BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 11

Ilir Zherka - Shqiptaro amerikani, qė "bėri" presidentė Klintonin "bėri" edhe Barack

Erstellt von IbishKajtazi, 13.09.2010, 13:03 Uhr · 10 Antworten · 1.505 Aufrufe

 1. #1
  IbishKajtazi

  Ilir Zherka - Shqiptaro amerikani, qė "bėri" presidentė Klintonin "bėri" edhe Barack

  Ilir Zherka - Shqiptaro amerikani, qė "bėri" presidentė Klintonin "bėri" edhe Barack Obamėn

  WASHINGTON DC : Bashkėsia shqiptare nė Amerikė, kohėt e fundit, ėshtė bėrė shumė mė aktive se asnjėher tjeter, nė sferėn e politikės dhe ēėshtjeve sociale shqiptaro - amerikane. Ajo, ka luajtur vazhdimishtė rol tejet tė rėndėsishėm, rreth njohjes sė Administratės Amerikane dhe opinionit amerikan me ēėshtje tė ndryshme shqiptare, nė Amerikė. Pėr kėtė qėllim nė SHBA-ės, pos intstitucioneve fetare - tė tė trija besimeve, shoqatave e organizatave shoqėrore e politike, dihet se veprojn dhe lobet shqiptare . Qėllimi i kėtyre lobeve, i intstitucioneve fetare - tė tė trija besimeve, shoqatave e organizatave shoqėrore e politike, ėshtė komunikimi pėr sė afėrmi me Qeverinė Amerikane, pėr kauzėn shqiptare.
  Parė kjo nė tė gjitha kėndėshikimet e kėsaj ēėshtjeje, pėr nga rėndėsia, shqiptarėt e Amerikės, zėnė njė vend tė veēantė dhe tė privilegjuar, jo vetėm se ata janė pjesė integrale e Amerikės, dhe se pėr kėtė shkak edhe vetė Amerika, gėzon sot njė vend tė priveligjuar nė botė, dhe se ėshtė vendi mė i fuqishem e superfuqia e vetme. Por, pėr rolin dhe aktivitetin tyre historikė, sejcila prej tyre nė periudha tė veēanta, do tė mbetet nė histori pėr ēfar na ka dhėnė nė tė mirė tė ēėshtjeve shqiptare.
  Njeri prej tyre, ėshtė edhe Ilir Zherka , djali e njė emigranti shqiptarė, i cili, u largua nga vendi i tij nė kėrkim tė njė jetė mė tė mirė, tė lirė e demokratike. Zherka vjen nga rradha atyre veprimtarve e aktivistėve tė dalluar nė komunitet. Prindėrit e tij, gjyshi dhe tė tjerėt i rezistuan gjatė pushtimit fashist italian tė Shqipėrisė, nė Luftėn e Dytė Botėrore. Babai i Ilirit, Ahmet Zherka, ish punonjėsi i njė elevatori(pensionist) veprimtarė karismatik pjesmarrės i tė gjitha veprimtarive e aktivitetve kombėtare, e veēanėrishtė nga aktivitetet, tė cilat mbaheshin pra OKB-sė, Shtėpisė sė Bardhė dhe Capitol Hill , pėr tė drejtat e shqiptarve nėn ish- Jugosllavinė e ēlirimin e tyre nga okupimi serbė.
  Ilir Zherka, u lind ne Krushevė tė Plavės, dhe nė moshėn 2 vjeēare me familjen e tij e pėrndjekur nga rregjimi serbė, u detyrua tė emigronte nė Itali dhe mė vonė u vendosej nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Iliri, sot, ėshtė drejtor ekzekutiv i DC Vote, njė organizatė qė merret me pėrmirėsimin e ligjit pėr votime nė Amerikė dhe ka tė bėjė direkt me Kongresin dhe Senatin Amerikan. Mė parė ka punuar nė Kongres, senat Shtėpinė e Bardhė si dhe ka qenė drejtor ekzekutiv i Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan.


  image hosted on flickr


  Kush ėshtė shqiptari, qė po udhėheq sot, fushatat e kandidatėve pėr president tė Amerikės nga partia Demokrate?

  Ilir Zherka, nėnpunės zyrtar i stafit presidencial nė fushatėn elektorale, pėr President tė SHBA-s, nga partia Demokrate amerikane nė Washington D.C.. Eshtė pikėrishtė, Ilir Zherka, ai qė mė parė ka dhėnė ndihmesen e tij, nė ri-zgjedhjen pėr president e z/president tė dyshes demokrate Clinton- Al Gore. Tash Zherka u pa tė punoj nė fushatėn pėr kandidatėt demokratė nė distriktin e tij por edhe nė mesin e komunitetit shqiptarė nė SHBA-sė.
  Ilir Zherka, biri i njė familje me tradita tė vjetra shqiptare nga Tropoja, ka lindur mė 1965 nė Krushev tė Malit tė Zi. Mė 1968, ai dhe familja e tij emigrojė nė SHBA-sė, kur Zherka ishte vetem 2 vjeē. Zherka, u rritė nė njė lagje tė njohur emigratėsh nė Nju Jork-Bronks. Aty ku u edukua, dhe u shkollua mė pasė duke u diplomuar nė Cornell University. Ai u diplomua nė univesitetin "Cornell University", dhe u nderua me ēmimin " John F. Kennedy Award" pėr shėrbim tė shkėlqyer jashtė shkollės. Zherka, ka diplomuar dhe nė drejtėsi nė "University of Virginia". Ai ėshtė i martuar me z. Linda Kinney, njė avokate e shtetit nė zyrėn "Federal Communications Commission". Ka dy fėmijė Aleksandrin dhe Hanėn.
  Zherka, ka luajtur njė rol tė madh nė proceset demokratike, hapat e para nė Shqipėri pas rrėzimit tė komunizimit. Si, dhe ėshtė dalluar gjatė luftės nė Kosovė, Maqedoni dhe Preshevė, Medvegje - Bujanovc. Ai u dallua aso kohe rreth debateve televizive, me propogadėn sėrbe nė Amerikė, nė emisonet radio televizive kombėtare amerikane, nga mė prestigjozet si emisionin : "News Hour" me gazetarin e famėshėm Jim Lehrer, nė CNN programin "Talk Back Live", emisionin "One on One", me gazetarin John McLaughlin, nė rrjetin televizivė WAMU me gazetaren Diane Rehm nė emisionin "Show and NPR’s All Things Considered ".
  Si dhe ka drejtuar gjatė Kėshillin Kombėtarė Shqiptaro -Amerikan si Drejtorė Ekzekutivė. Ai ka punuar edhe nė Ministrinė e Punės "U.S. Department of Labor" prej 1997 deri mė 1998. Mė 1996, ai ka shėrbyer si agjitator i fushatės elektorale Clinton-Gore, nė termin e dytė. Duke pasė nė fushatė detyrėn e Drejtor Kombėtar i Grupeve Komunitare, pėr tė mbuluar votat e amerikanėve me origjinė nga Mesdheu.

  Zherka, prej 1994 deri mė 1997, ka shėrbyer si kėshilltarė ligjistativ nė zyrėn e kogresmenit George Miller, Demokrat i Kalifornisė. Gjatė gjithė kohės ai shquhet pėr punėn qė ka bėrė duke mbrojtur tė drejtat e puntorėve , tė njeriut dhe studimet e ndihmėn qė ka dhėnė nė proceset demokratike nė Shqipėri, me organizatėn IREX , nė hartimin e procedurės ligjore kundra krimit.
  Ai ėshtė padyshim shqiptaro - amerikani mė i suksesėshėm nė politikė, nė kėto 10-15 vittet e fundit. Zherka ndihmoi Klintonin e Al Goren pėr nė Shtėpinė e Bardhė, por ndihmoi me komunitetin shqiptar tash sė fundi edhe Barack Obamėn
  Aktualisht qėndron nė detyrėn drejtor ekzekutiv i DC Vote. Njė organizatė, kjo qė merret me pėrmirėsimin e ligjit pėr votime nė Amerikė, dhe ka tė bėjė direkt me Kongresin dhe Senatin Amerikan. Pėr kėtė ai thotė se" gjatė viteve tė fundit ne kemi bėrė punė tė madhe me Kongresin. Por, sipas tij ėshtė shumė e vėshtirė. Uashingtoni, ėshtė njė qytet qė voton pėr demokratėt. Kongresi dhe Shtėpia e Bardhė tė kontrolluara deri tani nga republikanėt, kėto katėr vjet do tė kenė President, Kongres e Senat, Demokrat." thotė Zherka.
  Zherka ėshtė ai qė ndihmojė Klintonin e Al Goren pėr nė Shtėpinė e Bardhė .Ai ėshtė takuar dhe ka biseduar pėr ēėshtje nga mė tė rėndėsishmet shqiptare, nė Amerikė dhe Europė, si me Presidentin Klinton, z/presidentin Al Gore, sekretarėt e shtetit, Medelin Ollbriat, Colin Powell, e Kondeliza Rise, si dhe me zyrtarė tė lartė amerikanė, senatorė e kongresmen, gjithmon duke shtruar ēėshtjen shqiptare me kompetenc dhe autoritet tė fort. ai dallohet pėr nga mėnyra e tė paraqiturit tė kėtyre ēėshtjeve, si njė mbrojtės dhe njohės i mirė i ēėshtjeve shqiptare. E sidomos, asaj tė Kosovės, shqiptarve tė Preshevės, Medvegjes-Bujanovcit, Malit tė Zi dhe Maqedonisė. Pėr sa shėrbeu dhe ju dedikua drejpėrsėdrejti ēėshtje shqiptare nė KKSHA, ai ishte njė avokat dhe zė i fuqishėm i kėsaj ēėshtje, nė Amerikė.

  Mirpo duke parė se nė kėtė vend me njė mozaik tė vėrtetė etnish, dhe komunitetesh tė ndryshme tė cilat kanė qėnė tė preokupuar gjatė kėsaj fushtae se ēfarė qendrimi do tė mbante secili kandidat ndaj interesave tė tyre brenda dhe jashtė Shteteve tė Bashkuara. Ndėrsa, siē i pamė tė dy kandidatėt kanė patur qendrime diametralisht tė kundėrta pėr njė mori ēėshtjesh, por ishte e ēuditėshme se ata gjatė fushatės u panė se kanė shprehur disa herė tė njejtin angazhim pėr vazhdimėsinė e politikės amerikane nė Ballkan.
  Ilir Zherka, drejtor ekzekutiv i organizatės DC Votė, thotė se pavarėsisht se kush ėshtė tani presidenti i ardhėshėm i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, politika amerikane nė Ballkan dhe mė specifikisht pėr Kosovėn dhe Shqipėrinė, mendon se nuk do tė ndryshojė. Ai ka bėrė fushat tė madhe gjatė kėtyre ditėve pėr demokratėt, deri sa u zgjodhė Barack Obama. Ai sėbashku me njė grup lobistėsh shqiptar u pa tė dali hapur duke i bėrė thirrje me gazetat shqiptaro amerikane, si nė Washington, Nju Jork, Ēikago, Detroit, Boston por edhe nė shtetet e tjera ku jetojnė mė sė shumti shqiptarėt, tė votonin e tė jepnin para pėr Barack Obamėn
  "Lajmi i mirė ėshtė se shqiptarėt nė rajon dhe shqiptaro-amerikanėt kėtu duhet tė ndjehen tė sigurt dhe tė dinė njė gjė, se politika e Shteteve tė Bashkuara ndaj Ballkanit nuk do tė ndryshojė sepse u zgjodhė Obama, ashtu siē ka bindjen thotė ai sikurse nėse president zgjidhej Senatori John Mekein Politika e SHBA-sė ndaj Ballkanit ėshtė e pėrcaktuar, mbėshtetja amerikane pėr Kosovėn ėshtė shumė e fortė dhe nuk do tė ndryshojė, kjo pėrfshin edhe ruajtjen e integritetit tė saj teritorial”.
  Por zoti Zherka shpreh bindjen e tij se fitorja e tiketės Obama-Bajden ėshtė mė e mirė pėr shqiptarėt si rezultat i mbėshtetjes sė tyre pėr Kosovėn dhe pėrvojės sė gjatė tė Senatorit Bajdėn nė dinamikėn e Ballkanit.

  nga Beqir SINA, Nju Jork

 2. #2
  Dadi
  Hmm..

  Ne glaube nicht.

 3. #3
  Mudzo
  Zitat Zitat von Dadi Beitrag anzeigen
  Hmm..

  Ne glaube nicht.
  jo voll blödsinn

 4. #4
  Avatar von kiko

  Registriert seit
  28.07.2008
  Beiträge
  10.647
  Zitat Zitat von Mudzo Beitrag anzeigen
  jo voll blödsinn
  bis auf nė tė mirė tė ēėshtjeve shqiptare hasst du vollkommen recht

 5. #5
  Ado

  Registriert seit
  01.03.2009
  Beiträge
  8.973
  LOL was der nicht sagt

 6. #6
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Mudzo Beitrag anzeigen
  jo voll blödsinn

  Ej, ich habe nicht gegen euch beide, aber tut mir den Gefallen und spamt woanders bitte.


  Der Mann da leitet die Wahlen für die demokratische Partei der USA und sitzt in einem Ausschuss, das das Wahlrecht der USA reformieren soll.

 7. #7
  Mudzo
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Ej, ich habe nicht gegen euch beide, aber tut mir den Gefallen und spamt woanders bitte.


  Der Mann da leitet die Wahlen für die demokratische Partei der USA und sitzt in einem Ausschuss, das das Wahlrecht der USA reformieren soll.
  wieso zitierst du nur mich ?

 8. #8
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Mudzo Beitrag anzeigen
  wieso zitierst du nur mich ?

  Keine Ahnung, das Multi-Zitat hat nicht geklapt, aber es waren auch Dadi und die Anderen gemeint.

 9. #9
  Avatar von kiko

  Registriert seit
  28.07.2008
  Beiträge
  10.647
  Zitat Zitat von Mudzo Beitrag anzeigen
  wieso zitierst du nur mich ?

 10. #10

  Registriert seit
  09.11.2009
  Beiträge
  3.159
  auf deutsch bitte..

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Beri?: "Sve te?e po planu"
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 20.07.2010, 18:00
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 02.07.2010, 09:00
 3. Beri?: "Nije Kajzeri tako loš..."
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 17.12.2009, 11:00
 4. Beri?: "Uspeh koji obavezuje"
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 23.09.2009, 17:30
 5. Garet Beri pregovara sa "Sitijem"
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 02.06.2009, 15:00