BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 16 ErsteErste 12345678915 ... LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 155

Gibt es die Ethnie Bosnier bzw. Hercegoviner

Erstellt von Vjecna Vatra, 13.12.2009, 21:31 Uhr · 154 Antworten · 8.494 Aufrufe

Bosanci koji su porijeklom iz Bosne, odnosno da nisu iz Hercegovine, jednostavno nisu Hercegovci, vec samo Bosanci, ja koji zivim u NRW-u nisam ni 1 % Bavarac. Ja sam iz drzave koja se zove BiH, al nisam Bosanac, samo Hercegovac, a po nacionalnosti Srbin. Jedino sto spaja Hercegovnu i Bosnu je to ime BiH...jedini narod koji vice da bosanski narod postoji, to su Bosnjaci. Srbi su Srbi, Hrvati su Hrvati a Bosnjaci su Bosnjaci. "Bosanac" je samo regionalan izraz, nije etnicki ...Bosanski narod ne postoji, mozda su to Bosnjaci, al u glavnom je svaki "Bosanac" ili "Hercegovac" Srbin, Hrvat ili Musliman.

Daumen hoch

Zitat Zitat von HercegSrbadzija Beitrag anzeigen
    Bosanci koji su porijeklom iz Bosne, odnosno da nisu iz Hercegovine, jednostavno nisu Hercegovci, vec samo Bosanci, ja koji zivim u NRW-u nisam ni 1 % Bavarac. Ja sam iz drzave koja se zove BiH, al nisam Bosanac, samo Hercegovac, a po nacionalnosti Srbin. Jedino sto spaja Hercegovnu i Bosnu je to ime BiH...jedini narod koji vice da bosanski narod postoji, to su Bosnjaci. Srbi su Srbi, Hrvati su Hrvati a Bosnjaci su Bosnjaci. "Bosanac" je samo regionalan izraz, nije etnicki ...Bosanski narod ne postoji, mozda su to Bosnjaci, al u glavnom je svaki "Bosanac" ili "Hercegovac" Srbin, Hrvat ili Musliman.
    das wollt ich auch gerade sagen, entweder bist du aus Bosnien und Bosnier, oder du bist aus der Herzegovina und Herzegoviner, beides geht nicht! das sind völlig zwei verschiedene dinge!!!

Zitat Zitat von HercegSrbadzija Beitrag anzeigen
    Odkad postoji ime Hercegovina? I ko ga je prvi poceo koristit za to podrucje?
    Da sad si Hercegovac to stoji...Al da si Srbin, to mi nekako nije jasno..
    To bi trebalo znacit da su tvoji doselili iz Srbije?

Zitat Zitat von Sultan Mehmed Fatih Beitrag anzeigen
    Odkad postoji ime Hercegovina? I ko ga je prvi poceo koristit za to podrucje?
    Da sad si Hercegovac to stoji...Al da si Srbin, to mi nekako nije jasno..
    To bi trebalo znacit da su tvoji doselili iz Srbije?
    ili tvoji iz Turske?

Zitat Zitat von Dane_HR Beitrag anzeigen
    ili tvoji iz Turske?
    Jesam ja kad rekao da sam Turcin?
    Molim lijepo bez provokacije kapis?

A kad smo vec kod Turaka, oni su prvi poceli Hercegovinu nazivat Hercegovinom po nekadasnjem njenom vladaru

Zitat Zitat von Sultan Mehmed Fatih Beitrag anzeigen
    Jesam ja kad rekao da sam Turcin?
    Molim lijepo bez provokacije kapis?

A kad smo vec kod Turaka, oni su prvi poceli Hercegovinu nazivat Hercegovinom po nekadasnjem njenom vladaru
    bitno je da su Srbi i Hrvati bili prije turaka na prostoriju danasnje Hercegovine!

Zitat Zitat von Dane_HR Beitrag anzeigen
    bitno je da su Srbi i Hrvati bili prije turaka na prostoriju danasnje Hercegovine!
    Niko i nije rekao da nisu bili pravoslavci i katolici Humcani... Zato ne razumijem tvoj dobronamjerni smajli

A isto tako Hercegovci koji su primili islam, su isto bili prije Turaka tu..Pa si me zbunio s tim..Sta si mi htjeo reci?

Povelja bosanskog bana Kulina je napisana 29. augusta 1189. godine na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronađeni očuvani bosanski državni dokument, nego je Povelja bosanskog bana Kulina i najstariji državni dokument kod svih južnoslovenskih naroda i država.

U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.

Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.

Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.

Tekst povelje bana Stjepana II Kotromanića Dubrovčanima

"Utvrdi zakon ki je prvo bio medju Bosnom i Dubrovnikom, da zna vsaki clovjek, koji je zakon bil: Ako ima Dubrovcanin koju pravdu na Bosnjaninu - da ga pozove pred gospodina bana ili pred njegova vladaoca - roka da mu ne bude odgovoriti. Ako Bosnjanin zapsi da nije duzan - da mu na-rece priseci samosestu, koje ljubo postavi banj rod. A kto Dubrovcanin ubije ali posjece u Bosni ili Bosnjanin Dubrovcanina - ta pravda da je pred gospodinom banom, a osud da grede banu na njih. Ako bude svadja Bosnjanina z Dubrovcaninom u Dubrovnici - da sudi knez dubrovacki i sudje a globa opcini. Ako Bosnjanin bude duzan, a pobjegne iz Bosne z dugom - da mu nije vjere ni ruke od gospodina bana! Ako Bosnjanin izme dobitak dubrovacki na vjeru, i knjiga bude u Dubrovnici, ako knez i sudje poslju da je knjiga prava da je vjerovana, da plati Dubrovcaninu i bez prestavstine! Ako rat bude, casa Bog uslisi, medju Bosnom i Dubrovnikom, da gospodin ban da rok Dubrovcaninom sest mjeseci, da podju u Dubrovnik slobodno - na to im je vjera gospodina bana Stjepana! A Dubrovcane da zivu u Humskom zemljom u njih zakonu - u prvom...
    Stjepan Kotromanosc 15. Avgusta 1332. godina"

Et Bosnjanin ne postoji, al postoji Hrvat i Srbin u BiH, kao sto se vidi u poveljama!

hamza m3 g-power
    bosanac = nationalität
    bosnjak = ethnie egal aus welchem land du kommst, du kannst bosnjake sein
    man junge, was ist das für ne dumme frage hier? 14 jahre alt oder doch 15?
    liess mal ein paar bücher von bosnischen gebildeten, das wär doch mal was? kriegse überall in bosnien dann weisst du auch mal was du bist =) naja 70 jahre jugoslawien der kleine junge kann da nix für

Seite 5 von 16 ErsteErste 12345678915 ... LetzteLetzte