BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 20 von 21 ErsteErste ... 10161718192021 LetzteLetzte
Ergebnis 191 bis 200 von 201

Izetbegovic entschuldigt sich für Kriegsopfer 92/95

Erstellt von BosnaHR, 02.11.2010, 19:32 Uhr · 200 Antworten · 11.462 Aufrufe

Zitat Zitat von Papak Beitrag anzeigen
    Naja ich mag ihn nicht, Bakir schmückt sich nur mit dem Namen und die (blinden) Leute wählen ihn

Es war nur eine Frage der Zeit bis er Tadic und Josipovic nachzieht

........
    Vielleicht schmückt er sich mit diesem Namen, doch sollte dir bewusst sein, dass es mit einem solchen Namen nicht sonderlich leicht wird in Bosnien, denn 1,3 mio Serben sehen in diesem Namen nichts gutes. Dies macht es für ihn sogar noch schwieriger als für andere. Dennoch beweist der Mann weitblick und sieht, das Bosnien nicht allein stehen darf, wenn Josipovic und Tadic sich annähern. Ob das was für Bosnien bringt, wird sich zeigen, denn klar ist: er wird sich gegenüber den Serben erstmal beweisen müssen und wer weiß, vielleicht macht er es ja richtig und nicht so wie sein Vater. Zu wünschen wäre es Bosnien allemal.....

Papak
    Zitat Zitat von Zöri Beitrag anzeigen
    Vielleicht schmückt er sich mit diesem Namen, doch sollte dir bewusst sein, dass es mit einem solchen Namen nicht sonderlich leicht wird in Bosnien, denn 1,3 mio Serben sehen in diesem Namen nichts gutes. Dies macht es für ihn sogar noch schwieriger als für andere. Dennoch beweist der Mann weitblick und sieht, das Bosnien nicht allein stehen darf, wenn Josipovic und Tadic sich annähern. Ob das was für Bosnien bringt, wird sich zeigen, denn klar ist: er wird sich gegenüber den Serben erstmal beweisen müssen und wer weiß, vielleicht macht er es ja richtig und nicht so wie sein Vater. Zu wünschen wäre es Bosnien allemal.....
    er hat diese Position nicht verdient ich mag ihn nicht und er ist überflüssig
    ja das war ne gute Sache mit der Entschuldigung denn das schlimmste an einem Krieg sind ja die Zivilen Opfer

aber trodzem für mich bleibt er ein Nichtsnutz

Zitat Zitat von Papak Beitrag anzeigen
    er hat diese Position nicht verdient ich mag ihn nicht und er ist überflüssig
    ja das war ne gute Sache mit der Entschuldigung denn das schlimmste an einem Krieg sind ja die Zivilen Opfer

aber trodzem für mich bleibt er ein Nichtsnutz
    Ich will dir nicht Izetbegovic anpreisen, nur seine Tat, denn die ist eine sehr gute. Aber wie ich sehe brauchte ich das gar nicht hatte dich dann wohl einfach missverstanden

Papak
    Zitat Zitat von Zöri Beitrag anzeigen
    Ich will dir nicht Izetbegovic anpreisen, nur seine Tat, denn die ist eine sehr gute. Aber wie ich sehe brauchte ich das gar nicht hatte dich dann wohl einfach missverstanden
    wie gesagt das mit der Entschuldigung wurde auch Zeit ein Ziviles Opfer ist schon zuviel aber ich behalte immer noch im hinterkopf wer die meisten hatte das waren in den Fall die Bosniaken

Zitat Zitat von BosnaHR Beitrag anzeigen
    Ich habe dir doch deutsche/englishe Quellen geliefert aber dann kammst du nochmals mit bosniakischen Video auf die ich natürlich auch wieder geantwortet habe.
    Das kannst du dann auch gleich sein lassen.
    Ich wollte dir ja noch Antworten:

Roko Markovina: Hrvati su Bošnjake izdali u ratu 1993.

Bivši zastupnik u Skupštini BiH od 1990. do 1996. godine, Roko Markovina izjavio je za Slobodnu Dalmaciju kako su „Hrvati izdali Bošnjake“ u ratu 1993. godine.

Odgovarajući na pitanje ko je u pravu u pogledu hrvatske politike prema Bosni u 90-ima, predsjednik Josipović ili premijerka Kosor, Markovina je ustvrdio kako je Kosor u pravu, ali za - kako je rekao - prvi rat, navodi Rtm.

"A Mostar je zapravo uništen u drugom ratu, a tu Bošnjaci sa pravom osjećaju da su izdani i da im je zabijen nož u leđa. Sve što je Kosor rekla, rekla je istinu – Hrvatska je vodila odbrambeni rat, a tzv. JNA i četnici bili su agresori. Ali to se sve odnosi na prvi rat 1992. godine, koji je bio rat između četnika i "ostatka svijeta", a Hrvati i Bošnjaci branili su se zajedno", rekao je Markovina..

On je utvrdio kako istina Jadranke Kosor nije kriva, ali to je "samo pola mise, pola istine".

"A Josipovićevo žaljenje za užasima koji su se događali, obuhvaća drugu polovicu istine. I ne može se, ako je riječ o izvinjenju u Ahmićima, spominjati velikosrpska agresija na BiH i Hrvatsku jer ta se agresija odnosi na prvi rat, a Ahmići su bili u drugom ratu. Kosor očito ne razlikuje kad je premijerka, a kad je predsjednica HDZ-a", rekao je Markovina.

Osvrćući se na prve višestranačke izbore u BiH, 1990. godine, Markovina je za Slobodnu Dalmaciju rekao da su nacionalne vođe sva tri naroda obećavali tada "brda i doline" i "narodi su im povjerovali", dodajući kako procjenjuje da je u tom trenutku oko 80 posto Hrvata iz BiH stalo uz HDZ, oko 30 posto Bošnjaka uz SDA i oko 90 posto Srba uz SDS.

"Smatram da ih je na početku svega 30 posto bilo uz SDA, i to Bošnjaci sa sela, malo je Bošnjaka građana išlo pod Alijine skute. Do nacionalne homogenizacije gradskih Bošnjaka došlo je tek u tom drugom ratu. Njih je homogenizirala Šuškova politika u HZ-HB-u, njihova je homogenizacija došla kao zadnja i zato je ona i danas, nekako, najčvršća", rekao je Markovina.

Na pitanje, kada je prvi put uočio šta se sprema Bosni, Markovina je odgovorio:

"Sedmog januara 1992. Gradimir Gojer i ja otišli smo iz Mostara u Grude na sastanak sa pokojnim Matom Bobanom. Tri smo sata raspravljali o razmišljanjima da će neizbježno doći do rata, ali da je pametno sačekati barem da prođe zima. U tom razgovoru prvi put nazirem mogućnost podjele na istočnu i zapadnu Hercegovinu, s Neretvom kao granicom".

Između koga?

"Između Hrvata i Srba. Pokojni Boban mi tad kaže: "Mi moramo do vode", što znači do Neretve. Na to sam mu rekao da je to nemoguće dok je ijedan Bošnjak živ jer su Cernica i Donja Mahala vjekovno muslimanske četvrt".

Šta je dalje bilo?

"U aprilu 1992., u Sarajevu i Bosni počinje rat u kojem se Hrvati i Bošnjaci zajedno bore protiv četnika. Taj je prvi rat riješen u dva mjeseca, a Mostar je, po mojoj procjeni, u tom ratu bio uništen nekih 30 posto. Ostalih 70 posto uništeno je u drugom ratu dogodine, ali to je samo u materijalnom smislu – prava šteta je nastala u međususjedskim odnosima, djeca se otad uče krivo, druga strana je otad svima "druga strana". A zašto ja mogu ići na tu "drugu stranu"? Pa zato što nemam nikakva duga prema toj strani. Dok ne dođe do obostranog izvinjenja i iskrenog priznanja, neće biti sreće", rekao je Markovina.

On je utvrdio i kako je "sve bilo normalno do 19. aprila 1993., kad su se počele naslućivati tenzije između HVO-a i Armije BiH. Konačno, 9. maja, u pet ujutro u Mostaru počinje drugi rat".

"Bošnjaci su se u prvom ratu naoružavali preko Splita, njihove izbjeglice bile su udomljene u Dalmaciji, ranjenici su se liječili u splitskim bolnicama... i kad im je to uskraćeno, oni su ostali bez ičega. Šesnaestog aprila počinjen je pokolj u Ahmićima", podsjetio je Markovina.

On je rekao i da se u Mostaru odmah znalo za Ahmiće, ali se nisu znale razmjere –"niko nije rekao da je pobijeno cijelo selo".

"Ako to nije bila državna politika, onda treba reći da je to bilo"jedno stado koje se otelo kontroli", i treba svejedno tražiti oprost. Ako je to sve uradio pokojni Šušak sa svojim istomišljenicima, onda je pokojni Tuđman bio loš predsjednik. A ako su to uradila obojica, onda su obojica za to odgovorna", smatra Markovina..

Na pitanje kako su navede osobe tvrdile da je onakva Bosna neodrživa, jer različiti narodi ne mogu živjeti zajedno, Markovina je odgovorio:

"Laž je kad se govori da nismo mogli skupa. Zašto su istovremeno stradali Vukovar i Mostar, gradovi sa najvećim postotkom miješanih brakova u bivšoj Jugoslaviji? Zato jer su to bili gradovi iz udžbenika, školski primjeri kako različiti narodi ne samo da mogu živjeti zajedno, nego u tom zajedništvu mogu živjeti vrlo kvalitetno", rekao je.

On je potvrdio i da je 1995. godine bio jedan od samo šest zastupnika u Skupštini BiH koji su glasali protiv Daytonskog sporazuma.

"Tada je protiv Daytona glasalo samo pet Posavljaka iz HDZ-a i ja. Postupio sam tako zato što Dayton nije pravedan. Zato jer je to bilo amnestiranje agresora koji su Daytonom dobili 49 posto Bosne, umjesto da ih se kazni za agresiju. Da su nas pustili još 15 dana, četnici bi bili protjerani do Crnog mora jer smo mi bili u velikom napredovanju, i tek bi onda bila mirna Bosna".

Dakle, bili ste protiv postojanja Republike Srpske?

"Naravno. Bio sam protiv Daytona i zato što je nepravedno da tri konstitutivna naroda imaju samo dva entiteta, što znači da je hrvatski narod, kao najmanji konstitutivni narod u BiH, u nepovoljnijem položaju u odnosu na druga dva naroda. Rekao sam već tada da je Dayton početak nestanka Bosne. I danas mislim da je tako".

Na pitanje ko je kriv što se hrvatski narod u BiH prepolovio, Markovina je odgovorio:

"Politika HDZ-a BiH, bilo da je djelovala u sklopu opšte politike Republike Hrvatske, ili samostalno. Možda je takva politika bila izazvana strahom od osnivanja muslimanske države, ali činjenica je da se velika većina Hrvata iz Sarajeva, još na početku prvog rata, preselila u Mostar i Hrvatsku. Svi haaški zatvorenici imaju stanove i nekretnine u Hrvatskoj, a i velika većina onih koji su pokrenuli taj neostvarivi projekt – jer Bosna se ne može podijeliti bez ostatka – sada žive, a neki i rade u Hrvatskoj", rekao je Markovina za Slobodnu Dalmaciju.

(24si)

24sata.info - Roko Markovina: Hrvati su Muslimane izdali u ratu 1993.

BAKIR IZETBEGOVIĆ ZA FACE TV: 'ALIJA SE ZA ZLOČINE IZVINIO ODMAH NAKON RATA' (VIDEO)

'S moje strane to je bio odgovor na novinarsko pitanje. Novinarka je isprovocirala moj odgovor koji je uvijek bio takav. Smatram da se makar možemo nevinim žrtvama izvinuti i da je to prvi korak za pomirenje.'

'Alija se upravo na sličan način izvinuo, bitno je naglasiti da se već izvinjavao u toku rata. takav Alijin odnos je spasio hiljade života nebošnjaka.'

Izvinjenje na beogradskom B92 vjerovatno bi bilo tako i da je to Bakir planirao.

'Vjerovatno bi to bilo tako da sam ja to planirao i evo bio sam upitan i ja sam odgovorio, i uvijek ću tako odgovoriti.'

Vrijeme koje dolazi?

'Ja nemam namjeru lično profitirati, ja ću uvijek raditi ono što je dobro za moj narod. Međunarodna zajednica će uvijek podržati stranu koja se tako civilizirano ponaša i sigurno će nam otvoriti vrata.'

'Političari ne mogu da kalkulišu, treba se prvenstveno osloniti na istinu, u istini je uvijek spas. Da sam kalkulisao isto bih uradio, izvinio bih se i pokazao da imam osjećanja za žrtve na drugoj strani, pored tolikih žrtava u BiH. U toku cijelih ratnih zbivanja Armija BiH je počinila zločin koji se može uporediti s brojem žrtava u jednom satu koje stradale u Srebrenici.'

'Posjeta kod Angele Merkel je zapravo priznanje SDA i meni koji sam vodio kampanju na jedan prihvatljiv način. Njemačka smatra da će stvari krenuti u boljem pravcu i planira se snažnije uključiti u rješavanje problema na Balkanu. Dakle, ja nastavljam ono što je radio moj otac i moja stranka.'

'Ja neću ući u taj ring, neću se odnositi prema Miloradu Dodiku kao što je to činio Haris Silajdžić, neću i preporučujem svakom Bošnjaku da u to ne uđe. Milorad Dodik neprestano priča o referendumu, ja ću reći da Srebrenica i drugi gradovi nikada neće osvanuti van granica Bosne i Hercegovine.'

Na samom kraju intervjua spomenuo je i Emira Kusturicu napominjući da je to još jedan čovjek koji treba Bakira Izetbegovića u reklamnu svrhu.

Izetbegović je rekao da se nema namjeru takmičiti sa dostingućima svoga oca, nego da će krenuti u vlastitoj karijeri da ostvari svoje ciljeve i da će biti jedan od ljudi koji će Bosnu i Hercegovinu voditi u pravom smjeru.

BAKIR IZETBEGOVI? ZA FACE TV: 'ALIJA SE ZA ZLO?INE IZVINIO ODMAH NAKON RATA' (VIDEO) — Bosnjaci.Net)

Ich finde die Entschuldigung gut, aber man sollte trotzdem beachten, dass die Opfer des Bosnienkrieges mehr als 80% Bosniaken waren.
    So was muss auch auf Gegenseitigkeit berühren...
    Dodik war noch gar kein mal in srebrenica und verleugnet es und Bakir entschuldigt sich...

Zitat Zitat von Maha Beitrag anzeigen
    .
    Dodik war noch gar kein mal in srebrenica und verleugnet es und Bakir entschuldigt sich...

....

Wir haben nur aus Rache welche getötet weil es einen Moment gibt da kocht das Blut und man vergisst was man tut wenn man sieht das die eigene Familie brutal ermordet wurde und es waren auch nicht die Moslems die den Krieg begangen haben,hat sich die Frau von Karadzic auch für die Taten von ihrem Mann entschuldigt oder hat Dodik mal reue wegen Srebrenica gezeigt ?

Bakir,du bist kein Mann