BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 29 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 288

Himara - Shqiptare!

Erstellt von Gentos, 18.08.2010, 17:01 Uhr · 287 Antworten · 14.928 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

  Himara - Shqiptare!

  Auf albanisch ( Thema unter uns Albaner )

  Ndoshta keni ndegjuar per Ngarjen nderetnike ne Himare.

  Ketu shihet, Rinia Shqiptare eshte per Gjuhen Shqipe ne Shqiperi

  Aty ku politika dhe gjuha po ndajnė shqiptarėt

  Top Channel - Video: Himarė, jeta mes Athinės dhe Tiranės

  Greket nuk na duan! E duan veten, jo sepse jetojn ne Greqi po vetem na prishin Imazhin e Shqiperise dhe te bejn propegande kunder kombit shqiptar. Ta mbajn Shqiperine dhe Popllin e saj mbrenda ni kafazi.

  Sic shifet, Greket ne Jug te Shqiperise, duan ce ne te dalim ne faqe te zez, per nje shkeputje te jugut te Shqiperise qe te bashkohet me Greqine.

  Tani reaktionet e Universitetit te Vlores

  "Arrestimi ishte politik, masa edhe pėr protestuesit"
  Top Channel - Video: Himara, reagojnė studentėt

  Greket vazhdojn te pengojn integrimin e Shqiperise ne Bashkimin Evropian, sepse aty mundet te kerkoje zbardhjen e Ceshtjes Came.

  Greket vazhdjon te pengojn edhe Kosoven, miqesia me Serbo-Greke eshte teper e tepruar. Ashtu ka pasur edhe Ushtar Grek ne Ushtrine e Serbise ne Luften e Kosoves 1998/9. Keta metoda ce i perdorin Greket ngjajn Serbise/Jugosllavise.

  Mbi Himaren
  Pra ē'jemi ne? Shqiptarė! Po pse e humbėm gjuhėn? Unė do tė them ato qė di: Pse nėnat plaka, gjyshėt dhe gjyshet dinė mė mirė shqipen se greqishten? Pse qajmė e kėndojmė nė shqip? Pse fjalėt e urta i themi nė shqip?

  Siē duket qė nga viti 1820 e kėtej, greqizimi u bė me qėllim politik nga vetė Greqia, qė fitoi lirinė me gjakun e shqiptarėve, qoftė nė Mesolongji, qoftė nė revolucionin grek. Suli dhe Himara ishin shqiptarė, po dy krahina autonome qė nuk njihnin as Greqinė, as Shqipėrinė, sė cilės i kishte humbur edhe emri. Suli dhe Himara ishin kurdoherė nė luftė me turkun.

  Erdhi koha qė Himara u nda: Himara bregdetare mbeti e lirė dhe e krishterė, kurse Himara e brendshme, Labėria, Kurveleshi, Lumi i Vlorės e Dukati u myslimanizuan dhe u ndanė. Megjithėse u ndanė nė dy fe nuk e humbėn kurrė lidhjet e gjakut dhe tė fisit. Ēdo fshatar kishte tė tijtė nė njė fshat tė myslimanizuar qė nė kohėn e Ali Pashė Tepelenės.

  Kur bėheshin operacione ndėshkimore nga turqit, bregasit nuk shkonin pėrtej maleve, nė Mesaplik e nė Kurvelesh, pėr t'u mbrojtur, siē bėnin gjer nė atė kohė, por iknin me varka pėr nė Korfuz ose pėr nė Gjirit, nėn mbrojtjen e venecianėve.

  Aty shkonin pleq e plaka dhe fėmijėt. Burrat luftonin. Aty rrinin shumė vjet, gjersa mbaronin operacionet ndėshkimore. Thonė se banorėt e Dhėrmiut shkonin nė ishullin grek, kurse ata tė Himarės nė Gjirit.

  Prandaj dhe, kur flasin greqisht, dhėrmijasit flasin si korfjanėt, kurse himarjotėt, si gjiritlinjtė. Pastaj shkollat ishin greke. Mesha kėndohej greqisht. tregtinė e bėnin me Korfuzin, Janinėn. Pak nga pak u shkėputen lidhjet me Labėrinė, me Dukatin.

  Greqia, qė u ēlirua e para, thoshte se kudo ku janė ortodoksė, janė grekė; myslimanėt janė turq. Nisi antagonizmi turq e kaurė! Propaganda bėnte punėn e saj. Kjo u thellua nė kohėn e Ali pashė Tepelenės, i cili dėrgoi njė delegacion nė Himarė, qė dhe Himara tė myslimanizohej.

  Paria e Himarės delegacionin e priti nė Qeparo, se kishte mė shumė kapedanė. Delegatėt e Ali pashė Tepelenės u thanė mendimin dhe qėllimin e vizitės. Mė plaku i kuvendit himarjot u tha delegatėve:

  - E falėnderojmė pashanė, qė mendon pėr tė mirėn tonė. Po i thoni pashait se kėtu poshtė, nė fshat, kemi njė fushė qė s'ka ujė. Thahet nė verė dhe nuk na jep asgjė. I jemi lutur Krishtit dhe Shėn Mėrisė, Shėn Kozmait dhe Shėn Spiridhonit, po s'na dhanė ujė. Nė na dhėntė Muhamedi ujė, menjėherė bėhemi myslimanė. Kėshtu i thoni pashait. Kur vajtėn e ia thanė pashait pėrgjigjen e bregasve, ai qeshi me zemėrim dhe tha:

  - Eh kaurėt e dreqit, do tė ma paguajnė!

  -Pastaj, duke qeshur : - Pizevengėt, janė tė zgjuar, s'ke ē'thua, janė rrufjanė tė mėdhenj!
  Pak nga pak propaganda greke bėhej mė e madhe, duke pretenduar se Himara ishte krahina heroike e Greqisė. Shumė kapedanė, sidomos paria, kishin privilegje.

  Dhe paratė e mirėbėrėsve himarjotė, qė i kishin lėnė nė bankat greke pėr shkollat e Himarės, ishin njė shkak shumė serioz pėr propagandėn greke.

  Gjikė Bixhili nga Dhėrmiu kishte fituar shumė para nė Rusi, ku e kishte marrė Pano Bixhili, pėrfaqėsues i himarjotėve pranė Carit, nė Petėrsburg. Mėsuesit dhe shpenzimet pėr shkollėn merreshin nga fondi i Gjikė Bixhilit. Gjikė Bixhili ndėrtoi dhe njė shkollė, qė ėshtė sot e kėsaj dite. Ne kur ishim tė vegjėl, nė shkollėn e fshatit shihnim portretin e tij, tė varur nė klasė.

  Siē i la Gjikė Bixhili paratė nė bankėn greke, ashtu i lanė dhe shumė mirėbėrės tė tjerė nga Jugu, si Zhapa me shokė. Ishin miliona, tė cilat u bėnė burim pėr tė ushqyer propagandėn greke nė vendin tonė, sa u krijua miti i Vorio Epirit dhe sillogu vorioepiriot, qė merrej me ēlirimin e Vorio Epirit, domethėnė tė Shqipėrisė sė Jugut. Paratė u vunė nė dispozicion tė parisė, e cila merrte njė mijė dhe shpenzonte njė...

  Paria merrte para nga banka greke, e cila qe e autorizuar nga qeveritė reaksionare nacionaliste tė Megali Idhesė ( Megali Idheja: qė Greqia tė behej e madhe duke pėrfshirė nė kufijtė e saj jugun e Shqipėrisė dhe vendet ballkanike ku janė ortodoksė).

  Himarjotėt qė emigronin nė Greqi, kishin privilegje: pėrkraheshin si bij tė njė "krahine heroike greke" me histori trimėrie e burrėrie.

  Fatkeqėsia ishte se Shqipėria u ēlirua e fundit nė Ballkan. Himara kishte ushqyer shpirtin e aneksartisė, autonomisė, si Suli, i cili pak nga pak u greqizua. Dhe, pasi u ēlirua Shqipėria, me kufijtė tė cunguar shumė, propaganda greke e ushqeu shumė idenė e autonomisė sė Himarės: as shqiptarė, as greke! Kishte hedhur rrėnjė tė thellė kjo propagandė nė shpirtin e himarjotėve, tė cilėt sytė i mbanin nga Greqia.

  Krerėt himarjotė, si Spiro Miloja, njė luftėtar qė e ndihmoi shumė Greqinė, ishte nė krye tė kėsaj propagande, me gjithė farefisin dhe sojin e tij tė pėrndarė nė Dhėrmi, Vuno e gjetkė.

  Spiro Miloja ishte nga Progonati. Nė fshatin tonė ai kishte farefis Llukė Zh. e tė tjerė, qė propagandonin ndarjen e Himarės nga Shqipėria. Si bazė kryesore tė propagandės pėrdornin dhe kėtė: Pse Labėria u bė turke?

  E pse te mos bėhemi edhe ne me Greqinė, qė ėshtė armike e betuar e Turqisė, siē jemi dhe ne armiq tė betuar tė turkut. Shumė fanatikė ishin fshatarėt e mi! Njėzet e gjashtė kisha kishte. Mbaj mend unė se kishte tetė priftėrinj.

  Lidhjet ekonomike, privilegjet nė Greqi, interesimi i Greqisė pėr himarjotėt, sillogu vorioepiriot ndikuan shumė pėr t'i bėrė himarjotėt t'i kthenin sytė nga Greqia dhe tė ėndėrronin pėr njė autonomi. Pastaj, edhe nė kohėn e pavarėsisė himarjotėt panė se asnjė qeveri e Tiranės nuk u kujdesua asnjėherė pėr ta. Nuk shkonin as xhandarė dhe nuk merreshin nė asnjė punė.

  Ata pėlqyen tė mėrgonin: herėn e parė nė Llavrion, ku kishte miniera; nė Korint, pėr tė hapur kanalin; nė Vllahi, nė Rusi, pastaj nė Amerikė, nė Francė, nė Meksikė, nė Argjentinė, nė Australi, Kanada e gjetkė. Kėshtu ne dinim mė mirė ku binte Buenos Airesi sesa Kukėsi, qė nuk ia kishim dėgjuar kurrė emrin. Dinim ku binte Australia dhe jo Kosova, qė nuk ja kishim dėgjuar kurrė emrin. Dinim ku binte Athina dhe Korfuzi ose Tirana e Shkodra. Ishim pa asnjė lidhje me atdheun tonė.

  Disa pėrēarės, vetė regjimi i Zogut, sidomos Musa Juka, na pėrēau. U ndamė nė fshat nė dy parti: pendėkuqet qė deshėn Shqipėrinė dhe shkollat shqipe; dhe pendėbardhėt, qė deshėn Greqinė e shkollat greke nė fshat. Kėtė pėrēarje e ushqeu shumė Musa Juka, duke na armiqėsuar vėlla me vėlla.

  Familja jonė bėnte pjesė nė partinė e pendėkuqeve dhe mbanim nė ballkon kurdoherė flamurin e Shqipėrisė. Kapedanėt e Spiro Milos na kishin ardhur disa herė nė shtėpi, duke na thėnė se Andrea Deshėn qė ne tė linim shtėpinė e tė shkonim nė Korfuz, ku do tė na mbante me shkolla e me pensione Athina.

  Qoftė im vėlla, Fotoja, qoftė kushėriri im Jani, i sikterisnin duke u thėnė: "Andrea Markoja u vra pėr Himarėn dhe Marko Jani vdiq i veremosur nga internimet dhe vuajtjet e shumta pėr Himarėn dhe jo pėr Greqinė. Himara sot ėshtė dhe mbetet shqiptare. Prandaj mbajmė dhe flamurin ditė e natė nė ballkon. Ne e dimė gjakun tonė se nga buron".

  Pjesė e shkėputur nga libri i Petro Marko-s, "Intervistė me vetveten".

  Yll Press - Gjaku shqiptar i Himars > Reportazh: Nga viset shqiptare

 2. #2
  Avatar von radeon

  Registriert seit
  20.01.2005
  Beiträge
  488
  Bitte übersetzten..

 3. #3

  Registriert seit
  31.01.2009
  Beiträge
  6.317
  Zitat Zitat von radeon Beitrag anzeigen
  Bitte übersetzten..
  Danach wollte ich auch gerade fragen..
  Mich würde sehr intressieren, was in den Text steht.

 4. #4
  IbishKajtazi
  Problemi me i madhe, sic e thashe edhe ca here me pare ka qen dhe eshte inthronizimi i Janullatosit ne thronin e Kishes Shqipetare, ai eshte problemi e asgje tjeter.


  Ju pershendes


  Ibish...

 5. #5
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Greko Beitrag anzeigen
  Danach wollte ich auch gerade fragen..
  Mich würde sehr intressieren, was in den Text steht.

  Das ist ein Thema auf albanisch für Albaner.


  MfG


  Ibish...

 6. #6

  Registriert seit
  31.01.2009
  Beiträge
  6.317
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Das ist ein Thema auf albanisch für Albaner.


  MfG


  Ibish...
  Es geht um Cameria, wie ich lese.
  Heute: Griechischer Boden. Es geht also auch um Griechenland.
  Wir haben das Recht, auch etwas davon zu erfahren.
  Oder möchtet ihr uns gegenüber etwas geheimhalten?

 7. #7

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Problemi me i madhe, sic e thashe edhe ca here me pare ka qen dhe eshte inthronizimi i Janullatosit ne thronin e Kishes Shqipetare, ai eshte problemi e asgje tjeter.


  Ju pershendes


  Ibish...
  Po fajtor eshte edhe Politika Shqiptare nuk u desht kurr me ju perkul Greqise aq shum.

  Janullatosi eshte direkt nje fyerje ndaj Fan Nolit.

 8. #8

  Registriert seit
  31.01.2009
  Beiträge
  6.317
  Ich habe mal einen schlechten Übersetzer angeschafft, einen besseren gibt es nicht. Hier die grausige Übersetzung, die uns jedoch einiges verrät. Leben ja schließlich in Deutschland hier. Tut mir leid, wenn ich mich einmische.

  Greket nuk na duan! E duan veten, jo sepse jetojn ne Greqi po vetem na prishin Imazhin e Shqiperise dhe te bejn propegande kunder kombit shqiptar. Ta mbajn Shqiperine dhe Popllin e saj mbrenda ni kafazi.
  =

  - Griechen wollen uns nicht! Und sich selbst lieben, nicht weil ich in Griechenland leben, aber nur verwöhnen unser Bild von Albanien und propegande gegen Nation zu tun. Albanien und halten sie in Popllin ni Käfig. -

  Sic shifet, Greket ne Jug te Shqiperise, duan ce ne te dalim ne faqe te zez, per nje shkeputje te jugut te Shqiperise qe te bashkohet me Greqine.
  -Wie gesehen, die Griechen im Süden Albaniens, in ce wollen wir die Website für eine Abspaltung der südlichen Albanien ZEZ mit Griechenland beitreten. -

  Greket vazhdjon te pengojn edhe Kosoven, miqesia me Serbo-Greke eshte teper e tepruar. Ashtu ka pasur edhe Ushtar Grek ne Ushtrine e Serbise ne Luften e Kosoves 1998/9. Keta metoda ce i perdorin Greket ngjajn Serbise/Jugosllavise.
  - Vazhdjon Griechen den Kosovo, der serbisch-griechische Freundschaft zu verhindern, ist zu groß. Da gab es griechische Soldaten in der Armee von Serbien im Kosovo-Krieg von 1998 / 9. Diese Methoden verwenden die Griechen ähneln ce von Serbien / Jugoslawien. -

  ... Wer selbst weitermachen will ...
  Wörterbuch Albanisch Deutsch | Übersetzer Albanisch Deutsch

 9. #9
  Eli
  HaHa.. Digjo re Digjo... Duam police greke.. HaHa do te paramendojm, police greke ne shqiperi, ateher duam te kthyret Enveri, para se do hyrin policet greke ne shqiperi!


  Duani kajmake tani, dhe guri per koke.
  pa kuptuar re, nuk di cken ket re fare!

 10. #10

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Greko Beitrag anzeigen
  Es geht um Cameria, wie ich lese.
  Heute: Griechischer Boden. Es geht also auch um Griechenland.
  Wir haben das Recht, auch etwas davon zu erfahren.
  Oder möchtet ihr uns gegenüber etwas geheimhalten?
  Es geht darum,dass Griechenland alles Mögliche unternehmen wird damit Albanien nicht in die EU kommt, vorallem wegen der offenen Camenfrage.

  Ziel vorallem der griechischen Minderheit in Albanien ist es, den Ruf des Staates zu zerstören. Damit Griechenland weiterhin die Kontrolle über Albanien hat, um es weiterhin in einem Käfig einzusperren.

  Auffallend ist, dass es die über 30-Jährigen Albaner in Himare "griechisch" nicht stört - desto jünger desto grösser ist die Ablehnung.


  Ich möchte aber nicht weiter da eingehen. Da wir sowieso nie einer Meinung sein werden und jeder deiner Beiträge gegen den albanischen Staat und gegen die albanische Bevölkerung gerichtet ist.

Seite 1 von 29 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Oda Shqiptare
  Von Dodon im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 29.01.2012, 18:18
 2. Himara - Shqiptare!
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 253
  Letzter Beitrag: 23.08.2010, 20:42
 3. Himara (Albanien)
  Von Kusho06 im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 23.05.2009, 22:47
 4. Himara und die Region herum ;)
  Von Karim-Benzema im Forum Urlaubsforum
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 27.03.2009, 23:08
 5. Himara ne Shqip
  Von Karim-Benzema im Forum Balkan im TV
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 16.03.2009, 21:04