BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 17 ErsteErste ... 511121314151617 LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 168

Georgi Iwanow: "Das ist die griechische Logik des Hinausschiebens"

Erstellt von Zoran, 05.03.2012, 20:59 Uhr · 167 Antworten · 9.507 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Dikefalos

  Registriert seit
  10.10.2010
  Beiträge
  12.637
  Er kann sich ende des jahres in australien schlau machen....wer Megas alexandros ist.
  Aber keiner von ihnen wird die reise auf sich nehmen...genau wie keiner sich die mühe gemacht hat die austellung in paris zu besuchen.
  Why karagiozs?))))))

 2. #142
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gruevski: Name solution through compromise, not dictate
  Skopje, 19 April 2012 (MIA) - We want a solution to the name issue, but one reached through compromise, not dictate that would result in changing of the identity or something built, respected and nurtured for centuries. We want a solution that would be acceptable for the majority of Macedonia's citizens at a referendum, said Prime Minister Nikola Gruevski at Thursday's Q&A Parliament session.


  According to him, with the exception of the meeting with the Greek PM on March 1, the Government cannot establish normal communication with Greece for almost a year as a result of certain problems they are faced with, which most probably serve as alibi.


  "How can one talk and reach a solution with someone you have no communication with? A state position is built when there are talks, a specific solution offered by one, which could be debated in the Parliament", said Gruevski.


  He added there is an electoral campaign in Greece, whereas interlocutors over the issue cannot be found until its completion.


  "Afterwards, if the other party demonstrates will and interest, we are ready to sit on the table and find a solution, but not a one-sided dictate that would humiliate the entire nation and one that solves one issue, but opens another for which centuries and lives have been lost in Macedonia", said PM Gruevski.


  He emphasized the Government is doing everything in its power to reach a solution that would unblock the country and enable its NATO and EU entry.


  "We want a solution that would bring our relations with the southern neighbor back to normal, but at the same time we are cautious with regards to the name solution, which would not harm our national and state interests", underlined PM Nikola Gruevski. i
  Груевски: Сакаме решение за името, а не диктат
  четврток, 19 април 2012
  ?????? ????????? ?? ?????, ? ?? ??????

  - Кога со некој немате комуникација како може да разговарате и да најдете решение. Државен став се гради кога ќе се има разговори, конкретно решение кое што е од некого понудено, па да се собере Парламентот и да дискутира на отворена или затворена седница - рече Груевски

  -Ние сакаме да се дојде до решение за името, тоа решение може да биде компромис, но не може да биде диктат со кој што ќе се менува идентитетот и нешто што со векови се градело, се почитувало, се негувало и се живеело за него. Ние сакаме решение што ќе биде прифатливо за мнозинството граѓани на Република Македонија на организиран референдум - му одговори премиерот Никола Груевски на пратеничкото прашање на Тито Петковски -дали има подготвеност за единствен државнички став пред Самитот во Чикаго.


  Тој потенцираше дека со исклучок на средбата со грчкиот премиер на 1 март, цела година не може да се воспостави нормална комуникација со Грција од причина што тие имаат одредени проблеми со кои се соочуваат. Според него тие проблеми најверојатно се нивното алиби заради отсуството на комуникација.


  - Кога со некој немате комуникација како може да разговарате и да најдете решение. Државен став се гради кога ќе се има разговори, конкретно решение кое што е од некого понудено, па да се собере Парламентот и да дискутира на отворена или затворена седница - рече Груевски, кој додаде дека се додека трае изборната кампања во Грцијатаму не може да се обезбеди некој за да се разговара за ова прашање.


  - По завршувањето на кампањата, доколку кај таа страна постои волја и интерес, како и во минатото, ние сме подготвени да седнеме и да бараме решение, но не и едностран диктат што ќе го понижи целиот народ и кој што решавајќи едно прашање ќе отвори друго за кое што се загубени векови и се загубени илјадници, стотици илјади животи во Македонија- изјави Груевски, според кого оваа политичка гарнитура покажала дека има далеку поголема волја и желба земјата да ја внесе во НАТО и во ЕУ. Тој потенцираше дека тоа се гледа според чекорите и делата, а не според зборовите што ги слушавме и што ги слушаме и денес.


  Премиерот обвини декаПетковски повеќе години бил во владејачки гарнитури кои не ги направиле реформите за влез во ЕУ и НАТО.


  - Или не ве бидувало или не сте сакале. Сега се соочуваме со моментум кој што значи нелегална блокада од страна на Грција, што го докажа и судот во Хаг, кој јасно покажа дека Македонија во ниту еден момент не ја прекршила спогодбата потпишана во 1995 година и дека постојано разговарала со добра волја за да се најде решение - заклучи Груевски, потенцирајќи дека и Владата и целата политичка гаранитура прави се што е во нејзина моќ да се дојде до решение кое што ќе ја деблокира земјата и ќе и овозможи влез во НАТО и во ЕУ.


  - Ние сакаме и решение со кое ќе ги нормализираме односите со нашиот јужен сосед, истовремено многу сме внимателни и сакаме решение што нема да направи штета на нашите национални и државни интереси- рече тој.

 3. #143
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Greekleon Beitrag anzeigen
  Er kann sich ende des jahres in australien schlau machen....wer Megas alexandros ist.
  Aber keiner von ihnen wird die reise auf sich nehmen...genau wie keiner sich die mühe gemacht hat die austellung in paris zu besuchen.
  Why karagiozs?))))))
  Bin grad im Flieger nach Australien.

 4. #144
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  der streit ist so unnötig ,bis 1990 hatten die nix dagegen uns als mazedonien zu bezeichenen
  book1(2).jpgbook1(3).jpgbook1.jpgbook2(2).jpgbook2.jpgbook3(2).jpgbook3.jpg

 5. #145
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  16.967
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  der streit ist so unnötig ,bis 1990 hatten die nix dagegen uns als mazedonien zu bezeichenen


  book1(2).jpgbook1(3).jpgbook1.jpgbook2(2).jpgbook2.jpgbook3(2).jpgbook3.jpg
  genau das war ein grosser fehler, den die griechen heute ausbuegeln muessen..unsere politiker haben es als ''nach der zeit wird sich das legen, und es wird von selbst geloest werden'' uns vorgegaugelt...doch wer haette gedacht das alles das so umschlaegt das die wirklich glauben das sie makedonen sind.

  danke mitsotakis!

 6. #146
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  24.719
  Zitat Zitat von H3llas Beitrag anzeigen
  genau das war ein grosser fehler, den die griechen heute ausbuegeln muessen..unsere politiker haben es als ''nach der zeit wird sich das legen, und es wird von selbst geloest werden'' uns vorgegaugelt...doch wer haette gedacht das alles das so umschlaegt das die wirklich glauben das sie makedonen sind.

  danke mitsotakis!

 7. #147
  Avatar von Alexandrovi

  Registriert seit
  09.02.2011
  Beiträge
  910
  Habt ihr neu-griechen immernoch Identitätsprobleme.. ihr armen das muss doch so langsam schon weh tun? :smiley1616::

 8. #148
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.142
  Georgi Kastriotov -Skjenderbejg zu ehren hat Georgi Ivanovs Opa ihm den Namen Georgi verliehen, denn wie schon bekannt ist, war Georgi Kastriotov-Skjenderbjeg ebenso Makydönier wie Aleksandar Veliki. Wenn Georgi Ivanov etwas sagt, dann stimm das auch: Makydönien kommt bald in die EU und in die NATO und die Griken und Labaner werden bald nichts mehr einwenden können

 9. #149

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.079
  Zitat Zitat von Alexandrovi Beitrag anzeigen
  Habt ihr neu-griechen immernoch Identitätsprobleme.. ihr armen das muss doch so langsam schon weh tun? :smiley1616::
  Sagt derjenige mit der tollen Signatur.

 10. #150
  Avatar von Alexandrovi

  Registriert seit
  09.02.2011
  Beiträge
  910
  na die albaner oder klingonen wie man euch noch nennt haben sowieso nichts zu melden ihr seids das einzigst wilde volk das noch über ist.. ihr seid sozusagen schon einzelartig ist doch auch was.. ein turkvolk

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 228
  Letzter Beitrag: 13.06.2012, 15:46
 2. Griechische Faschos träumen von "Rückeroberung" Istanbuls
  Von TuAF im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 173
  Letzter Beitrag: 12.06.2012, 23:42
 3. Antworten: 327
  Letzter Beitrag: 02.11.2011, 20:13
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 02.07.2010, 09:00
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 08.02.2010, 16:30