BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 79 123451151 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 784

Gruevski: Wir wissen wer wir sind!

Erstellt von Zoran, 24.09.2011, 20:36 Uhr · 783 Antworten · 38.727 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  Daumen hoch Gruevski: Wir wissen wer wir sind!

  Premierminister Gruevski hält rede bei der 66. UN Generalversammlung.

  Hier für mich die zwei wichtigsten Aussagen

  Ние сме Македонци, зборуваме македонски а нашата држава е Република Македонија
  "Wir sind Makedonier, sprechen makedonisch und unser Land ist Republik Makedonien"


  Го сменивме уставот и знамето под притисок, но тоа не значи дека секогаш ќе попуштаме
  "Wir haben die Verfassung und unsere Staatsflagge unter Druck geändert, nur bedeutet das nicht das wir immer nachgeben werden"  Da kann ich nur sagen: AMEN!


  Груевски од говорницата на ОН: Го сменивме уставот и знамето под притисок, но тоа не значи дека секогаш ќе попуштаме

  Покрај неговите пораки во врска со климатските промени за меѓународниот тероризам проблемот со гладот и конфлкитите во арапските земји Груевски невообичаено за вакви настани отворено проговори за блокадите со кои се соочува Македонија.

  Минавме низ многу искушенија за да годинава прославиме 20 години од независноста и сме благодарни на Обединетите Нации што ни помогнаа да ги минеме тие искушенија, изјави премиерот Груевски на почеток на својот говор кој дојде по маратонското обраќање на албанскиот премиер Сали Бериша која за три пати ги надмина предвидените десетина минути.

  - Во Македонија со векови живеат различни народи кои не се обидуваме да ги претопиме. Имаме право на нашиот национален мит во кој има место за сите Албанци, Турци, Срби, Роми, Бошњаци и сите други. Во 95-та под притисок се согласивме да го смениме и знамето и уставот, но тоа не значи дека секогаш ќе попуштаме на наша штета, потсети Груевски кој пред Генералното собрание порача дека граѓаните немаат дилеми за прашањата кои некои сакаат да ги оспорат.

  - Ние знаеме кои сме и што сме. Живееме во Македонија. Ние сме Македонци кои говорат македонски јазик и нема да дозволиме некој да го оспорува тоа. Не можеме да прифатиме Грција да има две имиња, а ние да не можеме да го користиме нашето едно вековно име. Не сакаме да се согласиме да бидеме блокирани поради тоа што сме и затоа што се чувствуваме како Македонци, рече Груевски кој од присутните побара да замислат како би било на Германците, Французите и другите нации некој да им каже дека не можат да бидат тоа што се.

  Цитирајќи го претседателот Борис Трајковски, Груевски рече дека е тешко да се почитуваат принципите доколку истите се кршат од тие што ги поставуваат, но Македонија се уште верува во тие принципи поради 130-те земји кои досега ја признаа Република Македонија под уставното име потсетувајќи дека и покрај ирационалните и непринципилените барања за смена на идентитетот како што бара јужниот сосед Македонија се уште се однесува рационално и е подготвена за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение.

  А десетина часови пред говорот на Груевски и Грција ги претстави своите ставови за регионот и за меѓународната политика не заборавајќи притоа да ја спомене и Македонија.

  Според шефот на грчката дипломатија Ставрос Ламбринидис, кој деновиве има тешка задача на светот очи во очи да му објасни зашто Грција цела деценија ги лажела своите партенри во НАТО и Европската Унија за финансиската ситуација вчера вечер од говорницата на Обединетите Нации се обиде да се претстави како конструктивен меѓународен играч кој во еден „кревок регион се труди обидите за повторно пишување на историјата и промената на границите, да ги остави зад себе“.

  Ламбринидис пред Генералното собрание на ОН говорејќи за спорот со името на Македонија, истакна дека не се работело само за името на земјата, туку и да спречи повторно пишување на историјата и промена на гранциите. Инаку Грција и покрај договорот за соработка и пријателство неодамна потпишан со еврејската држава овде јавно се заложи за признавање на палестинската држава без други преговори и директно се спротивстави на Вашингтон, Париз и Лондон.
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=80548


  Груевски во ОН: Ние сме Македонци, зборуваме македонски а нашата држава е Република Македонија
  24. септември 2011 - 18:21

  Претседателот на македонската Влада, Никола Груевски се обрати на 66-то Генерално собрание на Обединетите Нации.

  "Ние знаеме кој сме и како ќе живееме. Ние сме Македонци, зборуваме македонски, а нашата држава се вика Република Македонија", рече премиерот Груевски во своето обраќање пред Генералното Собрание на Обединетите Нации.

  Груевски истакна дека Македонија е посветена на решавањето на спорот кој е наметнат од јужниот сосед.

  "Ние не сакаме да сме во позиција нашето име и идентитет да бидат оспорувани од една земја и секако дека ние самите тоа го немаме побарано. Но, реалноста е често пати ладна, тешка и брутална. Факт е дека нашиот јужен сосед се противи како за нашето име, така и за нашиот идентитет. И, нивното противење стана наш проблем и дојде до спор кој е уникатен во светот, спор наметнат заради потребата на една земја, нашиот сосед, да има монопол на две имиња, или од друга страна нивната стратешка определба ние да не сме онака како што се чувствуваме. Замислете во каква виртуелна ситуација се наоѓаат моите граѓани, уценети, со блокиран развој и перспектива, заради блокадите од страна на нашиот сосед за влез во евроатланските институции, само заради тоа што сме, односно заради тоа што се чувствуваме", рече Груевски.

  "Ве молам само за момент обидете се да бидете во нашата улога, обидете се да размислите како би се чувствувале кога некој би побарал од вас да не бидете Германци, Британци, Американци, Руси, Кинези, Нигеријци, Аргентинци, итн. Само тоа го барам од вас, само за тоа ве замолувам. За поддршка да се заврши ова, за поддршка да бидеме она што сме, без да повредиме некого, без да наштетиме било кому, со разбирање, толеранција и почит кон сите наши соседи, пријатели, кон сите вас, со почит кон нашиот сосед со кого го имаме овој спор и разбирање за неговите стравови, ние немаме никакви претензии, или намери да го монополизираме терминот Македонија", рече премиерот Никола Груевски во своето обраќање.

  Доцна попладнево по американско време се очекува премиерот Никола Груевскид а оствари средба со генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун.
  TIME.mk - ???????? ?? ?????


  Den Thementitel hab ich mir aus erster Hand besorgt, HP von VMRO DPMNE http://www.vmro-dpmne.org.mk/index.p...novi&Itemid=62

 2. #2

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

 3. #3
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Така е Премиере.

 4. #4
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  17.123
  Gruevski ist der Beste den wir seit der Unabhängigkeit hatten.
  Er wird sein Versprechen was den Namen angeht halten, da bin ich mir sicher.

 5. #5
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.370
  Was?

  grk chefdipomat:
  "ОН говорејќи за спорот со името на Македонија, истакна дека не се работело само за името на земјата, туку и да спречи повторно пишување на историјата и промена на гранциите"
  ?????????????????????????????


  Was soll denn das bitte heissen? -.-

 6. #6
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  17.123
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  Was?

  grk chefdipomat:
  "ОН говорејќи за спорот со името на Македонија, истакна дека не се работело само за името на земјата, туку и да спречи повторно пишување на историјата и промена на гранциите"
  ?????????????????????????????


  Was soll denn das bitte heissen? -.-
  Paranoia.

 7. #7
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  Was?

  grk chefdipomat:
  "ОН говорејќи за спорот со името на Македонија, истакна дека не се работело само за името на земјата, туку и да спречи повторно пишување на историјата и промена на гранциите"
  ?????????????????????????????


  Was soll denn das bitte heissen? -.-

  Стравот на крадецот

 8. #8
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Viel wichtiger ist, die Katze ist aus dem Sack, keiner bis auf Gruevski hat bis jetzt Klartext geredet.

  Punkt. Aus. Nach vorne schauen!

 9. #9
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  17.123
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Viel wichtiger ist, die Katze ist aus dem Sack, keiner bis auf Gruevski hat bis jetzt Klartext geredet.

  Punkt. Aus. Nach vorne schauen!
  Gruevski ist auch sehr Volksnah, habe ihn letztes Jahr zufällig in Skopje gesehen als er mit seiner Familie spazieren war.


  Da verzeih ich ihm solche Sachen wie Alexanderstatue gerne.

 10. #10

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  4.414
  grueevski spinnevski

Seite 1 von 79 123451151 ... LetzteLetzte

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Nikola Gruevski
  Von Černozemski im Forum Politik
  Antworten: 72
  Letzter Beitrag: 20.06.2011, 22:03
 2. Nikola Gruevski
  Von Černozemski im Forum Rakija
  Antworten: 45
  Letzter Beitrag: 16.06.2011, 22:14
 3. Mazedonien-Gruevski wie Milosevic
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Politik
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 26.03.2010, 22:47
 4. Gruevski
  Von phαηtom im Forum Rakija
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 26.11.2009, 05:38
 5. Hiseni i Gruevski o saradnji
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 06.11.2009, 18:00