BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 77 von 79 ErsteErste ... 276773747576777879 LetzteLetzte
Ergebnis 761 bis 770 von 784

Gruevski: Wir wissen wer wir sind!

Erstellt von Zoran, 24.09.2011, 20:36 Uhr 783 Antworten 36.145 Aufrufe

 1. #761
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beitrge
  1.355
  Zitat Zitat von Greekleon Beitrag anzeigen
  Untertanen der griechen aber
  das ist euer traum oder? mit einer sinnlosen blockade habt ihr am ehesten das gefhl als ob.... gelle? :'D

 2. #762
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Вербата, вистината и правдата секогаш победуваат! Историјата тоа го потврдила безброј пати! Самите одлучуваме, и самите ќе оствариме нови подвизи и успеси. Имајте верба во себе, и во Вашите блиски. Ќе продолжиме да создаваме и да успеваме, треба сите да бидат убедени во тоа!

  Да живеат граѓаните на Република Македонија!

  Да живее Република Македонија!


  Со почит,


  Никола Груевски

  Писмо на Премиерот Груевски до пратениците од СДСМ
  Писмо на Премиерот Груевски до пратениците од СДСМ

 3. #763
  Yunan
  Zdraba Zdruba
  -Gruevski

 4. #764
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Greece should accept reality about Macedonia, says Macedonian PM
  15 June 2012 | 08:58 | FOCUS News Agency
  Home / Southeast Europe and Balkans


  Skopje. “There are Macedonians living in Macedonia and they speak Macedonian language. Greece cannot change our identity through blackmailing,” said Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski said, as cited by Macedonian Vecer daily.
  According to Gruevski, this is a reality, which Greece and Europe should accept.
  The Macedonian prime minister remarked further that peace will not set in in the Balkans until the Macedonian issue is closed.
  Vecer: Greece should accept reality about Macedonia, says Macedonian PM - FOCUS Information Agency  ГРУЕВСКИ: НИКАКВИ УЦЕНИ НЕМА ДА ГО ПОКОЛЕБААТ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД!


  Европа да им стави крај на битките за Македонија!
  Европа да им стави крај на битките за Македонија!
  Европа да сфати дека тука постои македонски народ со непоколеблива волја да го задржи тоа што е негово и да не биде сменет неговиот идентитет. Македонците се мирољубив народ, не сакаат ништо туѓо, туку мирно да живеат, рече премиерот Никола Груевски
  Во оваа држава живеат Македонци кои зборуваат македонски јазик, постоеле и секогаш ќе постојат и Грците со никакви уцени никогаш нема да можат да го променат нашиот идентитет! Ова е реалноста која и Грција и Европа еден ден ќе мора да ја прифатат, рече премиерот Никола Груевски пред жителите во општина Петровец. Груевски предупреди дека се додека не се затвори македонското прашање и не се прифати оти постои македонски народ, македонска нација и македонски јазик, на Балканот нема да има мир, на што уште пред еден век укажуваа странските дипломати. Но, на многумина им е тешко да ја прифатат оваа реалност, па изминатите стотина години Македонија и македонскиот народ беа жртви на многу војни и крвопролевања со аспирации да се освои оваа земја.


  - Европа треба да му стави крај на тоа. Европа да сфати дека тука постои македонски народ со непоколеблива волја да го задржи тоа што е негово и да не биде сменет неговиот идентитет. Македонците се мирољубив народ, не сакаат ништо туѓо, туку мирно да живеат, рече премиерот.


  Груевски реферираше и за досега сработеното на полето на евроинтеграциите и за планираните мерки во иднина. Потсети дека по само две години од нивното работење, ги исполниле сите услови за земјата да биде квалификувана за членство во НАТО, за три години ги исполниле сите услови за да ни бидат укинати визите и сите услови за ЕК да објави дека земјава е подготвена да ги почне финалните преговори за полноправно членство во ЕУ.


  - За жал, поканата за членство во НАТО и почетокот на финалните преговори за членство во ЕУ се одложија и ден денес се одложени, од причина која вам ви е добро позната. Нашиот јужен сосед не уценува и бара да го смениме името на државата, името на нашиот јазик и името на нашата националност, односно нашиот идентитет. И не само тоа, бараат ново име кое тие ќе го одберат. Ние се спротивставивме на тоа. Ние ветивме во нашата Програма дека на ваков начин, на вакви барања ќе се спротивставиме. Кажавме дека сме подготвени да се најде некое решение, да се најде некој компромис, но не така како што замислуваат нашите соседи, каде сакаат комплетно да го сменат идентитетот на нашата нација и народ, на Македонците, изјави премиерот Груевски.


  Груевски вели дека се соочувале и се соочуваат со жесток удар, притисоци, закани и обиди за подмитувања на многу структури, и од надвор, и внатре во земјата кои со задоволство за еден месец би ставиле крај на македонскиот идентитет кога би биле во позиција. Но, за него, единствен начин е да се изнајде решение, кое ќе биде прифатливо за мнозинството граѓани на Република Македонија.

 5. #765
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Die neue Generation(en) Makedonier - Problem fr die Nachbarn - Tsunami fr die Feinde!


  Новиот бран Македонци е цунами за македонските непријатели

  24. 06.2012 - 09:59:08

  "Мајка Македонија е многу ослабната. Откако го роди големиот Александар, откако ги породи светите Кирил и Методија, оттогаш мајка Македонија лежи на своето легло ужасно изнемоштена. Но мајка што роди вакви синови, во иднина ќе роди и други како нив...ќе бидат светилници на нашите училишта и столбови на нашата вера и ќе го прославуваат македонското име!"

  Глигор Прличев, Солун, 1885
  Македонија е света земја, бидејќи идеите и луѓето што ќе се родат на ова свето тло имаат потенцијал да се рашират низ целата планета. Затоа Светиот Апостол Павле, со Божја волја, го рашири христијанството низ Европа токму од оваа македонска земја. Затоа се уште не се родил војсководец што го ќе го надмине кралот над кралевите, Македонецот Александар, ниту просветител како солунските браќа Кирил и Методиј – Македонците кои го описменија целиот словенски свет.


  Македонија е света земја па затоа нејзините чеда, Македонците, се непокорни и неуништливи. Или како што напиша еден друг голем Македонец, Петре М. Андреевски - “Племето наше е пиреј и не го ништи ни една војска. Ама ти колку сакаш кошкај ја, корни ја, куби ја, таа пак не умира. Само малку да се допре до земјата, и пак ќе се фати, ќе оживи, ќе потера. Ништо не ја ништи таа трева.“


  Колективната енергија на Македонците овој период значително се подига. Македонија еднаш беше на врвот на светот, а откако го допревме дното, сега повторно одиме нагоре. Нема веќе Македончиња. Пораснаа и физички и духовно. Со исправени ’рбети, новите генерации Македонци се цунами за непријателите на татковината. А, непријатели има многу. И надвор, но и внатре. Или како што напиша Гоце Делчев во далечната 1897-ма – “Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот.”


  Но, дојде време изродите да платат за предавствата. Пораснаа децата на стечајците. Децата на 200.000 стечајци кои останаа без леб и без здравје благодарение на оние кои се уште, како гладни ненаситни волци, се тепаат за да се вратат на власт во Македонија.


  Еден од моите најдраги пријатели е и еден од стотиците илјадници припадници на генерациите кои на своја кожа ја почувствуваа гнилоста на политичката “елита” која во најмрачниот период во модерната македонска историја – криминалната транзиција, безмислосно ја ограбуваше нашата татковина.


  “Додека нивните деца се возеа со автомобили, носеа ’бенетон’ блузони, јадеа по ресторани и се фалеа со нивните скапо платени одмори, ние едвај собиравме за автобус и за по една цигара” , раскажува мојов пријател, кој патем, денеска е успешен мултиталентиран млад човек и еден од најголемите интелектуалци кои ги познавам. Вели – “денешниве млади од по дваесетина години не знаат како беше во тоа време”. Навистина, годините им се такви, да бидат бунтовници ама без причина и по автоматизам да му се лутат на системот, а и самите да не знаат зошто. Токму ова гласачко тело е најлесно за манипулација. Но, затоа сме тука ние, медиумите, за да ги потсетиме. Зошто христијански е да простиш, но да заборавиш е - глупоќа.


  Ретко кој може да прости, а уште помалку да ја заборави Битола обвиена во црно по самоубиствата поради грабежот на штедилницата ТАТ, кога еден министер во тренерки од тогашната Влада на СДСМ, среде ноќ дојде и си го наполни куферчето и со него, без око да му трепне, ја однесе и иднината на илјадници македонски семејства.


  Нема да ви го заборавиме тоа што ни ја ограбивте и осиромашивте татковината, а нема да ви го заборавиме ни тоа што ни ја обезличивте и осакативте. Го продадовте знамето и вековниот кралски македонски симбол - нашето сонце со 16 краци. Се откажавте и од македонското малцинство, од нашите браќа и сестри во соседните земји. И најпосле, вие и само вие сте виновни за срамното ФИРОМ. Пораснаа сите што ги излажавте дека тоа ќе важи само два месеци, па сега, по две децении, кристално јасно ја гледаат вашата монструозна измама. Знаевте дека тоа може да ви пројде само со дрска лага, зошто Македонците своите свети работи не ги ставаат на продажба.

  Е затоа сега можете само по дома да си лажете. Зошто за гревовите, Господ ќе ви суди, но се сомневам дека тоа ве засега, оти сите знаеме колку верувате во Господ. Но еден друг суд многу ве боли и тоа не поради совеста туку поради егото кое ви е поголемо од вас, а тоа е судот на народот, на избори.


  http://www.netpress.com.mk/mk/vest.a...&kategorija=13

 6. #766
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296
  Zitat Zitat von Yunan Beitrag anzeigen
  -Gruevski

  Pederlakis

  - Yunan

 7. #767
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Gruevski heute in Kicevo  Најискрено, гестиката во првата минута ми е чудна, ми делува несигурен...

 8. #768

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beitrge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Gruevski heute in Kicevo  Најискрено, гестиката во првата минута ми е чудна, ми делува несигурен...
  Was sagt er denn

 9. #769
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296

 10. #770
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Was sagt er denn

  Das ist egal, schau dir mal die Gestik von Niko an, ich kanns immer noch nicht einordnen. OK, man hat in ganz MK dominiert, aber Kicevo wird ja eigentlich als Niederlage angesehen.

LinkBacks (?)


hnliche Themen

 1. Nikola Gruevski
  Von Černozemski im Forum Politik
  Antworten: 72
  Letzter Beitrag: 20.06.2011, 22:03
 2. Nikola Gruevski
  Von Černozemski im Forum Rakija
  Antworten: 45
  Letzter Beitrag: 16.06.2011, 22:14
 3. Mazedonien-Gruevski wie Milosevic
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Politik
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 26.03.2010, 22:47
 4. Gruevski
  Von phαηtom im Forum Rakija
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 26.11.2009, 05:38
 5. Hiseni i Gruevski o saradnji
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 06.11.2009, 18:00