BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 3 von 3

Intervju, Nele Karajlić, lider „No Smoking Orkestra"

Erstellt von Yutune, 02.12.2009, 17:56 Uhr · 2 Antworten · 1.665 Aufrufe

Intervju, Nele Karajlić, lider „No Smoking Orkestra"

Nele: Nikada više u Sarajevo!

Ljudi za koje sam 30 godina verovao da sanjaju isti san kao i ja, da imamo zajedničku državu u kojoj delimo dobro i zlo, pokazali su drugo lice odmah nakon raspisivanja referenduma o otcepljenju Bosne i Hercegovine i više nisam želeo da budemo u istoj priči

Dr Nele Karajlić, nekadašnji frontmen kultne sarajevske grupe „Zabranjeno pušenje", kaže da ne želi ikada više da svira u Sarajevu, niti ima želju da poseti grad koji ga je prevario!

- Ljudi za koje sam 30 godina verovao da sanjaju isti san kao i ja, da imamo zajedničku državu u kojoj delimo dobro i zlo, pokazali su svoje drugo lice odmah nakon raspisivanja referenduma o otcepljenju i jednostavno više nisam želeo da s takvim ljudima budem u istoj priči - kaže u intervjuu za Press RS legendarni Nele. On je danas lider „No smoking orkestra", čiji je član i proslavljeni režiser Emir Kusturica, i u nedelju, 29. novembra, posle 11 godina, nastupiće pred banjalučkom publikom u dvorani „Borik".

Zašto ne želiš da ideš u Sarajevo? Da li i ti, poput Kusturice, smatraš da je u tvom rodnom gradu stvoren negativni mit o tebi koji se bazira na izneverenim očekivanjima?

- Osećam se malo drugačije, da sam prevaren. Ali to ne znači da osećam neku vrstu gorčine. Jednostavno, shvatio sam da je reč o jednoj priči u kojoj sam ispao potpuni višak. Duboko sam verovao i gajio iluziju da živim u zemlji sa drugačijim ljudima i da jablan, koji je stajao ispred moje zgrade, ne treba da delim samo s drugim Sarajlijama, već i sa Slovencima, Hrvatima, muslimanima... A onda sam iznenada shvatio da niko od njih nije sanjao isti san koji sam ja sanjao. Lično, nemam ništa protiv toga. To je njihov san i pristup stvarima i za mene je bilo najbolje da ih više ne iritiram i da se izvučem iz cele priče. Tada sam rešio da učinim sve kako bi me zaboravili. To bi bilo najbolje. I njima, i meni.

Održavaš li kontakte s ekipom „Zabranjenog pušenja", koju predvodi Sejo Sekson?

- Ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bih održavao kontakte. Razlika između mene i njih je u tome što njima smeta što ja i dalje sviram dok, s druge strane, meni ne smeta što oni sviraju, pri tom se predstavljajući kao legitimni naslednici „Zabranjenog pušenja". Inače, muzika koju danas svira „No smoking orkestra" je ista vrsta muzike koju je sviralo i nekadašnje „Zabranjeno pušenje".

Između Kusturice i Sidrana u poslednje vreme struje neke pozitivne vibracije i sve češće se govori o njihovom pomirenju i nastavku saradnje. Postoje li takve „vibracije" između tebe i Seje?

- Slušaj, nemam ja ništa protiv pozitivnih vibracija, ali to ne znači da u njima moram učestvovati. Ta igra će se igrati bez mene! Sejo i ja vrlo retko kontaktiramo, i to samo povodom stvari koje se tiču isključivo nas dvojice. Nemam nikakav konflikt ni s njim, ni s bilo kim sa te strane „barikade". Taj konflikt je kreiran s njihove strane, a svi koji prate naše odnose vrlo dobro znaju da na njihove optužbe nikad nisam odgovarao.
    Pratiš li politička dešavanja u BiH?

- Sve što se danas dešava jesu ona ista pitanja koja su postavljana i pre dvadeset godina, s jedinom razlikom što su danas u glavnim ulogama drugi glumci, nadam se nešto pametniji i ozbiljniji od prethodnika. Cela drama je manje ili više ista. Ovo što se sada odvija oko pregovora samo je dokaz o tome kakav je bio karakter rata. Da se radilo o agresiji, ne znam o čemu bi danas razgovarali i pregovarali. Očigledno je da agresije nije bilo.

Voliš li da danas pogledaš stare snimke „Top liste nadrealista"?

- Naravno. Hvala bogu što postoji „Jutjub", pošto ne posedujem nijednu video-kasetu. Uvek mi je zanimljivo da gledam „Nadrealiste" i način na koji smo radili tu histeričnu emisiju, koja možda nema neku veliku umetničku vrednost, ali ima određenu snagu u socio-psihološkom, pa čak i u političkom smislu.

Slažeš li se da su „Nadrealisti" imali proročansku ulogu o onome što će nas zadesiti?

- Nažalost, da. Iako postoje priče da smo mi na neki volšeban način znali šta će se desiti s Jugoslavijom, istina je da niko nije imao pojma. Mislim da to čak nisu znali ni glavni akteri krvave priče, koji se danas nalaze pod zemljom ili su u određenim ustanovama. Ono što je nas rukovodilo prilikom snimanja „Nadrealista" bio je strah da bi se nešto zaista moglo dogoditi. Uvek sam bio optimista i bukvalno do poslednjeg dana i izbijanja rata verovao sam da će glavni glumci napraviti neki dogovor i da rata neće biti. Danas se bojim da prisustvujemo drugom činu iste predstave....

Banjalučani su dugo čekali tvoj dolazak. Pripremaš li im neko iznenađenje?

- Oni koji dođu na sutrašnji koncert mogu očekivati mnogo energije, a svi oni koji žele da izgube koji kilogram neka dođu na vreme. Obećavam ludilo, kao i uvek.

Generacije su odrastale uz hitove „Zabranjenog pušenja". Bojiš li se načina na koji će biti dočekan novi repertoar „No smoking orkestra"?

- Ubeđen sam da će Banjalučani primiti našu muziku na isti način na koji su uvek primali „Zabranjeno pušenje". U Banjaluku dolazimo spremni, nećemo svirati samo nove stvari, već ćemo svirati i nešto iz starog repertoara „Zabranjenog pušenja".

Da li „No smoking orkestra" planira i druge koncerte u RS? Šta je sa Istočnim Sarajevom?

- Nedavno smo primili poziv iz Istočnog Sarajeva ali, nažalost, nismo u mogućnosti da dođemo jer se datum koncerta poklapa s terminom kada Emir počinje snimanje novog filma, a u isto vreme i mi planiramo snimanje novog materijala za album. Inače, vrlo rado bismo došli. Ove godine ne dolazimo, ali to ne znači da nećemo već sledeće.

Povremeno se čujem sa Đurom

U kakvim si odnosima sa ekipom nekadašnje „Top liste nadrealista"?

- Kontakti su vrlo retki. Povremeno se čujem s Brankom Đurićem Đurom, koji živi u Sloveniji.

Đuro i ti predstavljali ste i osnovne stubove „Nadrealista"...

- Ne mislim da smo samo Đuro i ja bili stubovi „Nadrealista". Zenit je odigrao veliku ulogu, zatim scenarista Srđan Velimirović, Dado, Ogi, Šibi, Rale... Svako je unosio određenu energiju i snagu u celu seriju. Tu mislim i na Sarajevo. Sarajevo nam je uvek bilo neiscrpna inspiracija u kojoj smo mogli pronaći istomišljenike i one koji će nam dati impulse za nove ideje, provale i skečeve.

B. Knežević

Press Online :: Nele: Nikada vi?e u Sarajevo!

Zu schade was aus der einstigen Clique der Nadrealisti wurde.
    Die meisten von denen würden sich auf der Straße wahrscheinlich gerade mal kurz zunicken.
    Was der Krieg aus Leuten gemacht hat...

Baksuz
    Konjanik 26.10.2009 Dauerhaft Für immer Nie Fake

Auffälliger gehts doch garnicht.

Zitat Zitat von Baksuz Beitrag anzeigen
    Konjanik 26.10.2009 Dauerhaft Für immer Nie Fake

Auffälliger gehts doch garnicht.
    Was, wenn ich euch sagen würde dass ich mich mittlerweile zum Islam bekehrt habe und ein neuer Mensch geworden bin?