BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 26

Ivanov: MK wird keine diskriminierende EU Berichte in Zukunft mehr akzeptieren.

Erstellt von Zoran, 15.12.2011, 23:41 Uhr · 25 Antworten · 1.891 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  Daumen hoch Ivanov: MK wird keine diskriminierende EU Berichte in Zukunft mehr akzeptieren.

  Mazedoniens Präsident Ivanov erklärte heute das er in Zukunft keine EU Berichte akzeptieren wird, die die makedonische Identität und Sprache diskriminieren.
  (Als Info in dieses Thema kurz rein lesen Ist Brüssel Griechenlands neuer Advokat? )

  President Ivanov: Future Discriminating EU Reports Will be Sent Back
  Thursday, 15 December 2011

  Nobody in this world has the right to take away someone elses treasured values. Values that must be respected.
  Because of this, in the future I will not accept EU report that tramples on the dignity of our people, our history, language and identity - stated Ivanov during his annual address to Parliament.

  Ivanov sent a message to all citizens to enjoy life, be at peace with themselves and others adding there is no one on this planet that will take away Macedonia's constitutional name, our identity or language.
  -Macedonia remains committed to EU and NATO, however in both organizations we will be what we are: Macedonia and Macedonians. There is no other option - stated president Gjorgje Ivanov in his second annual address to Parliament.

  MINA Breaking News


  ТРЕТО ГОДИШНО ОБРАЌАЊЕ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА
  Без македонски народ, нема ни македонски претседател

  TIME.mk - ???????? ?? ?????

  Претседателот Иванов во обраќањето рече дека, поаѓајќи од волјата на граѓаните на Република Македонија, во иднина нема да прифати Извештај на ЕК во кој македонскиот јазик и идентитет не се почитуваат


  Република Македонија во Хаг извојува една голема дипломатска и правна победа. Победа која значи потврдување на кредибилитетот на нашата надворешна политика, на нашето однесување во меѓународното општество. Пресудата го потврди она што ние веќе го знаевме. Но, пресудата е најсилниот можен правен аргумент кој воопшто постои во денешниот развој на меѓународно-правниот поредок, рече вчера претседателот Ѓорге Иванов во годишното обраќање пред пратениците во Собранието. Тој потенцира дека, за жал, и покрај епилогот во Меѓународниот суд на правдата во Хаг, за жал, следниот чекор во интеграцијата во Европската унија ни е блокиран по трет пат и тоа не по наша вина.
  - Направивме се што требаше, се што беше побарано од нас. Меѓународниот суд на правдата го даде одговорот. Тој одговор е најавторитетен доказ за нашата политика. Да бидам јасен и прецизен, овој процес не го посакувавме. Да не беше ветото во Букурешт, се ќе беше поинаку, рече шефот на државата.

  Според Иванов, пресудата од Хаг е потврда за тоа дека Република Македонија може да го користи уставното име во рамки на меѓународни организации во кои членува и Грција. Тој потенцира дека обвинувањата од Грција за Македонија за непочитување на Времената спогодба беа отфрлени. Претседателот упати порака до нашиот јужен сосед и до македонските граѓани.
  - Сакам да пратам една порака до нашиот сосед. Република Македонија е реалност. Оваа реалност постоела, постои и ќе постои. За прашањата како што се нашите врвни вредности, идентитетот, јазикот, културата и Уставот, воопшто, не сакаме и нема потреба да разговараме. Сакам да упатам една порака до моите сограѓани. Бидете спокојни. Никој на овој свет не може и нема да може да ни го земе она што го имаме, нашето уставно име, нашиот идентитет. Ќе успееме да ги оствариме нашите стратешки цели. Прашањето не е дали, туку кога. А дотогаш ние самите, сплотени ќе ја создаваме нашата успешна европска и евроатлантска иднина. Ќе ги реализираме целите. Ќе имаме членство и во Европската унија и во НАТО. И таму ќе бидеме тоа што сме. Друга опција не постои, рече Иванов.

  Околу интеграцијата во Европската унија, Иванов во обраќањето рече дека тоа што трета година по ред Македонија добива препорака за отпочнување на преговори претставува голема потврда на реформските процеси. Извештајот на Европската комисија, според шефот на државата, е патоказ за тоа на кои реформи треба да се фокусираме. Тој потенцира дека, поаѓајќи од волјата на народот, во иднина нема да прифати Извештај на ЕК во кој македонскиот јазик и идентитет не се почитуваат.

  Опозициските партии од албанскиот блок ДПА на Мендух Тачи и НДП на Руфи Османи не го следеа обраќањето на Иванов. Изет Зекири од НДП рече дека во обраќањето имало само три реченици за охридскиот Рамковен договор и дека тој недоволно се залага за интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО.

  Реакции на политичките партии на говорот на Иванов
  Антонио Милошоски - ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Иванов говореше со јазикот и чувствата на македонскиот народ и македонските граѓани, затоа што пораките што ги испрати се совпаѓаат со стремежите на Република Македонија и нејзините граѓани, без разлика на нивната политичка припадност. Пораките на Иванов, даваат можност за обединување на сите добронамерни македонски граѓани и политички чинители бидејќи неговите пораки ги споделуваат нашите стремежи за зачленување во Северноатланската алијанса, за напредок и отворање на преговори со ЕУ. Претседателот Иванов е чесен човек и достоен Македонец кој ја претставува државата во којашто верува и чијшто успех го посакува.

  Јани Макрадули - СДСМ:Гола и празна реторика зачинета со популизам и лажна цврстина. Очигледно од вилата на Водно не гледа што се случува со граѓаните и со Република Македонија. Немаше збор за сиромаштијата, партизацијата на судството и администрацијата.

  Владанка Авировиќ - СПМ: Најважната порака што Иванов ја упати до пратениците тоа е дека Република Македонија посветено и силно ќе се грижи да продолжиме со евроатланските интеграции, пред се, со заложбите да продолжи со сегашната политика на добрососедски односи.

  Лилјана Поповска - ДОМ: Шефот на државата говореше без триумфализам со подадена рака кон Грција во поглед на состојбите со нашиот јужен сосед. Мислам дека на еден вистински начин се упати порака до Грција, но и до меѓународната јавност.

  Рејхан Дурмиши - ПЕИ: Говор, во кој уште еднаш се повтори погубниот став дека сите ни се непријатели. Ниту збор за перспективите и идеите како ќе се решава отворениот спор за името и проблемите во државата.

  Горан Мисовски - НСДП: Говорот на претседателот е ист како и претходните и повеќе личеше на гласноговорник на партијата што му го додели мандатот, отколку како претседател на сите граѓани на Македонија.
  Иванов: Во иднина нема да прифатам извештај во кој македонскиот јазик и идентитет не се почитуваат
  TIME.mk - ???????? ?? ?????
  Никој на овој свет нема право овие врвни вредности да ги оспори на друг. Тоа се вредности што може да се констатираат и почитуваат. Затоа, поаѓајќи од изразената волја на граѓаните на Република Македонија, во иднина нема да прифатам извештај во кој македонскиот јазик и идентитет не се почитуваат, истакна претседателот Иванов во годишното обраќање во Собранието.

  Тој упати порака до граѓаните да бидат спокојни, бидејќи, како што рече, никој на овој свет не може и нема да може да ни го земе она што го имаме, нашето уставно име, нашиот идентитет.

  - Ќе успееме да ги оствариме нашите стратегиски цели. Прашањето не е дали, туку кога. А до тогаш ние самите, сплотени, ќе ја создаваме нашата успешна европска и евроатлантска иднина. Ќе ги реализираме целите. Ќе имаме членство и во Европската унија и во НАТО. И таму ќе бидеме тоа што сме. Друга опција не постои, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов.


  Да живее Македонија, да живее Ѓоре, херој македонски, Ѓорги македонецот I !!!!!

 2. #2
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  der kann ja sein maul aufreissen!!

 3. #3
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  der kann ja sein maul aufreissen!!
  Ein historischer Moment.
  Bis jetzt hatten wir nur Luschen, Vulgarofile, Grcki Zetovi und alte Komunjari am Start.

 4. #4
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  2011 wird wohl ein Jahr bleiben das man nie vergessen wird und als Mazedonier schon gar nicht!

  GR im Basketball zerlegt.
  GR vor Gericht besiegt.
  Gjore und Gruio machen Ansage.

  Jetzt fehlt nur noch das es nackte Frauen regnet.

 5. #5
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  bin gespannt auf die gr. blogs morgen, was sie dazu sagen.

 6. #6
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Добра работа до сега исврши како преседател на Република Македонија. Со ВМРО ДПМНЕ идеме напред, така и треба.

  Да живее ВМРО ДПМНЕ.

 7. #7
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Девојчеееееееееее донеси пиво за мене и мојте балканфорум фројнде!


 8. #8
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Добра работа до сега исврши како преседател на Република Македонија. Со ВМРО ДПМНЕ идеме напред, така и треба.

  Да живее ВМРО ДПМНЕ.
  vmrovcite se srekni sto tie pred niv bea opasno nesposobni.

  ja na nivno mesto barem ne bi provociral, i bi se koncentriral. i bi ostavil da im bide na grcite toa provokacija deka ne se predavame.

 9. #9
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  СДСМ: Очигледно Иванов од вилата Водно не гледа што се случува со Македонија
  15.12.2011 - 14:36:03


  Говорот на претседателот Иванов го оценуваме како празна, гола реторика зачинета со популизам и лажна цврстина. Очигледно од вилата на Водно не гледа што се случува со Македонија и граѓаните на Република Македонија. Немаше збор за сиромаштијата, партизацијата на судството и администрацијата, за притисокот врз медиумите“, изјави денеска Јани Макрадули од СДСМ по говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов.

  “Заради изолираноста на Водно тврди дека Република Македонија слави успеси и победи. Кои се тие? Рекордната сиромаштија, невработеноста, нула инвестиции во енергетиката. Како педантен статистичар ни раскажа колку средби имал, претставувајќи ги работните задачи согласно Уставот како огромен успех“, истакна Макрадули.

  Макрадули посочи дека Иванов “зборувал за ЕУ, НАТО, енергетиката и инвестициите, ама не кажал колку земји успеал да убеди да не поддржат на евроатлантскиот пат и дали на средбите соопштил дека владата на РМ не направила ниту еден енергетски објект, а камоли автопат. Она што не можеше да го избегне е признанието дека Времената спогодба е документ кои ги штити македонските национални интереси“.

  “На крајот господинот Иванов рече ’направивме се што можевме’. Е ако е ова се што можевте најдобро за граѓаните на Македонија и Иванов и Владата што побрзо да си одат“, порача Макрадули.

  http://www.netpress.com.mk/mk/vest.a...3&kategorija=3

  ЛАЈНАРИ!!!!
  а вие зборувавте ли за сиромаштијата и за фирмите на Бране???

  мрш говеда, го наеркувате првиот човек лажго бре ееееееееееееееееееееееееееееееееј

 10. #10
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ein historischer Moment.
  Bis jetzt hatten wir nur Luschen, Vulgarofile, Grcki Zetovi und alte Komunjari am Start.
  du vergisst trajkovski, der erste presi der sich für die gesammtbefölkerung interessierte.

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 115
  Letzter Beitrag: 28.10.2010, 16:21
 2. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 30.08.2009, 00:25
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 29.04.2009, 06:39
 4. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 16.02.2005, 18:26