BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 23 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 225

Weitere Gewalt in Mazedonien

Erstellt von -ILIRIDA-, 10.03.2012, 21:40 Uhr · 224 Antworten · 12.176 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335

  Weitere Gewalt in Mazedonien

  Trotz massivem Polizei aufgebot hat es in Shkup und Tetove wieder gewalt gegeben

  ALSAT-M - Shkup, incidente të reja edhe përkundër pranisë së jashtëzakonshme të policisë


  es hat erneut übergriffe auf busse gegeben und einige verdächtige wurden festgenommen

  ALSAT-M - Incident ne Caircankë tre persona arrestohen nga Alfat


  es wurden einige albanische lokale in shkup angegriffen

  Digjen pronat e shqiptarve n lagjen Gjore Petrov


  und es hat eine ethnische auseinandersetzung am zentralpark in shkup stadtgefunden
  in tetove hat es übergriffe auf slaven gegeben

  Update: Rrahje e re sonte n parkun e qytetit n Shkup, konfirmon policia


  in den übergriffen in tetove sollen slavische lokale angegriffen wurden sein, einige verletzte und ein niedergestochener polizist waren resultat

  ALSAT-M - Thehen dyqanet e shqiptarëve në lagjen Gjorce Petrov, i vihet flaka urës së drurit në fshatin Llokë

 2. #2
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Nach Minderjährigen und Mädchen werden jetzt auch Rentner zu Opfer, 66 jähriger von albanischer Gruppe am Vardar Ufer bei Gjorche Petrov zusammen geschlagen.

  66 годишен Македонец претепан од група Албанци во Ѓорче Петров
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88344
  66-годишниот Аце Ордевски од скопската населба Ѓорче Петров е претепан од 10-тина момчиња од албанска националност.

  Инцидентот се случил околу 20 часот на кејот на Вардар во населбата Ѓорче Петров, во близина на пешачкиот мост, каде што скопјанецот без причина бил нападат и удиран тупаници и со безбол палки.

  Повредниот со возило на брза помош е пренесен во Воената болница. Во друг одвоен инцидент, во паркот во населбата Ченто, од поголема група момчиња бил нападнат малолетник од македонска националност, но за среќа минал без посериозни повреди. /www.kanal5.com.mk

 3. #3
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  15 jähriger Makedonier von größerer Gruppe Albaner zusammen geschlagen, 5 konnten sofort verhaftet werden

  Инцидентите со меѓуетничка позадина продолжуваат
  10.03.2012 - 20:56 | Македонија
  Тепачките меѓу малолетници од различна етничка припадност не престануваат.

  http://www.sitel.com.mk/dnevnik/make...a-prodolzuvaat
  Доцна попладнево на улицата Орце Николов во центарот на градот 15 годишниот Андреј К. бил нападнат од поголема група лица од албанска националност.

  Излегувајки од интернет кафулето Ентернет бил пресретнат од напаѓачите кои започнале да го тепаат без никаква причина.

  Поради повредите на телото Андреј бил пренесен во Градската хируршка болница.

  Благодарение на зголеменото присуство на полицијата во градот петмина од напаѓачите се приведени во полициската станица Центар.

  Но тоа не е единствениот инцидент со меѓуетничка позадина вечерва. 15 минути по 19 часот во паркот во населбата Ченто три непознати лица од албанска националност без повод и причина го нападнале малолетникот Филип Н. Бил удрен со бокс во главата по што избегал од местото на настанот.

  И додека едни сторители се откриваат и против нив се поднесуваат кривични пријави, други стапуваат на сцена.

  Ќе успее ли некој да ги смири меѓуетничките тензии во Македонија или ќе продолжат да се разгоруваат?

 4. #4

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  ich frage mich wer hinter dieser hetzt WIRKLICH steckt

 5. #5
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von -ILIRIDA- Beitrag anzeigen
  es hat erneut übergriffe auf busse gegeben und einige verdächtige wurden festgenommen

  ALSAT-M - Incident ne Caircankë tre persona arrestohen nga Alfat

  Die Fälle in den Bussen wurden aufgeklärt, 28 Anzeigen, Täter alle um die 18 Jahre der jüngste ein 11 jähriger.

  MVR stellte heute die festgestellten Waffen vor

  ????: ??? ???????? ??? ??? ???????????
  Кривични за 28 хулигани- Јанкуловска ќе ги „лови“ сите, им нареди на полицајците да одат на работа со автобус
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=88332
  Издадовме наредба полициските службеници при патувањето од домовите до работните места да го користат јавниот превоз со што ќе делуваме превентивно, а и ќе ја зголемиме довербата и сигурноста на граѓаните, рече министерката Јанкуловска.

  28 пријави за предизвикувачите на улични инциденти- малолетни и полнолетни, Македонци и Албанци. Министерката за внатрешни Гордана Јанкуловска објави дека ги расчистиле инцидентите во автобусите со број 55, 58 и 57, како и оној во Ченто. 7 момчиња од кои 5 малолетни претпладнево беа изведени пред истражен судија за насилство во автобусот 58 во Кисела Вода. Полицијата ги идентификувала и 5-мината кои нападнаа момче и го истепаа возачот во автобусот 57 во Чаир, но по нив се трага. Откриени биле 6 мина малолетници меѓу кои еден 11 годишен што кршеа ретровизори и оштетуваа возила во населбата Ченто и момчињата кои го каменуваа автобусот број 55.

  Во полициската станица Автокоманда на Јанкуловска и беа презентирани сите предмети и ладно оружје кои полицајците периодов ги откриле во ранците и џебовите на учениците. Ножеви гасни пиштоли, боксирачи, метални шипки, бејзбол палки, метални пендреци и други опасни предмети кои учениците ги носеле на училиште.

  Покрај овие, полицијата ја чекаат уште серија инциденти за разрешување откако Скопје мина уште една бурна ноќ. Тројца малолетници беа претепани со тупаници и шипки од 4-ца на кејот на Вардар. Ноќеска бил опожарен и висечкиот дрвен мост меѓу населбата Ѓорче Петров и село Лака во кое живее претежно албанско население. Четири момчиња со камења скршиле прозорците на автобус со број 50 на булеварот Никола Карев кај Гази Баба. На автобуската кај Јаја Паша со тврд предмет биле скршени и прозорци на автобус број 57. Покрај автобусот бил оштетен и автомобил.

  По серијата инциденти во автобусите граѓаните со несигурност се качуваат во автобус.

  За да се зголеми безбедноста Јанкуловска им препорача на сите полицајци на работа да одат со автобус.

  - Издадовме наредба полициските службеници при патувањето од домовите до работните места да го користат јавниот превоз со што ќе делуваме превентивно, а и ќе ја зголемиме довербата и сигурноста на граѓаните, рече министерката Јанкуловска.

  Немилите настани ги осуди и премиерот Груевски. Апелираше до родителите и наставниците да влијаат врз младите луѓе разумно да се однесуваат а политичарите да не ја злоупотребуваат ситуацијата.

  - Да не одат со говор на омраза, со говор кој индиректно или директно ги охрабрува некои млади структури кои на ваков начин ја исфрлаат својата негативна енергија. На тој начин, додаде премиерот, не придонесуваат да дојдат на власт, туку придонесуваат за нив да се создаде полоша слика како политички субјекти, рече премиерот Груевски.

  МВР и надлежните институции ќе ги преземат сите мерки за да ги казнат сторители порача премиерот.

  Елена Ивановска

 6. #6
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von -ILIRIDA- Beitrag anzeigen
  ich frage mich wer hinter dieser hetzt WIRKLICH steckt
  Sehr gute Frage...

  So was ähnliches hatten wir doch letztes Jahr auch, der Vorfall auf dem Kale.

 7. #7
  Avatar von Sofija

  Registriert seit
  09.01.2012
  Beiträge
  398
  Zitat Zitat von -ILIRIDA- Beitrag anzeigen
  ich frage mich wer hinter dieser hetzt WIRKLICH steckt

  Es ist nicht das erste mal dass die Albaner unzufrieden sind.
  Die Mazedonier hetzen bestimmt nicht. Man hat gesehen , dass
  es mit Kosovo vorzüglich funktionirt hat, jetzt ist Mazedonien dran.

 8. #8
  Avatar von Sofija

  Registriert seit
  09.01.2012
  Beiträge
  398
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Sehr gute Frage...

  So was ähnliches hatten wir doch letztes Jahr auch, der Vorfall auf dem Kale.

  Das gab immer wieder, nur jetzt ist es irgendwie erschreckend.
  Jetzt scheint es so, als ob ein System dahinter steckt.

 9. #9
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Sofija Beitrag anzeigen
  Das gab immer wieder, nur jetzt ist es irgendwie erschreckend.
  Jetzt scheint es so, als ob ein System dahinter steckt.
  Genau das war ja beim Kale auch der Fall

 10. #10
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.562
  Zitat Zitat von Sofija Beitrag anzeigen
  Es ist nicht das erste mal dass die Albaner unzufrieden sind.
  Die Mazedonier hetzen bestimmt nicht. Man hat gesehen , dass
  es mit Kosovo vorzüglich funktionirt hat, jetzt ist Mazedonien dran.
  Wenn es so währe, hätten die Albaner schon 2001 ihre Unabhängigkeit vom Mazedonien erklärt.

Seite 1 von 23 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Weitere Soldaten in den Kosovo
  Von Bloody_Alboz im Forum Kosovo
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 25.08.2012, 12:16
 2. weitere religiöse übergriffe in mazedonien
  Von -ILIRIDA- im Forum Politik
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 01.02.2012, 23:28
 3. weitere festnahmen von kriegsverbrechern
  Von SMEKER im Forum Politik
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 01.11.2010, 13:46
 4. Weitere Tumulte im Kroatien
  Von Karadjordje im Forum Politik
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 18.08.2006, 05:37