Minister mit Ausnahme von Panteli Majko, sind Drogen Schmuggler in Albanieni.

  Weg mit diesem Abschaum und alle Deutschen Politiker, wie Rezzo Schlauch, der solche Zustände unterstützt auch gleich.
  http://www.kurier.at/ausland/792156.php

 6. #6
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von TeQuIlA_BoY_KuMaNoVe
  veq mit Nano!!!

  www.mjaft.org
  Die gesamte Verbrecher Mannschaft von Fatosi muss endlich weg, und der Abschaum von Salah ebenso.

  Die EU mit dem EU Botschafter Lutz Salzmann, verlangt massive Justiz Reformen in Albanien, denn die Justiz ist ein Witz, denn sämtliche Anklagen Schriften landen im Schreibtisch von Fatosi und Nichts passiert.

  Die USA haben ebenso deutlich gemacht, das die Parlaments Wahlen 2005, die letzte Chance für Albanien ist.


  EU Urges Continued Judicial Reforms in Albania

  11/11/2004

  TIRANA, Albania -- The EU's 2004 report on Albania urges the country to continue judicial reforms, according to the EU Information Centre in Tirana. While acknowledging progress has been achieved in certain fields, the report says much remains to be done, noting that authorities have only partially implemented the recommendations of the 2003 EU report.

  Also Wednesday, European Commission Ambassador to Tirana Lutz Salzman handed the government recommendations and proposals for integrated border management in the Western Balkans. Salzman said the document should serve as a point of reference for countries in the region when drafting border security policy. (ATA - 10/11/04)

  http://www.setimes.com/cocoon/setime...04/11/11/nb-06

 7. #7
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Sokol Kociu, war der berühmteste Drogen Schmuggler der je in Europa verhaftet wurde, zusammen mit Ferdinand Durda usw..

  Sokol Kociu heuerte die Kosovaren an 1991-92, in den Asylanten Heimen in Deutschland, für den Albanischen Geheimdienst und für die Drogen Netze.

  Jetzt bringt er Tonband Aufnahmen, über die Mafia Geschäfte von Fatos Nano und seinem Freund dem damaligem General Staatsanwalt von Albanien Rakipi, mit dessen Familie er in Athen die 2000 Jahr Feier verlebte.

  E Hene, 29 Nentor 2004


  JA SKEMA MAFIOZE NANO-RAKIPI-ABDIU

  Pas konfirmimit te Sokol Kociut se kaseten e pergjimit e ka ish-prokurori Arben Rakipi. Me kaseten qe iu dhurua, ish-Prokurori i Pergjithshem, Rakipi, i ka mbajtur peng Nano e Abdiun

  Burime te sigurta prane Prokurorise konfirmojne ate qe raportonte dje gazeta "Shekulli". Sokol Kociu ia faturon pergjimin e bisedes Nano-Abdiu per ceshtjen e trafikut te armeve, ish-Prokurorit te Pergjithshem, Arben Rakipi. Kociu, nj` nga njerezit me te afert te Rakipit para se te arrestohej per trafik droge, u ka thene prokuroreve se nje kopje te kasetes se bisedes se pergjuar ia ka dorezuar ish-Prokurorit dhe nje kopje e ka ai vete ne shtepi. Saktesojme se ne media jane publikuar fotografi te Kociut bashke me Arben Rakipin dhe familjen e tij duke festuar Vitin e Ri ne Athine, cka tregon se kane qene miq teper te ngushte mes tyre, edhe familjarisht. Megjithate ajo cka ka deklaruar me shkrim ne organin e akuzes Kociu para tre ditesh e komplikon situaten per treshen Nano-Rakipi-Abdiu.

  Ja ku dalin dy te verteta te rendesishme. E para dhe qe eshte me e rendesishmja per opinionin dhe votuesit shqiptare ka te beje me faktin se konfirmohet qe kryeministri aktual dhe ai i vitit 97-98, eshte perzier ne afera te trafikut te armeve. Kjo eshte nje gje qe duhet ta dine shqiptaret per kryeministrin e tyre, meqenese ka ndodhur, ndonese ai nuk e ka pergenjeshtruar prerazi, porse i ka ikur si djalli temjanit. Pjesa me e madhe e opinionit ka qene dhe eshte skeptike ndaj Nanos dhe ndershmerise se tij. Por te jesh skeptik eshte nje gje, ndersa te te servirin para syve nje dokument skandaloz te trafikut qe ka bere kryeministri eshte nje gje tjeter. Dhe pervec denoncimit qe beri ne parlament deputeti Lesi, tani vjen edhe konfirmimi me i rendesishem ne gjithe kete histori, pikerisht i atij qe ka kryer pergjimin e bisedes.

  E verteta tjeter ka te beje me faktin se Prokurori i Pergjithshem i vendit ka qene ne dijeni per te gjitha keto abuzime dhe shkelje ligjore. Kjo e ve ate perballe dy akuzave jo lehtesisht te justifikueshme. E para per mosveprimin e tij. Eshte e qarte se Arben Rakipi nuk ka kryer asnje lloj hetimi mbi kete ceshtje, packa se trafiku i armeve ka kaluar nen hunden e tij. Dhe e dyta, tashme lind e drejta per te akuzuar Rakipin se i ka bere gjithnje shantazh kryeministrit te vendit, zotit Nano, duke qene se kishte ne sirtar proven e trafikut te tij. Te dy keto aspekte do te mjaftonin qe Prokuroria e Pergjithshme te merret urgjent me ish-Prokurorin e Pergjithshem te Republikes. Shkelje me te renda, zor se mund te beje nje titullar i organit te akuzes. Nese nuk do te merret sot Prokuroria atehere pas mbylljes se hetimit perseri 35 deputetet do te kerkojne ngritjen e nje komisioni hetimor parlamentar, tashme edhe per te hetuar Prokurorine, ndonese zoti Sollaku po i reziston me gjithe forcen e tij presionit te kryeministrit Nano qe ta mbylle kete ceshtje ose ta anashkaloje akuzen per te.

  Por, po te hedhim nje shikim te shpejte ne retrospektiven pak te larget, por edhe me te afert, del se raporti i Nanos me Rakipin ka qene vertet i ngushte, shume me teper se sa mund te jete nje bashkepunim institucional, apo simpati profesionale ose e tjeter lloji. Nano beri c'ishte e mundur qe te mos shkarkohej ish-Prokurori Rakipi. Ne jemi deshmitare qe kjo teme ishte nje nga me te rendesishmet e katarsisit te tij dhe kur me ne fund Rakipi ra ne parlament, ai akuzoi ish-kryeministrin Meta si bashkepunetor te Berishes. Kete apologji per Rakipin, del se Nano nuk e bente thjesht se i duhej njeriu qe mbante te kercenuar ministrat e korruptuar te Metes, sic quajti ai ne ate kohe, per shembull, Anastas Angjelin. Eshte e qarte tashme se Nano duhej te punonte edhe falas per Rakipin, pasi sipas Kociut, ish-Prokurori e mbante peng liderin e PS-se me nje kasete ne sirtar. Tashme akuza dhe hetimi duhet perqendruar ek ish-Prokurori i Pergjithshem i Republikes se perse ka shfrytezuar postin e tij kushtetues per t'i bere presion zotit Nano dhe pse te dy kane rene ne ujdi joligjore per ta fshehur kete skandal qe ka shperthyer me 8 Nentor te ketij viti ne parlament.

  Perdorimi i Abdiut

  Nga ana tjeter, nuk eshte aspak rastesi qe kryeministri luajti edhe gurin e fundit pro Rakipit, ate qe ai e quan sigurese, pra Gjykaten Kushtetuese. Ne kaseten qe kishte Rakipi degjohej qarte edhe zeri dhe implikimi i Abdiut, qe u be me vone sic edhe iu premtua, kryesiguresa e Nanos ne Shqiperi. Kryetari i socialisteve kishte ne dore te rrezonte ne Kushtetuese cdo gje qe mund te kalonte ne instancat e tjera, jashte kontrollit te tij. Ne rastin e Rakipit nuk eshte munduar shume, pasi vete Abdiu ka qene i detyruar te beje kete nder, pasi edhe ai, sipas Kociut, e ka ditur se e ka zerin e tij te regjistruar ne kaseten e sirtarit te Prokurorit te Pergjithshem. Dhe dihet se Gjykata Kushtetuese e shpalli te pavlefshem votimin e parlamentit qe rrezonte Rakipin, duke e rikthyer teorikisht ne zyre ish-Prokurorin. Ky vendim "made by" Abdiu&Nano, u perjetua si nje drame e madhe nga Namik Dokle, nje prej kundershtareve me te eger te asaj kohe te liderit te PS-se. Namik Dokle dha doreheqjen nga posti i kryetarit te Parlamentit ne shenje proteste. Duke ikur, ai i akuzoi Nanon dhe Abdiun duke i cilesuar barone te droges dhe krimit. Nese pyesni ku eshte sot Dokle, me mire mos pyesni fare. Tani Dokle ne poltronin e zv/kryeministrit te Nanos merr eren e "baroneve te droges", sic e ka quajtur vete zotin Nano. Metamorfoze me te rende per nje politikan qe e quan veten edhe burre, nuk ka se kjo qe ka ndodhur me ish-kryeparlamentarin Dokle. Tashme Dokle zv/kryeministri e ka kuptuar se ku ka rene ,porse nuk gjen kurajo per ta dale nga bataku i "baroneve te droges".

  Konkluzioni

  Pra kuadri eshte i qarte. Pjesa me e rendesishme e shtetit, Prokurori i Pergjithshem, kryeministri dhe kryetari i Gjykates Kushtetuese kane funksionuar me nje sistem mafioz rregullash, sipas asaj qe ka pohuar Kociu e per te cilen hesht Arben Rakipi. Me i forti, ne kete rast Rakipi qe kishte kaseten denoncuese, u vinte "gjobe" Nanos dhe Abdiut. Kurse kryetari i PS-se bente Levizjen per Katarsis per t'i sherbyer Rakipit qe kishte kaseten denoncuese. Nje organizim qe do ta kishte zili edhe emblema e mafies, Kamorra.

  Para ketyre fakteve gjendet sot Prokurori i Pergjithshem, zoti Sollaku. Ndoshta ne situaten me te veshtire te jetes se tij. Por ai ka shansin me te volitshem qe te hyje ne histori, qe te kthehet ne nje Di Pietro shqiptar, duke arrestuar nje varg politikanesh te perzier ne trafiqe, droge, pazare jo te ligjshme dhe qe kane endur rrjeten e merimanges mafioze te tipit sicilian. Ta filloje me kryeministrin Fatos Nano arrestin e pare dhe te vazhdoje ne urdine e morise se politikaneve qe i sherbejne mafias.

  Re.Po.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=26935

  E Marte, 30 Nentor 2004

  PD: SOLLAKU TE KERKOJE IMUNITETIN E FATOS NANOS

  Markel Bejdo

  Sekretari per Marredheniet Juridike ne Partine Demokratike e ka konsideruar deklaraten e Sokol Kociut per vertetesine e bisedes Nano-Abdiu dhe dorezimit te nje kopjeje te saj ne Prokurorine e Pergjithshme si teper decizive per te zbadhur te verteten. "Kjo tregon dhe nje here se gjithcka duhet zbardhur dhe se Prokuroria eshte e implikuar ne kete ceshtje", tha Rusmajli. Sipas tij, pas berjes publike te dokumenteve qe u paraqiten ne parlament nga deputeti Lesi si dhe pas deklaratave te Kociut qe ka transkriptuar biseden, Prokuroria duhet te fillonte menjehere hetimet. Dy dite me pare burime nga Prokuroria e Pergjithshme bene te ditur Sokol Kociu gjate marrjes ne pyetje nga prokuroret ka pohuar se nje kopje te transkriptimit dhe te kasetes se regjistruar ia ka dorezuar Prokurorit te Pergjithshem te asaj kohe, Arben Rakipi. I pyetur nga "KJ" nese duhet te thirret ne Prokurori ish-kryeprokurori Arben Rakipi, Rusmajli theksoi se fillimisht prokuroria duhet te nise hetimet per kete ceshtje pastaj ajo ka dore te lire te hetoje te gjithe ata qe jane pergjegjes dhe qe kane mbuluar kete ngjarje. "E rendesishme eshte te nisin hetimet per kete ceshtje. Por fillimisht duhet te kerkohet nga Prokuroria heqja e imunitetit te kryeministrit Nano pasi nese ai gezon imunitet atehere organi i akuzes nuk mund te hetoje", tha Rusmaili. Sipas tij ky hap do te tregonte se Prokuroria eshte e gatshme qe te zbardhe te verteten dhe se nuk ka asnje implikim te saj ne kete ceshtje. "Ky eshte nje hap vendimtar, por Prokuroria nuk po ndermerr asnje hap per te zbardhur te verteten, ne rast te kundert atehere Prokurori i Pergjithshem duhet te jape doreheqjen", tha Rusmajli. Roli i Prokurorise ne zbardhjen e te vertetes rreth faktit qe eshte implikuar ose jo kryeministri Nano ne trafikun e armeve eshte vene ne pikepyetje nga opozita pasi vete dokumenti i transkriptimit mbante dy firma, ate te Sokol Kociut si dhe nje firme tjeter e cila mendohet te jete e ish-prokurorit te tehershem, Arben Rakipi. Kete te fundit e ka konfirmuar dhe Kociu, i cili vuan denimin ne burgjet shqiptare per trafik nderkombetar droge. Keshtu deputetet e djathte kerkuan ngritjen e nje komisioni hetimor parlamentar per te zbardhur te verteten dhe u grumbulluan 35 firma deputetesh qe sipas ligjit bejne automatikisht te ligjshem funksionimin e ketij komisioni. Por vendimi per komisionin hetimor u mor ne nje seance plenare ku socialistet edhe pse te percare midis tyre moren nje vendim politik per te mos lejuar hetimin e kryetarit te tyre. Pas votimit ne Kuvend, me 70 vota socialistet arriten te hedhin poshte ngritjen e komisionit, i cili kishte per qellimin hetimin e akuzave publike per kryeministrin Nano, ku ky i fundit perfshihet ne trafik armesh, aksidentin rrugor me pasoje vdekjen e nje shtetasi dhe veprime ne fyerje te zise kombetare.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=26963

Ähnliche Themen

 1. Kurier: 4 Mil Dijaspora Serben Weltweit
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Balkan-Diasporastädte
  Antworten: 83
  Letzter Beitrag: 18.04.2011, 23:31
 2. russen-spitzel in USA enttarnt!
  Von IZMIR ÜBÜL im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 01.07.2010, 16:15
 3. CIA Kriminelle enttarnt!
  Von lupo-de-mare im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.09.2006, 19:15
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 13.11.2004, 21:43