BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 10 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 99

Gruevski tritt als Abgeordneter zurück.

Erstellt von Гуштер, 06.07.2011, 23:43 Uhr · 98 Antworten · 4.725 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.462

  Gruevski tritt als Abgeordneter zurück.

  Собранието денеска ја одржа втората седница на кој едногласно одлучи повторно да има тројца потпретседатели, кои според најавите ќе бидат избрани на следната седница. Договорено е по еден ќе бидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ.

  Пратениците го конституираа и Националниот совет за евроинтеграции, во кој новина е што секој член ќе има и свој заменик.

  Собранието донесе одлука и за формирање на парлманетарните комисии. Како и во минатиот состав, и сега ќе има 21 комисија, од кои со 10 ќе раководи ВМРО-ДПМНЕ, со 7 СДСМ, со 3 ДУИ и со 1 ДПА.

  На почетокот од седницата, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги констатираше оставките на пратеничката функција на мандатарот Никола Груевски, поднесена денеска и на директорот на Управата за јавни приходи Горан Трајковски, поднесена на 25-ти минатиот месец.

  Реагираше координаторот на СДСМ Игор Ивановски - побара седницата да биде прекината додека пред парламентот не се појават Груевски и Трајковски и лично да известат за оставките. Така е според Уставот и деловникот, оставка се поднесува лично на седница, рече Ивановски.

  „Функцијата пратеник е неспоива со друга функција. Но, Трајковски ја извршуваше и функцијата директор на УЈП и потпишуваше документи и тоа е незаконски“, рече Ивановски.

  „Не е кршење на Устав и на закони, се работи за личен чин на тој што поднесува оставка. Оставката само се констатира. Не мора да ги гледате овде тие што се откажуваат од пратеничката функција“, вели Вељаноски.

  Горан Мисовски возврати дека Вељаноски не треба да се придржува до праксата туку до Уставот и Деловникот и рече дека на овој начин може со пратеничките мандати и да се манипулира.

  „Утре некому ќе му напишете оставка и овде само ќе ја констатираме. Може оставка да се подметне, или пак да се активира „меницата“ од 600 илјади евра, кои беа потпишувани како гаранција за лојалност“, изјави Мисовски.

  „Оставката е личен чин и таква е праксата, дали ви се допаѓа, тоа е друго прашање“, додава Вељаноски.

  „Вие правите кривично дело“, реагираше Ивановски.

  „Благодарам за укажувањата, продолжуваме понатаму, одмавна со раката Вељаноски.

  Дневниот ред едногласно беше утврден, а потоа беше одлучено Собранието повторно да има тројца потпретседатели, кои најверојатно ќе бидат избрани на следната седница.  Parliament Speaker Trajko Veljanoski before the start of Wednesday's second session said that Nikola Gruevski, the Prime Minister-designate, and VMRO-DPMNE deputy Goran Trajkovski have resigned as members of parliament invoking Article 153 of the Election Code.

  Premier-designate Gruevski submitted his resignation today.

  After adopting the agenda, the Parliament passed decisions determining the number of Parliament's vice-presidents, establishing permanent working bodies and founding delegations, parliamentary groups and other forms of creating international cooperation and amending the Decision Establishing National EU Integration Council.

  The Parliament will once again have three vice-presidents, who will be most likely elected at the next parliamentary session.

  Nikola Gruevski der Premierminister der Republik Mazedonien tritt von all seinen Mandaten zurück. Schade, mal sehen wer der neue Minister wird. Persönlich hat Gruevski noch nicht Stellung genommen.

  /EDIT

  Er tritt nur als Abgeordneter im Parlament zurück und nicht als Premierminister.

 2. #2
  Avatar von KumanoWar

  Registriert seit
  25.11.2010
  Beiträge
  201
  Und wer ist Premierminister ?
  Kann ich irgendwie nicht glauben, hat ja keinen Grund oder ?

 3. #3
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.462
  Zitat Zitat von KumanoWar Beitrag anzeigen
  Und wer ist Premierminister ?
  Kann ich irgendwie nicht glauben, hat ja keinen Grund oder ?
  Abwarten bis Gruevski Stellung bezieht.
  Mir fällt es auch schwer es zu glauben aber wir werden sehen.

 4. #4
  Yangkunnimle
  waaaaas? Gibts schon irgendwelche informationen wieso ?

 5. #5

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Wurde ja Zeit. da könnte auch Thaqi gleich folgen.....hoffentlich

 6. #6
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.462
  Zitat Zitat von Yangkunnimle Beitrag anzeigen
  waaaaas? Gibts schon irgendwelche informationen wieso ?
  Nein, wie gesagt er muss noch Stellung beziehen. Bis dahin gibt es nur Vermutungen.

 7. #7

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Glaube auch nicht daran.

 8. #8

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Ich glaube daran

 9. #9
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Hihi ihr habt eine lustige Schrift

 10. #10

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Er wird eh wiedergewählt gewerden. Alles für die neue Regierung.

Seite 1 von 10 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Berlusconi tritt zurück
  Von Ya-Smell im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 18.12.2017, 05:57
 2. IKG-Chef Muzicant tritt zurück
  Von Esseker im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 16.02.2012, 19:58
 3. Papandreou tritt zurück
  Von Cobra im Forum Politik
  Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 07.11.2011, 19:55
 4. Moubarak tritt zurück!
  Von Yunan im Forum Politik
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 11.02.2011, 18:49
 5. Bundespräsident Köhler tritt zurück
  Von aki im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.06.2010, 10:32