BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 7 ErsteErste 1234567 LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 63

"Friends of Macedonia" in Brüssel gegründet

Erstellt von Monkeydonian, 11.02.2011, 02:03 Uhr · 62 Antworten · 3.983 Aufrufe

 1. #31
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  Zitat Zitat von Greekleon Beitrag anzeigen
  Yo für uns ist genau so unterhaltsam wie dieter bohlem beim gasting
  Fehlt nur fernada artemis
  Ich hol artemi, hol du einen Cedo und einen fanatischen Bulgaren.

 2. #32
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211
  Fyromer kassieren von allen Seiten ihre Ohrfeigen. Dieses Beharren kann man nur mit einem gewissen Fetisch erklären.  Hippokrates

 3. #33

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Griechische EU Abgeordnete fordert Umbenennung der Gruppe "Friends of Macedonia"

  Грчка европарламентарка бара промена на името на групата „Пријатели на Македонија“
  Да се промени името на групата „Пријатели на Македонија“ бара европарламентарката Мариета Јанаку. Членот на опозициската Неа Димократија не се согласува со иницијативата на нејзините колеги од Европскиот парламент за формирање на група што би и помогнала на Македонија. Мариета Јанаку во нејзиното писмо до колегата Кастлер акцентот го става на неколку работи.

  Нејзиното несогласување за неформалните групи кои ги претставуваат интересите на трети земји, потенцира дека врз основа на резолуциите на ООН во сите институции на ЕУ треба да се користи референцата ФИРОМ, па бара промена на името „Пријатели на Македонија“.

  -Преговорите во рамките на ООН за прашањето за името се наоѓаат во чувствителен момент, и ваквите потези може да имаат штетно влијание. Треба да бидеме внимателни, да не се создадат лажни надежи дека спорот со името нема да предизвика проблеми во пристапниот процес на земјата кон ЕУ, пишува Јанаку во нејзиниот допис до германскиот евро пратеник Мартин Кастлер.

  Таа смета дека оваа иницијатива, поддржана од индивидуи, а не и официјално од Европскиот парламент ќе заврши без некаков практичен резултат, како и останатите слични лоби групи во минатото.

  Сања Ристовска- дописник од Грција

 4. #34
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Griechische EU Abgeordnete fordert Umbenennung der Gruppe "Friends of Macedonia"

  Грчка европарламентарка бара промена на името на групата „Пријатели на Македонија“
  Да се промени името на групата „Пријатели на Македонија“ бара европарламентарката Мариета Јанаку. Членот на опозициската Неа Димократија не се согласува со иницијативата на нејзините колеги од Европскиот парламент за формирање на група што би и помогнала на Македонија. Мариета Јанаку во нејзиното писмо до колегата Кастлер акцентот го става на неколку работи.

  Нејзиното несогласување за неформалните групи кои ги претставуваат интересите на трети земји, потенцира дека врз основа на резолуциите на ООН во сите институции на ЕУ треба да се користи референцата ФИРОМ, па бара промена на името „Пријатели на Македонија“.

  -Преговорите во рамките на ООН за прашањето за името се наоѓаат во чувствителен момент, и ваквите потези може да имаат штетно влијание. Треба да бидеме внимателни, да не се создадат лажни надежи дека спорот со името нема да предизвика проблеми во пристапниот процес на земјата кон ЕУ, пишува Јанаку во нејзиниот допис до германскиот евро пратеник Мартин Кастлер.

  Таа смета дека оваа иницијатива, поддржана од индивидуи, а не и официјално од Европскиот парламент ќе заврши без некаков практичен резултат, како и останатите слични лоби групи во минатото.

  Сања Ристовска- дописник од Грција

  :

  Was für armselige Gestalten ich fass es nicht .
  Möge sie ersticken an ihrem Neid die Schlampe.

 5. #35

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  :

  Was für armselige Gestalten ich fass es nicht .
  Möge sie ersticken an ihrem Neid die Schlampe.

  Der Titel ist geiler:


  Грците љубоморни на групата “Пријатели на Македонија” (Link inkl. Clip)

  12.02.2011 - 15:51 | Македонија
  Формирањето на македонската лоби група во Брисел ги разлути властите во Атина. Групата “Пријатели на Македонија” е очајнички потег на Скопје да ја разубават негативната слика и абнормалните работи кои се случуваат во земјата, пишува грчкиот весник “То вима”.


  За да бидат небулозите поголеми, грчките политичари оценуваат дека ваквата иницијатива можела штетно да се одрази и на преговорите за името, кои биле во чувствителна фаза. Стравот е дека европските парламентарци би можеле да лобираат во официјалните документи за Македонија да се променат одредени формулации кои се однесуваат на спорот со името.

  Веднаш по објавата дека ќе се формира групата, грчката европратеничка од Нова демократија испратила писмо со барање да се преиспита името на групата. Јанаку се побунила дека станува збор за лична иницијатива, а не за офцијална одлука на ЕП.

  Откако ваквите реакции паднаа во вода, на денот на свечената промоција, Грците излегоа со шпекулации дека пристапот во групата бил селективен и загарантиран само за оние кои немаат критички однос кон Владата во Скопје. Посочија дека копретседавачот на мешовитиот комитет ЕУ - Македонија, Јоргос Шацимаркакис бил наводно одбиен да влезе во групата.

  Ваквите тврдења ги демантираше неговиот сограѓанин - германскиот европратеник Мартин Кастлер, кој јавно обелодени дека Шацимаркакис, всушност го условил неговиот влез. Рекол дека ќе се придружи доколку групата се преименува во “Пријатели на Република Македонија”.

  - Не сите одговорија позитивно на нашата покана. Оние кои сакаа да се придружат го сторија тоа. Прашајте го г-динот Шацимаркакис дали е тој вистински пријател на Македонија. Веројатно, тој има некои други интереси поради кои не сакаше да се придружи на оваа група - изјави Мартин Кастлер, германски европратеник.

  Кастлер изјави дека групата ќе ја поддржува Македонија без разлика кој е на власт, иако не верува дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ во блиска иднина ќе биде заменета.

  Свој потпис во неформалната група „Пријатели на Македонија“, досега ставија околу 20 парламентарци од различни политички групи.

  Извори од Брисел велат дека во пријателскиот клуб пројавиле интерес да се придружат дури и грчки пратеници.

 6. #36
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Der Titel ist geiler:


  Грците љубоморни на групата “Пријатели на Македонија” (Link inkl. Clip)

  12.02.2011 - 15:51 | Македонија
  Формирањето на македонската лоби група во Брисел ги разлути властите во Атина. Групата “Пријатели на Македонија” е очајнички потег на Скопје да ја разубават негативната слика и абнормалните работи кои се случуваат во земјата, пишува грчкиот весник “То вима”.


  За да бидат небулозите поголеми, грчките политичари оценуваат дека ваквата иницијатива можела штетно да се одрази и на преговорите за името, кои биле во чувствителна фаза. Стравот е дека европските парламентарци би можеле да лобираат во официјалните документи за Македонија да се променат одредени формулации кои се однесуваат на спорот со името.

  Веднаш по објавата дека ќе се формира групата, грчката европратеничка од Нова демократија испратила писмо со барање да се преиспита името на групата. Јанаку се побунила дека станува збор за лична иницијатива, а не за офцијална одлука на ЕП.

  Откако ваквите реакции паднаа во вода, на денот на свечената промоција, Грците излегоа со шпекулации дека пристапот во групата бил селективен и загарантиран само за оние кои немаат критички однос кон Владата во Скопје. Посочија дека копретседавачот на мешовитиот комитет ЕУ - Македонија, Јоргос Шацимаркакис бил наводно одбиен да влезе во групата.

  Ваквите тврдења ги демантираше неговиот сограѓанин - германскиот европратеник Мартин Кастлер, кој јавно обелодени дека Шацимаркакис, всушност го условил неговиот влез. Рекол дека ќе се придружи доколку групата се преименува во “Пријатели на Република Македонија”.

  - Не сите одговорија позитивно на нашата покана. Оние кои сакаа да се придружат го сторија тоа. Прашајте го г-динот Шацимаркакис дали е тој вистински пријател на Македонија. Веројатно, тој има некои други интереси поради кои не сакаше да се придружи на оваа група - изјави Мартин Кастлер, германски европратеник.

  Кастлер изјави дека групата ќе ја поддржува Македонија без разлика кој е на власт, иако не верува дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ во блиска иднина ќе биде заменета.

  Свој потпис во неформалната група „Пријатели на Македонија“, досега ставија околу 20 парламентарци од различни политички групи.

  Извори од Брисел велат дека во пријателскиот клуб пројавиле интерес да се придружат дури и грчки пратеници.
  Athen ist vollends verzweifelt, ich freu mich auf die Treffen mit Nimitz, wieder wird man sich nicht einigen können und Athen wird uns wieder Sturheit und keine Kompromissbereitschaft vorwerfen.

  Das Spiel wird immer amüsanter, und Athen wird immer mehr in die Enge gedrängt.

 7. #37

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von Genti° Beitrag anzeigen
  Was für eine Geschichte bitte, sie haben keine eigene Geschichte deswegen müssen sie klauen was das Zeug hält.

  Geht zurück nach Bulgarien....
  egal welche, die die habe. es gibt keine Ethnie ohne Geschichte, nur man sollte keine Geschichte aneignen. wenn wir das Gebiet anschauen, es gibt Geschichte aus Verschiedenen Einflüssen aber sie sind nur auf die "eine spezielle Geschichte" scharf und die andere Geschichte völlig ablehnen (bzw als minderwertig betrachten), und das kann und soll (meiner Meinung nach) nicht sein.

  dafür bin ich voll dafür dass, Egal was da geschichtlich abgeht und passiert ist, dass dieses Land "Republik Mazedonien heißt" egal wie sehr die Griechen dagegen sind denn man kennt dieses Gebiet nur als solches und auch kein "Griechisches Gen" kann es jemandem Verbieten.


  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Ja eben, weil ich sie erlernt habe, musste ich über deinen Beitrag so herzhaft lachen...

  Thumb up
  Sorry das "musste" jetzt sein

 8. #38

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  Thumb up
  Sorry das "musste" jetzt sein
  Hab ich kein Problem mit, ich lache gerne :icon_smile:

 9. #39
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Athen ist vollends verzweifelt, ich freu mich auf die Treffen mit Nimitz, wieder wird man sich nicht einigen können und Athen wird uns wieder Sturheit und keine Kompromissbereitschaft vorwerfen.

  Das Spiel wird immer amüsanter, und Athen wird immer mehr in die Enge gedrängt.
  OOOOOOOOOOOOOO Mein GOOOOOOOOOTTTTTTTTTTTT
  Ich kippe um.

 10. #40
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  OOOOOOOOOOOOOO Mein GOOOOOOOOOTTTTTTTTTTTT
  Ich kippe um.
  Soll ich einen Krankenwagen rufen?

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 327
  Letzter Beitrag: 02.11.2011, 20:13
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 02.07.2010, 09:00
 3. Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 08.10.2009, 20:01
 4. "Macedonia: Its Races and their Future" (GB 1906)
  Von Schiptar im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 29.03.2006, 22:40
 5. Brailsford, "Macedonia" (Nebenkriegsschauplatz)
  Von Punisher im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 27.03.2006, 20:01