BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Es gibt viele Problem bei Investment vom Club Med

Erstellt von lupo-de-mare, 18.10.2004, 18:34 Uhr · 2 Antworten · 751 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Es gibt viele Problem bei Investment vom Club Med

  Dieses Investment in Albanien steht von Beginn unter dem Stern von vielen Problemen.

  Das Projekt wurde erst jetzt entgültig genehmigt.

  U.a. wurden gefälschte Unterlagen eingereicht. Aber vor allem sind Grundstücks Probleme mit den Original alten Eigentümern.


  “Cub Mediterane & Riviera”, fshat turistik nė Kakome


  Shekulli

  “Cub Mediterane & Riviera” sh.p.k. janė zyrtarisht investitorėt e fshatit Kakome nė qytetin e Sarandės. Megjithėse nė tė gjitha dokumentet shtetėrore ekziston arshiva nė tė cilėn bėhet me dije se pronarė tė kėtyre tokave janė banorėt e fshatit Nivicė, qeveria shqiptare ka mohuar ekzistencėn e tyre. Nė mbledhjen e 3 marsit tė kėtij viti nga Kėshilli i Zhvillimit tė Turizmit firmės franceze i jepet titulli “person i stimuluar” pėr ndėrtimin e fshatit turistik. Rreth 70 ha tokė nė zonėn e Kakomesė i ėshtė dhėnė firmės “Club Mediterane & Riviera” ndėrkohė qė sipėrfaqe ndėrtimi do tė jetė vetėm 32.3 ha. Prej muajsh ndėrtimi i kėtij fshati turistik ka hapur konflikte ndėrmjet qeverisė shqiptare dhe pronarėve tė kėsaj zone tė cilėt kėndėrshtojnė mėnyrėn e miratimit tė kėtij projekti nga qeveria shqiptare. Ndėrkohė pėr kryeministrin Fatos Nano niviciotėt nuk jane pronarė tė kėsaj zone. Nga ana zyrtare ky konflikt duket se ėshtė mbylluar nė mbledhjen e muajt korrik tė Kėshillit Kombėtar tė Rregullimit tė Teritorit i cili miratoi projektin e paraqitur nga “Riviera & Clab Med”, duke e konsideruar atė ndėr mė tė suksesshmit nė fushėn e turizmit. Sipas qeverisė shqiptare, bėhet fjalė pėr njė investim mbi…………… mijėra dollarė ēka do tė radhitė Shqipėrinė nė hartėn e vendeve tė turizmit elitar.  18/10/2004
  KATEGORIA: Kronikė nga rrethet

  http://www.shekulli.com.al/index.php...aae16793281a51

  Vielleicht könnten Albaner hier etwas mehr Details heraus filtern.

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Wie ich damals vorher gesagt habe gibt es ganz erhebliche Probleme mit diesem unsinnigen Projekt des Club Med, wo Fatosi sämtliche Grundstücke rings herum klaute und die Bauern enteignete.

  Die Einwohner versuchen mit Gewalt diesen Diebstahl und Bauarbeiten zu verhindern, wo durch ein massiver POlizei Einsatz vor Ort vom Noch-Mafia Regime des Fatos Nano nötig wurde.


  Faqja 9 - AKTUALITET

  Korrik 30, 105

  Banorėt e zonės rebelohen sėrish ndaj ndėrtimit tė fshatit turistik. Policia: Na sulmuan edhe ne

  Kakome, sulm francezėve tė "Club Med"
  Investitorėt ikin nga deti, mbahet peng shoferi

  Ani Mile


  SARANDE

  Katėr pėrfaqėsues tė firmės sė njohur franceze "Club Med" qė ndodheshin nė Kakome pėr tė vėzhguar punimet e fshatit turistik janė sulmuar nga fshatarėt qė pretendojnė pronėsinė e tokės. Tė armatosur me gurė, shkopinj e sende tė tjera rrethanore, disa banorė tė fshatit Nivicė kanė bllokuar daljen nga kantieri tė francezėve, duke i detyruar ata qė tė largohen nėpėrmjet detit. Ndėrkohė, sipas policisė, fshatarėt kanė mbajtur peng pėr disa orė shoferin e pėrfaqėsuesve tė "Club Med" duke e kėrcėnuar. Situata ėshtė qetėsuar pas ndėrhyrjes sė forcave tė policisė, tė cilat gjithashtu nė momentet e parė tė mbėrritjes nė vendngjarje janė ofenduar provokuar dhe goditur me gurė nga banorėt e fshatit Nivicė.

  Ngjarja
  I kontaktuar me telefon nga Gazeta, shefi i Komisariatit tė Policisė sė Sarandės, Alban Ahmeti ėshtė shprehur se situata e krijuar nė gjirin e Kakomesė ka qenė tepėr e rėndė dhe vetėm qetėsia dhe maturia e ndėrhyrjes sė forcave tė policisė ndoshta ka shmangur acarimin e mėtejshėm tė situatės. Sipas komisarit tė Sarandės, kanw qenė dhjetra gra, fėmijė e pleq nė rradhėt e para tė turmės, tė cilėt u janė sulur pėrfaqėsuesve francezė tė "Riviera" dhe "Club Med". Nė momentet e para, sipas Ahmetit, turma ka qenė tepėr e acaruar, ē'ka i ka detyruar francezėt tė kėrkonin me urgjencė njė skaf privat pėr t'i hequr nga kompleksi i ndėrtimit. Pas largimit tė francezėve, banorėt e fshatit Nivicė kanė kapur shoferin qė i kishte shoqėruar pėrfaqėsuesit e firmave investitore. Sipas dėshmisė sė vetė shoferit, ai ishte kėrcėnuar se do ta digjnin dhe do ta vrisnin dhe kėrcėnime tė tilla i janė pėrsėritur pėr disa orė deri sa u lirua. Ndėrkaq pas marrjes sė informacionit tė vendngjarje kanė mbėrritur forcat e policisė, tė cilat janė ndeshur qė nė fillim me sharje, provokime deri edhe nė goditje me gurė nga banorėt e rebeluar. Sipas shefit tė policisė sė Sarandės, duke parė situatėn e tensionuar dhe vendosjen nė rreshtat e parė tė grave fėmijėve dhe pleqve, forcat e policisė nuk kanė ndėrhyrė me forcė, duke u pėrpjekur tė qetėsojnė turmėn nėpėrmjet dialogimit derisa ėshtė bėrė e mundur shpėrndarja e tyre.

  Hetimi
  Pėr shkak tė situatės sė krijuar forcat e policisė nuk kanė mundur tė kryejnė shoqėrime tė personave pjesėmarrės nė aktet e dhunės. Ndėrkaq, shefi i Komisariatit tė Policisė sė Sarandės, Alban Ahmeti, ka deklaruar pėr Gazetėn se janė shpallur nė kėrkim dy automjete tip Mercedez Benz 240, tė cilėt janė larguar me shpejtėsi nga vendngjarja nė momentin e mbėrritjes sė forcave tė policisė. Njėri prej automjeteve ishte targa tė Delvinės ndėrsa tjetri me targa tė Sarandės. Gjithashtu, sipas Ahmetit, nė vendngjarje janė dėgjuar edhe krisma armėsh qė vinin nga turma e banorėve tė rebeluar. Pas qetėsimit tė situatės, Ahmeti ėshtė shprehur se policia nė bashkėpunim me prokurorinė po punon pėr identifikimin e organizatorėve tė akteve tė dhunės.

  Incidentet
  Dhuna e shėnuar dy ditė mė parė nė gjirin e Kakomesė, ka qenė vazhdimėsi e incidenteve tė shumta qė kanė ndodhur nė kėtė zonė, pas vendimit pėr ndėrtimin e fshatit turistik. Banorėt e fshatit Nivicė, pretendojnė se toka ku po ndėrtohet kompleksi ėshtė pronė e tyre, ndėrkohė qė qeveria ka deklaruar se ajo tokė ėshtė shtetėrore. Pėr tė penguar punimet banorėt e zonės, kanė krijuar disa herė akte dhune duke kėrcėnuar edhe punėtorėt.


  "Club Med" fut Sarandėn nė hartėn e turizmit

  Kėto ditė ka mbėrritur nė Sarandė njė kroēerė gjigand i "Club Med" me qindra turistė tė huaj. Anijet turistike pritet qė tė ndalojnė nė Sarandė pėr shkak se ky qytet dhe zonat e saja turistike janė tashmė pjesė e hartės sė Club Med. Kompania mė e njohur nė botė pėr turizmin ėshtė investitorja e projektit mė tė madh turistik nė Shqipėri nė Kakome. Pėr shkak tė pranisė sė saj nė Shqipėri ka nisur tė rritet nė mėnyrė tė ndjeshme ardhja e turistėve tė huaj. Hyrja nė hartėn turistike tė Club Med pėrkthehet si njė hyrje nė tregun e turizmit europian nėn kujdesin e kompanisė mė tė madhe franceze nė kėtė fushė.


  Turistė apo "pushtues"?

  Ndėrkohė qė fshatarėt e Nivicės "hidhnin nė det" pėrfaqėsuesit francezė tė kompanisė prestigjioze turistike "Club Med", nė gjirin e Sarandės ankorohej njė krocierė gjigande me turistė tė ardhur nga e gjithė bota. Pėr ironi tė fatit turistėt ishin sjellė nė perlėn shqiptare tė Jonit nga e njėjta kompani turistike franceze. Por ndėrsa nė Sarandė, tė huajt u pritėn si ujėt e pakėt nė kėtė verė tė shkretuar pėr turizmin e qytetit, nė Nivicė ata shiheshin si armiq tė vėrtetė qė kishin pushtuar tokat e tyre. Dhe njė situatė e tillė nuk ėshtė mė njė risi nė kėtė pjesė tė bekuar tė bregdetit tė jugut, ku policia ėshtė e detyruar tė ruajė ēdo lėvizje tė ndėrtuesve nga fshatarėt e revoltuar. Por ndėrsa investitorėt kanė zgjidhur deri diku problemin e futjes sė makinave ndėrtuese dhe punėtorėve nė kantier, ata ende nuk kanė hedhur asnjė hap pėrpara pėr tė ulur nė njė tavolinė tė pėrbashkėt fshatarėt e Nivicės dhe pėrfaqėsuesit e shtetit pėr tė gjetur njė zgjidhje tė kėnaqshme pėr tė gjitha palėt. Nėse ky problem nuk do tė zgjidhet, atėherė asnjė turist nė botė nuk do tė pranojė qė tė udhėtojė pėr nė fshatin turistik tė ruajtur me forca speciale apo autoblinda.

  Schlagzeile 29.7.05 Gazetta Sqiptare

  www.balkanweb.com

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Der Club Med hat jetzt Sarande in sein Besuchs Programm aufgenommen.

  Saranda Included in Club Med Tours

  TIRANA - Albania's southern town of Saranda was for the first time the stop of a cruiser ship of Club Med.About 40 foreign tourists arrived Thursday from Corfu island of Greece, in Saranda's port, while this is the first year that the southern city was included in the booklets of the famous French tourist operator.

  --------------------------

  Das ist doch mehr wie lächerlich, wenn 40 Touristen vom Club Med mit einem Schiff kurz Sarande Albanien anlaufen.
  1996 kamen schon über 150 Touristen täglich von Korfu.

Ähnliche Themen

 1. Es gibt viele Ersatzgötter
  Von Marcin im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 13.05.2012, 22:48
 2. Wie viele Muslime gibt es im Balkan ?
  Von Albani100 im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 07.01.2012, 20:59
 3. Wie viele Bosnaken gibt es Weltweit ?
  Von TuzlaKid im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 20.09.2010, 08:12
 4. Wie viele Götter gibt es eigentlich?
  Von Lopov im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 22.01.2010, 14:34
 5. Wie viele chinesen gibt es
  Von Gospoda im Forum Rakija
  Antworten: 38
  Letzter Beitrag: 16.04.2007, 17:55