BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 3 ErsteErste 123 LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 26

Ivanov: MK wird keine diskriminierende EU Berichte in Zukunft mehr akzeptieren.

Erstellt von Zoran, 15.12.2011, 23:41 Uhr · 25 Antworten · 1.880 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  du vergisst trajkovski, der erste presi der sich für die gesammtbefölkerung interessierte.
  Unvergessen seine Rede als er sagte, sollen Sie doch Flugzeuge schicken und die Adlersöhne nach Brüssel einfliegen lassen.

 2. #12
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  СДСМ: Очигледно Иванов од вилата Водно не гледа што се случува со Македонија
  15.12.2011 - 14:36:03


  Говорот на претседателот Иванов го оценуваме како празна, гола реторика зачинета со популизам и лажна цврстина. Очигледно од вилата на Водно не гледа што се случува со Македонија и граѓаните на Република Македонија. Немаше збор за сиромаштијата, партизацијата на судството и администрацијата, за притисокот врз медиумите“, изјави денеска Јани Макрадули од СДСМ по говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов.

  “Заради изолираноста на Водно тврди дека Република Македонија слави успеси и победи. Кои се тие? Рекордната сиромаштија, невработеноста, нула инвестиции во енергетиката. Како педантен статистичар ни раскажа колку средби имал, претставувајќи ги работните задачи согласно Уставот како огромен успех“, истакна Макрадули.

  Макрадули посочи дека Иванов “зборувал за ЕУ, НАТО, енергетиката и инвестициите, ама не кажал колку земји успеал да убеди да не поддржат на евроатлантскиот пат и дали на средбите соопштил дека владата на РМ не направила ниту еден енергетски објект, а камоли автопат. Она што не можеше да го избегне е признанието дека Времената спогодба е документ кои ги штити македонските национални интереси“.

  “На крајот господинот Иванов рече ’направивме се што можевме’. Е ако е ова се што можевте најдобро за граѓаните на Македонија и Иванов и Владата што побрзо да си одат“, порача Макрадули.

  ÑÄÑÌ: Î÷èãëåäíî Èâàíîâ îä âèëàòà Âîäíî íå ãëåäà øòî ñå ñëó÷óâà ñî Ìàêåäîíè¼à - Net Press

  ЛАЈНАРИ!!!!
  а вие зборувавте ли за сиромаштијата и за фирмите на Бране???

  мрш говеда, го наеркувате првиот човек лажго бре ееееееееееееееееееееееееееееееееј

  da oni preko 12 godini bea na vlast, malko vreme im bese da dostignat samo polvinata od toa sto se dostignali vmro. ali to ti e, nasite ne znajat kako funktionira politicki sistem so poveke partii, mislat oti se vo druga partija, deka se drugi drzavjani, i ne smeat da pomagat na aktualnata vlast, a ic ne smeat da bidat konstruktivni. -.-

 3. #13
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Da bekommt Gjore schon gleich arbeit den Retourschein auszufüllen


  И Ховит го прескокна „македонскиот“ јазик

  Иако ЕУ „возот“ помина, Ховит бара датум за преговори и пред-скрининг процес за Македонија.

  Известувачот за Македонија, Ричард Ховит, во нацрт извештајот за Македонија што ќе биде разгледуван во понеделник, побара на земјата да и се одреди датум за преговори, иако следната шанса за тоа е дури во јуни идната година.Ховит исто така бара итно започнување на пред-скрининг процесот, како и отворање на втората фаза на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, што со години ја болкира Грција.

  Во извештајот Ховит изразува загриженост за чувството што се создава во земјата дека е „надмината“ во процесот на евроинтеграцијата од другите земји од Западен Балкан, што може да биде контрапродуктивно за меѓуетничките односи и е ризик за стабилноста на сите земји во регионот.

  Околу спорот за името, Ховит се повикува на пресудата на Меѓународниот суд на правдата и притоа ја поздравува понудата на македонската Влада да се постави рок за успешно решавање на спорот за името најдоцна до крајот на скрининг - процесот. Наедно тој бара од ЕК и Советот да развијат општо применливи арбитражни механизми за решавање на билатералните прашања меѓу земјите кандидати за членство и земјите-членки.

  Околу пописот на населението, Ховут ја нагласува важноста да се организира целосно според Еуростат стандардите, како и важноста на прагот од 20 отсто за давање одредени права во согласност со Рамковниот договор, но инсистира на тоа дека дискриминацијата никогаш не може да се оправда кон албанското или која било друга малцинска етничка заедница врз основа на нивниот број во населението.

  Покрај повикот за спротивставување на поделбата меѓу децата од различни етнички групи во образовниот систем, Ховит побара од земјата да покаже апсолутна посветеност на медиумскиот плурализам.

  Во извештајот се споменува потребата од зајакнување на антидискриминаторски политики, посебно за подобрување на животните услови на ромската заедница. Потоа, и потребата за продолжување на судските реформи, континуираниот напредок во подобрување на условите во затворите и зајакнување на парламентарниот надзор на разузнавачките и контра-разузнавачките служби, како и потребата да продолжат чекорите кои треба да доведат до професионална и непристрасна државна служба.

  Во извештајот е избегнато користењето на придавката „македонски“, но британскиот европратеник ја зел во предвид резолуцијата на Собранието на Македонија во која се изразува загриженост за отсуството на терминот „македонски" во извештајот на ЕК. Ховит притоа жали за негативните реакции што ги предизвика ова во јавноста и ја повика ЕК да го земе тоа во предвид при подготовка на идните извештаи.
  TIME.mk - ???????? ?? ?????


  Da ja Utrinski mehr der Opposition zugeneigt ist, hier mal als vergleich

  Ричард Ховит бара итен почеток на преговорите со ЕУ
  Петок, 16 Декември 2011 10:04


  Британскиот европратеник Ричард Ховит во извештајот што треба да биде разгледан од Европскиот парламент за напредокот на Македонија го повторува барањето на Парламентот до Советот на ЕУ за одредување датум за преговори за пристап во ЕУ без одлагање.


  Во извештајот, за кој првично во понеделник треба да дебатира Комисијата за надворешни работи на ЕП, а за кој детали пренесува Дојче веле на македонски јазик, се испраќа и повик за итно започнување на пред-скрининг процесот на хармонизација на законодавството и придобивките на ЕУ, како и за спроведување на втората фаза на Спогодбата за стабилизација и асоцијација.

  Известувачот изразува и загриженост поради впечатокот кој започнува да се развива оти, како што вели, земјата е „надмината“ во процесот на евроинтеграцијата од другите земји од Западен Балкан, што може да биде контрапродуктивно за постојаното подобрување на меѓуетничките односи во земјата и дека отсуството на редовен напредок во приближувањето кон ЕУ на земјата, претставува ризик за стабилноста и безбедноста на сите земји во регионот.

  Во извештајот се поздравени и добрите односи на земјата со нејзините соседи.

  Околу спорот за името, известувачот потсетува на содржината на пресудата на Меѓународниот суд на правдата од Хаг. Ховит ја нагласува важноста на зачувување на континуитетот во процесот на проширување и во овој контекст ја поздравува понудата на македонската Влада да се постави рок за успешно решавање на спорот за името најдоцна до крајот на скрининг - процесот.

  Во таа насока се повикуваат ЕК и Советот да започнат со развивање општо применливи арбитражни механизми во насока на решавање на билатералните прашања меѓу земјите кандидати за членство и земјите-членки.

  Во извештајот се поздравува успешното одржување на парламентарните избори во Македонија и подобрениот политички дијалог како и добрите резултати на макроекономски план. Борбата против големата невработеност Ховит ја гледа во стимулирање на инвестициите и подобрена деловна клима.

  Тој го поздравува подобрувањето на борбата против корупцијата, но го дели ставот на ЕК дека корупцијата останува „сериозен проблем“, со повик борбата против корупцијата да не биде врз селективна основа.

  Ричард Ховит нагласува дека Охридскиот рамковен договор е модел за целиот регион за успешно решение на меѓуетничките конфликти со истовремено зачувување на територијалниот интегритет и структури на државата.

  Околу пописот на населението, се признава важноста за негова организација во целосна согласност со Еуростат стандардите. Притоа известувачот на ЕП ја нагласува важноста на прагот од 20 отсто за давање одредени права во согласност со Рамковниот договор, но инсистира на тоа дека дискриминацијата никогаш не може да се оправда кон албанското или која било друга малцинска етничка заедница врз основа на нивниот број во населението.

  Во извешајот е испратен повик за зголемување на напорите за борба против поделбата меѓу децата од различни етнички групи во образовниот систем, како и согласност со препораката на ЕК за посилен поттик на процесот на децентрализација, како за значителен ребаланс помеѓу централниот и локалните буџети.

  Британскиот европратеник го поздравува фактот дека слободата на мислата, совеста и религијата се општо гарантирани во Македонија. Но, сепак, во предложениот текст се повикува земјата да покаже апсолутна посветеност на медиумскиот плурализам.

  Во извештајот се споменува потребата од зајакнување на антидискриминаторски политики, посебно за подобрување на животните услови на ромската заедница. Потоа, и потребата за продолжување на судските реформи, континуираниот напредок во подобрување на условите во затворите и зајакнување на парламентарниот надзор на разузнавачките и контра-разузнавачките служби, како и потребата да продолжат чекорите кои треба да доведат до професионална и непристрасна државна служба.

  Во извештајот, во кој е избегнато користењето на придавката „македонски“, сепак британскиот европратеник ја зема предвид резолуцијата на Собранието на Република Македонија во која се изразува загриженост за отсуството на терминот „македонски" во извештајот на ЕК за напредокот во 2011 и во 2009 година и покрај фактот дека оваа придавка е норма во означувањето на јазикот на земјата, културата и идентитетот во текстовите на Обединетите нации. Ховит притоа жали за негативните реакции кои поради ова беа предизвикани во јавното мислење оваа година и ја повикува ЕК да го земе ова предвид при подготовка на идните извештаи.

  Извештајот на Ричард Ховит е првична верзија на текстот на резолуцијата, за која ќе треба да расправа Комисијата за надворешни работи на ЕП в понеделник, по што можно е да се очекуваат и негови промени пред да се најде на пленарна сесија.
  TIME.mk - ???????? ?? ?????

 4. #14
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Mazedoniens Präsident Ivanov erklärte heute das er in Zukunft keine EU Berichte akzeptieren wird, die die makedonische Identität und Sprache diskriminieren.
  .......

  Sollen jetzt die Griechen in die Hosse machen.

 5. #15
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Sollen jetzt die Griechen in die Hosse machen.
  Das hat nur im entfernten Sinne was mit Griechen zu tun, da ja GR auch in der EU und in der EK wo wie auch im EP vertreten ist.

  Es geht hier um die Berichte des EK.


  Und zu deiner Vermutung, ja sie machen sich in die Hose, sonst wäre MK schon längst in die EU/NATO Gemeinschaft aufgenommen.

 6. #16

  Registriert seit
  14.06.2005
  Beiträge
  2.144
  Also ob das irgendjemanden in der EU juckt....

 7. #17

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  @Zoran, ist makedonisch/mazedonisch eine südslawische sprache?

 8. #18
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  @Zoran, ist makedonisch/mazedonisch eine südslawische sprache?
  Ja, ist doch allseits bekannt.

 9. #19

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ja, ist doch allseits bekannt.
  danke für die schnelle antwort

 10. #20
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gjore gibt bestimmt dem Tadic ein mak. Schnappserl aus


  Serbian President Tadic pays official visit to Macedonia
  Skopje, 16 December 2011 (MIA) - Serbian President Boris Tadic pays December 16-17 an official visit to the Republic of Macedonia, upon an invitation of counterpart Gjorge Ivanov.

  Tadic is set to hold talks with Ivanov, followed by plenary meeting between the countries' delegations.

  The two presidents will also attend a Macedonia-Serbia business forum, held in the Economic Chamber of Macedonia later in the day.

  The forum represents an opportunity for enhancement of bilateral economic cooperation, whereas companies will have the opportunity to meet and establish communication, or strengthen existing forms of cooperation.

  President of the Chamber of Commerce and Industry of Serbia, Milos Bugarin heads the business delegation.

Seite 2 von 3 ErsteErste 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 115
  Letzter Beitrag: 28.10.2010, 16:21
 2. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 30.08.2009, 00:25
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 29.04.2009, 06:39
 4. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 16.02.2005, 18:26