BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 19

haradinaj verspricht bis ende 2005 vollendete Tatsachen.....

Erstellt von MIC SOKOLI, 30.12.2004, 13:57 Uhr · 18 Antworten · 977 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391

  haradinaj verspricht bis ende 2005 vollendete Tatsachen.....

  die statusfrage bis dahin geklärt,
  dazu sag ich zu unserer minderheit nur ein wort:
  INTEGRATION!!!!!!!!!

  Haradinaj thotė se ēėshtjet themelore rreth pavarėsisė sė Kosovės do tė mbyllen nė fund tė vitit tė ardhshėm

  Prishtinė, 30 dhjetor - Kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj deklaroi se ēėshtjet themelore rreth pavarėsisė sė Kosovės do tė jenė tė mbyllura nė fund tė vitit tė ardhshėm. Ai tha se viti 2005 ėshtė mė i rėndėsishmi pėr Kosovėn dhe institucionet e saj. "Tė gjitha institucionet e Kosovės janė duke punuar intensivisht nė zbatim tė standardeve dhe deri mė tash kanė arritur rezultate tė prekshme dhe tė dukshme dhe deri nė ditėn e vlerėsimit jam thell i bindur se vlerėsimi do tė jetė pozitiv",- ka thėnė Haradinaj.

  http://www.kosova.com/lexo.php?kat=1&artikulli=23377

  Agim Ēeku thotė se TMK-ja duhet tė shndėrrrohet nė ushtri tė Kosovės para pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar

  Prishtinė, 30 dhjetor - Komandanti i TMK-sė Agim Ēeku ka thėnė se TMK-ja pothuajse e ka pėrfunduar plotėsimin e standardit tė tetė, qė ka tė bėjė me kėtė organizatė, ndonėse sipas tij, ekziston problemi i mospėrfshirjes sė mjaftueshme tė pjesėtarėve tė bashkėsisė serbe. Ēeku ka thėnė se TMK-ja duhet tė shndėrrrohet nė ushtri tė Kosovės pėrpara pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Ai i bėri kėto komente nė njė konferencė shtypi tė fundvitit. Sipas tij Kosova do tė jetė shtet i pavarur, atėherė kur ėshtė nė gjendje tė qėndrojė shetet i qėndrueshėm me tė gjitha institucionet e veta, tė cilat janė nė gjendje ta garantojnė atė shtetėsi.
  Komandanti i TMK-sė tha se TMK-ja ka kėrkuar nga KFOR-i tė marrė pėrsipėr ruajtjen e objekteve tė rėndėsisė sė veēantė, si objekteve kulturore, fetare e tė tjera, pastaj patrullimet kufitare bashkė me KFOR-in dhe detyra tė tjera, ndėrsa qė nė fillim tė vitit do tė marrė pėrsipėr detyrat ceremoniale, si pritjet dhe rojet e nderit.

  http://www.kosova.com/lexo.php?kat=1&artikulli=23376

 2. #2

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  zudem soll laut ceku die TMK "richtig" umgewandelt werden!

 3. #3

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  an die kosovarischen minderheiten, (Kosovacen)

  hier ein bsp. für euch eurem land zu dienen

  Musiq: Pėrcaktimi ynė nė TMK ėshtė pėrmbushja e standardit tė tetė pėr Kosovėn


  Pamje nga Prishtina


  Intervistė me kolonel Sadrija Musiq, zėvendėskomandant i TMK-sė

  DW:Zoti Kolonel, tė mėrkurėn TMK-sė iu bashkuan edhe 28 pjestarė tė tjerė nga minoritetet, a mund tė na thoni dicka mė shumė pėr ecurinė e pranimit tė tyre?


  Musiq: Po, tė mėrkurėn nė njė ceremoni tė organizuar zyrare nė TMK janė pranuar edhe 28 pėrfaqėsues tė rinj nga minoritetet. Nė kėtė kuadėr janė pranuar 2 pėrfaqėsus ashkalinj, tre boshnjakė, 19 serbė, dy turq dhe dy kroatė. Nė pėrgjithėsi 29 persona. Ceremonia e pranimit kaloi shumė bukur, ishte njė ditė shumė e kėndshme nė TMK dhe ajo ėshtė kryer nė praninė e pėrfaqėsuesve tė KFOR-it UNMIK-ut, pėrfaqėsuesit tė Zyrės amerikane dhe nė praninė e oficerėve tė lartė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė TMK-sė nė krye me gjeneralin Agim Ceku, komandant i TMK-sė i cili pėrzemėrsisht ka pėrshėndetur kandidatėt e rinj minoritarė, i ka uruar pėr vendimin e tyre dhe u ka uruar mirėseardhje.

  DW:Sa pėrfaqėsues tė minoritetve ka tani nė TMK?

  Musiq: Aktualisht kemi 156 pjestarė aktivė nga minoritetet qė jetojnė nė Kosovė. Dhe nėse ju interson mund t“ua them edhe strukturėn e tyre?

  DW:Patjetėr! Nėse mund ta na thoni sa serbė, sa boshnjakė etj ka nė TMK?

  Musiq: Pse jo! Kjo ėshtė njė e dhėnė qė dihet publikisht. Kemi 29 ashkalinj, 8 egjiptianė, 9 kroatė, 18 boshnjakė, 46 serbė, 29 truq, 14 myslimanė, 1 goran dhe 2 romė. Pra, nė pėrgjithėsi 156-tė. Ata janė tė shpėrndarė nėpėr njėsitė e TMK-sė nė tėrė territorin e Kosovės, nėpėr zona dhe kryejnė detyrat.

  DW:A do tė jetė e hapur TMK-ja edhe nė tė ardhmėn pėr pėrfaqėsuesit e minoriteteve?

  Musiq: TMK-ja ėshtė e hapur pėr pėrfaqėsuesit e minoriteteve, biles edhe kjo bisedė e jona mund tė kuptohet si njė thirrje pėr pėrfaqėsueit e minoritevet qė t“i bashkangjiten TMK-sė. Edhe ky pranim i fundit ėshtė tregues i qartė se TMK-ja ėshtė pranuar nė pėrgjithėsi nga qytetarėt e Kosovės, pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike. Pra, TMK-ja ėshtė pranuar si njė institucion i pėrcaktuar edhe nga Korniza Kushtetuese.

  DW:Si janė raportet ndėrnjerėzore dhe ndėrnacionale nė TMK?

  Musiq: Tejet korrekte, shoqėrore, shumė korrekte. Tė gjithė janė pranuar njerėzisht. Punohet shumė mirė, nė mėnyrė kolegiale, dhe jemi tė kėnaqur me kėto raporte brenda TMK-sė.

  DW:Cili ėshtė raporti me pėrdorimin e gjuhės nga minoritarėt nė TMK?

  Musiq: Secili pjesėtar nga minoritetet ėshtė i lirė ta flasė dhe pėrdorė gjuhėn e tij amtare, ndėrsa nė komunikim ėshtė e natyrshme tė dominojė gjuha shqipe, megjithatė, flitet edhe serbisht, edhe boshnjakisht, flitet anglisht. Gjuha ėshtė mjet komunikimi dhe urė mirkuptimi midis pėrfaqėsuesve tė tė gjithė popujve nė Kosovė dhe midis tė gjithė pjestarėve nė TMK.

  DW:Pika e tetė e "Standardeve pėr Kosovėn" quhet Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės. Nė ēfarė mase ėshtė realizaur ky standard nė TMK?

  Musiq: Ėshtė me shumė rėndėsi qė mund tė ju them se pėrcaktimi ynė pėr pėrmbushjen e standardit tė tetė brend TMK-sė nė Shtabin Qėndror (tė Pėrgjithshėm) mbizotėron dhe ėshtė pėrcaktim i tė gjithėve qė ky standard tė realizohet. Thirrja publike drejtuar pėrfaqėsuesve nga tė gjitha minoritetet, krijimi i kushteve pėr punė pėr ta, kryerja me rregull e detyrave, dhe pėrgjithėsisht organizimi i punės dhe jetės nė TMK, e dėshmon kėtė pėrcaktim. Kėtė e tregon edhe fakti se tė gjithė sė bashku angazhohen pėr realizimin e kėtij synimi. Ne edhe mė herėt kemi bėrė hapa tė rėndėsishėm pėrpara dhe nė vitin e fundit jemi angazhuar akoma mė intenzivisht pėr realizimin e kėtij standardi tė tetė, dhe jemi shumė optimistė nė pėrmbushjen e kėsaj detyre.

  DW:Edhe njė pyetje e fundit, Ju jeni zėvendėskomandant i TMK-sė, me ēfarė vėshirėsish ballafaqohen Trupat Mbrojtėse tė Kosovės?

  Musiq: TMK-ja ėshtė njė insitucion i gjallė dhe ka lėvizje kuadrosh si ēdokund. Kemi vėshtirėsi nė realizimin e detyrave: Sė pari nuk e kemi tė zgjidhur statusin material nė pėrgjithėsi sa i pėrket finacimit kėshtuqė me paga tė vogla qė marrim ėshtė vėshtirė tė angazhosh tė tjerėt dhe t“u bėsh thirrje atyre tė hyjnė nė TMK, sepse parimisht njerėzit mund tė gjejnė vende pune ku mund tė fitojnė mė mirė. Sė dyti, kemi gjithashtu vėshtirėsi tek pjestarėt e ndonjė prej bashkėsive nacionale, veēanėrsht tek serbėt, kemi vėshtirėsi pėr shkak tė mungesės sė uniteti brenda rradhėve tė partive tė tyre politike, tė cilėt nė pjesėn mė tė mirė ushtrojnė presion tek bashkėkombasit e tyre qė tė mos i bashkangjiten TMK-sė. Parimisht, me kėtė rast ata harrojnė se pikėrisht ata poltikanė qė promovojnė presionin, vetė marrin pjesė nė institucionet e Kosovės, kurse TMK-ja nuk ėshtė tjetėr pos njė institucion ashtu si ėshtė parlamenti, qeveria apo Shėrbimi Policor i Kosovės. Megjithatė, nė pėrgjithėsi, tė gjithė qytetarėt e Kosovės, edhe pėfaqėsuesit e serbėve, janė tė vetėdijshėm se Kosova ėshtė kėtu, se ajo u takon tė gjithė qytetarėve tė saj dhe se vetėm ata mund ta organizojnė jetėn dhe ardhmėrinė e tyre.


  http://www2.dw-world.de/albanian/tem....109901.1.html

 4. #4
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Re: haradinaj verspricht bis ende 2005 vollendete Tatsachen.

  Zitat Zitat von drenicaku
  die statusfrage bis dahin geklärt,
  dazu sag ich zu unserer minderheit nur ein wort:
  INTEGRATION!!!!!!!!!

  6
  Wenn Tür Steher und Toilleten Reiniger so etwas Sagen, interessiert es niemanden!

  Der soll halt wieder als Tür STeher arbeiten, denn für andere Jobs ist er zu blöde.

 5. #5
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von drenicaku
  zudem soll laut ceku die TMK "richtig" umgewandelt werden!
  Na und? Dann nennt sich dieser Banditen und Terroristen Verbund halt wieder einmal anders. Wen soll das interessieren?

 6. #6
  jugo-jebe-dugo
  Ihr seit doch die Minderheit in Serbien mit 18%.

 7. #7
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Haradinaj wird 2005 im Knast enden!

  http://balkanforum.at/modules.php?na...ewtopic&t=1467

 8. #8

  Registriert seit
  25.11.2004
  Beiträge
  18
  Zitat Zitat von lupo-de-mare
  Haradinaj wird 2005 im Knast enden!

  http://balkanforum.at/modules.php?na...ewtopic&t=1467
  Eher noch wird er Weltbürgermeister und ganz Serbien wird ein einziger Knast!

 9. #9
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Kara
  Zitat Zitat von lupo-de-mare
  Haradinaj wird 2005 im Knast enden!

  http://balkanforum.at/modules.php?na...ewtopic&t=1467
  Eher noch wird er Weltbürgermeister und ganz Serbien wird ein einziger Knast!
  Guter Witz zum Jahres Anfang.

  Wie krank die Kosvoaren Gesellchaft ist (Zitat J.Solana), sieht man daran, das man Folterer, Mörder von Zivilisten, Frauen, Kindern und Vergewaltigter auch noch hochleben lässt. Noch primitiver kann es nicht mehr gehen.

 10. #10
  Avatar von Denis_Zec

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  1.742
  auf deutsch bitte

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Tatsachen und Wahrheiten
  Von Delije im Forum Kosovo
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 02.05.2011, 23:53
 2. Tatsachen
  Von method im Forum Politik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 07.06.2005, 18:30
 3. "Wir geben Serbien bis Ende 2005 Zeit"
  Von Krajisnik im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 15.04.2005, 17:36
 4. US-Kongress in Sachen "Haradinaj" (12.01.2005)
  Von Partibrejker im Forum Politik
  Antworten: 24
  Letzter Beitrag: 13.01.2005, 22:35
 5. R. Haradinaj für Ende der "erschöpften UN-Mission"
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 15.09.2004, 17:54