BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 14 von 14 ErsteErste ... 41011121314
Ergebnis 131 bis 139 von 139

Hrvatski Branitelji, Krivi ili ne?

Erstellt von ZrinkoPravdic, 22.02.2011, 17:32 Uhr · 138 Antworten · 5.004 Aufrufe

a u vezi teme : nisu hr branitelji krivi, pogotovo ne oni koji izdaju naređenja, nikako!!!
    samo vojnici koji nisu vršila naređenja nego palili i ubijali iz volje il šta ja znam.
    samo jel to samo s vaše strane tako da vojnici ne rade što im se naređuje, pa kako sa tako
    nedisciplinovanim vojnicima dobišste rat?
    srbi svi krivi, i oni što su delili (ili ne) naređenja i oni što su ih (ili ne) izvršili, ma srbi ko ih jebe

Posavljak
    *furz*

Zitat Zitat von Koma Beitrag anzeigen
    glup si ko kurac, gdje sam napisao da su svi srbi cetnici?

ti samo citas sta ti hoces

pa vecina se i ne zeli da vrati, to je fakt, kako nece u bih da se vrati tako nece i u hr da se vrate

znam ja i drugu stranu medalje, ne znam jesi cuo za glinu ili gvozd? al tamo su se srbi vratili na svoja ognjista i nikakvih problema nema...
    koji mi kurac odgovaraš na post onda, konju jedan

Zitat Zitat von Apatinac Beitrag anzeigen
    koji mi kurac odgovaraš na post onda, konju jedan
    pa probao sam da ti objasnim, da izmedu izbjeglicama iz hr i bih ima puno njih sto mrze hrvate u vojvodini

A sta kao nije Seselj maltretirao Hrvate iz Hrtkovaca.

Zitat Zitat von Boschwa Beitrag anzeigen
    Meinst du nicht auch das viele serbische Soldaten aus überzeugung und auch BS-Serben aus "Heimatverteidigung" gehandelt haben? Du weißt sicher wie so eine Propagandamaschinerie läuft. Und jedes Zivile Opfer bei dieser Operation ist zu beklagen. Vorallem die vielen serbischen Flüchtlinge aus dem Krajina gebiet!
    doch, durchaus ... die Krajina war ihr zu Hause und sicher nicht Serbien oder gar Kosovo, wo man wohl wie ich mal gelesen hatte einige Flüchrlinge unterbringen wollte.

Aber Oluja gab es ja nicht einfach so, die Krajina-Serben waren ja 4 Jahre kang am Drücker, das darf man nicht vergessen, große Gebiete wurden kroatenrein gemacht, und mein Onkel lebte da halt, und würde so wie er mal sagte, 50 Jahre Druck machen bis die Krajina wieder unter kroatischer Herrschaft ist.

kada ce konacno srbi iz hrvatske koji zive u bosni da se vrate svojim domovima na svoje?

Zitat Zitat von mujaga Beitrag anzeigen
    kada ce konacno srbi iz hrvatske koji zive u bosni da se vrate svojim domovima na svoje?

Eine Gegenfrage :Kada ce prognani Hrvati iz BiH moci neometano da se vrate svojim domovima u primjerice Rep.srpsku

Wenn dies geschiet ,dann kann der Platz in Kroatien für die serben frei gemacht werden ,VORHER NICHT !!!!

Hier habe ich ein Interwiev mit Marko Babic aus Vukovar.

MARKO BABIĆ
    …. junak Trpinjske ceste - Pogodio 14 srpskih tenkova - sada dovršava dokumentarac • Srbi su napravili pet filmova o ovome ratu, Bosanci su za svoj dobili Oscara, a mi o svemu što smo proživjeli imamo jednu komediju 'Kako je počeo rat na mom otoku'. Kod nas su ljudi zaboravili i godinu pada Vukovara

Marko Babić danas je vukovarski civil. Tijekom surove srbijanske agresije na taj grad, 1991. godine, bio je jedan od najpoznatijih junaka u obrani svojega rodnog grada. Uz ostalo, uništio je neprijatelju 14 tenkova stoje gotovo najveći broj tenkova koji je jedan hrvatski vojnik uništio neprijatelju u cijeloj Hrvatskoj za vrijeme čitave agresije. Babić u tom kontekstu spominje i pokojnoga branitelja Andriju Marića koji je možda pogodio i više na raznim hrvatskim bojišnicama.

Pukovnik Marko je u HV-u bio do 1997. godine kada se časno skinuo, ali nije u mirovini. Razočaran što Hrvatska filmski nije zabilježila tu tragediju, a prošle je godine, zajedno s redateljem Eduardom Galićem i njegovim sinom, odlučio snimiti dokumentarac 'Heroji Vukovara' u kojemu će biti prikazana cjelovita istina o gradu heroju. Premda agresori, Srbi su, kaže on, snimili četiri, pet filmova o tom ratu, Bosanci su dobili i Oscara za svoj film, a Hrvati nisu napravili nijedan, tek imaju 'Kako je počeo rat na mom otoku', ali to je, kaže Babić, komedija. Dokumentarac 'Heroji Vukovara' imat će čak 30 epizoda po 45 minuta, obrađuje razdoblje od 2. svibnja 1991. godine, s pokoljem hrvatskih policajaca u Borovu Selu, do pada Vukovara. Novcem od prodaje ovoga filma kani snimiti i igrani film o Vukovaru. Deset epizoda već je spremno, a za nekoliko mjeseci bit će dovršene i ostale. Premda su postojali dogovori s Hrvatskom televizijom da ove godine emitira prve epizode dokumentarnog filma koji se zove 'Heroji Vukovara', nema nade da će ga gledatelji i vidjeti. Što se, zapravo, dogodilo, govori, dakle, jedan od junaka Vukovara, Marko Babić, u ekskluzivnom razgovoru za Hrvatski list:

«Prošle godine, u ovo doba, počeli smo snimanje i već imali načelni dogovor s Hrvatskom televizijom te dobili obećanje glavne urednice, gospođe Nemčić, da će prve dvije epizode biti emitirane ove godine, 18. i 19. studenoga. Ali, ona nas već mjesec i pol izbjegava, ne podiže slušalicu. Čudno nam je to ponašanje jer se radi ipak o državnoj televiziji. Tim više što ovaj projekt podržava i Vlada RH, više ministarstava sudjeluje u financiranju, pa nam nije jasan stav gospode Nemčić. Čini se da nema nade da će naši građani to vidjeti ove godine.»

Otkud vam ideja i motivacija da napravite film o Vukovaru?

«Prošle su godine redatelj Eduard Galić i njegov sin Dominik, koji je zajedno sa mnom producent i scenarist serije, htjeli napraviti emisiju o meni. Kad smo počeli raditi, rekao sam da napravimo nešto za cijeli Vukovar, da jednom završimo tu priču, priču koja, uostalom, nikad nije ni ispričana. Motiv mi je činjenica da su ljudi već zaboravili, posebice mladi naraštaj, čak godinu pada Vukovara, a kamoli da nešto više znaju. Ovo je jedan iznimno veliki rad. Dosad takvo što nitko nikad nije napravio.«

Svatko je heroj tko je branio Vukovar

Hoće li to biti cjelovita priča o Vukovaru 1991. godine?

«Trudimo se da bude, premda nikad nije moguće nešto u stopostotnom iznosu napraviti. Uvjeren sam da će više od 90 posto ljudi koji su tamo živjeli i onih koji su sudjelovali u tom događaju biti uključeni u ovoj seriji. Još od Manolića i njegove komisije, koja je imala za cilj razotkriti navodne izdajice i odgovorne za pad Vukovara, Što je, po meni čista glupost i notorna laž jer nema nikakve izdaje ni prodaje Vukovara, nitko nikad ništa nije radio na temu Vukovara. Zato se i događa danas da i vukovarski branitelji, ali i novinari, izlaze s različitim brojkama, s različitim informacijama. Zato što ne postoji nikakvo mjerodavno mjesto gdje bi ste se mogli obratiti i dobiti prave informacije...»

Film ste nazvali 'Heroji Vukovara'. Znači li to da vi pričate o određenim ljudima koji su po vama heroji ili su heroji naprosto svi koji su branili taj grad?

«Svatko tko je branio Vukovar na svoj je način heroj, ali među herojima postoji oni koji su veći ili manji heroji. Kada smo osmišljavali koncepciju i pravili plan, držali smo se dvaju načela. Prvo, obraditi vukovarsku bitku po svim njezinim točkama obrane, po crti bojišnice. Drugo, obraditi sve postrojbe, u Vukovaru, ali i dragovoljce iz postrojbe izvan Vukovara koji su došli braniti Vukovar. Toga smo se čvrsto držali. Najviše smo snimali u Vukovaru i s Vukovarcima, ali osim toga još Vinkovci, Županja, Đakovo, Slavonski Brod, Našice, Varaždin, Čakovec, Zagreb... »

Koliko se ljudi pojavljuje u filmu?

«Nismo još sve snimili, ali sada je već više od 300 njih.»

Ima li u filmu negativaca?

«Nismo se tim stvarima bavili. To je, rekao bih ironično, za Hrvatsku televiziju. Da ima negativaca, već bi to odavno bilo na HTV-u.»

Jeste li se bavili dimenzijom odnosa tadašnje politike i obrane. Često se postavlja pitanje odgovornosti politike za pad Vukovara?

«Moja postavka je sljedeća: Milošević je 1991. godine dobio široku potporu s istoka i sa zapada da pokori Hrvatsku, od Rusije, Britanije, Francuske, ali to su podržali i Amerikanci. S glavninom svojih snaga JNA je krenula na Hrvatsku svrgnuti hrvatsku vlast i instalirati marionetsku vlast. U tom planu je trebao glatko pasti Vukovar, pa Vinkovci i Osijek, a veliki broj izbjeglica bi nahrupio u Zagreb, nezadovoljne mase srušile bi Tuđmana i HDZ, ostala bi Jugoslavija bez Slovenije. Milošević je imao budžet, vojsku od 400.000 vojnika, a uz to i rezerviste, potporu... Mi smo imali embargo na oružje i 32.000 policajaca od kojih je pola bilo prosrpski orijentirani. Milošević je imao 12 milijuna stanovnika koji su bili za Jugoslaviju, a mi 4.5 milijuna stanovnika od kojih je milijun bilo projugoslavenski orijentirano. Značaj vukovarske bitke je u tomu što je Miloševićeva vojska na prvoj crti, koju je planirala glatko proći, stala. To je bilo opće iznenađenje. U tome ja važnost. l kad mi danas dođu neki novinari i počnu pitati zašto je Vukovar pao, dođe mi da zaplačem, ili da im puknem šamar. Vukovar je morao pasti nakon trećeg ili petog dana po omjeru snaga, a ne nakon 86 dana. Ti koji postavljaju pitanje zašto je Vukovar pao, to su ljudi koji ne vole Hrvatsku. Odavno je provučena takva teza, pa onda da je izdan, prodan i sl. A nije ni izdan ni prodan. Osim toga, Vukovar je počeo padati 3. studenoga. Tih petnaest dana je krvario i padao.

Jedna epizoda posvećena Blagi Zadri

Koliko je neprijateljskih vojnika napadalo i koliki su im bili gubitci?

«Vukovar je napadalo oko 80.000 regularnih vojnika JNA, a uz to i brojne paravojne postrojbe različitih imena. Ukupan broj bliži je 150.000 vojnika, a bilo je jako puno vikend četnika. Oko tisuću oklopnih vozila napadalo je Vukovar. Teško je govoriti koliki su njihovi gubitci. Oni su priznali velike gubitke. Ako je ih poginulo oko pet tisuća, još četiri puta toliko ih je ranjena. To je potrebno znati da se shvati veličina otpora hrvatskih branitelja.«

Koje ljude apostrofirate kao najzaslužnije u obrani Vukovara?

«To govore rezultati, a to mi hrvatski branitelji znamo između sebe. Nisam se vodio mišlju jesu li takvi iz Vukovara, ili iz Zagreba ili iz nekog drugog grada. Nastojao sam izabrati najbolje borce. Znam da ću poslije filma možda imati i neprijatelje jer će mnogi misliti da sam trebao uvrstiti baš njih, ali nemoguće je obraditi sve. Nas je oko 2.500 živih. Nemoguće ih je sve uvrstiti. Ni od ovih 300 nisu svi jednako zastupljeni. Ima možda 50 do 100 koji su malo istaknuti. Jedna epizoda posvećena je Blagi Zadri, jedna epizoda je posvećena zapovjednicima Tomislavu Merčepu, Mili Dedakoviću, Branku Borkoviću... Svaki iznosi svoje viđenje.»

Slažem se sa svim Tuđmanovim odlukama!

Smatrate li da su nešto pogriješili dr. Tuđman i ministar Šušak?

Predsjednik Tuđman donosio je odluke na temelju procjena svojih vojnih savjetnika, generala Tusa, Stipetića i drugih. Njihove procjene su govorile da se treba utvrđivati crta obrane koja postoji, a da se Vukovaru pomogne koliko god se može, no ne pod svaku cijenu. Moji su otac i majka ubijeni u gradu, još ih nisam pokopao, poginulo mi je i šest rođaka. Dakle, ja sam jedan od stradalnika i ako bi se netko trebao buniti, onda bih ja trebao zbog toga što nam se nije pomoglo. Međutim, i ja bih takve odluke donosio kao i naš vrh. Mi smo tolike gubitke u listopada nanijeli neprijatelja, cijeli hrvatski narod je na krilima bitke u Vukovaru, razbijena je fama o nepobjedivosti JNA... Možda i nije bio problem skupiti 50.000 vojnika i poslati ih na Vukovar. Ali, zamislite da ih je poginulo pet tisuća i zarobljeno oko 10 tisuća. Da se to dogodilo, praktički već dobivena bitka u stvaranju hrvatske države bila bi izgubljena. Bio bi to preveliki rizik. Srpska vojska bi time povratila moral i krenula dalje. A dr. Tuđman je bio predsjednik Hrvatske i svih Hrvata te je morao donositi odluke u tom trenutku misleći na sve to. Ja se osobno slažem s njegovim odlukama i procjenama.

Vukovar je branilo šest do sedam tisuća branitelja,
    a oko 1.100 je poginulih i nestalih!

Pretpostavljam da ćete vi u filmu iznijeti podatke o broju onih koji su branili Vukovar?

Imat ćemo te podatke. Mi, zapovjednici bojni i brigada smo 1994. godine napravili popis vukovarskih branitelja. Došli smo do broja 4.050 branitelja. To je s poginulima. Kasnije je taj broj povećan za pripadnike narodne zaštite, za pripadnike okolnih sela, koji se računaju kao peta bojna, a ima - ih oko 1.000... Tako da se danas barata s brojem od oko šest ili sedam tisuća vukovarskih branitelja.«

Koliko je smrtno stradalih i ranjenih?

«Imamo podatke iz bolnice. U bolnici je obrađeno 3.900 ranjenika, branitelja i civila. Poginulih tijekom borbi je više od 400, ali tijekom pada Vukovara i kasnije, postoji još dodatnih 400 poginulih pored oni koji se vode kao nestali. Smatram da je danas oko 1.100 poginulih ili nestalih hrvatskih branitelja u Vukovaru.»

Iz 'Esplanade' ravno u Vukovar i u smrt!

Sjećam se jednog mladića Đereka. Zvali smo ga Sokol. Bio je recepcionar u zagrebačkom hotelu 'Esplanada'. Čuo je na svom radnom mjestu preko radija da se spremaju dragovoljci za Vukovar. Otišao je tada na Trg bana Jelačića u radnoj odjeći, prijavio se i došao u Vukovar. Kako je otišao, više se kući nije vratio. Bio je izvrstan borac. Znam ga po priči, ali ga nisam osobno upoznao jer je bojišnica bila velika.

Razgovarao: IVICA MARIJAČIĆ

Hier gibt es eine Reportage über chetnik Verbrecher ,die in Vocin ihren Unheil angerichtet haben .

Ich benutze mit Absicht kein Termin mit dem Namen /SERBEN/,da ja nicht ALLE Serben Chetniks waren .

Seite 14 von 14 ErsteErste ... 41011121314